Építési engedély


nonolet # 2018.03.07. 12:32

Viszont... lehetnek HELYI szabályok is rá
és
a KÖZÚTI törvény is beleszólhat esetleg.

Bár egy gyárépület esetén, ami nem az út mentén fekszik közvetlenül ennek kicsi az esélye.

wers # 2018.03.07. 10:14

:) köszi, főként,hogy a tábla tartószerkezete maga a gyárépület.

nanemaaa # 2018.03.07. 10:09

A 312/2012. (XI.8.)Korm rendelet 1. számú melléklete szerin építési engedély nélkül végezhető:
9. Önálló reklámtartó építmény építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása.

A cégtábla is reklám reklám szerintem.

wers # 2018.03.07. 06:28

Kérdésem lenne: kell építési engedély cégtábla kihelyezéshez? Két kb 6 méteres világító tábla, melyen csak a cég rövid neve áll. Egy messziről az útról látható, egy csak azoknak, aki már a gyár területén vannak (kivéve a hátsó kerítésen kívülről az őzek, rókák, nyuszik....)

nanemaaa # 2018.03.02. 08:51

Steeke
Ha a helyi építési szabályzat engedi a területen lakóépület építését, és a tárgyi épület mind elhelyezésében, mind kialakításában megfelel a követelményeknek, akkor a présház (pince) lakóépület céljára történő átalakítása, bővítése egyszerű bejelentés alapján történhet.
Ha az épület marad présház, akkor a bővítés építési engedély köteles.

nonolet # 2018.03.01. 21:54

Nem lakás és bővítés, tehát ...igen.

Egyébként...

https://epitesijog.hu/…esi-engedely

Steeke # 2018.03.01. 17:15

Tiszteletem!
Segítséget kérnék,mert kezdek elveszni a bürokrácia labirintusában.
Arról szeretnék infót,hogy egy már meglévő erkély befedése (tető építése ) ill bezárása üveg falakkal engedély köteles-e? (könnyű szerkezetű beépítésről lenne szó)
Egy hegyi pincéből kialakított kis lakásról van szó,ami a mai napig mezőgazdasági épületként van nyilvántartva.

Sunflame # 2018.03.01. 14:33

Köszönöm!

nanemaaa # 2018.02.27. 14:11

Ha az építési engedélyezési eljárásban szakhatóság közreműködött és volt a használatbavétellel összefüggő kikötése, akkor használatbavételi engedélyt kell kérned. Ellenkező esetben használatbavétel tudomásulvételére kell kérelmet benyújtanod az általános építésügyi hatósághoz.

Hatósági bizonyítvány csak egyszerű bejelentés alapján épülő lakóépületek esetében lehetséges.

Sunflame # 2018.02.27. 12:32

Üdv!
Egy kis segítségre lenne szükségem, ugyanis a helyi kormányablakban és építési osztályon nem tudtak válaszolni a kérdésemre...

2014-ben építési engedéllyel megkezdtük egy 300nm alatti lakóház építését, az szabályoknak megfelelően rajzokkal, naplóval stb.

Most szeretnénk elindítani a használatba vételt.
Kérdésem, hogy nekünk még a régi használatbavételi eljárást kell lefolytatnunk, vagy elég a hatósági bizonyítványt bekérni az építkezés befejezéséről?

nonolet # 2018.02.20. 15:57

Szükséges... az engedély.

Tervező és terv kell, amire kiadják.

Jutka70 # 2018.02.20. 12:17

meg még egy kérdésem lenne, amennyiben építési engedély köteles, azt kiadják, vagy szükséges előtte rajz, stb...?

Jutka70 # 2018.02.20. 12:12

Tisztelt Cím.

Szeretnénk egy krb. 20 méter hosszú és 5 méter széles 3 méter magas, fa és lindábhból egy tárolót. Szükséges e hozzá, bármiféle engedély? Köszönöm. Üdv Judit

nanemaaa # 2018.02.19. 08:21

Joii
Kérdezd az illetékes járási építésfelügyeleti hatóságot, hogy ők hogyan értelmezik?
Szerintem bővítésnek minősül, így egyszerű bejelentéshez kötött. Az sem mindegy, hogy az a tető a meglévő épülettel együtt, szerkezetileg összefüggően épült, vagy sem.
Szerintem olcsóbb megkérdezni, mint utólag beleszaladni egy szabálytalan építésbe.

