Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?


lewho # 2011.08.31. 14:21

BH2004. 504
Ha a felek egyike házastársi élet- és vagyonközösségben él, annak a ténye az élettársi vagyonközösség fennállásának a lehetőségét kizárja - Ilyen esetben a kereseti kérelemhez kötöttség nem zárja ki egyes vagyontárgyakra, illetve követelésekre nézve a felek közti, más jogcímen alapuló elszámolást (1959. évi IV. törvény 578/G. §, 685/A. §; 1952. évi IV. törvény 27. §).

Erre gondolhattál, de - helyesen - nem elég pusztán a házasság fennállása.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.31. 14:18

De megint általánosságban kérdez valaki ahelyett, hogy a konkrét problémáját írná le. Mert abban biztos vagyok, hogy nem az élettársi jogviszony absztrakt ténye érdekli.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.31. 14:17

Mintha lenne valami döntvény, hogy a házasság - még ha csak jogilag áll is fenn - kizárja az egyidejű élettársi jogviszonyt.

lewho # 2011.08.31. 14:14

elhunyt

lewho # 2011.08.31. 14:14

És együtt is éltek az ehunyt házastárssal, vagy csak a lakcímük volt közös?

marcsim # 2011.08.31. 14:11

Tisztelt Szakértő Hölgy/ Úr!
A kérdésem a következő: Ha valakinek 2007-ben meghalt a házastársa, akivel egy címre voltak bejelentve, mondhatja azt egy peres eljárásban, hogy ő már 9 éve élettársi viszonyban van egy másik emberrel?
Előre is köszönöm válaszukat!

ObudaFan # 2011.08.09. 08:27

Hát ezt majd a hatóság mérlegeli.

efraim75 # 2011.08.09. 08:20

Kedves ObudaFan!
Az Izraeli Követség nem akar kiadni ilyen igazolást, azt mondták, hogy ehhez Izraelbe kell utazni és ott igényelni. Sajnos erre mostanában nincs lehetőségünk. Ezért kérdeztem a tanúkat, mert ez sokkal egyszerűbb.
Ha jól értem azt mondod, hogy én is, mint fiúk és a feleségem is lehetünk tanúk? Az nem probléma, hogy családtagok vagyunk?

efraim75 # 2011.08.09. 07:45

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Lehet, hogy a telefonközpontossal beszéltem, a nyugdíjfolyósítót nem könnyű elérni telefonon (nekem 2 napomba telt), úgyhogy örültem, hogy egyáltalán felvették végre és a hölgy akihez átkapcsoltak állítólag értett a dolgokhoz... Ő mondta, amit leírtam.
Olvastam, hogy tanúkkal igazolható az élettársi viszony, csak azt nem tudom ki lehet tanú.

"...én is, mint fiúk és a feleségem is lehetünk tanúk? Az nem probléma, hogy családtagok vagyunk?"

"(Nem mellesleg: nem egy év élettársi viszonyt kell igazolni.)"

Akkor mennyit? Úgy tudom, ha a kapcsolatukból közös gyermek született (aki én vagyok), akkor 1 évet kell igazolniuk.
Ezt is rosszul mondták?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.09. 07:20

Amit írtam azt a Nyugdíjfolyósítónál mondták a telefonban.

Valószínűleg a telefonközpontossal beszéltél.
Egyébként a válasz ott volt alattad - ha előbb olvasol, akkor írnod már nem is kellett volna. (Nem mellesleg: nem egy év élettársi viszonyt kell igazolni.)

efraim75 # 2011.08.09. 07:16

Kedves Kovács_Béla_Sándor...
Miért kamuznék? Hidd el nincs kedvem kamuzni, mint írtam Édesapám 2 napja halt meg. Ha nem akarsz segíteni legalább bunkó ne légy...!
Amit írtam azt a Nyugdíjfolyósítónál mondták a telefonban. Igazolni kell az élettársi viszonyt és mivel papírjuk nem volt róla így a közös lakcímmel kéne. Ezt a Nyugdíjfolyósító ügyintézője mondta. Az özvegyi nyugdíj igénylőn van egy hatósági bizonyítvány nevű rész, amit az önkormányzat tölt ki és ott igazolja le, hogy mettől éltek egy háztartásban.
Az önkormányzat viszont csak áprilistól tud igazolni mivel akkor jelentkeztek be.

