Gyed, Gyes


monoszkop # 2020.02.24. 12:04

Választ kapott a másik topikban feltett, ugyanazon tartalmú kérdésére!

Anett0927 2020.02.24. 11:39
Tisztelt Szakértő!
11 hetes kismama vagyok. Másfél évet dolgoztam Németországban. 2019.06.15én volt az utolsó munkanapom kint. Itthon álláskeresési ellátásban részesűltem 2019.07.10től , majd munkába álltam. Hamarosan szeretnék elmenni táppénzre. Szeretném tudni, hogy a kinti biztosítotti időszakom és azzal a kisebb megszakítással beleszámít-e a 365 napba, mert csak az itthoni biztosításom nem elegendő. Minden ellátásra jogosult leszek?
Táppénzt megszakítva kell a szülési szabadságot kivenni vagy utána is lehetséges?
A másik kérdésem: Ha a munkahelyem a gyed/gyes alatt jogutód nélkül megszűnik, attól még kapni fogom az ellátást? Ha esetleg gyed/gyes alatt úton lesz a következő gyermek, rá igénybe tudom majd venni az ellátásokat ha még addig nem szűnik meg a cég, ill. ha addigra megszűnik a cég akkor a második gyermeknél kapok ellátást?
Köszönöm!


T. Kérdező!

Igen, feltéve hogy annak tartamát az előírt formanyomtatványon igazolja. Az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az U1-es (korábban az E 301-es nyomtatványt használták) szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol munkanélküli korábban biztosított volt, tehát dolgozott.

Ha ezt akkor leadta, amikor az álláskeresésit igényelte, akkor kérje vissza, mert a TB szervnek is szüksége lesz rá, vagy jelezze a táppénz igénylésénél, hogy azt az álláskeresési járadék igénylésekor leadta és kérje, hogy hivatalból kérjék át tőlük.

(Mindkét hivatal a kormányhivatal szervezetén belül működik.)

„Minden ellátásra jogosult leszek?” ”Pontosan mire (mely ellátásokra) gondol? Ha a jogosultsági feltételeknek megfelel, akkor igen. CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

A táppénzhez az szükséges, hogy biztosítási jogviszonya legyen, illetve az igényjog megállapításánál fontos, hogy a biztosítások között ne legyen 30 napnál hosszabb megszakítás.

„Táppénzt megszakítva kell a szülési szabadságot kivenni vagy utána is lehetséges?” ”Ezt nem értem.

Táppénz legfeljebb a szülést megelőző napig kaphat, de megteheti, hogy a csed-et a szülés várható idejét megelőzően 28 nappal vegye igénybe.

A másik kérdésem: Ha a munkahelyem a gyed/gyes alatt jogutód nélkül megszűnik, attól még kapni fogom az ellátást? ” Igen, (viszont ha ez a táppénz tartama alatt történik, úgy táppénzre a munkaviszony megszűnése után nem lesz jogosult!)

Ha esetleg gyed/gyes alatt úton lesz a következő gyermek, rá igénybe tudom majd venni az ellátásokat ha még addig nem szűnik meg a cég. ”Ha az elsőre gyermekre jogosult lesz csed/gyed ellátásokra, akkor a másodikra is kapni fogja.

Ha addigra megszűnik a cég akkor a második gyermeknél kapok ellátást? ” Főszabály szerint nem, mert csed és gyed ellátásra csak az jogosult, aki biztosított, azaz aki pl. munkaviszonyban áll.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Anett0927 # 2020.02.24. 06:58

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 11 hetes kismama vagyok. Hamarosan bejelentem a munkáltatónak, hogy várandós vagyok. Itthon 2019.07.13-tól vagyok biztosítotti jogviszonyban, előtte pedig Németországban voltam másfél évig. 2020.04.15-től szeretnék elmenni táppénzre, viszont a magyarországi biztosítotti jogviszonyom akkor még nem lesz meg az egy év. Ettől függetlenül bele fog számítani a külföldi jogviszonyom, hogy jogosult legyek CSED-re, GYED-re?

