a Villanyóra háza kinek a tulajdona ?


victor # 2022.05.23. 23:28

Üdv Mindenkinek

Lecserélték nálam a villanyórát. A ház már kopottas, megette az idő, de a szerelő szó nélkül visszarakta, leplombálta, majd szólt, hogy 40,000.- forintért kicseréli, ha veszek egy új burkolatot. Nem az emberi gerinctelenség jelenleg a kérdés, hanem az, hogy :
Kinek a tulajdona a villanyóra szekrény ?
Ha az enyém, akkor miért plombálja le az Elmű - MVM ?
Ha az Elmű - MVM tulajdona, akkor miért kell nekem újat vennem és fizetni a cseréjét ?

A vízművek szó nélkül cseréli az órát
A gázművek szintén
Mind2 cég, csak az órát plombálja le, nem pedig a házat.

köszönet mindenkinek aki hozzászól
Victor

drbjozsef # 2022.05.24. 04:46

victor,

A ház a te tulajdonod, de vannak törvények, amelyek előírnak bizonyos feltételeket ahhoz, hogy az elektromos szolgáltató ténylegesen biztosítson neked áramot. Ilyen a villanyóraszekrény is, ami nem lehet egy fadoboz mint 1960-ban, hanem szabványos műanyag kell legyen, sőt, azt is előírhatják, hogy HOVA kell rakni az ingatlanon belül (meglévő hely esetén ritkán változtatnak).

Mondok példát : a villanyórától a házad falában futó vezetékek is a te tulajdonod természetesen, de ettől még nem rakhatsz be valami hajszálvékony aluminium szarokat, amelyeket a századfordulón csináltak. Előírás van rá, milyen kell legyen. Hogy a gázvezetékekről már ne is beszéljünk...

oligaliga # 2022.05.24. 04:50

A mérő a szolgáltatóé, de a ház a fogyasztóé, ugyanúgy, ahogy a vízmérőakna is a frlhasználóé.

victor # 2022.06.10. 22:20

Köszönöm a válaszokat.

A válaszok alapján azt hiszem nem volt teljesen érthető a kérdésem.

A gázművek, vízművek magát az órát plombálják le.
Az ELMÜ leplombálja az órát és a házat is. (érdekes több százezer panelházban csak az óra van leplombálva, és mégis működik.

A kérdésem arra irányult, hogy az óra háza kinek a tulajdona.
Ha az enyém, akkor milyen jogon plombálják le.
Ha az Elmü-é, akkor miért engem akarnak kötelezni 40,000.- forintért a cserére.

Értettem a válaszokat, de engem az érdekelne, tudja-e ennek valaki a jogi hátterét.
Szó nélkül perre megyek az Elmü ellen, ha NINCS rá jogszabály.
Az, hogy az Elmű azt mondja, hogy: ennek így kell lennie, az számomra kevés. Ez csak a hatalommal való visszaélés.
Keresgettem erre vonatkozó bármilyen jogszabályt, törvényt, bármit, de semmit sem találtam.

Írtam az MVM-nek, aki átdobott az Elmű-höz.
onnan 2 hete nincs válasz.

Összegezve : ha valaki erre tudna jogszabályt és megmondaná hol lehet megtalálni, azt megköszönném.
Nem sok értelme lenne keresetlevelet beadni, ha rögtön megdől az ügy.

Majordomus # 2022.06.10. 22:29

Egy asztalos 10.000 ft ellenében összeüt neked egy óraszekrényt.

Plombázás ügyben ajánlott olvasmány

2007. évi LXXXVI. törvény a villamos energiáról (Vet.)
1997. évi CLV. törvény a fogyasztóvédelemről 
273/2007. (X. 19.) Korm. rendelet a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról (Vet. Vhr.) 

Szomorú örökös # 2022.06.11. 03:02

Majordomus

Egy asztalos 10.000 ft ellenében összeüt neked egy óraszekrényt.

Én úgy tudom, hogy csakis szabványos vágási szekrényben helyezhetnek el már villanyórát, a faszekrény már nem ez a kategória.

Szomorú örökös # 2022.06.11. 03:09

drbjozsef

azt is előírhatják, hogy HOVA kell rakni az ingatlanon belül (meglévő hely esetén ritkán változtatnak)

Az én volt lakhelyemen (osztatlan közös tulajdonú magánház volt) a kapun belül volt egy falba süllyesztett faszekrény, ahol két órahely volt kialakítva. Ebből már csak az egyik működött, mert a másikat nem fizetés miatt évekkel korábban leszerelték és elvitték. Aztán mikor újból üzembe állították - tudtommal egy óra-bővítéssel együtt, azaz már 3 mérővel - akkor legnagyobb meglepetésemre kicsit kintebb, de ismét az udvaron belül, a tűzfalra helyezték el a mérőórák szekrényét. Pedig mikor még ott laktam és én érdeklődtem utána, hogy mi a helyzet, akkor váltig azt állították, hogy azt az utcafrontra KELL kihelyezni az új vágási szekrényt, tökmindegy, hogy előtte hol volt a korábbi, már meglévő mérőóra.

