Gyed, Gyes


Dorina_ # 2021.07.19. 14:34

Diplomás Gyed kérdés
Tisztelt Szakértő!
Idén nyáron (2021.június) végeztem el egyetemi mesterszakos tanulmányaimat. A férjemmel lassan szeretnénk gyermeket, és jó lenne megkapni a diplomás gyedet, de nem vagyok benne biztos, hogy nekem ez járna. Ha jól értem, csak annak jár, aki rendes gyedet nem kaphat. Én azonban 2020 decemberétől munkaviszonyban is vagyok (6 hónapig 4 órában, most júniustól 8-ban). A kérdésem az lenne, hogy ha a gyermek megszületne a végzésem utáni 1 èven belül, akkor jár diplomás gyed vagy a december óta megkezdett munkaviszony ezt felülírja és az alapján kapnék? De gondolom, az akkor jóval kevesebb lenne.. (Fél évig 4óra+kevés fizetés).

roberto25 # 2021.03.24. 16:35

Üdv mindenkinek.
Érdeklődnék hogy apaként milyen feltételekkel vehetek igénybe csed,gyed,gyes stb.
Házasnak kell lennem?
Valamint,hogy KATA-skent igenybe vehetem-e?

kalim # 2021.01.01. 06:29

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha valaki 2020. februárjától KATA-s egyéni vállalkozó, akkor a leendő gyermek születését megelőzően mennyivel idővel kellene váltani alkalmazotti jogviszonyra (munkaviszony egy kft-ben), hogy a CSED, GYED összegét már ne a KATA alapján, hanem a magasabb ( bruttó 330.000.-Ft bér) alapján lehessen számítani?
Természetesen a biztosítási jogviszony folyamatos maradna, mert a KATA-s jogviszony után közvetlenül az alkalmazotti jogviszony következne.
Azt is szeretném megkérdezni, hogy a CSED-hez és A GYED-hez ugyanúgy számítják-e jogosultsági időket, és a megállapítás alapjául szolgáló jövedelmet, valamint, hogy ezeken a számítási módokon mit változtat az, ha valaki mondjuk már a terhesség korai szakaszától (veszélyeztetett terhesség) kénytelen táppénzre menni, akár egészen a szülésig?
Segítségét előre is megköszönve: Kalim

sortie # 2020.12.02. 07:51

Túl kevés az információ.

Ha nincs még gyermeke és táppénzen van, akkor a táppénz mellett csed, gyed, gyes nem folyósítható.

Főszabály szerint táppénz a szülést megelőző napig, csed pedig a szülés napjától 168 napig adható.
Utóbbinak két feltétele van.
A szüléskor legyen biztosított (pl. álljon munkaviszonyban)és a szülést megelőző két évben legyen 365 biztosításban (pl. munkaviszonyban) töltött ideje. Ha ez nincs a csed helyett, a szülés napjától kaphatja a rendkívül alacsony összegű (bruttó 28.500 ft)GYES-t.

Kin Szabó Tímea # 2020.12.01. 18:22

Tisztelt Szakértő!
Nekem.olyan kérdésem lenne, hogy ha veszélyeztetett terhes táppénzen vagyok akkor jár e a csed, majd a gyed, gyes?
Előre is köszönöm válaszát!

Jusztasz # 2020.10.16. 08:26

Körmöndi Zoltán 2020.10.15. 18:01
Tisztelt Szakértő!
GYED igényléssel kapcsolatos kérdésem lenne. Feleségem igényelte a gyermek születésekor GYEDet a CSEDel együtt. Most viszont én, mint vér szerinti apa és férj főiskolára/egyetemre adom be a jelentkezésemet. Aki gyermekgondozási díjban (GYED) részesül plusz 40 pontot kap a felvételi pontjaihoz. Van olyan lehetőség ,hogy az anya lemond a GYEDről és az apa igényli meg

IGEN

vagy ha az anya igényelte utána már nem módosítható a GYEDet igénylő személy?

DE IGEN, MÓDOSÍTHATÓ

Válaszát előre is köszönöm!

Arra azért ügyeljen, hogy GYED-et az apa csak a CSED lejárta után kaphat, illetve, hogy a jogosultsági feltételekkel rendelkeznie kell.

Körmöndi Zoltán # 2020.10.15. 15:59

Tisztelt Szakértő!

GYED igényléssel kapcsolatos kérdésem lenne. Feleségem igényelte a gyermek születésekor GYEDet a CSEDel együtt. Most viszont én, mint vér szerinti apa és férj főiskolára/egyetemre adom be a jelentkezésemet. Aki gyermekgondozási díjban (GYED) részesül plusz 40 pontot kap a felvételi pontjaihoz. Van olyan lehetőség ,hogy az anya lemond a GYEDről és az apa igényli meg , vagy ha az anya igényelte utána már nem módosítható a GYEDet igénylő személy?
Válaszát előre is köszönöm!

