végrehajtótól árverésen vett ingatlan birtokbavétel


gerbera317 # 2022.08.19. 06:05

Nem egységes a gyakorlat. Van végrehajtó, aki az árverés napja szerinti egyenleget nézi. Van, aki a vételár megfizetésének napját.
Jár vissza az adósnak a vételárból, és ennek a kifizetése mikor esedékes? Micsoda kérdés! Hát honnantól, amikor a felosztási terv jogerős, és a kifizetés feltételei fennállnak.

Vadsuhanc # 2022.08.18. 20:51

Nekem azért mindig felmerül a kérdés, hogy sikeres árverés esetében az adós tartozását mikortól kell csökkenteni a végrehajtást kérőnek járó befolyt vételár összegével.

Sikeres árverés után az árverési vevő az árverési jegyzőkönyv aláírása után 60 után fizeti ki a vételárat,

A befolyt összegből a végrehajtási eljárásban megjelölt összes költség, kamat, tőke stb kifizetésre kerül. A vételárból még marad 1.000.000. forint. Erre aaz összegre mikortól tarthat igényt az adós?

Az árverési jegyzőkönyv aláírásának napjától vagy más egyéb időpontól?

Majordomus # 2022.08.18. 19:39

Ha bizyos abban,hogy az adós nem emel végrehajtási kifogást.

drbjozsef # 2022.08.18. 19:34

Manfanatics,

Egy birtokbaadási jegyzőkönyv jó lenne persze, de általában nem lacafacázik ilyennel a végrehajtó.
Hacsak a tied nem valami extrakukacos ráérő.

Ugyanis ez a megoldás, birtokbaadási jk hiányában egy kicsit "szürke" zóna. Ha biztos vagy benne, hogy nem lesz aki felnyom (az MNV és hasonlóit ez kicsit sem érdekli, legfeljebb az adós magánszemélyeknél fordulhatna elő), akkor birtokba kell venned önhatalmúlag, és a végrehajtónak azt jelenteni, hogy az adós adta át neked. Általában elég ez a végrehajtónak, saját büntetőjogi felelősséged tudatában teszed, ő pedig fogja és átadja neked egy jegyzőkönyvvel. Azzal már minden hivatalos ügyedet (közművek, lakcím, etc) tudod intézni.

Már ha konkrétan, határozottan írásban (akár ott tollbamondva) kéred PONTOSAN a Vht. 154.§ szerinti átadást. Itt neki nincs mit számolni és mérlegelni, ahogy gerbera is írta. Kötözködhet, de nem szokott.

Majordomus # 2022.08.18. 19:28

Uff.
Meghallgattuk.

gerbera317 # 2022.08.18. 14:15

Uff, én szóltam.

Manfanatics # 2022.08.18. 14:01

Gerbera, én ezt értem.

Csak arra gondoltam, hogy a végrehajtó mindenképpen kér pl. egy átadás-átvételi nyilatkozatot, amiben az adós átadja nekem az ingatlant. Nem tudtam, hogy üres ingatlannál ez gyakorlatilag megvalósul.

Én igazából azt nem értem, hogy a végrehajtó miért nem ezt mondta nekem (mert mondtam neki már a jegyzőkönyv aláírásakor is, hogy üres az ingatlan.). Ő azt mondta, hogy hogy a 45. napig kérjem az ingatlan kiürítését.

Manfanatics # 2022.08.18. 13:16

"Az a moratórium április 30-ig tart. Ha utána akarod megkapni, akkor rábaxxtál!"

Ezt úgy értem egyébként, hogy a jegyzői 60 nap az én esetemben kb november 20-a környékén fog lejárni. Értelmezésem szerint, mivel nem magánszemély az adós, november 21-én már birtokba tudja adni a végrehajtó.

Vagy rosszul gondolom?

Manfanatics # 2022.08.18. 12:40

Nem, nem akarom utána megkapni. Én arra értettem, hogy a téli moratórium csak magánszemélyekre vonatkozik, mivel itt a magyar állam a tulajdonos, így akkor a téli moratórium alatt is átadhatja az ingatlant, nem?

A sima 154. paragrafustól azért félek, mert csak egyszeri 15 nap áll rendelkezésre, hogy ezt kérjem. És tartok attól, hogy a sima 154-et nehogy elutasitsa a végrehajtó.

gerbera317 # 2022.08.18. 12:34

Jujj.
a november 15-ei moratórium után
Az a moratórium április 30-ig tart. Ha utána akarod megkapni, akkor rábaxxtál!
De miért erre koncentrálsz? Miért nem arra, amit a sima 154. §-ról írunk?

Manfanatics # 2022.08.18. 11:48

Köszi gerbera!

Igen, ezt a 182/A. paragrafust nem találtam, de szinte biztos voltam benne, hogy nem magánszemélyekre nem vonatkozik a téli moratórium.

Így akkor a jegyzői 60 nap után, a november 15-ei moratórium után is birtokba tudja nekem adni a végrehajtó az ingatlant, igaz?

gerbera317 # 2022.08.18. 11:47

Az ingatlan tárva-nyitva van egyébként, pár szakadt bútorral.
Ja, ha tárva-nyitva, akkor vedd birtokba, és jelentsd be a végrehajtónak, hogy az adós ráutaló magatartással átadta az ingatlant, és biztosította hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Ebben a kontextusban az átadás a lentebb elhangzott Vht. 154.§ szerinti átadást jelenti, ahol nincs se jegyző értesítése, se 60 nap, se moratórium, hanem az a két feltétel van, hogy a teljes árverési vételár legyen kifizetve, és az árveréstől eltelt legyen 30 nap.

gerbera317 # 2022.08.18. 11:41

Ja, ezek ilyenek. Pedig azt hittem, hogy az MNV-nél nincs lejjebb.
A 154/A. § (1) szerinti kötelezettség, majd a birtokba adás (10) bekezdés szerinti kérése, a jegyző értesítése és 60 nap kivárási idő a (11)-(12) szerint a M.Állam adósra is vonatkoznak. Ami nem vonatkozik rá, az a 182/A. § szerinti téli kiköltöztetési moratórium.