Szóval állítólag az alapszabály, hogy egy magánház esetében pl. az utcafronton, a szolgáltató által bármikor hozzáférhető helyen kell elhelyezni, de úgy látszik, hogy ettől eltérhetnek.

Szomorú örökös # 2022.06.11. 03:19

victor

A vízművek szó nélkül cseréli az órát. A gázművek szintén

Te szekrényről vitatkozol, nem óráról. Ha a vízműveknél és a gázműveknél cserélni kell az óra elhelyezését biztosító tárgyat, az ugyanúgy a te költséged lesz, mint a villanyóránál. És csak halkan megsúgom, az új építésű társasházakban máshol is le van plombázva a mérőszekrény, azt te nem nyithatod ki, pedig ott sem az áramszolgáltató fizette ki a szekrényt. Egyedül a kisautomata ablaka nyitható, hogy ha lekapcsolódik valami miatt, akkor ne az áramszolgáltatót kelljen mindig kihívnod.

érdekes több százezer panelházban csak az óra van leplombálva, és mégis működik.

Feltehetően a régi mérőhelyek kialakítása nem teszi lehetővé, hogy leplombálják a mérőszekrényt. Akkoriban más volt még a szabvány. De ha most kellene új mérőhelyet kialakítaniuk, akkor már ott is le lenne plombázva a szekrény is.

SolnesM # 2022.06.11. 04:18

Viktor te sok mindent félre értesz !
Van egy működő elfogadott mérőd és hozzá a mérő szekrény. A vill serelő tett egy ajánlatot, hogy korszerűbbre cserélné ! Miért ? Mindenféle bővítés már csak a szolgáltató által elfgadott mérő szekrény esetén lehetséges. Az nem 40 eft lesz, hanem vagy 100 eft.
kell új szekréy, kell levezető árbóc + vezetékek. Az bizony min. 100 eft Miért gerinctelen ? Csak egy kicsit nyomulós, élelmes.
Szom. és MD polémiára. 10 eft nem csinál az asztalos mérő szekrényt lesz az min. 30 -35 eft, denem fogadják el. ma már műa. a menő- elfogadott.
Na most a Vízművek se cserél minden mérőt / nem órát / ingyen. Csak un. fő és ikervízmérő státuszút. Van még mellék vízmérő és van almérő.. A mellékvízmérő a társaházi lakásokban van. Szerencsére a korábbi 6 év helyett a cser már 8 év, de kb. 30 eft a csere amit a fogyasztó fizet.
És ha már jogi fórum. A plomba az az un. jogizár. Sokféle van.... műa. ólom stb.
A lényege . csak roncsolással lehet megbontani és számokkal azonosítható... a sok potyázó tolvaj ellen.

SolnesM # 2022.06.11. 04:22

Írtam az MVM-nek, aki átdobott az Elmű-höz.
onnan 2 hete nincs válasz.
” Vic...
Majd talán 2 hónap után, de az is még semmit mondó. Az igazi kb. 1 év után... ha kitartó.

Szomorú örökös # 2022.06.11. 04:58

SolnesM

A vill serelő tett egy ajánlatot, hogy korszerűbbre cserélné !.....Miért gerinctelen ? Csak egy kicsit nyomulós, élelmes.

Vagy csak szimplán előrelátó, mert ha a szekrény még jobban tönkremegy és nem tudja plombával lezárni a következő óracsere alkalmával, akkor nem fogja tudni elvégezni a dolgát és a fogyasztó szolgáltatás, mérőóra nélkül marad addig, amíg a csere meg nem történik. Feltételezem az már nem 40 ezer lesz... :-O

drbjozsef # 2022.06.11. 11:46

Ha az enyém, akkor milyen jogon plombálják le.

Monjuk példának : az autód a te tulajdonod, mégis csak műszaki vizsgával, kötelező biztosítással mehetsz ki a közutakra. Érted, tied, de a használata azért korlátozva, szabályozva van.
Miért fáj neked egyébként, hogy a hensel szekrényt is leplombálják? Akarsz benne fecskefészket építeni, vagy kenyeret sütni?

Majordomus # 2022.06.11. 19:24

Igen,eléggé gumicsont jellege van a kérdésnek.

Szomorú örökös # 2022.06.11. 23:34

drbjozsef

Miért fáj neked egyébként, hogy a hensel szekrényt is leplombálják?

Szerintem nem az fáj neki, hanem inkább ez:

a szerelő szó nélkül visszarakta, leplombálta, majd szólt, hogy 40,000.- forintért kicseréli, ha veszek egy új burkolatot

Szerintem ő meg van győződve róla, hogy ezt az áramszolgáltatónak kötelessége saját költségén és szerinte a szerelő csak le akarta húzni.

Majordomus # 2022.06.12. 19:43

Ebben igaza is van.

gylab # 2022.06.13. 09:29

victor!
A műszaki feltételeket nem jogszabályban fogod megtalálni, mert ott csak a szabványra van hivatkozás. Van sok, de talán neked az MSZ-447 kell. Ha ennek nem felel meg a vételezési helyed, nem köteles (sok esetben nem is teheti meg) rákötni.