Gyermektartásdíj


HKklaci # 2020.12.07. 08:02

Sajnos ez nem ilyen egyszerű, hogy “Ne váljatok el.”
Az élet ezt hozta, hogy az ünnepek után (hogy minél kisebb sérelmei legyenek a kislányunknak) el fogunk válni.

Kérem továbbra is a Tisztelt Jogászokat és Fórumozókat válaszoljanak a feltett kérdéseimre, nagy szükségem van a segítségre.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.06. 07:46

Ne váljatok el. Akkor nincs kérdés.

HKklaci # 2020.12.05. 20:48

Tisztelt Fórumozók, Jogászok!

Feleségemmel hamarosan válni fogunk. Van egy 3 éves gyermekünk (kislány). Teljes mértékben békés úton szeretnénk elválni, szemelőtt tartva a gyermekünket. De valamiért én mégis rettegek, hogy a feleségem nagyot szeretne szakítani a gyermektartásdíjon.
Albérletben lakunk (110.000 ft / hó + rezsi).
Valószínüleg én megyen el egy másik albérletbe, hasonló árban.

Én (a férj) Magyarországon dolgozok és nettó 420.000 forintot keresek minden hónapban + 13. Havi. Heti 40 óra munka.
A feleségem Ausztriában dolgozik jelenleg heti 15 órában, magyar forintba átszámolva kb. 280.000 ft keres. Tehát kb. 800 Eurót.
Magyarországon élünk, magyar állampolgárok vagyunk.

A gyermekünk mindent megkap tőlünk és a nagyszülőktől, ő a szemünk fénye, mi, a szülei mindent összeadva szerintem havi kb. 50.000 - 70.000 forintot költünk rá. Nem tudom pontosan, mert a nagyrészét a feleségem veszi meg a dolgoknak, én pedig kifizetem neki a részemet.

Kérdéseim:

  1. Elkezdtem a blokkokat (vásárlások után) eltenni, ha bizonyíték kell arra, hogy kb. mennyit költünk a gyermekünkre. Van értelme ennek? Folytassam? Ha arra kerülne a sor, hogyan tudom bizonyítani a bíróság felé, hogy mennyit költünk a gyermekre?
  2. Az általam leírtak alapján mekkora tartásdíjra számíthatok, ha bíróság elé kerülne az ügy?
  3. Én 50.000 forintba szeretnék kiegyezni, de szinte biztos vagyok benn, hogy ezt kevesellni fogja, pedig bizton tudom, hogy nem kell több a gyermekre.... meg ugye nekem most meg kell szinte mindent vásárolnom az új albérletbe + fizetnem azt.
  4. Mivel én is albérletes leszek továbbra is, lehet enyhített tartásdíjat kérni?
  5. Mivel a feleségem sem keres olyan rosszul, és Ausztriában dolgozik heti 15 órában, ez kinek a javára lehet pozítív a gyerektartásdíj megszabásánál?

Köszönöm a válaszokat előre is, nagyon sokat jelent nekem!

Renike55 # 2017.05.10. 19:31

Tisztelt JogiFórum!

A válásunk két hónapja zárult le, egyezséget hagyott jóvá a bíróság. A gyermektartásdíjjjal kapcsolatban úgy egyeztünk meg, hogy munkáltatói letiltással fizet a volt férjem.

Azóta már a második hónap telt el úgy, hogy nem így kaptam pénzt, hanem a férjem megkapta a teljes fizetését, és ő adta oda az összeget.

Kérni kellett volna kifejezetten a bíróságtól, hogy X munkáltatót kötelezze a levonásra és utalásra?

Most így utólag mit kell tennem, tennünk, hogy az egyezségnek megfelelően a volt férjem munkáltatójától kapjam a pénzt?

Köszönöm.

Immaculata # 2017.04.06. 09:38

Kérni kell a szülői felügyelet megváltoztatását.

4:170. § [A szülői felügyelet gyakorlásának és a gyermek elhelyezésének megváltoztatása]
(1) A szülői felügyelet gyakorlásának és a gyermek harmadik személynél történő elhelyezésének megváltoztatása a bíróságtól akkor kérhető, ha azok a körülmények, amelyeken a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapult, utóbb lényegesen módosultak, és ennek következtében a megváltoztatás a gyermek érdekében áll. Nem hivatkozhat a körülmények megváltozása folytán a gyermek érdekére az a szülő, aki a változást felróható magatartásával maga idézte elő, így különösen, ha a gyermeket jogosulatlanul vette magához vagy tartja magánál.

