külföldi végrehajtás


Zoltanuss # 2009.06.12. 19:45

Üdv Mindenkinek !

Egy érdekes eset hátha van valakinek információja ill. javaslata.
tehát röviden : húsvét előtt Spanyolországban, Andalúziában voltunk. Szép kirándulás volt ,repülővel Malagáig, majd kocsival kb. 3000 km.

ma jött a meglepetés a ráadás, CXádiz környékén gyorshajtáson értek , a birság 100 EU lenne.
E levél tértivevénnyel jött, amit én vettem át a postástól
, a fiam helyett, annak rendje modja szerint aláírással. Jó egy óra múlva jön a szerencsétlen postás vissza, hogy elfelejtette letépni a visszaigazolást. Promt nem találtam.

Végül is eldobhatom a borítékra ragasztott visszaigazolást - semmi nem tiltja.

A kérdésem : ezek után hogyan talának meg a továbbiakaban ?
van e valami egyezmény , hogy a magyarhatóságok átveszik az ügyet.
Jellemző egyébként a spanyolokra (gondolom a magyarokra is ) hogy csak spanyol nyelven írták le a szövegüket. Meg egyáltalán nem küldtek csekket - tehát ha fizetnéi akarnánk is - nem tudjuk a technikáját.

a fiam az 'elkövető' én a levél átvevő, amit nem tagadok. Most, hogy tudjuk miről van szó - akövetlezőt nem vesszük át.
Már csak olyan apróság miattse, hogy írták

XY, XXX. street 36
Budapest BULGÁRIA ( afenébe BP. Bulgáriába teszik.

ha a külföldiek nálunk megussszák, mi miért ne Úszhatnánk meg.

Egyébként Spanyolország szép ország.

sajnálom a szerencsétlen postást, ő feletette letépni a visszaigazolást - szóban nekik elismerem, hogy átvettem, de a papírból nem esznek.

Vélemények ?

C.Márton # 2009.05.11. 14:17

Az előzőekben olvasott ügyvéd válaszok után, melyek a papírforma alapján íródtak, én azért írnék egy kicsit életszagúbb tanácsot:

Nem kell azért nagyon aggódni.

Mert:
Igen, igaz amit az előttem szólók írtak. Papíron. DE: Nehogymár egy magyar bank, magyar adatbázissal, és adott esetben akár több százezer ügyféllel és szintén nem egy peres üggyel utánajárjon annak, hogy miután X.Y. nem található Magyarországon, vajon melyik országban tartózkodhat a sokból, s ezekután elkezdje a nem túl egyszerű külföldi behajtást, s mindezt azért a feltételezem pár százezer forintos tartozásért...
Egy olyan országban élünk (hozzáteszem sajnos) ahol az adósoknak nemhogy nem kell külföldre költözniük ahhoz, hogy köddé váljanak, de elég Magyarországon élniük, feketén dolgozniuk, nem a bejelentett lakcímükön tartózkodniuk és minden értéket valaki más nevére venniük...S lám, a dolog behajthatatlan...
Mindezt csak azért írtam le, mert nem hiszem, hogy feleslegesen kellene riogatni az embereket. Elég lenne a papírforma helyett, a valóságból meríteni amikor tanácsot adunk.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.11. 06:45

Valóban nem megy külföldre a végrehajtó. Az ottani hajtja be az itteni adósságot.
Egyébként a Tanár úr válaszolt mindenre.

Balla Judit # 2009.05.11. 06:07

Kedves Grád András!

Köszönöm szépen a válaszát.

Korábban azt a választ kaptam, hogy ilyen banki személyi kölcsönök esetpében külföldre nem megy a végrehajtó, viszont amikor újra hazatelepülünk és a férjem nevére kerül bármi is, akkor megindul a végrehajtás.

Örülök, hogy kaptam egy másik véleményt is.

Most viszont eléggé összezavarodtam.

Balla Judit # 2009.05.11. 06:03

Senki sem tud segíteni?

Grád András # 2009.05.10. 19:57

Kedves Balla Judit!

A végrehajtásra más EU tagállamban is sor kerülhet (jelenleg éppen egy ilyen ügyem is van), ennek mikéntje a vonatkozó EU rendeleteken kívül az aktuális két állam közötti bilaterális szerződésektől is függ, ezért közelebbit így nem tudok a másik állam hiányában mondani, arról nem is beszélve, hogy hiába is írná meg, akkor is keresgélni kell.

