Kerítés probléma,zaklató szomszéd!


László88 # 2018.02.22. 09:38

Tisztelt Cím.

Bírtok védelmi pert indítottam, a szomszédom ellen. A kereset levelemben, hiányosságok vannak.
Első kérdésem az lenne, arra kér a Járás Bíróság, tejeszek elő, határozott kérelmet, kit mire akarok kötelezni.

Röviden, 5 éve vásárolt ingatlant, a 20 éve mellettem lévő tulaj kimérette, kiderül a felső kerítésben 2,6 méter jár még nekünk, ezt szóban megengedte tegyük a megfelelő helyére, ez a földmérés, és a földhivatali térkép javítás után, meg is tettem, így megszakadt a 15 éves elbirtoklása, de ő még is szeretné azt a részt. Már fel volt neki ajánlva a fele, de neki mind kell. Ezért indítottam, bittok védelmi pert ellene. Köszönöm.

nonolet # 2018.02.18. 08:44

Azért 15 évente 1X tisztázd, hogy az a kis darab a tiéd...

Akkor nem lehet elbirtokolni se.

Akárki82 # 2018.02.18. 06:07

Kedves nonolet,

Köszönöm a tanácsot. Szerintem is ez lesz a legjobb megoldás. Egyik szomszéddal sem akarok roszban lenni pár négyzetméter miatt. Nagyon drága volt a telkem de a jó szomszédi viszony megfizethetetlen...

nonolet # 2018.02.17. 17:04

Akárki82

Építsd meg!

Csak figyelj, hogy
NE lógjon át a telekhatáron 1 mm-t se,
semelyik része se.

HA "egy úr vagy" akkor hagyod, hogy azért

  • még éppen eltudjon járni hátul
  • tudja karbantartani a házát és azt a terület sávot
  • és esetleg te is a kerítésed túloldalát

Ehhez elég, ha párhuzamosan kerítesz a fallal a 70 cm-t tartva végig.

Ha a tetőről esetleg leeső veszélyes dolgok ellen is épül.
Akkor is jó lesz az a 70 cm-re párhuzamos a kerítés, végig.

Ezzel ugyan, hagyod, hogy egy keskeny háromszög alakú területet (ami pár m2 lesz 0-40 cm szélesen) ő birtokoljon, de szerintem ez ésszerű, engedmény.

Akárki82 # 2018.02.17. 16:36

Kedves József!

Köszönöm a válaszát.
Végülis valóban így logikus. Hisz én nem szegek szabályt ha a saját telkemre kerítést építek.

Talán más lenne a helyzet ha az a ház pont a telekhatárra épült volna mert ha jól tudom abban az esetben már nem húzhatnék közvelten mellé kerítést...

De ha ebben a helyzetben ez valóban ilyen egyértelmű akkor felhúzom azt a kerítés még a tavasszal...

Köszönöm még egyszer.

drbjozsef # 2018.02.17. 15:15

Akárki,

ez miért a te problémád? A telekhatárhoz akkor is közel áll az épület, ha van ott kerítés, ha nincs, akár szabályosan, akár szabálytalanul. Ez a kerítéstől független.

Ha akarsz, építs kerítést, én egy négyzetcentit sem adnék a szomszédnak, csak annyit, hogy a teljes kerítést, alappal együtt, csakis a saját telkem területére építeném, a telekhatár mellé.

Aztán ha szabálytalan helyen van az épülete, oldja meg ő. (egyébként a 10 évnél régebben ott áll, akkor nem lesz már belőle gondja).

drbjozsef # 2018.02.17. 15:08

László,

eladhatod a részedet, de a vevőt nem jegyzik be, csak széljegyre, a perfeljegyzés utáni sorban, egészen addig, amíg jogerősen le nem zárul a per. Ha az ítélet szerint nincs akadálya a bejegyzésnek, akkor utólag bejegyzik az űj tulajdonost.

Igaz, ez eltarthat egy darabig.

Csak ne szerepeljen az adásvételben a per mentesség. Sőt, szerepeljen benne, hogy az ingatlan per alatt van.

Akárki82 # 2018.02.17. 13:43

Kedves Fórumozók!

Kerítést szeretnék építeni a hátsó telekhatáromra. A problémám az, hogy a hátsó telekhatárom középső harmada nagyon közel van egy régi lakóépületként nyílvántartott építményhez, ami a határhoz képest ferdén helyezkedik. Nagyjából 14m hosszú és az egyik sarka 70 a másik sarka már csak 30 centiméterre van a telekhatártól.

Létezik minimum távolság amit el kell hagynom egy ilyen építménytől és így 14-20m2-t átengednem a szomszédomnak? Csak mert megvenni biztos nem fogja.

