Özvegyi nyugdíj


monalisa1 # 2007.08.06. 10:21

Köszönöm.

gittus # 2007.08.06. 09:46

Kedves monalisa.
Hát mit mondjak....
Az általad leírtak tipikus különélés. Jelenleg még (a ház eladása előtt) jó ok az akadálymentesített garzon, de ha később "közeli" lakást vásárol a feleség, akkor már tanácsos a közjegyzői okiratba foglalni az önkéntes tartást mert így a tartásdíj összegéig vagy mértékéig a különélő házastárs adott esetben özvegyi nydra jogosulttá válhat (az egyéb feltételeknek is meg kell felelnie lásd alább.)

monalisa1 # 2007.08.06. 09:06

És hogy "mi az a bizonyos különélési ok"? Hát hogy vitatkoztak már annyit az eltelt évtizedek alatt (...) hogy gondolják /házas/párként, külön, de bizonyos értelemben mégis csak együtt, az öregkor békésebb lesz majd. Elválni nem akarnak - oka/értelme nincs, de külön tán mégis jobb lesz, nyugalmasabb.

monalisa1 # 2007.08.06. 08:09

Gittus!
A házaspárnak van egy szép nagy családi háza, és van három gyerek akik ma már nagykorúak és időközben már "kirepültek". A házaspár a házat eladná na tudná...

A férj mozgáskorlátozott, rokkantnyugdijas, nemrég sikerült szert tennie egy megfelelő földszinti garzonlakásra.

Amikor majd a házra lesz vevő, a pénzből a feleség a férhez közel vásárol magának egy úgyszintén kisebb lakást, a többi pénzzel a gyerekeket segitik.

A feleség is rokkantnyugdíjas már. Férj -feleség elválni nem akarnak, de a továbbiakban jobb lesz a tartós különélés mégpedig olyasformán hogy naponta/másnaponta több órát is együtt töltenek majd, illetőleg már most is ekként a békés mindennapjaik.

A férj x Ft/hó összegű apanással segíti a feleség megélhetését, valamint a ház fenntartási költségeihez járul hozzá.

Kérdés: 1. kell-e valamiféle közjegyzői okirat az önkéntes "asszonytartásról", 2. ha bármelyikük is meghal - nem fiatalok már - az özvegyi nyugdíjra való jogosultságnál nem kizáró ok-e a különlakás?

Köszönöm.

gittus # 2007.08.06. 05:44

luci
Az elvált házastársra külön szabály vonatkozik.
A leírtakon felül akkor jogosult ha az elhunyt házastársi tartásdíjat fizetett a hátrahagyott elvált házastársa részére és plusz a felek 10 évnél nem hosszabb ideje éltek külön és még az "özvegy rokkant, vagy a 62.életévét betöltötte. Szigorú.

Monalisa pontosítsd, hogy mi az a bizonyos különélési ok.

monalisa1 # 2007.08.05. 15:50

És ha nem váltak el de bizonyos ok miatt különéltek az egyikőjük elhunytakor?!

luci__ # 2007.08.05. 09:48

Gittus, szerintem sem lenne logikus. Azért tettem fel a kérdést, mert találtam egy ilyet a google-ban:

Özvegyi nyugdíjat főszabályként a házastárs, illetve - meghatározott együttélési vagy tartási feltételek fennállása esetén - az elvált házastárs és az élettárs (együtt: házastárs) kaphat. A jogosultság elengedhetetlen előfeltétele (egy kivétellel!), hogy a jogosult házastársa (élettársa) az öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezte, vagy öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjasként halt meg.

gittus # 2007.08.05. 05:56

elvált házastársként nem.

luci__ # 2007.08.04. 20:00

Szeretném megkérdezni, hogy jár-e özvegyi nyugdíj az alábbi esetben:

Ismerősöm 1966-tól 1986-ig élt házasságban. (Van egy közös gyerekük. )Ezután elváltak. 2006-tól mindketten nyugdíjasok. A férfi meghalt a napokban. Jár-e özvegyi nyugíj a volt feleségnek?

gittus # 2007.07.02. 12:49

Legalább egy évig... de bizonyos esetekben tovább.
....az elhunyt jogán árvaellátásra jogosult, másfél évesnél fiatalabb gyermeket eltartó özvegynek az árva 18 hónapos életkorának betöltéséig jár. Fogyatékos vagy tartósan beteg gyermek esetén az ideiglenes özvegyi nyugdíj azonos feltétellel a gyermek harmadik születésnapjáig folyósítható.

monalisa1 # 2007.06.30. 18:57

12 hónapra szól, kérni kell, és azt követően akkor éled fel újra amikor az özvegy majdan saját jogon is nyugdíjra lesz jogosult. Ha az évek során esetlegesen megházasodik, a leendő özvegyi nyugdíjtól elesik majd.

