igazságügyi szakértö


szivas # 2017.12.05. 14:42

Nagyon köszönöm; este részletesen írok!

nonolet # 2017.12.05. 10:42

A rajz csak a fogalmak tisztázására készült! általános rajz.
Nem a te konkrét helyzetedről szól...

Küldj egy rajzot a janosialex@gmail.com címre.
Kézi rajz is jó, telefonnal lefotózva.

szivas # 2017.12.05. 06:04

@nonolet
az ábra nem felel meg egészen a mi helyzetünknek: A mi vezetékünk egy, a fövezetékböl leágazó, 130 m hosszú LINEÁRIS vezeték, ami 8 ingatlanon húzódik végig. Ebböl ágaznak le az egyes házi vezetékek, és a csatlakozási pontokon vannak az állítólagos mellékmérök az alperes szerint. Törzshálózat ezen ingatlanok elött mindmáig nincs.
A szolgalomra irányuló pert elvesztettem, mert az csak a szolgáló telekkel közvetlenül szomszédos telekre alapítható, a mienk meg nem ilyen.
Sajnos számomra ebböl a törvényböl nem következik közvetlenül, hogy mellékmérö csak azonos helyrajzi számú ingatlanon létesíthetö, amiböl ugye következik, hogy a mienk nem lehet ilyen.
8 napot kaptam rá, hogy nyilatkozzak, kérek-e szakértöt. Nem szeretnék kérni, mert nincs mit szakérteni, de akkor elvesztem a pert.

szivas # 2017.12.04. 06:06

@nonolet
nagyon nagyon köszönöm a fáradságod; este megpróbálom átrágni és megemészteni, utána jelentkezem!
Szép napot!

nonolet # 2017.12.04. 00:55
nonolet # 2017.12.04. 00:33

Vagyis a volt törpe vízmű esetén minden egyes helyrajzi számra saját külön bekötési (főmérő) mérő kell!!! azaz saját vízbekötés

Akár a közműről direktben bekötve a vizet.
Akár egy/több ingatlanon átvezetve szolgalom útján.

A szükséges szolgalom pedig alapítható

  • önként szerződéssel

VAGY

  • erőből a hatóság által (ha lehetséges)

- -

Egy helyrajzi számon belül, ha éppenséggel egynél több "használó" van, akkor azok kérhetnek maguknak mellékmérőket.

De csak az azonos helyrajzi számon belüliek... és csak
a helyrajzi számhoz tartozó bekötési (főmérő) mérő mögé.

nonolet # 2017.12.04. 00:26

"melyik törvény rendelkezik arról, hogy mellékméröt csak a fömérövel azonos helyrajzi számú ingatlanon lehet alkalmazni? "

Alighanem ezért

- -

55/A. §
(1) Ha a víziközmű-szolgáltatást olyan ingatlanon igénylik, ahol az ingatlan és a közműves ivóvízellátás biztosítását szolgáló víziközmű-rendszer között egy másik ingatlan helyezkedik el,
a bekötés a szomszédos ingatlan tulajdonosának hozzájárulásával - az ingatlantulajdonosok megállapodása (szerződéses szolgalom) alapján - a szomszédos ingatlan vagy ingatlanok igénybevételével is elvégezhető.

A szerződésnek tartalmaznia kell ....

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott megállapodás hiányában

  • ha a szomszédos ingatlant érintő ivóvíz megvalósítása és üzemeltetése az ingatlan rendeltetésszerű használatát nem lehetetleníti el -

a járási hivatal a szomszédos ingatlanra az uralkodó telek tulajdonosa kérelmére szolgalmat alapíthat.

(4) Az (1) bekezdés vagy (3) bekezdés szerinti szolgalmat meg kell szüntetni és önálló bekötést kell kialakítani, ha az uralkodó telek mentén a víziközmű-rendszer megépült.
- -

Amiből az jön ki, hogy

  • IDEGEN ingatlan esetén
  • ÖNÁLLÓ bekötés kell!!!! önálló bekötési (főmérő) mérővel

Ehhez az átvezetési lehetőséget a szolgalom alapítása biztosítja.
Akár szerződéses akár hatósági úton (ha lehetséges).

DE ezt is csak CSAK ADDIG!!! amíg az ingatlant el nem éri a közműfejlesztés.

Amint eléri a szolgalmi bekötést (átvezetést) meg kell szüntetni és helyette átvezetés nélkül, direktben bekötni újra....

Mivel a fentiek alapján minden önálló helyrajzi számnak kötelező a bekötési (főmérő) mérő így az előbbi ábra alapján KIZÁRT, hogy a másik helyrajzi szám mellékmérőre kötése.

