Özvegyi nyugdíj


zsuzsa.zoltanne@gmail.com # 2020.03.18. 06:01

Tisztelt Jogi Fórum!

Férjemmel elváltunk 2012-ben, 2018. szept.óta együtt élünk azonos lakcimen. Addig is együtt éltünk, csak a vállalkozás miatt váltunk el.
Jelenleg beteg, kérdésem, hogy özvegyi nyugdijra jogosult vagyok-e abban az esetben, ha azonos lakcimen lakunk 2018. szept. óta, vagy esküdjünk össze, mert férjem sajnos beteg.
köszönettel: Malnus

wers # 2020.03.18. 06:44

vagy esküdjünk össze, mert férjem sajnos beteg.

Talán nem csak az özvegyi nyugdíj miatt, vagy mert beteg.

samy # 2020.03.25. 13:39

Üdvözlök mindenkit! Édesapám 2014 októberében bekövetkezett halála után anyu ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapott 1 évig. Anyu a nők 40 éves munkaviszony után járó nyugdíjával ment el nyugdíjba pár éve, 1956. 09. 20-án született. Milyen naptól kezdődően igényelheti a rendes özvegyi nyugdíjat? Ilyenkor ugye a 3515-279/6 Igénybejelentés özvegyi nyugdíj feléledéséhez nyomtatványt kell kitölteni?

Kapimester # 2020.09.07. 11:09

Üdvözlök mindenkit!

Az alábbi kérdésem lenne. Édesapám évekkel ezelőtt megbetegedett. Sajnos súlyos demencia is volt a betegségek között, így orvosi javallatra gyámság alá kellett helyezni. A gyámja édesanyám lett. A betegsége elért odáig, hogy 24 órás felügyelet alá szorult, amit a család már megoldani nem tudott, erőben nem győzött, így idősotthonban lett elhelyezve, ahol anyu szinte napi kapcsolatban volt vele, mi is sűrűn látogattuk mivel a lakhelyünkre sikerült az elhelyezését megoldani. Édesapám folyamatosan romló állaputa után a múlt hét csütörtök éjszakáján elhunyt. A kérdésem az lenne, hogy édesanyám jogosult-e az özvegyi nyugdíjra ebben az esetben, hogy édesapám otthonban élt másfél éve, és a lakcímkártyájában is az otthon címe volt bejegyezve? 1972 óta voltak házasok, de a betegség miatt sajnos 2019 tavasza óta ilyenformán külön éltek. Az otthonban töltött idő alatt is édesanyám volt a gyámja. Tud valaki segíteni?

Juti88 # 2020.10.18. 15:17

Jó napot kívánok!

Párommal élettársi kapcsolatban élek. Idős már, szeretne végrendelkezni számomra. Ha a halála után özvegyi nyugdíjat szeretnék igényelni akkor ahhoz milyen formában kell majd igazolnom,hogy élettársi kapcsolatban éltem vele? Ha a végrendeletben tesz róla említést azt elfogadják vagy közjegyző előtt kell okiratban nyilatkozatot tennünk az élettársi kapcsolatunkról? Sajnos nem egy lak címre vagyunk bejelentve, a lakás nemcsak az ő nevén van, a testvére nem akarta hogy a lakásba be legyek jelentve.

drbjozsef # 2020.10.19. 06:02

Juti88,

Az özvegyi nyugdíjhoz be kell adni egy kérelmet, a K08 számút.

https://e-ugyintezes.onyf.hu/PDF/K08.pdf?…

Ha megnézed, itt nyilatkoznod kell, hogy közös volt-e a lakcím, ha nem, miért nem, de életközösségben éltetek-e.

Csatolni kell „élettárs esetén az egy lakóhelyen, tartózkodási helyen élésről kiadott hatósági igazolás vagy bizonyítvány a hozzátartozói viszony igazolására”.

Hogy ennek milyen formája van, a polgármesteri hivatalban kellene megkérdezni. A hatóségi igazolás az maga a lakcímkártya, ha nem volt közös a cím, akkor azt a bizonyítványt szerintem az önkormányzat állíthatja ki.

wers # 2020.10.19. 06:58

Miért kell két topik egy kérdéshez?

gerbera317 # 2020.10.19. 07:22

A te tanácsod után hozta ide a témát a másik topikból. Biztos' azt hiszi, hogy itt majd mások, neki jobban tetszőt tanácsolnak.

wers # 2020.10.19. 07:31

A te tanácsod után hozta ide a témát a másik topikból.

Ajajjjj, ilyent tettem volna?

wers # 2020.10.19. 07:34

De hisz abba én csak ma reggel adtam tanácsot. :) (tán megérezte)

gerbera317 # 2020.10.19. 08:05

Jah, most jobban megnéztem. Nem áthozta a témát, hanem két helyen is megkérdezte. Ráadásul előbb itt, aztán ott, ahol én is válaszoltam neki ("Végrendelet" topik).

Juti88 # 2020.10.19. 14:56

Bocsánat hogy csak tanácsot kértem és most használom az oldalt először. De úgy látom a kötözködők meg a megmondóemberek itt is jelen vannak.

Juti88 # 2020.10.19. 14:58

Tegnap este óta nem figyeltem hogy jött válasz. Ez olyan jó magyar szokás a másikkal kötözködni, a Facebookon csak trollok.

