külterület - zártkert


nanemaaa # 2019.11.26. 11:06

A zártkert külterület, és ezen belül is mezőgazdasági célú terület. A lakóterület pedig általában belterületen található, de nem kizárólagos ez a követelmény. Valószínűleg a telked külterületi zártkerti ingatlan, melyet az önkormányzat a helyi építési szabályzatában átminősített beépítésre szánt területté, de a tényleges belterületbe vonást nem kezdeményezte, és nem is fizette meg annak művelésből történő kivonásának költségeit. Így mindkét félnek igaza van, egyrészt külterület, ahol építeni csak a művelésből történő kivonást követően lehetséges, másrészt beépítésre szánt terület, amelyen, ha az előírt közművesítettség is megvalósult, akkor lehet akár lakóépületet is építeni.
Azért látsz más képet a térképeken, mert a digitális térképeknek több rétege (fóliája) van, és kiadni csak azt a réteget adták ki neked, amin a jogtiszta épületek vannak feltüntetve. A másik, amit láttál, azon be lett kapcsolva a légifotók által feltárt épületek is.

Sentinel01 # 2019.11.15. 20:46

Még egy dolgot elfelejtettem.
A földhivatali térképen amit az ügyfélkapun le tudok kérni azon nincs felrajzolva a telken lévő épület, viszont a főépítész térképén ott van, saját szememmel láttam.
Kérdeztem tőle, hogy miért van ez a diferencia. Azt mondta, hogy nem lehet diferencia, ő is ugyan azt a térképet használja. És mégis, ha én kérem le akkor nincs ott, ha ő a spec programjával akkor ott van. Ez miért van?

Sentinel01 # 2019.11.15. 20:37

Tisztelt szakértők!

Valaki el tudja magyarázni a zártkert jelenleg aktuális jogi helyzetét?
A településnek ahol a nyaralónk van egy jó nagy részén a telkek zártkertnek vannak minősítve, a mienk is. A település szerkezeti térképén ez az egész zártkerti terület belterületnek van jelölve LKE besorolással, ezen térkép szerint pont ugyan olyan terület mint a település többi része. A HÉSZ-be és egyéb dokumentumban, határozatban sem említik a zártkert kifejezést sehol. Csak belterületet és külterületet írnak, és ha a mi részünk van szóban valamiért akkor belterületként említi. Tulajdonképen a zártkert szó kizárólag csak a tulajdoni lapon szerepel. A szomszédok összevissza beszélnek, van aki azt mondja belterület, van aki azt, hogy külterület, van aki meg azt, hogy egyik sem hanem zártkerti terület. Azt olvastam pár helyen, hogy zártkert hivatalosan már nem is létezik, csak belterület van meg külterület.
Az önkormányzat rendesen teszi a dolgát, szemetet szállít, utat épít és minden olyat amit a település többi részén is.
A legtöbb szomszéd telek szintén zártkert de van pár ami üdülőnek van bejegyezve. Illetve tudok egy olyanról ami kivett udvar és lakóháznak van miközben körülötte az összes többi zártkert.
Mondanom sem kell, hogy ha végigmegyünk a területen akkor teljesen beépült falu jellege van, 1-2 telek áll csak üresen.
Vitában állok a szomszéddal, azt állítja, hogy ez márpedig nem belterület.
A főépítész azt mondta belterület, a zártkert megnevezés csak ott maradt a tulajdoni lapokon de nem az.
A földhivatalnál azt mondták, hogy zártkert, nem véletlen van odaírva, ha át akarom minősíttetni keressem fel az illetékes jegyzőt.
Köszi a véleményeket!

Eternalsailor # 2019.06.25. 02:38

Tisztelt Hozzáértők!

A következő informaciót találtam egy dokumentumban:

1 Külterületen az állandó jellegű lakó- vagy üdülőépülettel beépített földrészletet, ha
területe nem éri el a 800 m2-t, művelés aló kivett területként tartjuk nyilván.

3 (ha ugyan ezen elhelyezkedésű telek mérete meghaladja a 800 nmt, es a rajta álló épület területe a 36 nm-t, a tulajdonos kérheti az épület és a hozzá tartozó udvar művelés alól kivett
területté nyilvánítását."

Tehát az első pont a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha én kinéztem magamnak pl 734 nm-es, külterületen lévő, a tullapon zártkerti besorolású telket egy lakható nyaralóval rajta, akkor az automatikusan kivontnak számít és nem terheli a hosszadalmas kifüggesztési procedúra? Szabadon megvásárolhatom?

A második pontnál pedig mi a menete a lakóingatlan területének művelési ág alóli kivonásának? Meddig tart? Mibe kerül?

Előre is köszönök minden releváns és aktualis jogi szabályt eme témában.

nonolet # 2019.01.12. 23:04

De csak a keresőben... a tulajdoni lapon már nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.12. 07:57

De, az ingatlan-nyilvántartásban igen. Próbáld csak ki: https://gate.gov.hu/…ap/ApServlet?…

nonolet # 2019.01.12. 00:02

"Vagy zárt kert vagy külterület."

???