Jutka70 # 2020.10.06. 19:15

Üdv, nevelőszülő vagyok 5 éve, hamarosan megszületik a gyermekem, igényelni szeretném rág a GYED-et, de megszületése után szeretnék munkáltatót váltani. Befolyásolja e a munkáltató váltás a 2 évig kapott GYED ÉS GYEDet? Úgy értem megszakadhat, vagy vissza menő leg számít ami volt?

monoszkop # 2020.09.18. 11:43

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

sztoka04 # 2020.09.18. 07:41

Tisztelt Szakérto!

Mint vállalkozó szeretném igénybe venni nagyszuloként a GYED-et, sajnos mindenki mást mond (konyvelo, hivatal), így nem tudom, hogy a vállalkozásom maradhat, másodállásként szerepel-e? Fel kell esetleg fuggesztenem? Illetve hová mit kell jelentenem?

Hálás koszonet

Pehoka # 2020.09.16. 08:55

Tisztel Szakértő!

Az ellátásokra való jogosultságokkal kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Gyermekvállalás előtt állunk, viszont szeretnék munkahelyet váltani.A mostani állás szerint minden ellátásra jogosult lennék, de mi a helyzet akkor ha megszakad a munkaviszonyom.

Válaszát előre is köszönöm!!!

Barbara0722 # 2020.09.07. 21:25

Tisztelt Szakértő Úr/Hölgy!

A következő kérdéssel fordulnék Önhöz .
Milyen szabályozás vonatkozik arra a helyzetre, amikor egy GYED-en lévő édesanya, ennek időtartama alatt külföldön tartózkodik ( nem végleges letelepedés szándékával) az ott munkát vállaló férjével és gyermekével?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel, Barbara

Domi93 # 2020.09.05. 17:05

Kedves Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz. Magyar állampolgár vagyok, rendelkeznek állandó magyar lakcímmel. 2015 óta Németországban dolgozok, ez idő alatt a külföldi betegbiztosító által Magyarországon is tudtam egészségügyi ellátásban részesülni. Jelenleg kisbabát várok és ez év őszén haza költözünk Magyarországra. A külföldi munkaviszony lejárta után, otthoni munkáltató hiányában tudomásom szerint a munkaügyi hivatalnál kell magamat regisztrálnom. Magyarországon szeretnék szülni, ezáltal mindennemű juttatást ott igénybe venni. A kérdésem a CSED és az azt követő GYED várható összegét illetően lenne, hogy csak az alanyi jogon megjáró minimális összegre leszek jogosult, vagy a Magyarországi minimálbért veszik alapul vagy esetleg a külföldi jövedelmemet?
Válaszát előre is köszönöm!

Jusztasz # 2020.09.04. 07:25

Kitti904 2020.09.02. 13:49

Üdvözlöm!

Engem az érdekelne hogy van egy gyermekem akivel gyeden vagyok de várandós is vagyok és gyed lassan le jár és után kérném az állományba való visszavételemet gyes mellet de ahogy vissza vesznek azon a napon el mennék Táppénzre is a terhesség miatt, és az lenne a kérdésem hogy lehet e egy időben menni mindkettőre az az hogy vissza vegyen állományba gyes mellet például 09.10 napon és ezen a napon táppénzre is menni?

Válaszát várom!

Üdvözlettel Kitti.

Elvileg igen, azonban célszerű egy-két napra munkába állni, vagy egy-két nap szabadságot kivenni és csak aztán keresőképtelen állományba kerülni...

Jusztasz # 2020.09.04. 07:22

Yogi 1988 2020.09.03. 10:46

Üdvözlöm!
Most igényeltem apa ként a GYED extrát , visszamenőleg hat hónapra is beleértve.
Az lenne a kérdésem , hogy ennek az elbírálása is 8nap lenne?
Illetve a 6hónapi GYES-t , amit a párom kapott, azt lemondtuk , és csatoltuk a kérelemhez. Ha jól értesültem, akkor ezt az összeget lefogják vonni a GYED ből ? Ha sikeres az elbírálat után , mennyi időre számítsunk amikor kiutalják az elmaradt 6havi GYED et?
Segítségüket előre is köszönöm!

Igen, főszabály szerint 8 nap.

Az ezzel kapcsolatos szabályozást lásd a MÁK 2020/4. számú tájékoztató II. részében, itt:

https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…ekoztato.pdf

Yogi 1988 # 2020.09.03. 08:46

Üdvözlöm!
Most igényeltem apa ként a GYED extrát , visszamenőleg hat hónapra is beleértve.
Az lenne a kérdésem , hogy ennek az elbírálása is 8nap lenne?
Illetve a 6hónapi GYES-t , amit a párom kapott, azt lemondtuk , és csatoltuk a kérelemhez. Ha jól értesültem, akkor ezt az összeget lefogják vonni a GYED ből ? Ha sikeres az elbírálat után , mennyi időre számítsunk amikor kiutalják az elmaradt 6havi GYED et?
Segítségüket előre is köszönöm!

