Kötelező kémény és fűtőberendezés használat


nonolet # 2017.08.15. 08:56

A tartós és jó megoldás a bélelés...ennyi.

Egyben a legolcsóbb is a javításra.

(amire szinte biztosan szükség van már, igazából)

Hapciusz # 2017.08.15. 08:10

zoltanuss, hogy fokozzam a dolgot, az micsoda, hogy egyikévben bélelteni kell, a következőben még nem? Ahány kéményseprő, annyi tanúsítvány :-D

Ha tisztán akarsz látni, le kell járnod a lábad infókért.

Zoltanuss # 2017.08.15. 06:55

nonolet ! csak nem szakértő vagy ?

Zoltanuss # 2017.08.15. 06:51

Ebben a témában is akkora a katyvasz, hogy csak na!!

van benne valami.

De vissza témára, csak azt nem tudjuk, hogy milyen kéménye van a nagyinak.... azaz milyen fűtőberendezéshez csatlakozik. Maguk a kéményesek is eléggé alulképzettek, így hogy a renoméjük nagyobb legyen keménykednek.
tehát a bélelésről . Sok eseteben hasznos... lényegesen növeli az élttartamot, de olyan hogy kell, nincs.
Az a kémény vagy elhasználódott vagy sem.
ha elhasználodott /annak is sok sok ismérve van / akkor javítani kell és nagyon hasznos a bélelés.
Ezek a nyomorult kéményseprők egy nagy nagy szereptévesztésben vannak.

Hapciusz # 2017.08.11. 06:38

menj be a katvédelem ügyfélfogadására, a főkétüsznél mégfellebbezhettél volna, de kérhető halasztás is, és alaposabb vizsgálat a kéményesektől
Elvileg ha életveszélyes a kémény, akkor zárhatják el.
Ebben a témában is akkora a katyvasz, hogy csak na!!

Lexy79 # 2017.08.11. 05:42

Igen ebben igazad van. Köszi a választ.
Viszont nagyim lakik a lakásban és a 2008-as infó is csak most jutott el hozzám - véletlenül, mert az ideit akarta odaadni. Úgyhogy én csak tegnap óta tudom, de ez az én bajom.
Amikor kérdeztem, akkor kiderült, hogy ellentétes infókat is kapott, egyszer az volt a papíron, hogy bélelni kell, másik alkalommal rendben volt. Illetve azt is mondták neki a kéményseprők, hogy ez csak az új bekötésekre vonatkozik, a régiekre nem (negyven éve ilyen).

nonolet # 2017.08.10. 21:36

9 éve tudod ...nem 30 napod volt rá!

Igen, kell.

Lexy79 # 2017.08.10. 15:05

Tisztelt Fórumozók!

Skary-hoz hasonlóan én is kaptam felszólítást a Katasztrófa védelemtől, hogy 30 napon belül ki kell béleltetnem a kéményt.
Nagyjából negyven éve működik ebben a formában, most mégis béleltetni köteleznek 30 napon belül.
Először 2008-ban írták rá a papírra, hogy bélelni kell, de állítólag nem kell vele foglalkozni, ha nem cseréltetünk kazánt. Utána évekig nem írtak semmi problémát az ellenőrzési papírra.
Valakinek van tapasztalata, hogy ez tényleg vonatkozik a több évtizede így működő kéményekre is, itt is béleltetni kell?
Ráadásul két kémény is van a lakásban, ahol a nyugdíjas nagyim lakik.

Köszönöm szépen előre is a válaszokat / tapasztalatokat

Üdv,
Lexy

Dzsingisz # 2017.07.25. 17:18

SolnesM

Csak a Tanúsítvány lapon jelölte be a hibakódokat (3A és 3C), aminek a hátoldalon van az értelmezése. Szóban elmondta, hogy tokozott füstcső kell, mindkét könyökre tisztítónyílás, és valamilyen gyűrű is.

SolnesM # 2017.07.25. 15:21

kéményseprő tavaly is és idén is azt mondta, hogy a könyökcsöveket tisztítónyílásosra kell cserélni (kb. 40-50eFt). Főgázt hiába kérdeztem a jogszabályról, és annak visszamenőleges hatályáról. Tényleg mindenütt Magyarországon ki kell cserélni ezeket a csöveket a rezsicsökkentés jegyében?
A kémény seprők nagyon tágan értelmezik a szabályokat, nincsenek a helyzet magaslatán. De hogy közölte ?