Köszönöm!

Jereván # 2020.02.03. 10:21

Kiegészítés:

Az E301-es nyomtatvány helyett ma már többnyire az U1-es nyomtatványt használják.

Jereván # 2020.02.03. 10:20

TöhötömMária 2020.02.02. 18:42
Tisztelt Szakértő,
1 éve külföldön, Eu-s tagállamban dolgozom. A baba születése előtt kb 3-4 hónappal tervezek visszaköltözni és munkába állni Magyarországon.
A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben jogosult vagyok-e CSED-re. Ha igen, akkor milyen szempontok szerint számítják ki a kiutalandó összeget?
Válaszát előre is köszönöm,
Mária

Kedves Mária!

Igen, a megadott adatok alapján jogosult.

A külföldi jogviszony tartamáról feltétlenül szerezze be a jogviszony megszűnésekor az E 301-es nyomtatványt.

Az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol munkanélküli korábban biztosított volt, tehát dolgozott.

Az ellátását a magyar keresete alapján, 70%-os mértékben fogják megállapítani. (Korlát a minimálbér kétszerese.)

TöhötömMária # 2020.02.02. 17:42

Tisztelt Szakértő,

1 éve külföldön, Eu-s tagállamban dolgozom. A baba születése előtt kb 3-4 hónappal tervezek visszaköltözni és munkába állni Magyarországon.
A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben jogosult vagyok-e CSED-re. Ha igen, akkor milyen szempontok szerint számítják ki a kiutalandó összeget?

Válaszát előre is köszönöm,
Mária

Robicsucsu # 2020.01.16. 17:11

Tisztelt Szakértő! 4hónapja Németországban élek, feleségem otthon neveli a 11hónapos kisbabánkat. Kérdésem csak annyi lenne :ha Németországban megigénylem a családi pótlék különbözetet, tőle elvehetik otthon a Gyed-et? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Róbert

monoszkop # 2019.12.17. 11:54


HorvathHelga 2019.12.04. 15:17

Tisztelt Szakértő!

Párom olasz állampolgár, ott is dolgozik, a közeljövőben gyereket tervezünk. Magyarországi munkaviszonyom alapján GYED-re jogosult lennék itthon. Számíthatok GYED-re, ha a gyerek születése után Olaszországban élünk mindannyian? A gyereknek nyilvánvalóan külföldön lenne így biztosítási jogviszonya, de nekem megmaradhatna ez Magyarországon, amíg nem kezdek el kint dolgozni?

Válaszát előre is köszönöm,
Helga

Példa: Ha az anya Magyarországon rendelkezik munkaviszonnyal és GYED-re jogosult, de élettársa/férje Olaszországban (vagy más EU-s tagállamban)folytat keresőtevékenységet és a család életvitelszerűen Olaszországban tartózkodik, akkor Olaszország rendelkezik joghatósággal. (Ő jogosult és köteles fizetni az anyasági ellátásokat és nem Magyarország)

Amennyiben az anya már kapja Magyarországon a GYED-et és a fentiek később, de a GYED folyósítása alatt kiderülnek a GYED folyósítását határozattal fel kell függeszteni. (Lásd: OEP Állásfoglalás, 2007. január)

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

HorvathHelga # 2019.12.04. 14:17

Tisztelt Szakértő!

Párom olasz állampolgár, ott is dolgozik, a közeljövőben gyereket tervezünk. Magyarországi munkaviszonyom alapján GYED-re jogosult lennék itthon. Számíthatok GYED-re, ha a gyerek születése után Olaszországban élünk mindannyian? A gyereknek nyilvánvalóan külföldön lenne így biztosítási jogviszonya, de nekem megmaradhatna ez Magyarországon, amíg nem kezdek el kint dolgozni?