Külterület lesz az, zártkert már nem létezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.11. 10:23

Úgy. :) Köszönöm!

nanemaaa # 2019.01.11. 08:58

Pontosabban építési telek beépítésre szánt területen van. A mezőgazdasági terület beépítésre nem szánt terület.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.09. 16:54

Vagy zárt kert vagy külterület. Egyszerre nem lehet.
Bár nagyjából mindegy, mert építési telek csak belterületen van.

gyendre # 2019.01.09. 14:36

Van egy müvelésböl kivont zártkertem 1/1 tulajdoni hányadú.3% bépíthetöséggel.külterület.A telekalakítási szabálynál kisebb területü.
Telekké alakíthatò?nyaraló telekké pl,hogy a beépíthetöség elérje a 10% -ot?
Egy helyrajzi szàmon nyilvántartott földterület.-telek definiciònak mintha megfelelne.
Köszönöm a választ!

Bori Bori # 2018.11.30. 08:05

Ha például a bizottság nem engedi az adásvételt (ettől félek a legkevésbé), kérhet a vevő kártérítést az értéknövelő beruházásokért? Nem engedtem meg, hogy építkezzen.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.30. 07:55

Semmi különös - és nem léphet vissza.

Bori Bori # 2018.11.30. 07:48

Négy eladó van.

Bori Bori # 2018.11.30. 07:32

Szeretnék kérdezni.
Földtörvény hatálya alá tartozó zártkert adásvétele van folyamatban, az engedélyezési eljárásnál tartunk, a telken megkezdett építkezés. Foglalót fizetett a vevő.
Most tudtuk meg, hogy a vevő elkezdett építkezni a telken, háztetőt rakott a házra, betonozgatott, használta a vizet. Valamelyik hülye eladó kulcsot adott neki fűnyírásra, állagmegóvásra. Birtokbaadási jkv. nem készült.
Mi történik, ha az egyik eladó meghal, vagy valamelyik eladó visszalép?

nanemaaa # 2018.11.08. 08:10

Biztosan megérné az önkormányzatnak átvennie. Főleg, ha nem felel meg a közútra vonatkozó előírásoknak. :D

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.08. 06:35

Ha ajándék jogcímen ruházza rád, akkor nincsen elővásárlási jog. Az illeték lesz több, de gondolom a forgalmi értéke nem jelentős, így az sem vészes.

Az önkormányzat felé történő “felajánlás” jó cél lehet, de kötelezni őket erre....ennek jobban utána kellene nézni!

BBBeus # 2018.11.07. 19:00

nonolet

igen, gondoltam, ezért is tettem idézőjelbe.

Valóban, az lenne a legjobb, ha végre Önkormányzati út lenne.

nonolet # 2018.11.07. 18:44

BBBeus

a "telekhez tartozó" útszakasz

Aligha van olyan, hogy a telekhez tartozó útszakasz!

Olyan van, hogy: az osztatlan közös tulajdonú magánútban is van tulajdonrésze.

Amit meg kell venned tőle, ha te is út tulajdonos akarsz lenni.

------
De az igazán jó döntés az lenne az út tulajdonosok részéről, ha:

MINDENKI önként és ingyen átadná KÖZÚT!!! céljára az önkormányzatnak azt a közös utat...
(azaz ajándékba)

Ezzel az önkormányzatra bízva a fenntartását is.

BBBeus # 2018.11.07. 18:41

Blackjack21

Amikor ez kiderült - egy régi hagyatéki leltárból- , már elkészült az adásvételi szerződés. Az eladónak ez a tény "természetes" volt, hiszen majd negyven éves a történet. Egyébként lemond róla, el is ajándékozná akár. Nagyon sok tulajdonosa van az útnak. Ajándékozással meg lehetne oldani?

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.07. 18:13

@BBBeus

Miért nem együtt vettétek meg a telekkel? Feltételezem persze, hogy a többi telektulajdonos nem él az elővásárlási jogával az “út” vonatkozásában és erről nyilatkozik is. Így mehetett volna egy szerződésbe.

Egyébként újabb adás-vétel következik a már említett tulajdonosok megnyilatkoztatásával.

BBBeus # 2018.11.07. 18:03

Tisztelt Fórumozók! Vásároltunk egy hétvégi telket (kivett zártkert, gazdasági épülettel). A telkek arrafelé körbe vannak kerítve, és annak idején a területen lévő telkekből lett leválasztva és kialakítva egy zúzott köves, szabad átjárású út.Ez az út most is jó pár magánszemély tulajdonában van, egy helyrajzi számon. Így a "telekhez tartozó" útszakasz is még az eladó tulajdonában van. Szeretnénk ezt is átvenni. Mi lenne ennek a leggyorsabb módja? Köszönöm!

nonolet # 2018.07.26. 21:12

Hivatalból, nyugi.

Babó60 # 2018.07.26. 17:47

T.Hozzáértők!Ismét kérdésem lenne.
Ha lejárt a kifüggesztés ideje,és be is jelentkezett egy elővásárló(az önkormányzattól tudtam meg telefonon)Akkor erről hivatalból küldenek-e értesítést az eladónak,meg a vevőnék,ill. az eljáró ügyvédnek.
Sajnos nálunk ez lett a helyzet,és a pénzünket az eladótól a szerződés szerint akkor kapjuk vissza,ha az elővásárló bejelentkezéséről hivatalos értesítésünk lesz.
Várható ez hivatalból is vagy kérésre lehet beszereznünk?
Köszönöm segítségüket.

oligaliga # 2018.06.13. 10:31

Megoldható. Csak előtte földvédelmi eljárás lefolytatására kerül sor.