Állandó lakcímbejelentés


havrilla # 2018.06.10. 13:59

Ismételten csak értékelni tudom a hozzászólásokat.

1.Nem akarok kint dolgozni. Csak élni. Vegyük úgy, hogy egy hosszú vakáció , adott esetben rövid vagy hosszú ideig, a felső hatalmakra bízva.
2.Nem akarok sem szociális támogatást, segélyt, nyugdíjat kint kérni.
3. A gk-val csak gondolatkisérlet, hogy adott esetben tudja simán használni két ember, aki két országban él. Mivel nem lenne nagy a távolság ( a lányom egyeteme és az én lakóhelyem között, de ott a határ ) elképzelhető, hogy hónapokig/hetekig használja valamelyikünk. A probléma, hogy melyik ország rendszáma, adója biztosítása a megfelelőbb és olcsóbb, de főleg egyszerűbb.

Ugyanakkor szeretenék felszámolni sok mindent az itteni életemből. Letagadni nem, de nagyon nem akarok foglalkozni vel. Ez magán és nem politika. De nem akarok elszakadni teljesen és amiért megdolgoztam ( tb, nyugdíj )azt meg akarom tartani. Nem beszélve arról, hogy pl. Sopronban jobb egy magyar nyugdíjasnak orvoshoz menni, mint Felsőörön, mégha osztrákiában lakik is. Ugyanakkor azt hiszem ez a nyugdíjas TB , az már szerzett jog, elvenni nem lehet.

Elég sokat ugrottam át, jártam Ausztriában és én személy szerint nem tapasztaltam, hogy mint magyar autósra vagy másmiatt utaztak volna a rendőrök a magyarokra. És ez gyakorlati tapasztalat. Persze halottam én is sok mindent, de gyengítette, hogy az elmondója nagyhangú, mellveregetős, én vagyok ajani fajta volt általában.

nonolet # 2018.06.09. 12:40

wers

"Ő már élete végig biztosított Magyarországon."

HA nem TB-zik valamiért inkább külföldön.
pl. nyugdíj növelés okán...

Vagy mert inkább az ottani ellátást kívánja alapban igénybe venni.

HA minden címét törli itthon, akkor se lesz hazai TAJ kártyás ellátása szerintem.
(kék lámpás lesz)

wers # 2018.06.09. 12:31

Az osztrákok állítólag fél év tartózkodás után kérik a helyi adózást, helyi biztosítást és rendszámot.

OH, Ausztria. Főként a magyarokra harapnak, és itt is tartományonkét változik (sót, akár hivatalonként). Akkor tényleg egyszerűbb, kiránduló, turista vagy. Mindig legy a kocsidra zöld kártya, és érvényes EU kártya. Vigyázz, ez lejár!

wers # 2018.06.08. 18:28

"Akkor lehet valakinek
magyar tb-je és TAJ kártyája,
ha
nincs külföldi tb-je.
Az EU-ban CSAK EGY tb lehet érvényes azonos időben.

De itt nyugdíjasról beszélünk. Ő már élete végig biztosított Magyarországon.

havrilla # 2018.06.08. 16:57

Ok!
Köszönök minden ötletet.
A kocsi magyar rendszámú lenne. Egy tulajdonos itthon és egy üzembentartó szintén. Az osztrákok állítólag fél év tartózkodás után kérik a helyi adózást, helyi biztosítást és rendszámot. De főleg ez a munkátvállalóknál nézik, mivel lekövethető a tartozkodás ideje, de nyugdíjas nem érdekli őket. Has meg valami gond van akkor mondhatja az ember, hogy egy hete jöttem vissza.
Mivel nyugdíjas vagyok nekem jó a hazai tb. Kiváltom az eu-s kártyát hozzá. Tartózkodási címként meg meghagyom az itthoni címet.
Így, ha komolyabb bajom van, hazajövök orvoshoz, elsősegélyt meg adnak az eu-s kártyára. Egy tb lenne, az itteni.

Azóta azért hallottam egy-két történetet, ahol igen csak gond lett külföldön a kocsival, ha a tulajdonos és a vezetője különbözött . Bizonyítani kellett , hogy nem lopta frissiben az autót. Ugyanakkor az üzembentartó be van jegyezve a forgalmiba. Azt hiszem így lehet használni kint a magyar rendszámos autót nyugodtan magyar , forintos költségekkel. Csak egy kicsit oda kell figyelni és hazajönni időnként. Azt is mesélték, hogy nyugdíjasként, ha nem kérek szociális támogatást, segélyt, stb , akkor a kutyát sem fogom érdekelni, hogy miként és hogyan létezem és milyen kocsim van, csak legyen az Eu-ban elfogadott biztosítása, adófizetése.

HI.

Na , azért alakul.

HI.

nonolet # 2018.06.08. 15:34

Járművet bárki vehet aki EU polgár, bármilyen rendszámmal.