Szerintem.

nonolet # 2017.12.04. 00:04

"több ingatlanon keresztül húzódó, a 60-as években egy törpevízmü társulat keretében épült ivóvízvezeték közmüvezeték-e, vagy csatlakozó vezeték."

Itt a törvény...

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

A fogalmakat értelmezve, szerintem.

A bekötővezeték MÉG a közművezték része.

Mert közmű vezeték

  • a főnyomócső

ÉS

  • az elosztó vezeték

ÉS

  • a bekötő vezeték

A bekötő vezeték

  • "belső vége" a bekötési mérő (főmérő) óra
  • "külső vége" az elosztó vezetékre való csatlakozása (rákötése)

A bekötési mérő (főmérő) órán belül lehet

1.
HA CSAK egy ÖNÁLLÓ egység fogyasztja a vizet,
akkor egy házi hálózat.

2.
HA TÖBB mint egy ÖNÁLLÓ egység fogyasztja a vizet,
a bekötési (főmérő) mérő után, akkor

  • előbb lesz egy csatlakozó hálózat, ami szétosztja a bekötési mérő (főmérő) után a vizet az egynél TÖBB ÖNÁLLÓ házi hálózat számára

ÉS

  • aztán a csatlakozó hálózat belső végeihez csatlakoznak ez egyes házi hálózatok

Namármost, értelemszerűen a mellékmérők!
a csatlakozó hálózat és házi hálózat közti pontra kerülhetnek fel.

- -

Megpróbálom ezt most a mondott volt törpevízmű hálózatra értelmezni... a kérdésed alapján.

A válasz, az hogy, HA!

A bekötési (főmérő) mérő mögött EGYNÉL TÖBB házi hálózat (kék) van, akkor a bekötési (főmérő) mérő és az egyes házi hálózatok közti SZÉTOSZTÓ vezeték az MÁR CSATLAKOZÓ vezeték (piros).

Akár van a kettő között (piros/kék) mellékmérő akár nincs.

Íme egy ábra, ami alapján el tudsz igazodni...
http://astronora.com/vz.jpg

Vagyis, ha van egy főmérő és mögötte több ház/lakás/kert/stb. ahol van saját belső vízhálózat,
akkor

  • a bekötési mérő és ház/lakás/kert/stb. közötti szakasz az csatlakozó vezeték
  • a házon/lakáson/kerten/stb. belüli saját vezeték pedig már házi vezeték

A bekötési (főmérő) mérőn kívüli pedig,
közmű vezeték minden vezeték a nevétől függetlenül.

Avagy a bekötési (főmérő) mérő az igazodási pont!

szivas # 2017.12.03. 17:39

Meg tudná mondani, hogy melyik törvény rendelkezik arról, hogy mellékméröt csak a fömérövel azonos helyrajzi számú ingatlanon lehet alkalmazni? Valahonnan tudom, hogy így van, de sehol se találom!

szivas # 2017.12.03. 17:37

Nem baj.
Van annak jelentösége, hogy melyik megyében van?
Hogyan lehet elkerülni a szakértö kirendelését, ha a bíróság mindenképp ragaszkodik hozzá? Én is úgy látom, hogy ez tiszta jogkérdés, a vízügyi szakértök meg mérnökök

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.03. 16:52

Az jogkérdés.
Olyan ismerős nekem ez a kérdés... De ha szakkérdés lenne, akkor Veszprém megyében ott van pl. Viktor Lajos 8200 Veszprém, Bolgár Mihály u. 8/I. vagy Dr. Benczúrné Lázár Éva
8200 Veszprém, Hóvirág u. 9.; 88-578-590; 30-936-3822; Fax: 88-578-590.

(Az adatbázis, a keresést is beleértve jól működik.)

szivas # 2017.12.03. 16:44

Hogy egy több ingatlanon keresztül húzódó, a 60-as években egy törpevízmü társulat keretében épült ivóvízvezeték közmüvezeték-e, vagy csatlakozó vezeték.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.03. 16:37

Melyik megye?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.03. 16:21

Mi lenne a konkrét szakkérdés, amelyet a szakértőnek meg kellene válaszolnia?

szivas # 2017.12.03. 12:15

Köszönöm, evvel máris tovább vagyok; innen legalább meg tudom nyitni az oldalt. Ám a találatok száma 0, pedig semmiféle szükítö kritériumot nem adtam meg, azon kívül, hogy vízügyi szakértö legyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.03. 11:40
szivas # 2017.12.03. 01:00

Sürgös szükségem lenne egy vízügyi igazságügyi szakértöre, azonban a kormány weblapján levö névjegyzék hetek óta elérhetetlen. Tud valaki segíteni?