Kedves ObudaFan!
Az Izraeli Követség nem akar kiadni ilyen igazolást, azt mondták, hogy ehhez Izraelbe kell utazni és ott igényelni. Sajnos erre mostanában nincs lehetőségünk. Ezért kérdeztem a tanúkat, mert ez sokkal egyszerűbb.
Ha jól értem azt mondod, hogy én is, mint fiúk és a feleségem is lehetünk tanúk? Az nem probléma, hogy családtagok vagyunk?

ObudaFan # 2011.08.09. 07:11

Lehetnek tanúk, de az izraeli hatóságok nem tudják ezt igazolni?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.09. 07:04

Mi köze ehhez a bejelentett lakóhelynek? Kamuzol?

efraim75 # 2011.08.09. 06:59

Tisztelt szakértő Úr/Hölgy!
Édesanyám özvegyi nyugdíjra való jogosultságával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Az eset elég bonyolult...
A szüleim 1973-ban kötöttek házasságot, amit 1979-ben a budapesti bíróság felbontott. Ebből a házasságból 1975-ben született egy gyermekük (én). A szüleim a házasság felbontása után is együtt éltek élettársként Édesapám 2 nappal ezelőtti haláláig. A probléma most kezdődik.
A szüleim a 80-as években velem együtt kiköltöztek Izraelbe, ahol 2011 április elejéig éltek. (Én már 2000-ben visszajöttem Magyarországra).
A szüleim mindketten magyar-izraeli kettős állampolgárok, nyugdíjasok, nyugdíjat viszont csak itthon a Magyar Államtól kapnak. 2011 áprilisában hazaköltöztek Magyarországra és közös lakcímen jelentkeztek be az általuk vásárolt ingatlanba.
Édesanyám özvegyi nyugdíjigényéhez a törvény által előírt 1 év együttélést a mostani lakhely szerinti illetékes önkormányzat nem tudja leigazolni, mivel a magyarországi közös lakcímük csak 2011 április 11-től él.
Miképpen tudja Édesanyám igazolni az izraeli együttélésüket? Tehet esetleg nyilatkozatot? Ha igen kik lehetnek a tanuk? Vannak izraeli ismerőseink, akik Magyarországon élnek és kint is ismerték a szüleimet, tudják, hogy együtt éltek. Ők lehetnek tanúk? Vagy én és a feleségem?
Jogosult-e édesanyám így az özvegyi nyugdíjra?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel: DT

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.02. 18:14

Tanúkkal.
Kaphat özvegyi nyugdíjat. (Ha egyébként kaphat.)

Gingium # 2011.08.02. 16:20

Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr!
Sógorom 22 éve élt egy hölggyel élettársi viszonyban, ezt számtalan tanu igazolhatja. Nyugdíjazásuk után kívánta élettársát feleségül venni. Sógorom március óta nyugdíjas, de most váratlanul elhunyt. Feleségének még nyolc hónap van a nyugdíjazásig.
Kérdéseim:
Hogyan igazoható az élettársi viszony?
Lehet-e ebből a hölgynek valami anyagi előnye?
Melyek azok a lépések, amit Ön javasol megtenni a cél érdekében ebben az esetben?
Köszönettel: Gné

Micamaci # 2011.08.02. 08:06

Lehetséges, hogy munkahelyet változtat, ahol az új munkakörben kell majd vagyonbevallás.

Nagyon köszönöm a válaszokat

ObudaFan # 2011.07.31. 16:10
  1. Az adóhatóságnak. (Egyenesági rokonok között most már a nem átutalással adott pénzajándék is illetékmentes. De célszerű átutalni, már csak azért is, mert később ha esetleg bizonyítani kell a különvagyont, akkor ez nem lesz gond.)
  2. Milyen vagyonbevallást kell elkészítenie.
  3. Nem kell.
Micamaci # 2011.07.31. 16:07

Nagyon köszönöm a választ.