A külföldi rendszám hazai használata okozhat gondot.

KÜLFÖLDI RENDSZÁMÚ JÁRMŰVEK ÜZEMELTETÉSÉNEK SZABÁLYAI
http://www.police.hu/…amu-jarmuvek

Illetve a magyar rendszám külföldi használata a külföldi címmel.

nonolet # 2018.06.08. 15:30

Akkor lehet valakinek
magyar tb-je és TAJ kártyája,
ha
nincs külföldi tb-je.

Az EU-ban CSAK EGY tb lehet érvényes azonos időben.

wers # 2018.06.08. 14:44

A tb? Szerintem nonoletnek nem biztos, hogy igaza van. A tartózkodási hely is lakcím.

wers # 2018.06.08. 14:25

Azt jelented be, hogy kiköltözöl az országból, külföldön élő magyar állampolgárként bejegyeznek. Lakcímkártyádat visszaveszik, de a mostani címedet megtarthatod mint tartózkodási hely. Kapsz új lakcímkártyát. Szerintem kocsit ezzel vehetsz magyar rendszámmal, ha kukacoskodnak van kiskapu. Visszajelentkezzel pár napra utána ismét vissza miután átirattad a kocsit.
Igényelj eu tb kártyát.

havrilla # 2018.06.08. 13:43

Köszönöm a hozzászólásokat!
Az a helyzet, hogy még nagyon képlékeny. Nem akarok véglegesen, de az is lehet belöle. De ugyanakkor a család már leszakadt ága itt marad és nem akarok semmilyen gondot, adminisztrációs többletet okozni.
Köszönöm mégegyszer a kimerítő válaszokat"pazs"-nak és "nonolet"-nek

Havrilla István

pazs # 2018.06.08. 13:36
  1. Ha máshol (külföldön) létesítesz lakóhelyet, akkor igen.
  2. Lásd 1. pont. Megadhatod, hogy külföld, megadhatsz pontos külföldi lakcímet és csak simán lakóhely nélküli (település szintű) lakcímkártyád is lehet, ez utóbbi a Magyarországon lakó hajléktalanoknak szokott lenni, ezzel tudnak pl. szavazni.
  3. Csak emiatt nem, azoknak lehet kérni az átirányátását.
  4. Ha nyugdíjas vagy, akkor vagy Magyarországon biztosított, ha van magyarországi lakcímed.

Jó lenne tudni, hogy mi a terv. Ha csak utazgatás (ami tarthat fél-egy évig is), akkor nem érdemes kijelentkezned, csak megbízható ember figyelje a postaládát. Ha külföldre költözöl, akkor meg de.

nonolet # 2018.06.08. 13:33

Ki kell-e jelentkeznem az állandó itteni címemről?

Eldöntöd!
Hisz CSAK TE tudhatod,
hogy
a jelenlgi elképzelésde szerint VÉGLEG távozol-e?
Azaz a "Lakóhely"-ed változik

Vagy csak ideiglenesen élsz máshol és majd visszatérsz.
Azaz csak a "Tartózkodási hely"-ed változik.

"Ha kijelentkezem, kell-e bizonyítanom a külföldi bejelentkezést vagy címet?"

Nem kell.

"Érdemes-e kijelentkezni, hogy hivatalos levelek, stb ne ide jöjjenek automatikusan?"

Hanem hová?!
Érdemes megadni egy értesítési címet.
http://kormanyablak.hu/…6/OKMIR00045
ÉS GONDOSKODNI róla, hogy értesülj is a hivatalos levekről illetve azok átvételre kerüljenek, ha vársz ilyet.

A szolgáltatók, bankok, stb. szerződései is előírják, hogy jelezd a cím változást ill. ez elérhetőséged változását. Tedd meg!

"4.Kijelentkezés esetén megszűnik-e vagy korlátozódik-e az orvoshoz fordulási, biztosítási és egyéb állampolgárijogom."

Naná!

TB-t az EU-ban CSAK EGY országban tarthatsz fent.
Ha saját jogon (nem kiküldetésben) melózol kint, akkor kinti TB-d lesz.
A magyar TB és TAJ megszűnik.

"Most hagyjuk a választást!!!Nyugdíjas vagyok és ha kell gyógyszer, vagy orvosi vizsgálat, "

Ez
VAGY a magyar TAJ-odar megy, ha megtartod a magyar "Lakóhely"-ed.
De akkor külföldön leszel hátrányban.
(ki kell váltani mellé az európai kártyát is, stb)

Vagy a külföldi TB-re, de akkor itthon "külföldi" leszel.
Ami fizetős-nehézkes eljárás.

Avagy: egy seggel két lovat nem lehet.

- -

Ha nem dolgozni mégy és idővel hazatérsz.
Akkor szerintem.

