Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?


ObudaFan # 2014.05.13. 12:50

Öröklési jogcímen csak akkor lehet igényed, ha van nevedre szóló végrendelet.
Egyébként esetleg élettársi közös tulajdon címén lehet igényed, abban az esetben, ha valójában nagyobb mértékben járultál hozzá a szerzéshez, mint ami a bejegyzett tulajdonjogod.
Ilyesmit általában tanúkkal lehet igazolni.

Zsani84 # 2014.05.13. 08:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Azért fordulok Önhöz, mert a segítségét szeretném kérni. 10 éve voltam együtt a párommal, 7 éve együtt éltünk, 5 éve a közös házunkban. De nem voltunk összeházasodva, nem voltunk bejegyzett élettársi viszonyba, hanem csak együtt éltünk, tényleges élettársak voltunk.

Azonban április 2-án elhunyt.

Az a kérdésem, hogy ez esetben az öröklés témában van e valamire jogosultságom. A ház 3/4, 1/4 részben van megosztva, a ksiebb rész az enyém, viszont a házra felvett hitel az én nevemen van, ő adóstárs benne.

Illetve ezt az élettársi viszonyt kell e és lehet e egyáltalán valahogy bizonyítani, vagy ez nem jelent ebben az esetben semmit.

Válaszát megköszönve

Zsani84

monalisa1 # 2014.03.31. 09:09

Az hogy nem tartja a kapcsolatot a fiaival az nem kizáró ok az örökségből...

monalisa1 # 2014.03.31. 09:07

kata111

Ami az esetleges özvegyi nyugdíj dolgát illeti csak egy picit olvasson vissza itt. / A végrendelet bár írható kézzel de tartalma miatt előtte nagyon javasolt ügyvéddel és / vagy közjegyzővel konzultálni. Szinte nincs az a végrendelet amit utóbb meg ne támadnának...

A jogász kérésre házhoz megy.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 08:10

Leginkább tanúkkal.

kata111 # 2014.03.29. 22:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Én azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy hogyan tudom bizonyitani, mennyi éve élünk együtt a párommal, most Ő sujjos beteg, ápolásra szorul,azt mondták 10 év eggyüttélés után kaphatok özvegyi nyugdijjat.Közös gyerek nincs. Elvenne ő feleségül már rég, de szerintem már nincs hova kapkodni, meg aztán a sok iratok átirása is probléma, és az első férjem nevéről nem akartam lemondani soha. Kézzel akar végrendeletet irni, nem tudom, hogy ezt nem e támadják meg, mert van egy fél háza, de 2-fia is, 2-házasságból, akikkel nem tartja a kapcsolatot évek óta.

Várom válaszát

Zsolti45 # 2013.09.10. 22:35

Üdv!
Azt szeretném megkérdezni hogy 6 éve élek élettársi viszonyba páromnak sok adóssága van előző házasságából nekem az ingatlanomra rá terhelhetik az ő adósságát ? Köszönöm a válasz előre !!

WWallace # 2013.07.23. 16:32

Hatósági bizonyítvány a jegyzőtől. Vagy az általad megjelölt két tanúval jegyzőkönyvet vesznek fel a nyugdíjbiztosító nyugdíjellenőrei. Azért az nem hátrány, ha olyan tanúkat jelölsz meg, akikkel hozzátartozói viszonyban nem állsz. És egyébként ha közös gyerek született, akkor csak 1 év együttélést kell bizonyítani, nem 10-et az elhalálozás előtt.

monalisa1 # 2013.07.23. 14:44

Esetleg ha volt közös bankszámla az segítséget jelent.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.23. 13:37

Jegyző. Ő pedig vagy tudja magától, vagy viszel neki tanúkat.

Peret # 2012.02.14. 10:02

Igen,előtte házasok voltunk hat évig...Közös gyerek nincs.

Gabicsek # 2012.02.14. 09:55

Egy éve elváltunk

Előtte házasok voltatok?

pazs # 2012.02.13. 17:41

Nektek az nem lesz meg, hacsak még nem él kilenc évig (sajnálom).
Egyébként amíg ezt nem vitatja senki, addig járni fog az özvegyi nyugdíj. Közös gyerek van?

Peret # 2012.02.13. 16:53

Igen,ezért kérdeztem.

pazs # 2012.02.13. 16:16

Számíthat.
Miért van jelentősége, hogy élettársak vagytok-e? Az özvegyi nyugdíjhoz 10 évi élettársi viszony kell.

Peret # 2012.02.13. 16:05

Végstádiumú rákbeteg,én ápolom....ez számít érzelmi szálnak?

pazs # 2012.02.13. 16:03

Ha a közös gazdálkodáson kívül van közöttetek érzelmi közösség is (például mindketten számítotok közös jövőre), akkor igen. Ha csak úgy egy lakásban éltek és felezitek a rezsit (mint mondjuk lakótársak), akkor nem.

Peret # 2012.02.13. 15:59

Egy éve elváltunk,de közös lakásban lakunk,a rezsit közösen fizetjük .Ez tekinthető jogilag élettársi kapcsolatnak?

marcsim # 2011.09.01. 07:16

Rendben...Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.01. 07:11

Jobb lenne, ha ügyvéd válaszolna. Ő maga nyilván csak annyit tud írni, hogy vitatja a követelést, de összeszedett jogi érvelésre bizonyára nem képes. Egyébként is, ahogy mondtuk: a követelés akár megalapozott is lehet, ezt szakember tudja nagyobb biztonsággal megállapítani.

marcsim # 2011.09.01. 06:56

Igen, gondoltam...Köszi az eddigi válaszokért!
Még annyit, hogy az ügyvédi levélre, ami tegnap érkezett és 15 nap áll rendelkezésre válaszolni, abban a hozzátartozóm verzióját kell leírni ( mivel nem ért egyet, máshogy látja stb )vagy inkább már Ő is ügyvéddel "menjen"?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.01. 06:34

Valószínűleg tényleg bonyolult. Szoktam is mosolyogni, amikor egyesek azzal magyarázzák, miért nem házasodnak össze, hogy "így egyszerűbb".
Úgy tűnik, ez nem az internetes távgyógyítás kategóriája, pláne nem közvetítéssel.

marcsim # 2011.09.01. 06:05

Köszönöm!
És az özvegyi nyugdíj amit az elhunyt házastárs után felvett, azt akkor nem jogtalanul vette fel, ha ő azt mondja, élettárs volt akkor? Nagyon bonyolult az ügy, de lehet, csak nekem tűnik annak, s még mindig lenne sok kérdés...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.31. 16:37

No látod, hogy valójában nem az élettársi kapcsolatra voltál kíváncsi. Téged az érdekel, lehet-e a követelése. Nos, lehet, akkor is ha nem voltak élettársak, csak akkor más jogcímen. (Ahogyan azt a hivatkozott döntvény is említi. Köszönet érte lewhonak.)

marcsim # 2011.08.31. 14:53

Köszönöm a gyors válaszokat!
A házastárssal is élt, és az élettárssal is, de a házastárshoz volt bejelentve, ez a ht halála után is úgy maradt. Azóta sem voltak hivatalosan élettársak, kisebb-nagyobb megszakításokkal éltek együtt..pár hónapja szakítottak és most az illető jogi útra akarja terelni a követelését...mindkettőjük nevén van kölcsön, amit együtt vettek fel, de többnyire azt az én hozzátartozóm fizet...Jogos a követelése különböző értéktárgyakra ill.ingóságokra?