A házasságkötés (és az azt megelőző együttélés) előtt szerzett ingóságai és ingatlanai a különvagyonát képezik, ezért azokra elvben nem vezethető végrehajtás. Azért írom, hogy elvben, mert lehetnek benne közös vagyoni beruházásaik, felújításaik stb., amik a javára ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdont keletkeztetnek, arról nem is beszélve, hogy nem minden vagyontárgy esetén triviális a szerzés ideje. Úgyhogy ha ilyen éles a helyzet, megkockáztatom, hogy célszerű lenne egy alapos házassági vagyonjogi szerződést csinálni - jóval olcsóbb, mint pár év pereskedés a végrehajtást kérővel stb. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Balla Judit # 2009.05.10. 18:01

Kedves Szakértők!

Engedjék meg, hogy tanácstalanságomban a segítségüket kérjem.
Hamarosan férjhez megyek a páromhoz, aki sajnos az elmúlt évek alatt tetemes adósságot halmozott fel bankokkal szemben. (3 különböző személyi hitelét nem tudta fizetni.) Az ügyei bírságra kerültek, jelenleg részletfizetéssel törleszti az adósságát.
Jövőre külföldre (EU-s országba) költözünk, a kérdésem az lenne, hogy abban az esetben, ha a hamarosan létrejövő házasságunk alatt az élete úgy alakul, hogy nem tudja törleszteni tovább az adósságait, és „neadjisten“ végrehajtásra kerül sor, akkor a végrehajtó külföldön is megkeresi Őt, azaz adóst? Külföldön is felkeresheti bankszámláit, munkáltatóját illetve vagyonát?
(Az ok amiért kérdezem ezt: házassági vagyonjogi szerződés hiányában veszélyben érzem meglévő vagyontárgyaimat, azaz attól félek, az ő személyes adóssága veszélyt jelenthet az én saját ingóságaimra illetve saját ingatlanomra.)
Válaszukat előre is köszönöm.

B.J.

Sz.Márton # 2009.04.27. 12:53

Tisztelt Marple!

Javaslom a nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. tvr. aktuális változatát, egyéb más szabályok mellett kindulásként használni.

XI. FEJEZET
KÜLFÖLDI HATÁROZATOK ELISMERÉSE ÉS VÉGREHAJTÁSA

70. § (1) Külföldi bíróságnak vagy más hatóságnak
olyan ügyben hozott határozatát, amelyben magyar
bíróságnak vagy más hatóságnak kizárólagos
joghatósága van, belföldön nem lehet elismerni.
(2) A kizárólagos magyar joghatóság ellenére el
kell ismerni a magyar állampolgár házasságát
felbontó jogerős külföldi határozatot, ha annak hazai
elismerését a magyar állampolgárságú volt házastárs
maga kéri, feltéve, hogy a 72. § (2) bekezdésében
meghatározott megtagadási okok egyike sem áll fenn.
71. § Külföldi bíróságnak vagy más hatóságnak
olyan ügyben hozott jogerős határozatát, amelyben
magyar bíróságnak vagy más hatóságnak a
joghatósága kizárt, belföldön el kell ismerni, kivéve,
ha ez a 72. § (2) bekezdésének a)-c) pontjába
ütközne.
72. § (1) Külföldi bíróságnak vagy más hatóságnak
a 70. és 71. §-ban nem említett ügyekben hozott
határozatát el kell ismerni, ha

  1. az eljárt külföldi bíróság vagy más hatóság

joghatósága a magyar törvényben megállapított
joghatósági szabályok valamelyike alapján
megalapozott volt;

  1. a határozat azon állam joga szerint, amelyben azt

meghozták, jogerőre emelkedett;

  1. Magyarország és a határozatot hozó bíróság,

vagy hatóság állama között viszonosság áll fenn;

  1. a (2) bekezdésben meghatározott megtagadási

okok egyike sem áll fenn.
(2) Nem ismerhető el a külföldi határozat, ha

  1. annak elismerése a magyar közrendbe ütköznék;
  2. az, akinek terhére a határozatot hozták, az

eljárásban sem személyesen, sem meghatalmazott
képviselője útján nem vett részt, azért mert az idézést
és a keresetlevelet vagy az eljárás megindításának
alapjául szolgáló egyéb iratot részére lakóhelyén vagy
szokásos tartózkodási helyén nem kézbesítették
szabályszerűen és olyan időben, hogy a védekezésre
módjában állt felkészülni;

  1. a határozat olyan eljárás eredményeként került

meghozatalra, amely a magyar eljárási jog alapvető
elveit súlyosan sértette;

  1. ugyanabból a ténybeli alapból származó

ugyanazon jog iránt azonos felek között magyar
bíróság vagy más hatóság előtt a perindítás hatályai a
külföldi eljárás megindítását megelőzően beállottak
(perfüggőség);