Joii # 2018.02.16. 10:10

Jó napot kívánok!
Egy kis segítségre lenne szükségem.
Van egy 70 m2-es családi házunk, ehhez tartozik egy 12 m2-es terasz, ami az alaprajzon szerepel. A terasz féltető alatt van, 2 oldalról zárt. A két nyitott oldalát szeretnénk belambériázni,az egyik oldalra beraknánk 2 ablakot, a másikra egy üveges ajtót. Ehhez kell építési engedély vagy jár bejelentési kötelezettséggel?

Előre is köszönöm a válaszát.

K. Viktor

nanemaaa # 2018.02.16. 07:52

2017. január 1. óta igen.

nonolet # 2018.02.16. 07:04

"garázs alakítható át egyszerű bejelentéssel"

???

Nem csak a lakó épület?

nanemaaa # 2018.02.16. 06:52

Az építési engedély határozatba bele van írva, hogy kell-e rá használatbavételi engedély?
Az építési hatóságnál be lehet tekinteni az ingatlan építési ügyirataiba, ott tisztázni lehet, hogy volt-e használatbavételi engedély?
A HÉSZ-ben szereplő kétlakásos lakóépület nem azonos a két lakóépülettel. Tisztázni kell az építésügyi hatóságnál a HÉSZ előírásait.

Csak az elkészült, használatbavételi engedéllyel rendelkező garázs alakítható át egyszerű bejelentéssel, ha a HÉSZ is megengedi.
Magyarán az első utad az építésügyi hatósághoz vezessen!

nonolet # 2018.02.15. 11:09

1.
Előbb legalizálni kell a garázst.

  • hatósági bizonyítvány kérés a létéről és funkciójáról
  • földmérővel térképre rajzoltatás

(ez úgy 50-70 eFt a földmérői díjtól függően)

2.
Utána lehet az átépítési terveket megcsináltatni az építész tervezővel.

3.
Aztán megkérni az építési engedélyt!
(mivel ez így nem csak bejelentős buli)

- -

A másik út, hogy elbontod a garázst
és aztán
bejelentéses úton építhetsz.

pozsega # 2018.02.15. 09:54

A fórum segítségét szeretném kérni egy helyzettel kapcsolatban.
Még 2002-ben szüleim építési engedélyt kértek egy kb. 60m2 alapterületű melléképület (garázs) építésére. Az engedélyt meg is kapták, az épület szerkezetkészen fel is lett építve.
Viszont nem találtam semmilyen használatbavételi papírt róla, valószínű nem is lett rá kérve. Nem is tudom, hogy kellett-e vagy sem.
Mi ilyenkor a teendő?
A történet itt nem ér véget, ugyanis a jövőbeni tervünk az lenne, hogy ebből a melléképületből lakóingatlant csináljunk. Van erre lehetőség? Erre is érvényes az egyszerűsített bejelentés?
Így az ingatlanon két külön álló lakóingatlan alakulna ki. A HÉSZ elvileg engedi: „Az építési övezetben az alábbi funkciójú épületek, építmények helyezhetők el:

  1. legfeljebb kétlakásos lakóépület, vagy kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület, összesen legfeljebb 2 rendeltetési egységgel.

Előre is köszönöm a segítséget.

nonolet # 2018.02.09. 11:07

helyesen...
(m1+m2)*hasznosalapterület/2

László88 # 2018.02.09. 10:45

természetesen nem téglalap, trapéz, ott meg ha minden igaz m1+m2xhasznos alapterület/2?

nonolet # 2018.02.09. 08:22

Mondom: HA!!! szabályos téglatest.

De azt valahogy kétlem.

Mivel a tető szokott lejteni, azaz nem téglatest a tér.
Ezért a térfogata se ilyen egyszerű...

László88 # 2018.02.08. 22:09

így számoltam. de kaptam egy téves számítást is. de akkor jól számoltam.

nonolet # 2018.02.08. 22:06

HA szabályos téglatest...

De nem vagy 6.-os sem?
Vagy mitől nem megy a testek térfogat számolása?!

Kérdezd meg a gyereket vagy a szomszéd 6.-ost.