Juti88 # 2020.10.19. 15:00

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm a segítséget.

somogyi # 2020.10.21. 17:55

Jó napot!
Abban kérnék segítséget, hogy fiam 12 éves kora óta árvaellátás miatt özvegyi nyugdíjat kaptam. Most 19 éves és szeptembertől nappali tagozaton, egyetemen tanul tovább. Az árvaellátást továbbra is kapja, de én is jogosult vagyok továbbra is özvegyi nyugdíjra?Mert hiába adtuk be az iskolalátogatásit a Nyugdíjfolyósítóhoz, csak az árvaellátást utálják.
Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.22. 05:26

Akkor ez tulajdonképpen válasz a kérdésre. Hogy tudniillik a folyósító szerint nem vagy már jogosult.

Mártika56 # 2020.11.11. 23:29

Sziasztok!
Egy kis segitségre volna szuksegem. Ferjem 2014-ben elhunyt, halálakor rokkantsági ellátásban részesült, 27 év bedolgozott munkavisznnyal rendelkezett. Jelenleg öregéséségi nyugdijban reszesulok(Nők40),idén decmber 9-én betöltöm az irányadó nyugdijkorhatart. A kerdesem az lenne, jogosult vagyok a néhai férjem után az özvegyi nyugdijra, kerhetem annak feleledeset? Ha joo tudom a halalatol szamitott 10 even belul kell betolteni az iranyado korhatart, az ozvegyi nyugdij feleledesehez. Amennyiben jogosult vagyok ra, ebben a "virushelyzetben" ugy gondoltam,postai uton nyujtanam be az igenylest, azzal a megjelolessel, hogy december 9-tol(64.5eves kor betoltese) kerem a folyositas. Van erre lehetoseg,vagy meg kell varni a december 9-i datumot?

pitörpitör # 2020.11.12. 16:49

Üdvözlet mindenkinek!
Nem éppen özvegyi nyugdíjra irányul a kérdés de nem találtam jobb nyugdíjas topikot!

A kérdés a 2020 Januártól Októberig visszamenőleges
nyugdíj korrekcióra vonatkozna.
Édes anyám öregségi nyugdíjasként Szeptember közepén elhunyt
a szeptemberi nyugdíja rendbe meg érkezett. A nyugdíj folyósítónál be lett jelentve az elhalálozás, tájékoztattak hogy az elhalálozás hónapjának utolsó napjával az az
Szeptember 30. meg szűnt a jogosultsága.
Az lenne a kérdés hogy 2020 Január és Szeptember közötti
időre eső visszamenőleges nyugdíjemelésre a jogosultsága
fenn áll e ? Kérhető e a kifizetése a nyugdíj folyósítónál?

FJné # 2020.11.24. 10:38

Tisztelt Jogi Fórum!
Elhunyt 2. férjem után 2018. októberig kaptam ideiglenes özvegyi nyugdíjat.Jelenleg 61 éves vagyok(nők 40-el nyugdíjas).
2019 október óta együtt éltem az első férjemmel, aki ebben a hónapban meghalt. Két közös felnőtt gyermekünk van.
Szeretném tudni, hogy megkaphatom-e utána most az ideiglenes, 65 éves koromtól pedig a végleges özvegyi nyugdíjat?
Üdvözlettel: FJné

kata4555 # 2021.02.10. 14:22

Tisztelt jogi fórum!

Jogosult vagyok özvegyi nyugdíjra férjem után, hogyha az ő utolsó éveit idősek otthonában töltötte és én mással éltem együtt? Házasok voltunk, nem váltunk el.

Segítségüket köszönöm, Katalin

Argenta888 # 2021.04.09. 13:00

Tisztelt Fórum!
Az után érdeklődnék,németországban éltem német férjemmel 8 évig ,majd elváltunk ,ő vállalkozóként dolgozott én mint családi segítő én is a cégében dolgoztam közben nyugdíjas lett ,pár évre rá meghalt,jár e nekem özvegyi nyugdíj,és ha igen hány %? A másik ha netán megkapom a járandóságot,és férjhez mennék a juttatás jár e továbbra is? Várom válaszát!

Szomorú örökös # 2021.04.10. 06:09

Argenta888

Az után érdeklődnék, németországban éltem német férjemmel 8 évig ,majd elváltunk ,ő vállalkozóként dolgozott én mint családi segítő én is a cégében dolgoztam közben nyugdíjas lett ,pár évre rá meghalt,jár e nekem özvegyi nyugdíj,és ha igen hány %?

Talán erről német jogásznál kellene érdeklődnöd.

Iram52 # 2021.05.13. 12:31

Férjem 2020. decemberben 70 éves korában elhunyt nyugdíjasként, özvegyi nyugdíjjal kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy hány százalékos özvegyi nyugdíjra vagyok jogosult. 66 éves nyugdíjas vagyok.

Lyonee # 2021.05.13. 22:19

Iram52
1 évig 60%, majd 30%. Ha még nem adtad be, igyekezz, max.6 hónapra visszamenőleg még kérheted. 1 év után, mivel nyugdíjkorhatárt már betöltötted hivatalból fogják tovább folyósítani a 30%-t.
Ha ez a 30% több lenne, mint a saját nyugdíjad, akkor érdemes továbbra is a 60%-t igényelni, de akkor a saját nyugdíjadról le kell mondanod.

Rodika # 2021.05.31. 12:24

Tisztelt Jogi fórum!

Helyzetünk a következő:
Mama a "nők 40" kedvezményével lett nyugdíjas.
A rá irányadó nyugdíjkorhatárt még nem töltötte be.
Papával több, mint tíz éve elváltak, de azóta is együtt éltek Papa haláláig, aki ekkor már teljes jogú nyugdíjas.
Kérdésünk az lenne, hogy Mama ilyenkor jogosult-e az ideglenes özvegyi nyugdíjra és esetében ez milyen mértékű?

Köszönjük a segítséget.