  1. Légy kedves pontosítani, hogy melyik hatóságnak kell bejelenteni az ajándékot.?
  2. A fiamnak be kell írnia ezt az ajándékot, ha vagyon bevallást készít?
  3. Jövőre a személyi jövedelem bevallásnál nem kell feltünteni, ugye?

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.26. 20:22

Nem jövedelem, nem adóköteles. Ha banki átutalással kapja, akkor illetékmentes is, de a közleményben legyen ott, hogy ajándék, és be is kell jelenteni a hatóságnak.
Eléggé fölösleges a külön szerződés megkötése, az ellenjegyzés végképp az.

Az ajándék különvagyon, csak ez, ugye, pénz. Ha elköltik, el van költve. Úgy nem lehet elszámolni a viszony esetleges megszűnésekor, hogy "valamikor kaptam 3 milliót, kérek ennek megfelelő értéket a közösből kiadni, mint különvagyont". Persze, a szerzés arányait módosítja, mint a fiatok hozzájárulása.

(Meg lehetett volna oldani, az adásvételi szerződést kellett volna célszerűen megfogalmazni. Esetleg még most is lehetne egy vagyonjogi szerződést kötni. Csak nem nagyon hiszem, hogy a fiatok szívesen előhozakodna az ötlettel.)

Micamaci # 2011.07.26. 18:49

Fiam 9 éve élettársi viszonyban él, most vettek hitelből lakást, közösen fizetve.
Egy nagyobb összeget, 3 millió Ft-t (segítségként) szeretnénk a fiamnak, -csak a fiam nevére- adni.

Mi az érvényes jogszabály? Kell-e adóznia és mennyit?
Célszerű ugye írásba foglalni, ügyvédi jegyzéssel?
Ha netalán szétválnak, akkor ez igazoltan a fiam pénze marad.?
Köszönöm előre is

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.05. 16:38

Az arányos részét. Az eladott ingatlan után pedig az eladási ára arányos részét. Már ha valóban közös szerzemények ezek az ingatlanok.

Azt eléggé furcsállom, hogy elég rég óta pereskedtek, és csak most gondolkozol azon, mit követelhetsz. Akkor mi iránt folyik a per?

biga75 # 2011.01.05. 16:22

megint én vagyok az előzőből kimaradt hogy van egy másik ingatlan amin hitel van az meg csak az én nevemen van, a hitelt is csak én fizetem. A volt élettársam nem fizeti csak abból az ingatlanból is követeli még a felét! A bíróságnak hogyan kéne elszámolni a hitelt ami 2030-ig szól? Kérhetem-e azt azt az összeget amit már kifizettem 2005-től kamatokkal együtt?

biga75 # 2011.01.05. 16:11

Nem tudom mitévő legyek ezért kérek segítséget.Arról lenne szó,hogy én élettársi viszonyba voltam ami 2005-ben megszakadt.
Közösen lett csinálva egy ingatlan felújítása ami csak az élettársam nevén volt. Mára már elég jelentős összeget ér.
Elég régóta pereskedünk miközben 2008-ban ő eladta amiről én mit sem tudtam és a pénzből se kaptam semmit!!
Ilyenkor mit tudok tenni vmint kérhetem -e a tulajdoni részemet?
Másrészt az elszámolásnál az ingatlan értékére vonatkozólag az aktuális vagy a 2005-ös értéket kell a bíróságnak figyelembe vennie?

Előre is köszönöm!

lewho # 2010.10.05. 07:29

BH2004. 504
Ha a felek egyike házastársi élet- és vagyonközösségben él, annak a ténye az élettársi vagyonközösség fennállásának a lehetőségét kizárja - Ilyen esetben a kereseti kérelemhez kötöttség nem zárja ki egyes vagyontárgyakra, illetve követelésekre nézve a felek közti, más jogcímen alapuló elszámolást (1959. évi IV. törvény 578/G. §, 685/A. §; 1952. évi IV. törvény 27. §).

Önmagáért beszél.