  • magyar lakóhelyet megtartani
  • az érkező levelekről értesülést biztosítani

(akár a Lakóhely címen, akár egy értesítési címen)

  • a szolgáltatókat értesíteni, ha szükséges
  • magyar TAJ kártyát kiváltani
  • EU kártyát mellé kiváltani
  • kint IS bejelentkezni

(elvben ott Tartózkodásra ideiglenes) kell, de ez nem minden országban megy. ahol nem ott simán bejelentkezel)

Ha dolgozni, akkor meg ugyis kinti TB lesz!
És mellé kinti cím is.

- -

Érdekes játék még a személygépkocsi.

Külföldi rendszámmal és magyar címmel itthon ugye nem járhatsz.

Viszont tartósan külföldön sem járhatsz magyar rendszámmal.

"vagy gépkocsivétel, ( vagy nagyon sokszor hivatalokban, bankban azonnal kérik a személyit és a lakcímkártyát ) csak haza kell ugorjak már anyagi okokból is."

Most vagy külföldön élsz, akkor ilyen ügyeid itthon nem lesznek.

Vagy csak ott tartózkodsz egy ideig...

El kell dönteni a dolgokat és a szerint lépni.

A vegyes megoldás nem nagyon működik.
Hamar nyűgös lesz.

havrilla # 2018.06.08. 11:55

Üdvözlettel!
Hosszabb időre külföldre mennék. Kérdéseim, amire igyekeztem választ keresni, de nem sikerült:

  1. Ki kell-e jelentkeznem az állandó itteni címemről?
  2. Ha kijelentkezem, kell-e bizonyítanom a külföldi bejelentkezést vagy címet?
  3. Érdemes-e kijelentkezni, hogy hivatalos levelek, stb ne ide jöjjenek automatikusan?

4.Kijelentkezés esetén megszűnik-e vagy korlátozódik-e az orvoshoz fordulási, biztosítási és egyéb állampolgárijogom. Most hagyjuk a választást!!!Nyugdíjas vagyok és ha kell gyógyszer, vagy orvosi vizsgálat, vagy gépkocsivétel, ( vagy nagyon sokszor hivatalokban, bankban azonnal kérik a személyit és a lakcímkártyát ) csak haza kell ugorjak már anyagi okokból is.

Köszönöm a választ!

Havrilla István

wers # 2018.06.01. 10:07

De, csak másik topikban válaszoltam szinte azonnal. Duplázva volt a kérdés.

nonolet # 2018.06.01. 09:54

wers

"néhány volt kollégám fog még pontos választ adni az okmányirodából"

Semmi?!

nonolet # 2018.06.01. 09:53

skiraly

IGEN.

Előbb kérd a jegyzőtől a cím megállapítását.
(ez pár nap szokott lenni)

Utána jelentkezz be oda.
Ha a jegyző úgy gondolja kimehet helyszíni szemlét tartani.
De a bejelentkezést nem tudja meggátolni.

Mivel...

- -

A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (Lakcímtörvény) vonatkozó rendelkezése alapján

a polgár lakóhelye:
„annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él.

A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá ...

az a helyiség,
ahol valaki szükségből lakik!!!!!!!!
vagy – amennyiben más lakása nincs – megszáll.”
(Lakcímtörvény 5. § (2) bekezdés)

A törvény álláspontunk szerint tehát egyértelmű: ha valaki nem lakásban lakik és Magyarországon élő magyar állampolgár, az

  • az ingatlan státuszától függetlenül

bárhova be tudja jelenteni a lakcímét !!!!!
ha egyébként a törvény többi feltételét teljesíti.

Azonban hiába oktattuk ki alaposan az ügyfeleinket a hatályos jogszabályi rendelkezésekről és készítettük fel őket a járási (kerületi) hivatal előtti ügyintézésre, több esetben – akár a közvetlen közreműködésünk mellett– sem sikerült az ügyfeleinknek a lakcímüket az általuk lakott helyiségbe – leginkább az ügyintézők tájékozatlansága!!!!!! miatt – bejelenteni.

Álláspontunk megerősítése érdekében így a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi (KEKKH) hivatalától kértünk állásfoglalást, mivel a KEKKH az a hatóság, amely működteti a polgárok lakcímének nyilvántartását, valamint az okmányirodai rendszert. A KEKKH állásfoglalásában megerősítette az eddigi gyakorlatunkat, tehát:

1. A Lakcímtörvény a lakcímbejelentés tekintetében nem vizsgálja a lakás jellegét, besorolását, lakhatásra alkalmasságát,
hanem
egyenértékűnek tekinti – más ágazati jogszabályokban meghatározott – lakásnak nem minősülő épületekkel, épületrészekkel, helyiségekkel, és biztosítja ott lakóhely létesítését.

Ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy be tudod jelenteni a lakcímedet az általad lakott présházba, sufniba, garázsba, üzlethelyiségbe, ha azt jogszerűen használod, függetlenül attól, hogy ezek az épületek jogilag nem minősülnek!!!!! lakásnak.

2. A lakcímbejelentési eljárás során a cím létezését nem az ingatlan-nyilvántartás, hanem a címnyilvántartás alapján ellenőrzik.
A jogszabály alapján a bejelentett lakcím valódiságát a címnyilvántartásban szereplő adatok – és ha az eset körülményei azt indokolják, helyszíni szemle – alapján a jegyző, illetve a járási hivatal ellenőrzi.

Ha a polgár által bejelentett lakcím nem szerepel az címnyilvántartásban, de a polgár a lakcím természetbeni létezését hitelt érdemlően igazolja, a bejelentést – a jegyző által annak központi címregiszterbe bejegyzésével – el kell fogadni.

A gyakorlatban ez azt jelenti, ha te olyan helyen laksz, ami még nem szerepel a központi címnyilvántartásban – mert még soha nem jelentett be oda senki lakcímet –, akkor bizonyíthatod a jegyző előtt – a példánál maradva – a présház létezését, aminek eredményeképpen a lakcímbejelentést el kell fogadni.

Ha neked is problémád van a nem lakáscélú ingatlanba való lakcím bejelentéssel, akkor töltsd le innen a KEKKH állásfoglalását,

http://utcajogasz.hu/…2_2016_2.pdf

- -

wers # 2018.06.01. 09:39

Szerintem nem, de próbáld meg. Ha nem, kaphattok településszintű lakcímkártyát.
Feltételezem, nem a legelőn fogtok lakni, nem oda kellene bejelentkezni, ahol laktok?

skiraly # 2018.06.01. 09:17

Kedves fórumtársak!

Lakásomat most adtam el, ide voltam feleségemmel,gyermekekkel együtt régóta bejelentkezve.

Van egy Pesten egy fél hektáros hétvégi telkünk, (szántó, gyümölcsös, vagy közjóléti erdő besorolású, nem tudom) amin van gazdasági épület.

A kérdésem: be tudunk e ide állandóra jelentkezni?

Köszönöm a választ!

wers # 2018.05.09. 14:38

kicsit később, inkább holnap nézzél vissza, néhány volt kollégám fog még pontos választ adni az okmányirodából (új nevén kormányablak)

Ashley03 # 2018.05.09. 14:08

Kedves pazs és wers köszönöm a segitséget.

wers # 2018.05.09. 09:44

A nagyszülőkhöz nem lehet bejelenteni. Valamelyik szülővel azonos lakcím kell.
De a külföldi lakóhely mellé be lehet jelenteni magyar tartózkodási helyet, vagy értesítési címet.

wers # 2018.05.09. 09:35

Nem egészen, akkor automatikus, ha megegyezik a két szülő lakcíme. Ha nem, akkor nyilatkozni kell, hol lakik.
Először is azt kellene bejelentened, hogy külföldön élsz, és bejegyzik, hogy külföldön élő magyar állampolgár vagy. Ekkor elvszik a lakcímkártyádat.
Ha megszületik a baba, és magyar anyakönyvi kivonatot kértek, gondolom a konzulátuson, ott arról is kell(ene) nyilatkozni, hogy hol lesz a baba lakóhelye. Mivel veletek él, így ő is külföldön élő magyar állampolgár lesz.
Az adókártyát szerintem kell kérni - ill. talán kérés nélkül is kap. Ezt kérdezhetitek a konzulátuson.

Ashley03 # 2018.05.09. 09:18

Bocsánat ezt elfelejtettem, illetve nem gondoltam lényegesnek. De akkor legfeljebb megmondjuk, hogy a gyermek Hollandiában található. Nem akarok okirathamisitani, ezért is kérdeztem. Mivel általában az ügyintézések rám maradnak itthon, szeretném tudni pontosan, hogy mit kell és mit nem kell csinálni.

pazs # 2018.05.09. 09:05

Ezt az apróságot, hogy az anyának van magyar lakcíme, nem említetted a másik topikban. Akkor eleve ezt a címet fogják beleírni a gyerek lakcímkártyájára és a védőnő jelentkezni fog.

Ashley03 # 2018.05.09. 08:54

Tisztelt Fórumozók!
Külföldön élő magyar pár újszülött gyerekét be kell-e jelenteni itt Mo-on állandó lakcímre? Anyukának van itthon állandó lakcíme, apukának már nincs magyarországi címe.
Anyuka kap un. várandóssági ellátást, most kérik a szülés után az anyakönyvi kivonatot, a gyerek lakcímkártyáját és adókártyáját. Nem jelentene gondot bejelenteni a gyereket a nagyszülőkhöz de valótlan lenne mert a baba nem él itthon és várhatóan nem is fog. Mi a teendő?