Mónika70 # 2017.04.05. 09:29

Kedvesem 2 gyermek után majd 100 000 ft-ot fizet exének, A gyermekeket viszont gyakorlatilag a nagyszülök nevelik, ott esznek és ott alszanak a hét 5, de gyakran még több napján, a hétvégén 1 napot tölt a kisebbik az apjával. Hétköznapokon anyuka a 8 óra munka mellett az új barátjánál van, a gyerek nemrég sírdogált, hogy az anyja szinte már átköltözött a pasihoz a szomszéd városba és nem foglalkozik velük, Iskolába a nagyszülők hordják őket. Anyuka évek óta nem fizet osztálykasszát, s az iskolából visszahallottuk, hogy gyakran az étkezési befizetés is hiányos és gyakran késik. Pedig a tartásdíj plusz családi pótlék erre lenne. De anyuka inkább a barátjával költi a pénzt, hazudozik össze-vissza hogy mikor merre van, meg dolgozik...de többször is lebukott már.Lehet kérni valahol hogy nézzenek utána, mennyi megy a gyerekeire? Mert etetnie nem kell őket,a rezsiből nem megy rájuk szinte semmi, mert nem otthon élnek, a ruházásukba az apa és a nagynéni is beszáll rendszeresen.

trallalala # 2017.01.31. 09:48

A gondozó szülő elsődlegesen természetben tartja a gyermeket. Az évi átlagjövedelmének 12-d részének 15-25 %-a a gyerektartás mértéke gyerekenként. A gyakorlat 20 %-s mértéket tart gyerekenként. Szerintem a 17,5 % nem túlzó, (gondolom talán fizet máshova is gyerektartást vagy már az új kapcsoltban is van saját gyereke), de ha megállapodás ellenére piszkoskodni akar, akkor nem lesz közös megegyezés, elindul erre a bizonyítás és fizetheti ki a végén erre az illetéket pluszban, mert el fogja bukni a csökkentést. Szerintem ragaszkodj a megállapodáshoz, egyszer már aláírta, türelem, majd felvilágosítja vki, őt is, h fölösleges...

Grave7 # 2017.01.30. 23:12

@MajorDomus: Miért szólsz be(le), ha nem értesz hozzá? Én legalább oda szoktam írni, hogy véleményem szerint, vagy egyébként utalok szakértelmem hiányára.

.
Tudomásom szerint, az egyes szülők a saját jövedelmük egymáshoz viszonyított arányában járulnak hozzá a gyermek szükségleteihez. Tehát, ha az egyik jövedelmének 17,5%-át (=70/400) fordítja a gyermekre, az a másik esetében 33.250 Ft (=190*0,175).
Gyakorlatban értelemszerűen eltérhet, illetve lásd 2013. évi V. törvény 4:194. § - 4:218. §-ok.

MajorDomus # 2017.01.30. 21:24

Mire lehet elkölteni egy 6 éves gyerekre 140 ezer ft-ot?

Mert ugye a másik felét neked kell hozzátenni !

bibóca40 # 2017.01.30. 18:29

Köszönöm.Ügyvéd előtt történt a megegyezés, alá is írta, így adtuk be a válást.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.28. 20:36

Elnézést figyelmetlen voltam.
Ha tudod bizonyítani, hogy megegyeztetek a 70-ben, akkor elég nehezen fogja tudni leszállíttatni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.28. 20:35

Úgy érted, emeltetni szeretnéd a havi 70K-t? Visszanyalhat az a fagyi...

bibóca40 # 2017.01.28. 20:27

Tisztelt Jogifôrum!

Egy 6 ėves gyermekünk van.Fėrjem netto jövedelme 400ezer/ hô, az enyėm 190ezer/hô.A fėrjemnek a bejelentett alkalmazotti bėre mellett, van måsodållåsa, ahol havi netto 40ezer Ft-ot kap.Illetve 1 ėvvel ezelőtt, mėg a håzassågunk alatt ûjraindult a KFT-je, de nincs tudomåsom rôla, mekkora a bevėtele.Ő egy 70nm-es sajåt lakåsåban ėl, ėn ės a gyermekünk egy 40 nm-esben, ez az ėn tulajdonom.Közös megegyezėssel nyûjtottuk be a vålåst, a gyermektartåsdīj összegėt 70ezer Ft-ban hatåroztuk meg.Ő most kėrte a bīrôsågon az első tårgyalåson, hogy a tartåsdīj 40ezer Ft legyen.
A közös megegyezėsnėl a 400ezer Ft-os jövedelme alapjån alkudtam ki a 70ezret.Mekkora összeg jår? Prôbåljak ûjra egyezkedni a fėrjemmel vagy a bīrôsåg megållapītja majd?
Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2017.01.08. 09:20

Dórmin75

Ha az új képzése sem ad magasabb szintű képzést, mint a régebbi, akkor már most érdemes lenne beadni a keresetet a tartásdíj megszüntetésére és a keresetben kérni a végrehajtás felfüggesztését.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.08. 09:08

szeretném megkérdezni,hogy meddig vagyok köteles tartásdíjat fizetni?
Ha bírósági döntés kötelez - és ez valószínű -, akkor az addig végrehajtható, amíg bíróság megszüntető döntést nem hoz.