Manfanatics # 2022.08.18. 11:39

Az ingatlan tárva-nyitva van egyébként, pár szakadt bútorral.

Gáz, villanyóra leszerelve. Ez nem könnyíti a közművek átíratását?

Manfanatics # 2022.08.18. 11:31

Az MVH Zrt.

Emailt írtam nekik, de semmi válasz, telefonszám egyáltalán nincs hozzájuk.

gerbera317 # 2022.08.18. 11:09

@Manfanatics
Mit mond a végrehajtó, ki a vagyonkezelő? Az MNV vagy az MVH Zrt.?

drbjozsef # 2022.08.18. 10:30

Manfanatics,

Kérd az ingatlan átadását a végrehajtótól a Vht. 154.§ szerint. NEM a 154/A.§ szerint !

Ez egy irodában megtehető, papíralapú eljárás, nem kell hozzá senkinek sehova mennie.
Aztán hogy a birtokbavételt hogyan intézed, az már a te dolgod.

Manfanatics # 2022.08.18. 09:57

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.

Árverésen enyém volt a nyertes licit. 2022.08.15. napján aláírtam az árverési jegyzőkönyvet. A tulajdonos (adós) a Magyar Állam 1/1-ben. Az ingatlant senki sem lakja értelemszerűen. Az adós jogán sem.

Viszont a vagyonkezelőt a birtokbaadás miatt egyszerűen nem tudom elérni.

Végrehajtó azt mondta, hogy a határidők miatt pont nem fogja tudni birtokba adni az ingatlant nekem, mert kilakoltatási moratórium lesz akkor már érvényben (nov.15.).

Ezt nem igazán értem így ebben a formában. Ugyanis senkit sem lakoltatna ki fizikailag a végrehajtó.
A Végrehajtói Kamara oldalán az áll, hogy a kilakoltatási moratórium magánszemélyekre vonatkozik. A Magyar Állam nem magánszemély.
https://mbvk.hu/…-moratorium/

Másrészt a Vht. 300/A. §. 5. pontja kimondja, hogy a kilakoltatás az ingatlan olyan birtokba adása vagy kiürítése, amelynél rendőri intézkedésre kerül sor.

Viszont itt nincs szükség rendőri intézkedésre sem.

Kinek van igaza? Birtokba tudom-e venni valahogy az ingatlant a moratórium előtt vagy attól függetlenül?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Andika1218 # 2022.08.01. 09:56

Jó napot!

Nézegetünk árverési liciten ingatlanokat. Kérnék abban segítséget, ha sikerül megnyerni egy kiszemelt ingatlan a birtokba vételnek mi a pontos mente? Esetleg össze tudná foglalni nekem valaki, nagyon hálás lennék érte.
Jelenleg van érvényben kilakoltatási moratórium?

Köszönom előre is!

Majordomus # 2022.05.25. 21:29

Majd megtanulod hogy jogai csak az adósnak vannak.

Peti7 # 2022.05.25. 21:18

Lakat1

Üdvözlet! Ugyanebben a helyzetben vagyunk a feleségemmel. 2020 szeptemberben árverésen vásároltunk egy házat, szintén a mai napig nem tudtuk birtokba venni (kértük a végrehajtót a birtokbaadásra) majd jött a téli moratórium és a vírus miatti veszélyhelyzet. Kifizettük a vételárat 2020 októberben, utána be is jegyezték a földhivatalnál a tulajdonjogot. Beszéltünk még 2020-ban a volt tulajjal, nem volt hajlandó együttműködni. Na most a végrehajtót a napokban (meg persze már többször) kerestük, a duma: próbáljunk megegyezni a volt tulajjal, meg hogy legkorábban (ha a mostani háborús veszélyhelyzet nem tesz keresztbe) augusztus vége birtokba adhatják, de nem volt optimista. Ha erre nem kerül sor és ismét bizonytalan lesz a várható birtokbaadás időpontja abban az esetben én kicsit nagyobb "léptékben" arra gondoltam (mivel a végrehajtó is említette hogy sokan vannak ebben a helyzetben) össze kéne fogni és közösen jogi úton beperelni a magyar államot. Mert ez nonszensz hogy aki fizet (árverési vevő) annak nincs lehetősége a megvásárolt ingatlant belátható időn belül birtokba venni. A nagy "családtámogatási kormány" nem csak a kilakoltatott emberekkel de így az árverési vevőkkel is kib.szik. Minimum kártérítés járna ezért a várakoztatásért.

gerbera317 # 2022.05.17. 11:08

Nyilván abban, hogy az adós nem akar kiköltözni, a t. árverési vevő meg nem tudta, hogy a birtokláshoz való jog erősebb a tulajdonjognál.

Majordomus # 2022.05.16. 17:01

Miben merül ki a huzavona?

gerbera317 # 2022.05.16. 07:37

@drbj
Jó, nem azt mondom, hogy nem ködösít a kérdező, de utal rá, hogy kommunikált a végrehajtóval. Ebből gondolom, hogy szabályos kiürítési kérelmet is terjesztett elő. Hogy aztán mit mulasztott és mit nem, csak ő tudja - annyi bizonyos, hogy nem ír róla, pedig nem lényegtelen a dolog...

drbjozsef # 2022.05.16. 07:27

gerbera317,

Szerintem 2020 decembere óta vagy kimerítette, vagy elmulasztotta...