Válaszát előre is köszönöm,
Helga

Zoli82890 # 2019.11.20. 18:29

Tisztelt Szakértő,

Köszönöm a gyors választ, úgy látszik én valamit félre értettem.
Azért leírom a történetünket. Hat hónapos babával tervezünk haza költözni. Barátnőm a szülés előtt dolgozott 4 évet bejelentve, teljes munkaidőben. Jelenleg az itteni CSED-en van ami a Magyar csecsemőgondozási díjhoz hasonló itteni támogatás, a baba hat hónapos koráig jár és TB jogviszonynak számít. (ezekről visszük az igazolást) Azt terveztük, hogy amint hazaköltöztünk megigényeljük a GYED-et és azt reméltük, hogy elfogadják a külföldi munkaviszonyt.

Köszönöm
Zoltán

Jusztasz # 2019.11.20. 09:53

Zoli82890 2019.11.19. 12:58
Tisztelt szakértő!
Szeretném megkérdezni, hogy mennyi a gyed Összege külföldi (EGT) munka után ha minden feltételnek megfelelek.
Üdvözlettel
Veronika

Nulla forint.

Főszabály szerint EGT tagállamban biztosított személy Magyarországról nem jogosult GYED ellátásra.

(Ki és mi (mely jogszabály) alapján állítja, hogy Ön külföldi (EGT) munka után jogosult Magyarországon GYED-re?)

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Zoli82890 # 2019.11.19. 11:58

Tisztelt szakértő!

Szeretném megkérdezni, hogy mennyi a gyed Összege külföldi (EGT) munka után ha minden feltételnek megfelelek.

Üdvözlettel
Veronika

monoszkop # 2019.11.07. 11:58

KatinkaMatheSzabo 2019.11.06. 17:09

Tisztelt Szakértő!

5 hónapos várandós kismama vagyok. 2013 óta dolgozok svájci székhelyű folyami hajós cégnél. Az ez évi munkaszerződésem október 27én lejárt. Az OEP tájékoztatása szerint a kisbabám születése után nem leszek jogosult sem CSED, sem GYED igénybevételére, csak csak GYES-t fogok kapni, mert a svájci munkaviszonyomat nem fogják figyelembe venni a kérelem elbírálásakor. A meghatározott feltételek szerint, a munkanapjaim száma megfelelő lenne, ha a svájci munkaviszonyt és az azzal járó biztosítási jogviszonyt figyelembe vennék. Arra lennék kíváncsi, hogy ez jogilag lehetséges? Hiába dolgoztam, fizettem az összes járulékot Rám nem érvényesek azok a szabályok, amelyek biztosítanák, hogy a gyermekem nevelését egyfajta biztosabb anyagi környezetben lássam el?

A segítséget köszönöm szépen.

Tisztelettel:
Máthé-Szabó Katinka

Kedves Katinka!

Valószínűleg valamit félreértett, ugyanis CSED és GYED ellátásra az jogosult, aki a szülés napján biztosított ÉS az azt megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal, amelybe beleszámít az EGT tagállamokban végzett munka is, ha azt az igénylő az előírt nyomtatványon igazolja. (Svájc EGT tagállam, így vonatkoznak rájuk is az EU koordinációs rendeletek.

Javasolt az OEP-hez visszamenni és kérni, hogy a tájékoztatásukat ennek megfelelően vizsgálják felül.

Lásd még:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

KatinkaMatheSzabo # 2019.11.06. 16:09

Tisztelt Szakértő!

5 hónapos várandós kismama vagyok. 2013 óta dolgozok svájci székhelyű folyami hajós cégnél. Az ez évi munkaszerződésem október 27én lejárt. Az OEP tájékoztatása szerint a kisbabám születése után nem leszek jogosult sem CSED, sem GYED igénybevételére, csak csak GYES-t fogok kapni, mert a svájci munkaviszonyomat nem fogják figyelembe venni a kérelem elbírálásakor. A meghatározott feltételek szerint, a munkanapjaim száma megfelelő lenne, ha a svájci munkaviszonyt és az azzal járó biztosítási jogviszonyt figyelembe vennék. Arra lennék kíváncsi, hogy ez jogilag lehetséges? Hiába dolgoztam, fizettem az összes járulékot Rám nem érvényesek azok a szabályok, amelyek biztosítanák, hogy a gyermekem nevelését egyfajta biztosabb anyagi környezetben lássam el?

