Özvegyi nyugdíj


ahamima # 2014.10.01. 16:12

Gret49

40 %-os egészségkárosodás nem alapozza meg az özvegyi nyugdíjra való jogosultságot, de amennyiben úgy érzi, hogy 2009. óta az egészségi állapota romlott, terjessze elő az igényét özvegyi nyugdíj feléledésére és ha az orvosszakértői szerv az egészségi állapotát legfeljebb 50 %-osra minősíti és újabb házasságot nem kötött, akkor az ellátásra való jogosultsága feléledhet.
Méltányosság ebben az esetben nem alkalmazható.

Üdvözlettel: ahamima

Gret49 # 2014.09.30. 20:42

T. jogi fórum!

53 éves vagyok . 2009.júniusában az orvosi bizottság ÖEK:40%(~50% Mkcs)állapított meg. Eddig 6 órában dolgoztam. Jelenleg munka nélkül -csak ez a 29.900 ft rehabilitációs ellátást kapom. Nem voltam komplex felülvizsgálaton. 2008. szeptemberében meghalt a férjem. 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjat kaptam. Özvegyi nyugdíj jár-e ilyen egészségkárosodásra- vagy kérhetek méltányosságból? Mit tegyek? Válaszát megköszönöm

ahamima # 2014.09.30. 18:25

baba82

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül nem tölti be a 62. életévét.

Üdvözlettel: ahamima

gümüs # 2014.09.26. 16:12

Tisztelt AHAMIA!

Jó a válasz, elnézést, 2006 a lényeg. Gümüs

gümüs # 2014.09.26. 16:00

Tisztelt AHAMIMA

horvath0908-nak adott válasza biztos jó? 1954-ben születetteknek 63,5 év a nyugdíjkorhatár. Nem akkor
éledhet fel az özv.nyugdíjra a jogosultság?

Üdvözlettel gümüs

baba82 # 2014.09.26. 13:44

Tisztelt cím.

Kérdésem a következő: én 2016. októberében mehetnék el 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjba. Viszont van -e arra lehetőség hogy addig az özvegyi nyúgdíjamat felélesszük? A férjem 1999. augusztusban halt meg a gyermekeim pedig 2007-ben fejezték be a tanulmányaikat. Addig én özvegyi nyúgdíjra voltam jogosult. Lehetséges -e hogy akkor előbb nyugdíjba mehessek? Most 54 éves vagyok és a férjemnek 17 év munkaviszonya volt. A férjem egyébként rokkantnyugdíjas volt a betegsége miatt(daganat).

Köszönöm előre is válaszát.

Üdvözlettel baba82

försi54 # 2014.09.24. 17:34

Köszönöm a mindenre kiterjedő választ!
Üdv.

ahamima # 2014.09.24. 15:25

försi54

Igen, jogosult lehet özvegyi nyugdíjra, amennyiben az élettársi együttélés ideje alatt más jogszerző jogán özvegyi nyugdíjban nem részesült.
Benyújtandó dokumentumok:

  • igénybejelentő lap özvegyi nyugdíj megállapításához (a www.onyf.hu címen a nyomtatványtárban megtalálható, letölthető),
  • halotti anyakönyvi kivonat,
  • 2 tanú által ellenjegyzett nyilatkozat, melyben leírja, hogy az elhunyttal annak haláláig megszakítás nélkül együtt élt x időponttól y időpontig érzelmi-gazdasági életközösségben,

Az igényt - amennyiben az elhunyt saját jogú nyugellátásban részesült - a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál, amennyiben az elhunyt ellátásban nem részesült, akkor a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon kell előterjeszteni.
A nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál előterjesztett igény esetén további, az elhunyt munkaviszonyaira vonatkozó igazolások is szükségesek lehetnek.

Üdvözlettel: ahamima

försi54 # 2014.09.24. 07:46

Szeretném, ha segitenének!

Párommal élettársi kapcsolatban éltünk, mindenféle papír nélkül több mint 20 évig. 3 hónap híján 10 éve közös az állandó lakcímünk. Öregségi nyugdíjas volt, én a 40 éves szolgálati idővel lettem nyugdíjas. Részesülhetek-e özvegyi nyugdíjba, ha igen milyen papírok szükségesek az igényléshez? A lakhely szerint illetékes Nyugdíj Igazgatóságnál adhatom be a kérelmemet?

Bármilyen választ megköszönök!

ahamima # 2014.09.23. 17:21

marika123

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. életéve betöltésekor feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

marika123 # 2014.09.20. 11:54

Annyi lemaradt az előző hozzászólásomból hogy 1 évig özvegyi nyugdíjat folyósítottak.

Anna1949 # 2014.09.17. 16:13

Kedvea "ahamina" köszönöm a korekt választ.Igen én is 1949.születtem mint a férjem.

ahamima # 2014.09.17. 06:41

Anna1949

Amennyiben minden jogosító feltétellel rendelkezik, egy évig az elhunyt nyugdíjának 60 %-ára, az egy év letelte után pedig - amennyiben Ön 1949-ben született - az elhunyt nyugdíjának 30 %-ára lesz jogosult.
Egyébként az özvegyi nyugdíj mértékében történt változás, de az még 2012-ben.