Lolo # 2007.06.30. 13:33

Megszeretném kérdezni hogy mit jelent valójában vagy mennyi időtartamra szól az ideiglenes özvegyi nyugdíj és ezt 40 évesen igénybe lehet-e venni ?

gittus # 2007.06.30. 13:10

Amennyiben az élettársaknak közös gyermekük született, az élettárs elhalálozásáig fennálló, legalább egy év megszakítás nélküli élettársi együttélés szükséges az ideiglenes özvegyi nyd jogosultság megállapításához.

Lolo # 2007.06.29. 16:22

Megszeretném kérdezni hogy az élettársnak joga van-e özvegyi nyugdíjat kapni abban az esetben ha 16 évig éltek együtt és van egy kiskorú gyerek?

gabcika # 2007.06.16. 06:35

Nagyon köszönöm!
Ezt fogom tenni.

gittus # 2007.06.14. 12:47

gabcika!

A munkanélküli segélyt folyósító szervhez tanácsos ez ügyben fordulni.
üdv
gittus

gabcika # 2007.06.09. 15:29

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!

A munkanélküli segély,adózó jövedelem,azt most vissza kell fizetnem? Adóbevallásnál meg adózom majd? Ez sem tiszta,sajnos járatlan vagyok ezekben a dolgokban.
Köszönöm!

Írisz # 2007.06.09. 06:23

Köszönöm szépen a gyors választ, ezt fogjuk tenni. üdv.

gittus # 2007.06.08. 19:37

Írisz!

2007.január 1- én vagy ezt követő elhalálozás után a magyar-román szoc pol. egyezményre tekintettel már ellátást nem lehet megállapítani M.on. (ti. ez a rendelkezés tette lehetővé hogy a magyarországra települt személyek illetve hozzátartozóik részére a magyar nyugdíjbiztosító ellátást állapítson meg a jogosult magyarországi tartózkodása idejére.)
Sajnos meg kell várni a román szerv válaszát, mivel a magyar szervnek nincs hatásköre a megállapításra.
Javaslom hogy gyakran érdeklődjenek a román megállapító szervénél és közöljék hogy már most a szszámot ahová az utalást kérik.

gittus # 2007.06.08. 19:21

Gabcika!

Az ideiglenes özvegyi nyd-ra továbbra is jogosult lesz 2007 decemberig, majd a 30%-os mértékű özv.nyd kerül megállapításra amely a rokkantsági nyd mellett is folyósítható.

Írisz # 2007.06.06. 17:51

Édesanyám özvegyi nyugdíj kérelmét aKözép-Mo. Nyugdíjbizt. Ig. elutasította. Indoklás: édesapám 42 év szolgálati időt Romániában szerezte, Magyarországra nyugdíjasként telepedtek át és magyar álampolgárságot is szereztek. Mégsem jár az özvegyi nyugdíj édesanyámnak annak ellenére, hogy minden egyéb jogosultsági feltétel fennáll, mert 2007.01.04.-én hunyt el és Románia 2007.01.01-től EU tag. Továbbították kérelmét romániába, de 4 hónapja nincs válasz és az ügyét lezárták a román hatóság reagálása nélkül. Kérem segítségüket, hogy a döntést megfellebezhetjük-e és ha igen, akkor milyen jogszabályra hivatkozva? Vagy egyálalán van-e rá remény, hogy a román állam folyósít ellátást ilyen jogcímen?

gabcika # 2007.06.06. 11:36

Ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapok 2006 decembertől.Fél éve munkanélküli segélyen voltam,közben 50 % rokkantságom visszamenőleg2007.01 hótól módosították 67%-ra. Gondolom a munkan.segélyt majd vissza kell fizetnem.De most nem jár akkor az ideiglenes 1 éves özvegyi nyugdíj,mert megkapom én a rokkantságit?Vagy hogy is van ez,nem értem( Kérnék szépen segítséget,laikus vagyok teljesen.
Köszönettel a válaszokat. Üdv.

gabcika # 2007.06.06. 11:34

Ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapok 2006 decembertől.Fél éve munkanélküli segélyen voltam,közben 50 % rokkantságom visszamenőleg2007.01 hótól módosították 67%-ra. Gondolom a munkan.segélyt majd vissza kell fizetnem.De most nem jár akkor az ideiglenes 1 éves özvegyi nyugdíj,mert megkapom én a rokkantságit?Vagy hogy is van ez,nem értem( Kérnék szépen segítséget,laikus vagyok teljesen.
Köszönettel a válaszokat. Üdv.

natus # 2007.05.31. 14:31

Köszönöm a válaszokat!

monalisa1 # 2007.05.31. 12:33

Köszönöm!