Mindenképp szeretnék elé kerítést építeni mert életveszélyes. Omlik róla a vakolat és bámikor leeshet róla egy tetőcserép. Eddig egy méretes patkányon kívül mást nem láttam onnan kijönni.

A válaszokat előre is köszönöm.

László88 # 2018.02.13. 13:05

Üdv, a szomszédom, és az ügyvédje, földhivatali bejegyzést kért a járásbíróságon, így a tulajdoni lapon szerepel a terhelés, perindítás ténye. Ez 2017. 05. 22. én történt meg, azt szeretném kérdezni, anyósom 3/4 tulajdonos és 1/4 részben. De szeretném, az én részemet eladni neki, lehetséges ez? A perindítás ténye, hogy be van jegyezve a tulajdoni lapra? Köszönöm. Egyébként, a perben, a per részére vonatkozó vallomást tett, így saját magát hazudtolta meg. Így amiért bejegyeztette a földhivatalba a tényt, tudott róla, hogy nem az övé, és teljesen ellent mondásos, a polgári per indítása, és a felperes vallomása. Ebben az esetben, lehet kérni a tulajdoni bejegyzés megszüntetését?

nonolet # 2018.01.31. 08:33

Akkor MÁR és MÉG te vagy birtokon belül!

Ezt az állapotot dokumentáld.
Fotó, tanú(k) nyilatkozata arról,

  • hogy mikor került oda

és ha van rá tanú, akkor arról is

  • hogy a beleegyezésével.

- -

Az ilyen telekhatár mozgásoknál az, hogy a kitűzés szerint oda került a határ még kevés!

Mivel hosszú ideig nem ott volt a "természetbeni" határ.
Így a változást érvényesítened is kell.

Ami történhet...

1.
Önként, mint (elsőre) most is történt.
De ez legyen dokumentált, legalább utólag.
Ésszerűen akkor rögtön kellett volna a szomszédtól egy "az új határvonalat elfogadom" feljegyzés akár a vázrajra, akár külön papíron...

2.
Jogi úton, azaz perben érvényesíted.
Ez most megnyernéd, mert nincs jogos érdeket sértő akadály.
(de, pl. egy házat nyilván nem bontanak el e miatt)

3.
Erőszakkal.
A tulajdonos önhatalmával.
Azonban ez nem sima ügy, mivel ha másik van birtokban.

- -
Jelen esetben NEM önhatalommal kerültél birtokba te és vesztette el ő a birtokát, hanem a beleegyezésével!
Ezért fontos ezt az állapotot és a történetet dokumentálnod...
(ha perben kéne majd netán bizonyítanod)

HA pedig netán a kerítést önhatalmúlag odébb tenné,
akkor
azonnal fordulj majd a jegyzőhöz birtokháborítás miatt.
- -

Másik téma az elbirtoklás amivel próbálkozik.

15 év háborítatlan birtoklás után megszerezte a tulajdonjogot a törvény ereje miatt, ha végig úgy tudta, hogy az a rész az övé.

Azonban ezt egy elbirtoklási perben érvényesíteni is kellett volna ahhoz, hogy a tulajdonjogát bejegyeztesse.

Mivel időközben kiderült, hogy nem az övé!
Többé már nem tudja az elbirtoklási pert megnyerni.

Mivel az elbirtoklási pert az UTÁN indította meg, hogy

  • kiderült számára is, hogy ki a tulajdonos
  • az új határt elismerte
  • a terület birtoklását önként abbahagyta

- -

Nyilván nem birtokháborító,
ha a kerítés ott van ahol lennie kell
és azt békén is hagyta.

Azaz a te birtoklásod nem gátolja-zavarja.

Az elbirtoklási per egy másik kérdés.
Azt az eddigiek alapján elveszti majd...
(mert túl későn indult meg)

Jutka70 # 2018.01.30. 22:43

az új helyen, ahol a földhivatal és a fölmérő szerint jó.

nonolet # 2018.01.30. 19:44

Hol van most a kerítés...
A régi vagy az új helyén?

Jutka70 # 2018.01.30. 16:15

Tisztelt Cím.