  1. ugyanabból a ténybeli alapból származó

ugyanazon jog tárgyában magyar bíróság vagy más
hatóság azonos felek között korábban jogerős érdemi
határozatot hozott.
73. § (1) A 72. § (1) bekezdésének c) pontja
szerinti viszonosság fennállásáról az
igazságügyminiszter ad a bíróságra és más hatóságra
kötelező nyilatkozatot.
(2) A viszonosság fennállása nem feltétele a hazai
elismerésnek

  1. személyi állapotot érintő külföldi határozat

esetében;

  1. külföldi vagyonjogi határozat esetében, ha az

ügyben eljárt külföldi bíróság joghatósága a felek
kikötésén alapult, és ez a kikötés megfelel a 62/F-
62/G. § rendelkezéseinek.
74. § (1) A külföldi határozat elismerése külön
eljárást nem igényel. Az elismerhetőség kérdését
jogszabály eltérő rendelkezése hiányában az a bíróság
vagy hatóság vizsgálja, amelynek eljárásában ez
felmerül.
(2) Az érdekelt külön eljárásban is kérheti a
bíróságtól annak megállapítását, hogy a külföldi
határozat belföldön elismerhető. Az ilyen kérelem
tárgyában a bíróság nemperes eljárásban határoz. Az
eljárásra

  1. az ellenérdekű fél belföldi lakóhelye (székhelye)

vagy szokásos tartózkodási helye szerinti megyei
bíróság székhelyén működő helyi bíróság
(Budapesten a Budai Központi Kerületi Bíróság),
külföldi választottbírósági határozat esetén megyei
bíróság (Budapesten a Fővárosi Bíróság),

  1. ennek hiányában a kérelmező belföldi lakóhelye

(székhelye) vagy szokásos tartózkodási helye szerinti
megyei bíróság székhelyén működő helyi bíróság
(Budapesten a Budai Központi Kerületi Bíróság),
külföldi választottbírósági határozat esetén megyei
bíróság (Budapesten a Fővárosi Bíróság),

  1. ha pedig a kérelmezőnek sincs belföldön

lakóhelye (székhelye) vagy szokásos tartózkodási
helye, a Budai Központi Kerületi Bíróság, külföldi
választottbírósági határozat esetén a Fővárosi Bíróság
rendelkezik hatáskörrel és kizárólagos illetékességgel.Az eljárásra - ideértve az igénybe vehető
jogorvoslatokat is - a bírósági végrehajtásról szóló
törvénynek a végrehajtási tanúsítvány kiállítására
vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően
alkalmazni.
(3) A külföldi határozat érdemi felülvizsgálatának
nincs helye. A határozat belföldi elismeréséhez
megkívánt feltételek fennállását a 72. § (2)
bekezdésének b)-c) pontjaiban meghatározott
feltételek kivételével hivatalból kell vizsgálni.

74/A. § Amennyiben a külföldi marasztaló
határozat hazai elismeréséhez megkívánt feltételek
fennállnak, a határozatot belföldön az erre irányadó
jogszabály rendelkezései szerint lehet végrehajtani.

Az eset egyéb körülményeiről, biztosan az ügyben szakemberként közreműködő személyek is tájékoztatást fognak nyújtani.

Marple # 2009.04.27. 11:25

Hogyan alakul a végrehajtás franciaországi házassági bontó ítélet vagyonjogi részének Magyarországon történő végrehajtásakor? Nem találtam vonatkozó EK rendeletet. Tudna valaki segíteni? Kell valamilyen elismertetés?

monalisa1 # 2009.04.10. 19:44

Szívesen.

zimcsi # 2009.04.09. 19:19

Köszönöm szépen!

monalisa1 # 2009.04.09. 17:35
monalisa1 # 2009.04.09. 17:33

http://www.nemetorszag.hu honlap jobb oldal középső részén található "kereső" menűsorban kutakodni, egy németül nagyon jól tudó ismerős közreműködésével, még a mai este/éjszak folyamán.

Németország holnap (= nagypéntek) "zárva" lesz.

zimcsi # 2009.04.09. 12:29

Üdvözletem mindenkinek!

Nagy segítségre lenne szükségem.
Valaki tudna nekem abban segíteni,hogy hol tudnám megkeresni,vagy felkutatni a németországi munkaügyi központ címét?
Holnap reggelre kéne.

Nagyon megköszönném a segítséget!

monalisa1 # 2009.04.08. 11:08

Valamely engedmény megadása jövedelemfüggő. Amennyiben az a 143 ezer forint nettó összeg + a családi pótlék a gyermek után, akkor valószínű az illetékfeljegyzési kérelem elutasítása is. Azért meg lehet próbálni - soha nem lehet tudni.

Azt hogy külön milyen költség megfizetésére kötelezi a bíróság az apát találgatni lehet csak., általában igen a válasz.