írta vagy csak úgy szóban ??

Dzsingisz # 2017.07.25. 13:51

Egy 2000-ben épült családi házban lakunk, a fűtést a pincében elhelyezett nyílt égésterű Buderus kazán biztosítja, ami 2 könyökcsővel, és egy kb. 50 cm-es egyenes füstcsővel csatlakozik a kéményhez. A kéményseprő tavaly is és idén is azt mondta, hogy a könyökcsöveket tisztítónyílásosra kell cserélni (kb. 40-50eFt). Főgázt hiába kérdeztem a jogszabályról, és annak visszamenőleges hatályáról. Tényleg mindenütt Magyarországon ki kell cserélni ezeket a csöveket a rezsicsökkentés jegyében?

nanemaaa # 2017.04.21. 09:52

Davcell
Természetesen, ha megszünteted a kéményt, a korábbiaknak megfelelően be kell jelentened, hogy töröljék a nyilvántartásból. Mellesleg a kémény ellenőrzés olyan szinten lett ingyenes, hogy most kb a dupláját fizetem érte, mint mielőtt ingyenes lett volna. ;)

alfateam # 2017.04.17. 07:34

Máskülönben fizethetem tovább a kemény adót nemigaz?
Te hol-élsz,nálatok van kémény adó ?!
A kémény tisztítás is ingyenes!
És van lezárt kémény is...

Davcell # 2017.04.17. 07:00

Ez egy régi parasztház ahol bizony több mint 20 centis a válaszfal is... Szóval ha jól értem, nem engedélyköteles a bontás? De attól még gondolom be kell jelentenem, hogy lebontottam. Máskülönben fizethetem tovább a kemény adót nemigaz?

alfateam # 2017.04.16. 07:43

Nem lehet kéményt ideiglenesen lezárni. Vagy kéményként kell karbantartani, vagy meg kell szüntetni.

2015 évi CCXI. törvény 1§ 5.

Immaculata # 2017.04.16. 07:19

skary

Nem lehet kéményt ideiglenesen lezárni. Vagy kéményként kell karbantartani, vagy meg kell szüntetni.

matthiasi # 2017.04.16. 07:07

Papíron még nem az enyém az ingatlan.

Nem ártana várni azzal a bontással !

Immaculata # 2017.04.16. 06:39

Igen, lebontható, engedély nem kell hozzá, csak a tulajdonosé.

Davcell # 2017.04.16. 06:33

Kedves fórumozók.

1-2 hónapon belül a nevemre kerül egy ingatlan. Jelenleg egy birtokbavételi szerződés keretein belül engedélyt kaptam a jelenlegi tulajdonostól az átalakításra. Egy válaszfalat szertnék mozgatni, viszont a padláson járva észrevettem, hogy a kémény jelenleg pont azon a válaszfalon "ül". Ha arréb viszem a válaszfalat, rám ömlik a mennyezet és vele együtt a kémény. Így hát el kéne bontanom a kéményt. Jelenleg nem használom, egy turbós fali kazán szolgáltatja a meleget, aminek a fém kéményzete a ház oldalfalán vezet ki. A kérdésem az lenne, hogy lebonthatom e az egyetlen kéményt a házról, vagy kötelező legalább egynek ott lennie. És ha igen, elég e az a fém kemény amibe a kazán van bele kötve? Továbbá milyen engedélyek kellenek ehhez, és kinek a feladata ezt megkérni? Papíron még nem az enyém az ingatlan.

Válaszukat előre is köszönöm, kellemes húsvéti ünnepeket kívánok. :)

nanemaaa # 2017.04.13. 08:35

Az MSZ-04-82/1-85 számú magyar szabványban is benne van, így a kéményed létesítésekor is kellett volna. Kivéve, ha a kémény kitorkollásánál van tetőkibuvó és a tetőn kívül kéményseprő járda.