A szomszédom kimérette a telkek közötti szakasz. Kiderült amit 30 éve magáénak hitt kerítés, nem ott van ahol annak lennie kell. Így a ő szóbeli engedélyével oda tettem ahová a földmérő mért. Kért, térképjavítást, meg sorolhatnám, de ő csak meggondolta magát, és szeretné azt a részt krb. 60 m2. :) tegyük hozzá a telke 6300 m2 enyém is 6200 m2, szóval nem nagyon kell az senkinek sem. Tulajdon jog iránti pert indított, de a vallomása szerint, egy nap kimérettük, másnap pedig már áttettük a kerítést. Ezt a vallomását, 2 tanúja is elismerte. Innentől fogva ő a birtokháborító? Mivel tud róla, hogy az nem az öve? Van esély, hogy vissza nyeri az a kis részt, ami a földhivatal is jónak talált és 3 földmérő is ugyan azt a mérést ismerte el? Köszönöm, megtisztelő válaszát. Üdv.

nanemaaa # 2017.11.08. 08:01

Lehetséges megoldások:

  1. Építésfelügyelet szabálytalan építés és a szomszédos ingatlan veszélyeztetése okán.
  2. Bíróság, birtokvédelem ügyében.
nonolet # 2017.11.07. 19:58

"az ásott alap már átlóg hozzánk, ez önmagában gond, "

Igen, ez gond.

"de még az is gond, hogy a telekhatárig eljön,"

Nem, ez nem gond.

"sőt az is gond, hogy egyáltalán így magára van hagyva, "

Igen, ez gond.

"ha méterekkel arrébb lenne a saját telkén belül, akkor is köteles lenne megtámasztásról gondoskodni"

Valóban.

nonolet # 2017.11.07. 19:56

Ne keverd össze

  • az odaásás jogát

és

  • a "balesetvédelmi" kötelességet

Két külön dolgot mosol össze....

alfateam # 2017.11.07. 13:24

(2) A tulajdonos a szomszédos földet kártalanítás ellenében használhatja, ha ez a földjén való építkezéshez, bontási, átalakítási vagy karbantartási munkálatok elvégzéséhez szükséges.

nonolet # 2017.11.07. 09:14

"de nyilván nem az a rendelet, hogy a kerítés vonaláig gödröt áshat."

Nem, nem nyilván... hisz létezik az oldalhatáros beépítés mód is, meg a sorházas is.

Ezeknél ugyebár pont a telekhatárra kell építeni!!!
Azaz a gödör és alap+falak a telekhatárig tart.

- -

Neked úgy kell alapozni, hogy a gödör ellenére is megálljon a házad.

alfateam # 2017.11.07. 07:22

Hogy mit tehetsz az attól függ van-e a szomszédban legális építési tevékenység. Bejelentés vagy építési engedélyköteles építés, ezt a műszaki osztályon megtudhatod.
Ha van , egy ideig kénytelen vagy elviselni ezt az állapotot. Ha nincs akkor a Ptk,:[2013. évi V. tv. 5:24. §].

nonolet # 2017.08.31. 19:02

Közöd hozzá?

Közterületen azt tesz, amit a hivatal megenged/hagy neki...
Te is azt tetted anno!

Hát most új leosztás lesz.

Inkább egyezkedjetek, hogy mindenkinek jó legyen.
A háborúra csak rábaszol.

Bea1 # 2017.08.06. 04:20

Ok!

alfateam # 2017.08.05. 09:58

Bea1!
Ne maszatolj.

az ingatlan tulajdonosa követelheti
ez nem azt jelenti, hogy "kell"

Bea1 # 2017.08.05. 09:37

Szomszédomban van egy 30 méternél nagyobb fa, ágai kb a telkem feléig átlógnak.

(3) Ha a szomszédos ingatlanok határvonalán álló növény valamelyik ingatlan rendes használatát akadályozza, illetve kárt okoz vagy annak veszélyével fenyeget, és az érdeksérelem más módon nem hárítható el, az ingatlan tulajdonosa követelheti, hogy azt közös költségen távolítsák el.

Kb 40 éve még 80 cm-re volt ő a jobb oldali kerítésemtől, de 40 év alatt a drótkerítésemet feszítve átjött az én telkemre is 30 centit a törzse, a lombkoronájáról ne is beszéljek.

Eddig azt hittem, a szomszédom költsége, hogy elhárítsa az életveszélyt és az alatta álló kiülősre leselkedő pusztulást, pláne, hogy az adott fafaj 20 évesen vágásérett, és hatalmasnagy odvas rész van a törzsén.

Most azt olvasom, hogy "közös költségen" kell eltávolítani?

alfateam # 2017.08.05. 08:19
bajpeti # 2017.08.05. 06:32

Tisztelt Forumtarsak!

A szomszedom keresunk ellenere, amikor nem tartozkodtunk otthon visszavagta a keritest jelento sovenyt azzal az indokkal, hogy felfrissiti es egyebkent is az ove a jobb oldali kerites. Jogosnak tunik az eljaras?

Koszonom!