Özvegyi nyugdíj


Ziam # 2014.08.29. 07:05

Tisztelt Szakértő!

Özvegyi nyugdíj jogosultság témájában szeretnék segítséget kérni.
A szüleim kb. 44 évet éltek élettársi kapcsolatban egymással úgy, hogy édesanyám előző házassága nem lett hivatalosan felbontva.
Anyukám nemrég bekövetkezett halála után édesapám jogosult-e bármilyen özvegyi nyugdíj ellátásra, függetlenül attól, hogy anya Halotti Anyakönyvi kivonatában esetleg még a házasság ténye szerepel?
Ideiglenes vagy végleges özvegyi nyugdíjra tarthat igényt?
Hogyan kell az élettársi kapcsolat tényét igazolni, ha egyikük már elhunyt?
Mindkét szülöm eddig is már öregségi nyugdíjban részesül(-t).
Köszönöm válaszát.

szafika # 2014.08.15. 06:43

Kedves sasa ! Bocsi ! de olyan randán hangzott a vége annak , amit írtál ! A pénzt + tedd csak el öreg napjaidra ! még szükséged lehet rá ! nem tudhatod !!

Lyonee # 2014.08.14. 12:17

Ha olyan rettenetes körülmények között van, akkor miért nem veszed magadhoz és ápolod te?

sasa54 # 2014.08.14. 11:19

Mielőtt bárki ítélkezik felettem, megnyugtatok mindenkit, hogy nincs hál'Istennek szükségem az anyukám pénzére!!!!!! Az agyi infarktusa óta az új helyén az élettársa tartja rettenetes körülmények között a pénzéért! Sajnos, csak kezdeményeznem kell a gyámság alá helyezését. (a gyengébbek kedvéért, nem én akarok a gyámja lenni)
mamamacoka! Hülye meg Te vagy drága!!!!
szafika! Nekem nem kell az anyám pénze, még neked is tudok küldeni pár forintot, ha szükséged lenne rá!!

szafika # 2014.08.12. 12:10

Jézusom !!!! Miért ? tán neked kellene az az özvegyi nyugdíj ?! Anyukád felnőtt ember ! Gondolom felnevelt benneteket , most pedig éli a saját életét !!!!

sasa54 # 2014.08.12. 10:30

Édesanyám 22 éve él "boldog élettársi kapcsolatban". Most elhagyta a szülőiházat is. Édesapám 53 éves korában 1990-ben halt meg. Anyukámnak 2013 február 24.-én agyi infarktusa volt. Azóta az édesapám sírjára nem vitt egy szál virágot sem. Minket a gyermekeit, unokáit (az élettársa bíztatására teljesen eltaszított magától). Tudom, hogy a pénze miatt költöztette magához anyukámat az élettárs. Igazságtalannak tartom, hogy az anyám özvegyi nyugdíját egy idegen bitorolja. Kérdésem, ilyen esetekben elvonható-e az özvegyi nyugdíj????

ahamima # 2014.08.04. 20:04

Déva2014

A vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint a házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor jár, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg. Beírása szerint tartásdíjban nem részesül, így ideiglenes özvegyi nyugdíjra sajnos nem lehet jogosult.

amaria120430

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 65. életéve betöltésekor feléledhet, amennyiben addig nem köt újabb házasságot, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnésétől számított 10 éven belül betölti a fent említett életkort.

Üdvözlettel: ahamima

amaria120430 # 2014.08.02. 08:57

Segítséget kérnék.
Édesapám 2013.06.29-én elhunyt, öregségi nyugdíjas volt. Édesanyám 1 évig kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat. Édesanyám 2013.11 hó óta 40 év szolgálati idővel kedvezményes előrehozott öregségi nyugdíjat kap. 2012-ben eléri a 65 év nyugdíjkorhatárt /1957-ben született/. Jár e neki a 30%-os özvegyi nyugdíj már most? A tv. szerint ha a házastárs halála után 10 éven belül bekövetkezik a feltétel, jelen esetben az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése, akkor jár az özvegyi nyugdíj. Vagy nem jól értelmezem?!

Déva2014 # 2014.07.28. 14:26

Szeretnék segítséget kérni özvegyi nyugdíj jogosultsággal kapcsolatosan.

5 éve élek külön a férjemtől, de tartásdíjat nem kapok, így rendelet szerint nem jár özvegyi nyugdíj.

Nem váltunk el, továbbra is férjemmel közös a lakcímünk, de nekem egy szál ruhában menekülnöm kellett a verés és fenyegetése elől, minden holmimat otthagyva a lakásban, így különélünk, én hol gyermekeknél, hol albérletben.

Ebben az esetben van valamilyen lehetőség arra, hogy özvegyi nyugdíjat kapjak?

Előre is köszönöm a válaszokat

ahamima # 2014.07.21. 15:22

krupicsek

Az édesapja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága azért éledhetett fel, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül betöltötte a 62. életévét.
Az 57. életév betöltése az özvegyi nyugdíj szempontjából nem irányadó, hiába vonult nyugdíjba fegyveres testülettől az édesapja.