Üdvözlettel: ahamima

marika123 # 2014.09.16. 14:24

Tisztelt Szakértők!
1952. 10. 03.-án születtem, 2011. 02. 11.-én mentem nyugdíjba. 40 éves jogosultsággal. Élettársam 2004. 02. 13.-án meghalt. A fiam a tanulmányait 2009-ben fejezte be, árvaellátást kapott.
A kérdésem az lenne, hogy mikortól leszek jogosult az özvegyi nyugdíjra?

A segítséget előre is köszönöm.

Anna1949 # 2014.09.16. 11:36

Tisztelt Szerkesztőség!
2014,júl.26. ér elzáródás miatt meghalt a férjem,Ő katona volt és nyugdíjas. 1949.febr.09.született..Most kerültek a papírok leadásra az özvegyi nyugdíj megállapítására.Hallottam,hogy most márciusba változás történt az özvegyi nyugdíj tekintetébe,mivel akkor egyáltalán nem érdekelt még,most a kérdéseim a következők:
1.Mennyi ideig,kapom az özvegyi nyugdíjat,és hány %-ot
2.Hány százalék lesz a továbbiakba az ellátás!
A tájékoztatás amiket kaptam nem volt igazán világos és egységes.Ellentmondásokat tapasztaltam.
Köszönöm szépen a választ : Tisztelettel Anna 1949

ahamima # 2014.09.15. 19:21

horvath0908

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az anyósa özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. életéve betöltésekor feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

horvath0908 # 2014.09.15. 14:10

Tisztelt Szakértők!
Anyósom 1954.03.22-én született,2011.november 1-én ment nyugdíba (40 év).Férje 2006 május 21-én hunyt el.1 évig kapott ideiglenes özvegyi nyugdíjat.Kérdésem az lenne,hogy jogosult-e az özvegyi nyugdíjra?

Válaszukat köszönöm!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.15. 12:47

Semmi, légy boldog!

zsuzsanna78 # 2014.09.15. 11:14

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni.Elhunyt férjem után kapok özvegyi nyugdíjat(3 kiskorú gyermeket nevelek egyedül).Megismerkedtem egy fiatalemberrel , tervezzük az
összeköltözést , de nem akarok sem házasságkötést sem bejegyeztetni nem akarom mint hivatalos élettársi kapcsolatot.A NYUFIG-nak írtam mi a teendőm ilyen esetben.A válaszuk: vagy házassákötéssel vagy közjegyző álltal bejegyzett élettársi kapcsolat lehet lemondani az özvegyi nyugdíjat.Lehet , hogy furán hangzik én mégis félek nehogy egyszer jöjjön egy levél hogy ennyit és ennyit kell visszafizetnem.Mi a teendőm?Válaszukat előre is köszönöm

ahamima # 2014.09.13. 09:50

fincsike19

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 15 éven belül nem töltötte be az 55. életévét.
Öregségi nyugdíjra a 64. életéve betöltését követő 183. napon válik jogosulttá, amennyiben a szükséges szolgálati idővel rendelkezik, ennél hamarabb akkor, ha a nők öregségi nyugdíjához szükséges 40 év szolgálati időt megszerezte.

tothis

A házasságkötés miatt megszüntetett özvegyi nyugdíjra a jogosultság a házasság megszűnése után feléled, ha az igénylőt a házasság létrejötte nélkül az özvegyi nyugdíj egyébként megilletné.
Amennyiben az özvegyi nyugdíj megszüntetésekori állapotok nem változtak, az özvegyi nyugdíjra való jogosultság feléledhet.

hborbely

A kérdése nem özvegyi nyugdíjjogosultsági kérdés, így válaszolni sajnos nem tudok. Én megvizsgálnám azt a szerződést, amit a beköltözés előtt kötöttek, hogy abban milyen feltételek szerepelnek, vagy tájékoztatásért (milyen jogszabályhelyre történik a hivatkozás, stb.) az otthon fenntartójának felettes szervéhez fordulnék.

a4aguw

Az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén a 63. életéve betöltését követő 183. napon feléledhet, amennyiben addig nem köt újabb házasságot.
A nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékkal kapcsolatban pedig a legpontosabb, ha a jogszabályt idézem:
A pótlékra az a személy jogosult, aki
a.) magyar állampolgár, és
b.) állandó jelleggel Magyarországon tartózkodik, valamint
d.) a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, illetve nyugellátásban részesül, vagy munkaképességét legalább 67 %-ban elvesztette, vagy legalább 50 %-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján legfeljebb 50 %-os mértékű, és
da.) nyugellátása, illetve rendszeres pénzbeli ellátása együtt a 161 260 Ft-ot nem éri el, vagy
db.) nyugellátásban, illetve rendszeres pénzbeli ellátásban nem részesül, és keresőtevékenységből származó jövedelemmel sem rendelkezik, vagy
dc.) nyugellátásban nem részesül, és rendszeres pénzbeli ellátása a 161 260 Ft-ot nem éri el.