Menjen be a bíróság panasznapjára és ott tájékoztatják a lehetőségekről, egyben segítenek megfogalmazni a beadványt.

egyanya # 2009.04.08. 07:46

Kedves Monalisa,
köszönöm a válaszát.Most már nem kérhetek illetékfeljegyzést?költségmentességet kértem,azt elutasíották...
valamint,ha kérem,h pernyertesség esetén ezt is fizetessék ki vele-ezt biztos kérhetem,hiszen nem perről van szó,vagy igen?végrehajtási eljárás...
illetékfeljegyzést megadják mindentől függetlenül,ha az elején kértem volna?
és most?
Még egyszer köszönöm előre is a választ...sajnos az idő is szorít,elég nehéz ezeket megírnom és nincs pénzem most ügyvédre is...

monalisa1 # 2009.04.07. 21:29

Ez neked költség mely amiatt adódott, hogy az ex nem fizeti a t.díjat, így kénytelen voltál bírósághoz fordulni. (Ha ő nem lenne elmaradásban nincs ez a kényszerű jogi eljárás.) Utólag külön megpróbálhatod bevasalni rajta...

Illetőleg kérheted, hogy esetleges pernyertesség esetén a bíróság kötelezze a költségeid megtérítésére, vagyis terjeszd ki a keresetlevelet pár sorral.

A keresetlevélkor nem kizárólag költségtérítést kellett volna kérni hanem illetékfeljegyzést is, azaz fizetni csak akkor kellett volna ha vége az egész ügyletnek. (És valószínű, hogy akkor már eleve felszámították volna neki...)

Amíg a 100 ezer forint illeték dolgában nem jársz el a bíróság egy ceruza annyit nem tesz odébb, valamint a 30 napos határídőre való figyelmeztetés mint jogvesztés.

Lehet kérni részletfizetést, írj egy pár soros tértis levelet a bíróságnak - küldenek majd csekkeket...

Monalisa
laikus hozzászóló

egyanya # 2009.04.07. 09:42

Kérdésem a következő lenne-gyermektartásdíj elmaradása miatt végrehajtást kértem, EU-s tagállamban élő-tartósan-volt férjem ellen.Tegnap kaptam egy végzést, hogy a költségmentességet a bíróság elutasíotta,mivel a mindenkori minimálnyugdíj össegének felét! meghaladja az egy főre eső jövedelmem,vagy vmi ilyesmi.tehát,ha alkalmazásban állok, fizetnem kell 100,000Ft-ot elnöki letétbe 30 napon belül!!!! 143eFT a jövedelmem, 1 hónapon belül ésszerűen elvárható,h a gyermeket nevelő anya ezt befizesse,aki pont azért kér végrehajtást, mert el kell tartania a gyerekét,amihez volt férj nem járul hozzá.Van pénze, folyton jön ide, perel engem nagy hévvel közben...ez mindegy,tudom,teljesen jogszerű minden, ez a gyerek érdeke.Ismerem már ezt a rendszert sajnos eléggé.A kérdésem lenne:a fordítás,stb miatt általam letétbe helyezendő pénzt volt férjemen behajthatom-e majd valaha és hogyan?kérhetek-e részlet-fizetést?
választ előre is köszönöm

zimcsi # 2009.04.02. 16:20

Mindenkinek Üdvözlet!

Azt szeretném kérdezni,hogy ha az ex Németországból kap munkanélküli segélyt,és Magyarországról is kap,akkor a német munkanélküli segélyből lehet-e végrehajtatni?

Köszönöm!

zimcsi # 2009.02.12. 20:25

Köszi banuta,utána nézek!

banuta # 2009.02.12. 10:05

zimcsi!
Igen:)
és az eljárás részleteiről Obudafan írt nemrég (ugyanitt).

Kedves kbs,
értem, de 170.§ ...?

Üdv
banuta

zimcsi # 2009.02.09. 21:11

Az szvsz a szerény véleményem szerint rövidítése lenne?

zimcsi # 2009.02.09. 21:03

Köszönöm KBS a válaszod!
Akkor megint kérdeznék:
Mi az az szvsz,és hogy tudnám a németországi végrehajtást kérnem az ottani fizetésére?

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.09. 17:11

169. §

banuta # 2009.02.09. 15:25

Kedves kbs!

Ha az ingatlant elárverezik is, a tartásdíjat csak akkor fizetik ki belőle, ha a kölcsön kifizetése után még marad valami. (Ami nem túl valószínű.) A jelzálogjogosult ugyanis elsőbbséget élvez a kielégítésben.

Ez nálam nem stimmel...
1994.évi LIII. 165.par. alapján a kielégítési sorrendben az első a gyermektartásdíj. Valamit hiányosan olvastam / tudok?

Üdv
banuta