A segítséget köszönöm szépen.

Tisztelettel:
Máthé-Szabó Katinka

vaczkor... # 2019.10.28. 11:40

Adél1 2019.10.26. 11:38
Tisztelt Szakértő!
A kérdésem elég összetett. 5 hónapos kismama vagyok, még dolgozom. A cég, ahol bejelentett munkaviszonyom van -13 hónapja- jövő hónap elején cégváltást tervez (jogfolytonos marad a munkaviszony, tehát a TB-m is az). Eredetileg úgy terveztem, hogy november végéig még dolgozom, azonban már ebben nem vagyok teljes mértékben biztos, hogy jó ötlet.
Ha még kitöltöm a jövő hónapot, és átjelentenek az új cégbe, ahol egy hónapot dolgozom le összességében még jogosult leszek GYED-re? Vagy az lenne az ésszerűbb megoldás, hogy ha már e hónap végén abbahagyom a munkát, és úgy részesülök minden támogatásban?
Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!

T. Kérdező!

Az Ön által hivatkozott cégváltás és a hozzá kapcsolódó jogfolytonos munkaviszony +átjelentés számomra így értelmezhetetlen.

Csed-re és GYED-re az jogosult, aki a szülés napján biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

Kérdésére a konkrétumok ismerete nélkül nem lehet érdemi választ adni.

Arra azonban vigyázzon, hogy milyen munkaszerződést ír alá. Az új cégnél ugyanis ha próbaidőt kötnek ki, úgy az alatt bármikor, indokolás nélkül megszüntethetik a jogviszonyát.

Ezt a „régi” cégnél nem tehetik meg.

A régi cégnél terhesség alatt nem mondhatnak fel Önnek, viszont megszűnik a jogviszonya automatikusan, ha a régi cég teljesen megszűnik felszámolják, végelszámolják. (Törlik a cégnyilvántartásból.)

Adél1 # 2019.10.26. 09:38

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem elég összetett. 5 hónapos kismama vagyok, még dolgozom. A cég, ahol bejelentett munkaviszonyom van -13 hónapja- jövő hónap elején cégváltást tervez (jogfolytonos marad a munkaviszony, tehát a TB-m is az). Eredetileg úgy terveztem, hogy november végéig még dolgozom, azonban már ebben nem vagyok teljes mértékben biztos, hogy jó ötlet.
Ha még kitöltöm a jövő hónapot, és átjelentenek az új cégbe, ahol egy hónapot dolgozom le összességében még jogosult leszek GYED-re? Vagy az lenne az ésszerűbb megoldás, hogy ha már e hónap végén abbahagyom a munkát, és úgy részesülök minden támogatásban?

Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!

Jusztasz # 2019.05.16. 10:42

Alexa28 2019.05.15. 12:34
Tisztelt Szakértő!Olyan kérdéssel fordulnék önhöz,hogy az első gyermekemre januárban lejárt a gyed, most gyesen vagyok.
Azóta kiderült hogy jön a kistesó!A kérdésem az lenne hogy ilyenkor milyen ellátásra vagyok jogosult?Vissza kell mennem egy időre dolgozni hogy el tudjak menni táppénzre??Előre is köszönöm a választ

T. Kérdező!

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Továbbra is főszabály, hogy aki GYED-en, vagy GYES-en van az ezzel egyidőben táppénzt nem kaphat, illetve ha GYED-re és táppénzre is (vagy GYES-re és táppénzre is) jogosult az ellátások között választhat és vagy az egyiket, vagy a másikat kaphatja. (Ebtv. 39. § (1) bekezdés)

Aki tehát a GYES/GYED mellett nem dolgozik, de a következő terhessége miatt keresőképtelenné válik és így táppénzre és GYED-re, vagy táppénzre és GYES-re is jogosult az a TB jogszabályok értelmében választhat, hogy melyiket kéri.