Tubi90

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően az édesanyja özvegyi nyugdíjra akkor lehet jogosult megváltozott munkaképesség jogcímen, ha az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os.
Az ellátást igényelni kell, amennyiben az ideiglenes özvegyi nyugdíj megállapítása iránti igényben ezt nem tette meg, akkor be kell nyújtani az igényt és akkor közigazgatási eljárás keretében vizsgálni fogják az ellátásra való jogosultságot.
Igénybejelentő lapot a www.onyf.hu címen a nyomtatványtárban talál.

Üdvözlettel: ahamima

Tubi90 # 2014.07.21. 10:38

Tisztelt Szakértő!

Édesanyám ideiglenes özvegyi nyugdíjat kap 2014 szeptemberéig. Érdeklődni szeretnék, hogy járna-e neki az özvegyi nyugdíj szeptembertől, mivel le van százalékolva (48%-ra). Továbbá érdeklődni szeretnék, hogy milyen dokumentumokat kell benyújtania a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz, hogy részesülhessen továbbra is az ellátásban. Saját jogán jelenleg korhatár előtti járadékban részesül.
Válaszát előre is köszönöm.

krupicsek # 2014.07.19. 17:57

Kedves Ahamina!

Édesanyám 2004 09.04-én hunyt el, édesapám ( édesapám 1952 06.05-én született) utána 1 évig kapott özvegyi nyugdíjat. Most kérte az özvegyi nyugdíj felélesztését, amit a kérelem beérkezésétől számított időponttól részarányosan folyósítottak is. Ezt megelőzően mikor bement érdeklődni az ügyfélszolgálatra, ott azt mondták neki, hogy már jóval korábban, 57 éves korától megillette volna, mert ekkortól "tették át" öregségi nyugdíjba. Korábban a fegyveres szervek hivatásos állományú tagja volt, majd szolgálati nyugdíjas lett.
Kérdésem, hogy ha valóban régebb óta jogosult,akkor van-e lehetőség a visszamenőleges igénylésre, és ha igen,akkor mi ennek a módja?

Napsugár48 # 2014.07.18. 06:31

Kedves Ahamina!

Nagyon köszönöm gyors és egzakt válaszát. További szép napot kívánok!

ahamima # 2014.07.17. 10:14

Napsugár48

Házastársa elhalálozásakor az özvegyi nyugdíjra való jogosultság fennállása esetén 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjra lehet jogosult (összege az elhunyt nyugdíjának 60 %-a), az 1 év letelte után özvegyi nyugdíjra lehet jogosult (ennek összege az elhunyt nyugdíjának 30 %-a). Ezen összegek az Ön sajátjogú nyugdíja mellé járnak.
Sajnos, soha nem volt olyan lehetőség, hogy az elhunyt teljes nyugdíját választhatta volna az özvegy a saját nyugdíja helyett.

Üdvözlettel: ahamima

Napsugár48 # 2014.07.16. 08:08

Tisztelt Szakértő!

Laikusként próbáltam tájékozódni a jelenlegi jogszabályok között, de egymásnak ellentmondó cikkeket találtam az interneten, ezért szeretném a segítségét kérni. 66 éves kisnyugdíjas vagyok, férjem nagyon súlyos beteg. Szeretném megtudni, hogy ha bekövetkezik a tragédia, mire számíthatok? Jelenleg saját öregségi nyugdíjjal rendelkezem. Mit jelent pontosan az ideiglenes özvegyi nyugdíj, és az özvegyi nyugdíj? Melyiket mennyi ideig kaphatom és mekkora összegekről van szó? Évekkel ezelőtt lehetett választani, hogy a saját nyugdíjamat vagy az elhunyt házastárs nyugdíjának folyósítását kérem-e, attól függően melyik a nagyobb összeg. Megvan-e még ez a lehetőség? Köszönettel várom válaszát!

ahamima # 2014.07.14. 11:36

SzoLoZso

Feltételezem az édesanyja 1 évig részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban, így a jelenleg hatályos szabályozás szerint az ellátásra való jogosultsága az 63. életéve betöltésétől feléledhet, amennyiben addig nem köt újabb házasságot, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnésétől számított 10 éven belül betölti a fent említett életkort.

Üdvözlettel: ahamima

SzoLoZso # 2014.07.11. 19:23

Tisztelt Ahamima!

Érdeklődni szeretnék, hogy édesanyám, aki 1953.05.06-án született, 2011.09.01-től öregségi nyugdíjjal rendelkezik, édesapám halála után, aki 2011.04.22-én ment el, mikortól veheti igénybe az özvegyi nyugdíj feléledését? Ha a törvényt és az eddigi válaszait jól értelmezem, akkor 62.évének betöltését követő 183. nap után?

Segítségét nagyon köszönöm, üdvözlettel SzoLoZso

Malva # 2014.06.30. 09:55

Tisztelt ahamima!

Köszönöm a tájékoztatását ami egyértelművé tette számomra a felmerült kérdést!

Üdvözlettel: Malva!

