Bántalmazás (iskolai)


Lalil # 2018.10.04. 09:34

Tisztelt Címzett!
Kislányunk harmadik osztályos. Első évtől kezdve van egy osztálytárs, aki mindenkit rettegésben tart, bántalmaz.

Két éven át az iskola vezetősége úgy oldotta meg ezt a problémát, hogy pedagógiai asszisztenst helyezett a gyermek mellé.

Elkezdődött a harmadik tanév pedagógiai kisegítő nélkül, s már megtörtént a baj, az egyik fiú fejébe ceruzát szúrt. Kérdésem az lenne, mit tehetünk mi szülők, azért, hogy gyermekeinket biztonságban tudhassuk?
Mik a jogaink?

Köszönettel várom segítségét.

Lalil # 2018.10.04. 10:00

Tisztelt Címzett!

Köszönöm szépen a gyors választ.
Érdeklődni szeretnék, hogy szülőként is jelezhetjük a gyámhivatal felé a problémát?

Köszönöm válaszát.

gerbera317 # 2018.10.04. 10:01

Nem inkább feljelentés? Idegen tárgyat szúrni valakinek a testébe, mégiscsak bűncselekmény, vagy mi...

wers # 2018.10.04. 10:19

Ez csak félig jogi kérdés. Nem irigylem a pedagógusokat. Nagy ötlet volt leépíteni a gyógypedagógiai osztályokat. Senkinek sem jó, sem a többi gyereknek, sem a sajátos nevelést igénylő gyereknek. Nem tud haladni a többiekkel, nincs sikerélménye, valami mással köti le az energiáit.

Először a tanárokkal, az iskola igazgatójával kellene beszélni.

alfateam # 2018.10.04. 10:36

Lalil!
A sérült gyereket orvoshoz vinni és elmondani a történteket, neki hivatalból intézkednie kell. Jelenti a rendőrségnek és már-is sínen van az ügy...

wers # 2018.10.04. 11:12

Szerintem ezt elsősorban az iskolának kellene megtennie ezeket a lépéseket, megoldást találnia. Nekik kellene tudni, miért viselkedik ez a gyerek így. Tudnak a problémáról.

az iskola vezetősége úgy oldotta meg ezt a problémát, hogy pedagógiai asszisztenst helyezett a gyermek mellé

Azon kívül ha a szülők tesznek feljelentést a tanár és az iskola háta mögött nem hiszem, hogy jó kapcsolat alapja lenne a további együttműködésnek. Lali gyereke ezután is oda fog járni, ahhoz tanárhoz, akit valószínűleg nem fognak megdicsérni, de ha az iskolával közösen tesznek lépéseket szerintem hosszú távon eredményesebb lesz.

wers # 2018.10.04. 11:41

:) én értettem drmosza, és ugyan arról beszélünk. Pontosabban, ahogy te is írtad, ez egy gyerek. Már így is sérültnek tűnik, úgy is kell vele bánni. Jó, hogy nem egyből kötelet neki.

Lali, félre ne érts, én is aggódnék a gyerekem miatt. Igazad van, ne hagyd annyiban.

gerbera317 # 2018.10.04. 11:49

A bűncselekmény akkor is bűncselekmény, ha kiskorú követi el. Nem látom nyomát a Be-ben, hogy kiskorú elkövető ellen a feljelentést megtenni vagy az eljárást megindítani a kiskorú szülei ellen kell a kiskorú helyett.
Igenis a kiskorút kell feljelenteni, aztán majd az eljárás során előkerülnek a szülei, előveszik az iskolát, és nyilván előkerül majd a gyámhatóság is.

wers # 2018.10.04. 12:03

gerbera317, nem mindig a büntetéssel lehet nevelni.

Rexor # 2018.10.04. 12:06

drmosza: csak kiváncsiságból kérdezem, hogy ebben az esetben a szülők ellen mi volt a feljelentés jogcíme? Az a bűncselekmény, amit a gyerek követett el?

Rexor # 2018.10.04. 12:08

Wers: szerintem gerbera sem azt mondta, hogy feltétlenül büntetni kell, hanem hogy mi a legegyszerűbb módja a dolog elintézésének.

Vadsuhanc # 2018.10.04. 12:15

gerbera317-nek van igaza. Meg kell tenni a feljelentést a tények alapján. A nyomozóhatóság nem indíthat eljárást a gyermekkorú személlyel szemben, de intézkedéseket kell hoznia és felhívni más hatóságokat a szükséges intézkedések megtételére. Ez az intézkedések szigorúan nyomon követhetőek lesznek.