Üdvözlettel: ahamima

a4aguw # 2014.09.11. 19:05

Üdv!

A kérdésem hasonló lenne, mégis kissé külömb mint amaria120430-é:
Édesapám idén, Április 28. -án hunyt el, 79 évesen, több éve nyugdíjas volt már, a saját jogú nyugdíján kívül részesült Nemzeti Helytállási pótlékban vagy minek nevezik, az 1956 -os kitüntetése mellé.
Édesanyám 1954 ben született, jelenleg 1 évig jár neki az ideiglenes özvegyi nyugdíj és apám helytállási pótlékának bizonyos százaléka.
Ha jól tudom(jól értelmeztem a törvényt...), az 1 év letelte után ezek megszűnnek, és csak akkor kapja újra ha saját jogon nyugdíjba megy. Szeretne előnyugdíjba menni, mivel 60 évesen nem tud már elhelyezkedni, 38 év munkaviszonya van, saját jogú nyugdíjra pedig csak 2017-től számíthat.
Kérdésem a következő: ha sikerül elmenni elő nyugdíjba, a helytállási pótlék jelenleg még kapott százaléka jár e neki akkor is az előnyugdíj ideje alatt is?

Az eseleges segítséget előre is köszönöm!

hborbely # 2014.09.09. 14:59

Tisztelt Szakértők!
Édesanyámat Alzheimer kór miatt idősek otthonában kellett elhelyeznünk, mivel nem tudtuk megoldani az otthoni 24 órás felügyeletét. Mivel édesapám is súlyos beteg és neki is kell az ellátás, úgy döntött, hogy az anyuval marad és ő is beköltözik az otthonba. Emelt szintű ellátást kértünk számukra, ami azt jelenti, hogy saját szobájuk és fürdőszobájuk volt, amit úgy rendezhettek be, ahogy akartak. Ezért be kellett fizetnünk egy összegben 4 millió forintot, valamint mindkettőjük nyugdíjának a 80 %-át levonták. A gyógyszerekért, pelenkáért külön kell fizetni.
Édesanyám 2 hónappal ezelőtt sajnos meghalt és az apu egyedül maradt. Igényelte az özvegyi nyugdíjat, amiről már a határozatot meg is kapta és a jövőben 56 ezer forint özvegyit kap.
A kérdésünk az, hogy joga van-e az idősek otthonának ezentúl összevonni az apu nyugdíját és az özvegyi nyugdíj összegét és ebből levonni a 80 %-ot, vagy továbbra is csak az apu alanyi jogon járó nyugdíjának a 80 %-át vonhatják le?
A választ előre is köszönjük. Tisztelettel: Borbély H.

tothis # 2014.09.04. 17:33

Tisztelt Szakértő!
A házaspár 11 év után elvált. A férj első felesége 1999-ben hunyt el, a feleség első férje 1993-ban. A két özvegy 2003-ban összeházasodott. A férj még 2002-ben rokkantnyugdíjas lett, így elhunyt felesége után özvegyi nyugdíjat kapott. A feleség elhunyt férje után maradt három kiskorú gyerekére való tekintettel kapott özvegyi nyugdíjat.
Az új házaspár özvegyi nyugellátását a házasság bejelentése után megvonták. (úgy kell nekik, ha ilyen marhák voltak) A képet árnyalja, hogy a feleség három gyereke közül a legidősebb tartósan beteg, fogyatékkal élő, kiemelt családi pótlékra jogosult. Végig a családban élt, gondozásra szorul. A férj rokkantsága súlyosbodott combközépi amputáció miatt.
Időközben a férj és feleség életkora is meghaladta a reá irányadó nyugdíjkorhatárt.
Kérdésem: ugye a válás után mindkét félnél feléled az eredeti jogcímen kopott özvegyi nyugdíj-jogosultság? Hisz a feleség tartósan beteg gyermekének állapota nem javul(t), a férj lába és szíve sem nőtt vissza.
Előre is köszönöm válaszukat, tisztelettel: tothis

fincsike19 # 2014.09.04. 13:26

Tisztelt szakértő!Arra szeretnék választ,hogy feléled-e az özvegyi nyugdíj esetemben,ha 1956.07.25.-én születtem,a férjem 1984.11.4.-én halt meg?Mivel 1 kiskorú gyermek maradt utána,1 évig kaptam akkor özvegyi nyugdíjat.Valamint,hogy melyik évben mehetek nyugdíjba?

ahamima # 2014.08.29. 13:49

Ziam

Jogosult lehet özvegyi nyugdíjra, amennyiben az elhalálozást megelőző 1 évben megszakítás nélkül együtt éltek és az életben maradt szülő korábbi elhunyt után özvegyi nyugdíjban nem részesül.
A lakcím szerinti együttélést a lakóhely szerinti önkormányzat igazolja. Ezen kívül elfogadható még az ügyben nem érdekelt két tanú által tett nyilatkozat az együttélés tényéről.
Szükséges még egy igénybejelentő lap, melyet a www.onyf.hu címen, a nyomtatványtárban talál. Mindezt a halotti anyakönyvi kivonattal a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak kell megküldeni.

Üdvözlettel: ahamima