Kitti904 # 2020.09.02. 11:49

Üdvözlöm!

Engem az érdekelne hogy van egy gyermekem akivel gyeden vagyok de várandós is vagyok és gyed lassan le jár és után kérném az állományba való visszavételemet gyes mellet de ahogy vissza vesznek azon a napon el mennék Táppénzre is a terhesség miatt, és az lenne a kérdésem hogy lehet e egy időben menni mindkettőre az az hogy vissza vegyen állományba gyes mellet például 09.10 napon és ezen a napon táppénzre is menni?

Válaszát várom!

Üdvözlettel Kitti.

Jereván # 2020.07.07. 05:35

Katakk 2020.07.06. 14:14

...Írtam már a penzbeli@allamkincstar.gov.hu -ra hetekkel ezelőtt de válaszra sem méltatnak.

Üdv

Próbálja meg a MÁK elnökének címezve, az elnok@allamkincstar.gov.hu címre elküldeni jelezve benne azt is, hogy a ......-kor elküldött beadványára mind a mai napig nem válaszoltak.

Jereván # 2020.07.06. 14:00

Katakk 2020.07.06. 14:22

Tisztelt Szakértő!
A kérdést már egyszer feltettem és akkor azt a választ kaptam, hogy nem lehetséges. Viszont ha az elbíráló szervet hívom telefonon, akkor lekezelően arra hivatkoznak, hogy a csedből számították, és mivel az egyéni vállalkozóknál maximalizálva van és én a terhességem alatt nem foglalkoztattam magam így a csedből állapították meg.
Szerződés szerinti összeget sem találtak. Lehet olyan egyéni vállalkozónak?
Köszönöm

T. Kérdező!

Lehet, a 2020.07.01 előtti időszakban ekként:

Fogalommeghatározások

Ebtv. 5/B. § E törvény alkalmazásában

  1. szerződés szerinti havi jövedelem:

bc) egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese.

Katakk # 2020.07.06. 12:22

Tisztelt Szakértő!
A kérdést már egyszer feltettem és akkor azt a választ kaptam, hogy nem lehetséges. Viszont ha az elbíráló szervet hívom telefonon, akkor lekezelően arra hivatkoznak, hogy a csedből számították, és mivel az egyéni vállalkozóknál maximalizálva van és én a terhességem alatt nem foglalkoztattam magam így a csedből állapították meg.
Szerződés szerinti összeget sem találtak. Lehet olyan egyéni vállalkozónak?
Köszönöm

Katakk # 2020.07.06. 12:14

Kedves Szakértő!

Gyeddel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni!
Egyéni vállalkozó vagyok. Első gyermekem születése óta más személyt foglalkoztatok, magam után nem fizetek havi szinten járulékot. Második gyermekem akkor született amíg az elsővel gyeden voltam.
Az első gyermekemmel megkaptam a gyed maxot, a másodiknál nem. Semmi sem változott idő közben. Lehetséges ez?

Írtam már a penzbeli@allamkincstar.gov.hu -ra hetekkel ezelőtt de válaszra sem méltatnak.

Üdv

Jereván # 2020.06.19. 09:10

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

Jereván # 2020.06.19. 09:09

Danna.b.c. 2020.06.19. 08:04
Segitseget szeretnek kerni csaladunk költözik Magyarorszagra , magyar allampolgarok vagyunk a ferjem Magyarorszagon dolgozik , en Szerbiában Gyes-en vagyok a 3 gyerekkel , érdekelne hogy van lehetőségem Magyarországon fojtani a Gyest a gyermek 3 éves korig és milyen jarulekokra szamithatok ,persze ha szamithatok ra.Van barmilyen alanyi jogon GYES-en lenni ha nem voltam meg munkavallalo MagyarorszagonKöszönöm

T. Kérdező!

  • Igen, főszabály szerint a Magyarország területén élő magyar állampolgárok jogosultak az 1998. évi LXXXIV. törvényben nevesített családtámogatási ellátásokra, így a bruttó 28.500 forintos GYES-re akkor is, ha nincs, vagy korábban nem volt magyar biztosítási jogviszonyuk.

(Jogalap: 1998. évi LXXXIV. törvény 2. § a) és aa) pont rendelkezései)

Danna.b.c. # 2020.06.19. 06:04

Segitseget szeretnek kerni csaladunk költözik Magyarorszagra , magyar allampolgarok vagyunk a ferjem Magyarorszagon dolgozik , en Szerbiában Gyes-en vagyok a 3 gyerekkel , érdekelne hogy van lehetőségem Magyarországon fojtani a Gyest a gyermek 3 éves korig és milyen jarulekokra szamithatok ,persze ha szamithatok ra.Van barmilyen alanyi jogon GYES-en lenni ha nem voltam meg munkavallalo MagyarorszagonKöszönöm

cincinnatus # 2020.06.15. 06:14

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.