(Más kérdés, hogy az, aki nem dolgozik, mert fizetésnélküli szabadságon van a gyermek 3 éves koráig jogilag nyilvánvalóan nem lehet keresőképtelen, ha nem folytat keresőtevékenységet. Leegyszerűsítve az minősül keresőképtelennek, aki a munkáját betegsége, terhessége stb. miatt nem tudja ellátni.)

Más a helyzet akkor, ha a GYED-en (vagy GYES-en) lévő biztosított a gyermek féléves kora után –a fizetésnélküli szabadságát megszakítva-, ismét munkába áll.

Ekkor kaphatja a GYED-et és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYED-et fizetés helyett a táppénzt, GYES esetén GYES-t és a fizetését, ha pedig megbetegszik, vagy egy következő terhesség miatt keresőképtelenné válik a GYES-t és fizetés helyett a táppénzt.

A fizetésnélküli szabadság megszűnése iránti kérelmet viszont 30 nappal korábban jeleznie kell a munkáltatónak. (Mt.133. § (2) bek.)

Fontos még, hogy a keresőképtelenség elbírálása (megállapítása) orvos szakmai kérdés, azaz az orvos dönti el, hogy valaki keresőképtelennek minősül-e, illetve hogy indokolt-e keresőképtelen állományba venni. Ebtv. 45. § (2) bek.(Leegyszerűsítve az vehető keresőképtelen állományba, aki dolgozik, de munkáját betegség miatt ellátni nem tudja, azaz keresőképtelenné válik. Ekkor a TB. a befizetett járulékokért cserébe, mintegy az elmaradt kereset pótlásaként ad táppénz ellátást.)

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.
)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Alexa28 # 2019.05.15. 10:34

Tisztelt Szakértő!Olyan kérdéssel fordulnék önhöz,hogy az első gyermekemre januárban lejárt a gyed, most gyesen vagyok.Azóta kiderült hogy jön a kistesó!A kérdésem az lenne hogy ilyenkor milyen ellátásra vagyok jogosult?Vissza kell mennem egy időre dolgozni hogy el tudjak menni táppénzre??Előre is köszönöm a választ

safranek... # 2019.05.10. 10:12

Egyedszimi
2019.05.10. 11:15

Tisztelt Válaszadó!

Szeretnék érdeklődni ,hogy Ausztriában dolgoztam 2013-tól 2019 áprilisig. Április végén költöztünk haza a férjemmel és akkor ért véget az osztrák munkaviszonyom és biztosításom. Jelenleg 16 hetes terhes vagyok a szükséges vizsgálatokat Magyarországon végzem el és itthon leszek biztosított. Itthon sajnos már a terhesség alatt nem tudok munkába állni és Magyarországon nem volt munkaviszonyom. A kérdésem az lenne ,hogy a szülés után jogosult vagyok e Gyes-re gyed-re?

T. Kérdező!

Kérdése az alábbi ellentmondást tartalmazza:

  • Itthon leszek biztosított.
  • A terhesség alatt nem tudok munkába állni és Magyarországon nem volt munkaviszonyom.

Az érdemi válaszhoz előbb tisztázandó, hogy milyen jogviszony alapján és mikortól lesz itthon biztosított.

Egyedszimi # 2019.05.10. 09:15

Tisztelt Válaszadó!

Szeretnék érdeklődni ,hogy Ausztriában dolgoztam 2013-tól 2019 áprilisig. Április végén költöztünk haza a férjemmel és akkor ért véget az osztrák munkaviszonyom és biztosításom. Jelenleg 16 hetes terhes vagyok a szükséges vizsgálatokat Magyarországon végzem el és itthon leszek biztosított. Itthon sajnos már a terhesség alatt nem tudok munkába állni és Magyarországon nem volt munkaviszonyom. A kérdésem az lenne ,hogy a szülés után jogosult vagyok e Gyes-re gyed-re?