Marika. # 2014.06.30. 07:50

Tisztelt B Júlia .2012 meghalt a élet társam én régi 50% os re hab ellátást kapom ami most 29070 ft ! 2013 szeptemberben adtam a rosszabbodásom és 2014 Május 15 én voltam orvosi szakvizsgálaton amiről még nem kaptam határozatot ! Továbbiakban mire számíthatok ? Előre is köszönöm a válaszát további szép napot jó egészséget kívánok szeretettel üdv Marika .

Marika. # 2014.06.30. 07:39

Tisztelt B Júlia . Szeretnék választ kapni kérdésemre !
csak annyit szeretnék kérdezni hogy most fogom kapom a élettársam után a 30% özvegyi nyugdíjat ! de a régebbi re hab ellátásom 29070 ft megfogják szüntetni ?
Sajnos a orvosi bizottság tol nem kaptam semmi félé határozatot . Csak a özvegyi nyugdíj határozatot .

ahamima # 2014.06.20. 17:24

ahugi

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 50. § (1) bekezdése értelmében "Megözvegyülés esetén az ideiglenes özvegyi nyugdíj hatvan százaléka annak az öregségi nyugdíjnak, amely az elhunytat halála időpontjában megillette, vagy megillette volna."
Tekintettel arra, hogy az elhunyt az elhalálozáskor rokkantsági ellátásban részesült, ezen ellátás összegét az özvegyi nyugdíj kiszámítása szempontjából figyelembe venni nem lehet.
Az igényelbírálási eljárás során az elhunyt szolgálati ideje és átlagkeresete alapján kerül az öregségi nyugdíj kiszámításra, melynek 60 %-a lesz az ideiglenes özvegyi nyugdíj összege. Ez általában 1 évig folyósítható.

Malva

Annak elbírálásába, hogy az édesanyja szülői nyugdíjra jogosult-e nem mennék bele azért, mert az 1997. évi LXXXI. törvény 6. § (3) bekezdés b) pontja szerint az, aki egyidejűleg több hozzátartozói nyugellátásra is jogosult – esetünkben özvegyi nyugdíjra és szülői nyugdíjra - a számára kedvezőbbet választhatja azzal, hogy a jogosultra kedvezőtlenebb nyugellátás folyósítása szüneteltetésre kerül.
Tehát, amennyiben az édesanyja szülői nyugdíjra való jogosultsága fennáll az szüneteltetésre kerülne, mert özvegyi nyugdíjra való jogosultsága már fennáll. Ez lehet fordítva is.
Tekintettel arra, hogy a két ellátás mértéke azonos, így még ez sem indokolja, hogy az ellátást igényeljék. (A szülői nyugdíj összege nem lenne kedvezőbb.)

Üdvözlettel: ahamima

Malva # 2014.06.19. 08:36

Tisztelt Ahamina!

Édesanyám 77 éves. házastársi jövedelem pótlékot(14160 Ft.) kapott édesapám haláláig aki 2013. május 26.-án hunyt el.
2014. májustól özvegyi nyugdíjat kap aminek az összege:66320Ft.
Ez az összeg az ő 14160 Ft-os házastársi jövedelem pótlékából és az édesapám nyugdíjának 60%-ból (52160 Ft.)adódik össze.

Vele élt a gyermeke aki 52 éves korában rokkant nyugdíjasként meghalt 2014. 06.06-án.

Kérdésem az lenne kaphat-e édesanyám az özvegyi nyugdíja mellé e gyermeke után szülői nyugdíjat.

A feltételek fenn állnak:

  • elmúlt 65 éves
  • az utóbbi egy évben nagyban eltartotta a fia
  • saját jogú nyugellátása nincs.

A testvérem rokkant nyugdíja:62770Ft
Köszönettel várom válaszát abban ,hogy két hozzátatozói nyugdíjra jogosult vagy sem?

ahugi # 2014.06.19. 07:35

Tisztelt Ahamina!

Férjem pár hete hunyt el 39 évesen. 2010ben százalékolták le 80% egészségkárosodással. Akkor az öregségi nyugdíjat 95000 ftban állapították meg, amiből kb 62ezeret kapott rokkantsági ellátásként. A nyugdíjemelések hatására idén már 71 ezer forintott kapott. Érdeklődni szeretnék, hogy mekkora özvegyi nyudíjra számíthatok? Házasok voltunk, gyermekünk nincs, én 34 éves vagyok, bejelentett munkahellyel.
Válaszát előre is köszönöm!

sbkata # 2014.06.14. 13:33

Tisztelt Ahamima!

Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
sbkata

ahamima # 2014.06.13. 18:36

sbkata

A házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek özvegyi nyugdíj abban az esetben jár, ha a különéléstől számított tíz éven belül a rá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy megváltozott munkaképességű lett és a házastársától annak haláláig tartásdíjban is részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.

Amennyiben tehát az édesanyja az édesapjától házastársi tartásdíjban nem részesült, akkor özvegyi nyugdíjra nem lehet jogosult.

Üdvözlettel: ahamima