A környezettanulmányok, meghallgatások esetleges szakértői vélemények alapján felvetődik a szülők vagy bármely más személy felelőssége akkor kezdeményezhető büntetőeljárás.

wers # 2018.10.04. 12:16

gerbera sem azt mondta, hogy feltétlenül büntetni kell, hanem hogy mi a legegyszerűbb módja a dolog elintézésének.

Rexor, úgy látom régen jártatok már suliba. Ha a Lalil megakarja utáltatni a gyerekét a tanítóval, akkor kerülje meg, és használja ki a törvény adta lehetőségeket.

Én a "matekos" drmoszával értek egyet.

kellene az iskola-szülő-gyermek-gyermekjóléti szolgálat négyszög

wers # 2018.10.04. 12:17

de miattam is azt tesz Lalil, amit jónak lát.

gerbera317 # 2018.10.04. 12:20

nem mindig a büntetéssel lehet nevelni.

Ki beszél itt büntetésről? A gyerek nyilvánvaló, hogy büntetlenül marad - ez nem volt kérdés. Nem erről van szó. A cél a fontos: az, hogy akit az eljárás során kihallgatnak, az mind megemlegesse az esetet. Meg hogy újra kirendeljenek egy pedagógiai asszisztenst; de akár az is lehet, hogy eltávolítják a hülyegyereket a közösségből. Ezt a fokozatosság elvét követve soha nem fogjátok elérni. Bezzeg egy megfelelő helyen előterjesztett megfelelő kérelemmel...

gerbera317 # 2018.10.04. 12:25

És megjegyzem, hogy a Btk. szerinti kizáró körülmény nem zárja ki a Be. szerinti eljárás lefolytatását.

Rexor # 2018.10.04. 12:42

Wers: ilyen szituációban magasan tennék a tanítónéni tanítóbácsi érzékenységére, azt tenném, ami a leghatékonyabb és a leggyorsabb ebben az esetben a saját gyermekem épsége miatt. Es ez nem az hogy az iskolával, tanítónénivel, tanítóbácsival folytatok hosszas bájcsevegést, akinek gőze sincs arról (ráadásul jogköre sincs rá), hogy mit kellene tenni.

lajcsó # 2018.10.04. 13:16

"Ezeket az eseteket elsősorban pedagógiai, pszichológiai eszközökkel kell kezelni."
A mi időnkben (60-as évek) nagyon hatékony eszköznek bizonyultak: vessző (fenekes), fa tolltartó fedele, fa vonalzó (körmös), tenyér (saller), stb., kreatív tanárok még kombinálták is az eszközöket, pl. vesszővel körmös (hú de fájt!).

wers # 2018.10.05. 04:25

Még az én időmben is. (80-as évek) Fa körző, fa vonalzó, pecsétgyűrű, pofon, fülcimpa húzogatás és válogatott társaik.

wers # 2018.10.05. 04:26

bocs, ezt ne így akartam

drbjozsef # 2018.10.05. 05:39

A mi (régi szép) időnkben én éjfélkor kimásztam a cipősdobozból, és tisztára nyaltam az úttestet. Ettem egy kevés hideg salakot. Huszonhárom órát dolgoztam a malomban négyévenként egy pennyért. És amikor hazamentem, apu felszeletelt a kenyérvágó késsel. Hát így.

Lalil # 2018.10.05. 06:55

Hálásan köszönöm szépen a sok választ, segítséget.
Jelezni fogok ez ügyben, hogy milyen megoldás születik.

wers # 2018.10.05. 07:33

Lalil, köszönjük, ha beszámolsz a fejleményekről.

Lalil # 2018.10.05. 08:00

Kiegészítésként még annyit, hogy nem egyszerű esetről van szó. Ez a gyermek kavicsokat tett a lányunk ivóvizébe, ragasztót egy másik lány ivóvizébe, tornaórán sállal fojtogatta az egyik gyereket, leköpi társait, az illemhelybe verte az egyik gyerek fejét és még sorolhatnám.....

wers # 2018.10.05. 08:45

ide nagyon segítség kell, a gyereknek is, meg a mindenkinek a környezetében, család, iskola stb. Innen nehéz megítélni, de borítékolnám, hogy 5-10 fő speciális osztályban lenne a helye.