Dórmin75 # 2017.01.07. 21:35

Tisztelt Cím!
Gyermektartás fizetési kötelezettséggel kapcsolatban szeretnék érdeklődni.Van két lányom.
A nagyobbik idén júliusban(2017) lesz 20(!) éves.
Tavaly júniusban érettségizett ausztriában.
Idén szeptembertől ismét beiratkozott itthon magyarországon egy két éves nappali tagozatos iskolába,ahol ismét érettségizik majd.Ezeken felül dolgozik ausztriában szombatonként-hivatalosan- a keresete havi 430.- €.(~130000.- Huf)A kissebbik lányom decemberben múlt 18 éves,idén júniusban fog érettségizni.
szeretném megkérdezni,hogy meddig vagyok köteles tartásdíjat fizetni?
A kapcsolatunk nem a legjobb.Édesanyjuk kijelentette,hogy még pár évig fizetnem kell ha tettszik ha nem.Mert be fognak iratkozni ilyen-olyan képzésekre.
Hálásan megköszönném az érdemi választ!ű
Tisztelettel : R.Nimród

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.05. 16:26

Tartásdíjfizetési kötelezettséggel szemben beszámításnak nincs helye.
(De a vázolt tényállás mellett az is kérdéses, hogy ajándék-e az, amit te annak vélsz, és ha az visszakövetelhető-e.)

acer56 # 2017.01.05. 15:50

Balkézről született gyermekem anyjával 14 évig voltunk jóban, de nem éltünk egy fedél alatt. Mostanra új párt talált magának, ami rendjén is van.
Gyerektartás gondjaink vannak. Én szeretném beszámítani az évek során ajándékként adott és ott hagyott lakásfelújítást, műszaki cikkeket, bútort. Egyik sem a gyereké, azokat természetesen nem. Végösszegben kb. 3mFt az érték.
Törvényes-e, hogy havi egyenlő részletbe beszámítom ezt az összeget a hátralévő, fizetendő évekre elosztva? Természetesen fizetnék havi fix összeget is, de szorosan kiszámolva a szükségletekre.
Ilyen formában visszakérhetem az ajándékot?
Helyesen járok el a beszámítási szándékommal?

gerbera317 # 2017.01.05. 15:46

Na, ezt fél füllel már hallottam, olvasni még nem olvastam. Októberben még állítottak ki százalékos kötelezésű vh-lapot.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.05. 15:29

Nincs már %-os kötelezés.
De a gyerekenként 15 ezer forint mai napság valóban nem tűnik eltúlzottnak.

gerbera317 # 2017.01.05. 15:22

Megítélhet. Az ilyen ítélet általában úgy néz ki, hogy a tartásra kötelezett köteles a mindenkori jövedelmének 3x16,67 (=50) százalékát de legalább 3x15000 (=45000) forintot gyermektartásdíjként megfizetni a tartásra jogosultnak. Tehát mindig azt kell megfizetni, ami több, és az lehet akár 110 százalék is. Az egy másik dolog, hogy végrehajtással behajtani legfeljebb csak 50 százalékot lehet.
Olyat még nem láttam, hogy "köteles a mindenkori jövedelmének 3x16,67 (=50) százalékát de legfeljebb 3x15000 (=45000) forintot gyermektartásdíjként megfizetni".

Golyó77 # 2017.01.05. 13:59

Tisztelt Jogászok!!

Nem a törvénykönyvre voltam kíváncsi.A kérdés az volt,hogy a fizetése felét már így is fizeti gyerektartásként.A feleségnek megítélhet-e a bíróság 42890 Ft 100%-os 4 órás fizetésből,amiből most is kap 21445 Ft-ot,45000 Ft gyerektartást?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 14:56

Az a bíróságot - épp a hivatkozott szabály miatt - nem érdekli. A kötelezettséget megállapítják - a behajtás egy másik dolog: végrehajtás eredménytelen, állam előlegez. (Egy darabig.) Ha nem is köteleznék, nem lehetne végrehajtani, a végrehajtás nem lehetne eredménytelen, és nem nyílna meg az állami előlegezés lehetősége.

Rexor # 2017.01.04. 13:23

Biztos, hogy felülírja ez? Az 50%-os szabály egy általános szabály, és a 4.215 (1) véleményem szerint nem mond ellent ennek. Pl. egy alacsony jövedelemmel élő szülőnél ha elvonják a jövedelmének a felét akkor már megvalósul a 4.215 (1) is. Érdekes amit írtál a bírói gyakorlatról, bár nem teljesen értem ennek a logikáját: ha nincs jövedelme (mondjuk ez sem túl életszerű...) akkor tulajdonképpen miből tudná előteremteni a tartásdíjat?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 12:12

Ez a tartásdíj általános szabálya. Szerintem ezt a kiskorú gyermek tartása esetén a 4:215. (1) § felülírja.
(A bírósági gyakorlatban is ezt tapasztalom, nem ismerek egyetlen olyan pert, sem, amelyben akár csak felmerült volna, hogy a jövedelemmel nem rendelkező, különélő szülőt egyáltalán ne kötelezzék tartásra.)