Harper # 2017.04.12. 09:11

Kedves Mindenki,

A problémám a következő lenne. Családi házat vásároltunk, amelyben 1994 óta gázkazán üzemel. A ház tetőtér beépítéses, a kazán pedig a pincében található.
A ház 1990-ben épült így a kémény a '94-es szabályoknak megfelelően bélelve van.
A kéményen viszont egyetlen tisztító/kémlelő nyílás található lent a pincében (gondolom ez megfelelhet a '94-es előírásoknak, különben nem kapott volna engedélyt).
A kéményseprőnk viszont azt mondta, hogy a tetőtérben nyittassunk egy tisztítónyílást egy éven belül. Ennek elmulasztása esetén bűntetés kiszabását helyezte kilátásba.
Mi egyrészt félünk megnyitni a zárt rendszert, mert ki tudja, mekkora gondot okoz egy utólag odavágott nyílás, másrészt nem vagyok biztos benne, hogy a jelenlegi jogszabály értelmezhető egy 1994-ben épült rendszerre (a kémény betétezése sem korszerű, ezen logika szerint bármilyen jogszabálymódosításkor betétezhetnénk át a 10m kéményt)
Sajnos nem találtam ezzel kapcsolatban semmilyen előírást, így, ha legalább az erre vonatkozó rendelkezést/jogszabályt/előírást vagy annak a helyét megmutatná valaki, azt nagyon megköszönném.
Üdv,
Harper

skary # 2017.02.24. 19:14

Tisztelt Publikum,

szeretném megkérdezni pontosan hogyan kell lezárni egy kéményt, hogy megszűnjön ill. használaton kívülivé váljon.
Fizikai és jogi részletek is érdekelnének. Mivel lehet lezárni, egyszerűen olcsón. A tisztító nyílást illetve a tetőn a kémény kivezető nyílását is le kell zárni, vagy elég csak ott ahol a tüzelő berendezés csatlakozik? Ki végezheti el a munkát, kell-e számla, igazolás róla, ki ellenőrzi. A gázkészüléket is le kell szereltetni vagy maradhat?

Történt ugyanis, hogy a 1906-ban épült belvárosi gázfűtéses társasházban a kéményseprők évek óta ráírják a papirosra, hogy a kémény bélelése szükséges. Azonban nem történt eddig szankció. Most viszont 30 napos határidő, majd bünti van kilátásban. A dolog engem is érint egy kémény erejéig viszont a szomszédom 83 éves egyedüli özvegyasszonynál három kémény is használatban van. Ebből 1-2-t le lehetne zárni és áttérni villamos fűtésre. (villanybojler, konyhai hősugárzó) 110eFt/hó a nyugdíja, ebből olyan 60e az ápolónő. Ilyenkor mi van?

Köszönettel: skary

nanemaaa # 2017.02.22. 10:07

bermuda háromszög
Gondolom biztos, ami biztos alapon. De jogszabályt szerintem nem találna rá. Az mozgathatja, hogy mi van akkor, ha áttérsz gázfűtésre?

tulaj13 # 2017.02.21. 15:52

Problémám a következő lenne. 2015 októberben megszűntek a gázvízmelegítők, mert elektromos felújítás történt a társasházunkban és villany bojlerek lettek felszerelve.
A gyűjtő kémények használaton kívül kerültek, a Közös képviselő kilátásba helyezte a megszüntetésüket 8 db, és költséget is elő irányzott erre a célra. 2016 során nem történt semmi. Most 2017. február 02 közgyűlésen közölte a KK, hogy ugyan szabálytalan, de a háznak kiadás csökkenést okoz, egyenlőre leveszi napirendről a kémények megszüntetését kb 400 EFt.
Ugyanakkor a gázvízmelegítők leállásai sem lettek tavaly sem levágva, csak ledugózva. Ezek szabványosítására a háznak először 1,2 MFt majd idén már 1,9 MFt tervezetet nyújtott be. Összesen 32 lakás van a házban, ebből 5 cirkós fűtésű és egy még ráadásul a régi kéménybe béleléssel lett bekötve.

Kérdésem, hogy milyen jogi következmények elé nézünk, mert március 07-én a FÖKÉTÜSZ kémény ellenőrzést fog tartani. Az SZB szerint őt nem zavarja, ha a házat kizárják a gázszolgáltatásból, mert Ő villany fűtéssel is rendelkezik. Ez megtörténhet-e? Mindezt közgyűlésen 3 lakás tulajdonosai előtt nyiletkozta, de a jegyzőkönyvbe, persze nem került bele.

nanemaaa # 2017.02.20. 06:43

Zoltanuss
Szerintem szilárd tüzelésű kémény bélelését nem kéri és nem is követeli meg a kéményseprő. A gázkéményét viszont muszáj, mert a gáz égéstermék agresszív és szétmarja a habarcsot és a tégla pórusain is keresztül tud szivárogni.