Nyugdíj


Nagy Vincene # 2021.12.02. 17:39

Tisztelt Jogász Úr! Szeretném megkérdezni igaz lehet ezzel elkéstem, de az igazságot tudni akarnám. Az édesanyám 2019. február 14.-én meghalt. A nyugdíját postai uton kapta azonban ebben a hónapban a Posta vezetője meg sem kérdezett hanem utalta is vissza a nyugdíját. Azt mondta később hogy ez már nem jár neki. Azóta is foglalkoztat a dolog mert én át gondolom, hogy az a hónapi nyugdíja még jogos lett volna. Szeretn~m megkérdezni ha ez még jogos lett volna van e rá lehetőség hogy megkaphassam, mint a gyermeke a lánya.

drbjozsef # 2021.12.05. 11:35

Nagy Vincene,

1997. évi LXXXI. törvény
...
83.§(2) A jogosult halála esetén a fel nem vett nyugellátást a vele közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben, ezek hiányában az örökös veheti fel a halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított egy éven belül.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A Posta vezetője hülye, és semmi köze ehhez. Ha te felvetted volna jogtalanul, akkor sincs ahhoz köze. De jogosan vetted volna fel, a nyugdíjat a tárgyhóra fizették, a februári nyugdíj még jár neked. Tegyél panaszt a Postánál.
Egyebekben pedig, ha még egy éven belül vagy, akkor kérheted a NYUFIG-tól, hogy a részedre fizessék ki :

"Az együtt élt családtag részéről az igényléshez elegendő egy erre a célra rendszeresített nyilatkozat kitöltése, amelyből megállapítható a rokoni kapcsolat, az egy háztartásban történt együttélés, továbbá tartalmazza az elhunyt adatait, az ellátás folyósítási törzsszámát."

antijogász # 2022.01.03. 13:59

Tisztelt Fórumozók!
Az öregségi nyugdíj igénylésének (ONYR 01) mennyi az ügyintézési határideje? Ákr 50§ szerinti hatvan nap, vagy van valahol más előírás erre?
Konkrétabban: 65. születésnapom előtt hány nappal előbb fogadják be az igényt legkorábban?

mtibor # 2022.02.12. 10:52

Tisztelt Jogászok !
Segítséget kérem az alábbi ügyben.
Rokkantosítási eljárás komplex minősítéssel E minősítés 27 % állapítottat meg.
Mivel aktívkórúak támogatását kapom a megváltozott munkaképességű személyek ellátására irányuló kérelmemet elutasították .
Kérdezem mi ilyenkor a teendő ?

Üdvözlettel: Tibor

Licdom # 2022.02.26. 17:10

Tisztelt Jogász Úr!
Kérem szíves segítségét a következő probléma megoldásában.
1958.12.27-én születtem Székelyudvarhelyen.
Romániában 12 év 6 hónap 4 év szolgálati időt igazoltak le,melyből 2 év 11 hónap főiskolai tanulmányi év.
Magyarországon szerzett szolgálati időm 31 év 114 nap.
2021.12.16. napjától kértem a Nők 40 -el nyugdíjazásomat.
A határozatot a nyugdíj megállapításáról megkaptam.Az összeg annyira kevés,hogy úgy érzem vagy a számításba csúszott hiba,vagy nem jó számítási kategóriába soroltak vagy valamilyen számomra ismeretlen ok miatt.Ezt szeretném megtudni!
A havi átlagkereset összege 319 666,- Ft
A határozat szerint a nyugdíj összege a havi átlagkereset 86,0%-a. Miért csak 86,0 %-a?
A magyar teherarány 11429/15996=71,4 % mely tovább csökkenti ezt az összeget,mely a nyugdíjam végleges összege.Vagyis az elméleti nyugdíj 86%-nak a 71,4%-át kapom a magyarországi szolgálati időmre?Rendben van ez így?
Hogyan alakult volna a nyugdíjam,ha nem a Nők 40-el kérem a nyugdíjazásomat,hanem az életkorom szerint?
Írtam a nemzetközi nyugdíj hivatalba és kértem,hogy számolják ki a Nők 40 és az életkor szerint a nyugdíjam összegét,hogy dönteni tudjak,de azt a választ kaptam hogy ilyen jellegű számítást ők előre nem végeznek.De,utólag sem végeztek.Én meg itt vagyok teljes bizonytalanságban,nem tudom mit tettem rosszul,és nem tudom mit lehet tenni,hogy a hiba kiigazításra kerüljön,és a nyugdíj összege a számomra legkedvezőbb formában kerüljön megállapításra.
Várom szíves válaszát!

Majordomus # 2022.02.26. 18:01

Licdom
Magyarországon az igazolt szolgálati évekre évente 2 % nyugdijat lehet szerezni az átlagkereset alapján.
A nyugdijszámitás alapja a szolgálati évek alatt elért átlagkereset,a nyugdijbavonulás idején felszorozva a valorizációs szorzókkal.

Mivel te 43 évet dolgoztál,ezért kapsz 86 %-ot.
Ebből az is következik,higy a romániai éveidet is beszámitották.
A főiskola nem nyugdijalapot képező időszak.
.
Ha a nyugdijad alacsony,annak az az oka, hogy nagyon alacsony volt a legális jövedelmed amiböl a járulékot levonták.

A nyugdij határozattal együtt kaptál egy szolgálati idő kimutatást is, ami feltünteti a ledolgozott napokat évenkénti felsorolásban.
Nézd neg minden munkahekyed fel van e tüntetve nem e hiányzik szolgálati időd?

osztap # 2022.02.26. 19:26

Licdom,

Érdemes elolvasnod ezt a cikket, hasonló helyzet, mint a Tiéd. Azt is elmondja, hogy mikor jár a Nők 40 - sajnos úgy tűnik, hogy csak akkor, ha van Magyarországon 40 éved.
https://adozona.hu/…_alla_7VX5OB

Kérted a nyugdíjmegállapítást Romániában is? A teherarány-számítás alapján onnan is kéne járnia, ez uniós szabály.

Majordomus # 2022.02.26. 20:09

Nem ártott volna elotte utánanézni,lehet öngólt lőttél.

Azért a 319.666 ft 86 % -a nem rossz pénz nyugdijnak.