Előre is köszönöm a választ

Dödölle1 # 2019.04.25. 08:28

"Családi kisokos" ÖSSZEFOGLALÓ

Családtámogatási lehetőségek A-tól Z-ig 2019-ben itt:

https://miskolcitorvenyszek.birosag.hu/…kos_2019.pdf

Témák:

  • GYÁP (gyermekápolási táppénz)
  • CSED (csecsemőgondozási díj)
  • GYED (gyermekgondozási díj)
  • GYET (gyermeknevelési támogatás)
  • CSOK (családi otthonteremtési kedvezmények)
  • CSP (családi pótlék)
  • Anyasági támogatás
  • Diplomás GYED
  • Gyermekek után járó szabadság
  • Első házasok kedvezménye
  • Családi adókedvezmény
  • Étkezési térítési díjkedvezmény
  • Tankönyvtámogatás
  • Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
  • Fiatalok életkezdési támogatása
  • Diákhitel esetén gyermekvállalással kapcsolatos kedvezmények

Igénylés módja, helye, időtartama, a jogosultsági feltételek, az ellátás mértéke...

vaczkor... # 2019.04.23. 09:17

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

vaczkor... # 2019.04.23. 09:16

Bohun 2019.04.19. 14:53

Tisztelt Válaszadó!

Élettársammal Ausztriában szeretnénk dolgozni kb. 1 évet. Ha kint terhes lesz, és hazaköltözünk, és itthon szüli meg a gyermeket, akkor a kinti bejelentett munkaviszonyból származó (addigi) fizetése hogyan, és milyen mértékben fog beleszámítani az itthoni Gyed-be, ill. egyéb családtámogatási ellátásokba.
Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Kornél

T. Kérdező!

Tekintettel a történeti tényállás hiányosságaira (a szülés napján hol fognak életvitelszerűen tartózkodni, hol lesz biztosítási jogviszonyuk, "csak" átjárnak, vagy kint is élnek stb.) előbb olvassa el ezt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Egyebekben és leegyszerűsítve: Főszabály szerint egy "magyar" (gyermekek alapján járó) ellátásnak (csed/gyed)soha nem alapja a külföldön megszerzett jövedelem.

Bohun # 2019.04.19. 12:53

Tisztelt Válaszadó!

Élettársammal Ausztriában szeretnénk dolgozni kb. 1 évet. Ha kint terhes lesz, és hazaköltözünk, és itthon szüli meg a gyermeket, akkor a kinti bejelentett munkaviszonyból származó (addigi) fizetése hogyan, és milyen mértékben fog beleszámítani az itthoni Gyed-be, ill. egyéb családtámogatási ellátásokba.
Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Kornél

safranek... # 2018.12.14. 08:12

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

safranek... # 2018.12.14. 08:11

DC79 2018.12.13. 17:18

Köszönöm segítségüket előre is.

A 365 napos biztosított munkaviszonyba beleszámít a Svájcban ledolgozott időszak is(gyerekvárás előtt vagyunk)? Csak ezzel együtt lenne meg a 365 nap, különben nem. Ha nem számít bele akkor milyen megoldást tudnak ajánlani?
Köszönöm válaszukat,

Üdvözlettel,

Dave

T. Kérdező!

Röviden:

Igen, beleszámít, de az előírt okmánnyal igazolni kell.

Hosszabban:

Az OEP szakmai munkabizottságának 2. számú tájékoztatója szerint (2007.június) a magyarországi biztosítás alapján megállapítandó CSED-GYED jogosultság elbírálása során ha az igénylőnek nincs meg 2 éven belül a szükséges 365 nap biztosítási idő a 1408/71 EGK. rendelet 18. cikkelye alapján a biztosított bármely EU tagállamban szerzett biztosításban töltött idejét be kell számítani, a biztosítási időt az igénylőnek az E 104-es, vagy az E 301-es nyomtatványon kell igazolni.

Az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol az igénylő korábban biztosított volt, tehát dolgozott.

Mivel a nyomtatványt a munkavégzés helye szerint illetékes intézmény állítja ki, ezért fontos a munkaviszony megszűntével a nyomtatvány kiállításának kérése, mert a hivatalból történő beszerzés sok időt vehet igénybe.

Lásd még az itt található összefoglalót:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…