tulajdonosi - bérlői jogok


petya # 2002.09.26. 10:24

Köszönöm Nausea, sokat segitett.


Péter

Nausea # 2002.09.26. 09:34

Ha a nem tudtak megegyezni a bérleti szerződés nem jött létre, a bíróság használati díjat állapíthat meg.
Az Önök jogviszonyára a jelenleg hatályos lakástörvény vonatkozik, tehát érvényesül a szabad felmondás.
A lakástörvény a hatósági kiürítés esetén ideiglenes elhelyezésről beszél, a sorrend: bérlő, lakással rendelkező, önkormányzat. Álláspontom szerint a bérleti szerződés a lakás megsemmisülésével megszűnik, tehát a bérlő kötelessége saját elhelyezéséről gondoskodni.


Nausea

petya # 2002.09.26. 08:10

Nincs szerződésem a bérlőkkel, amit küldtem nekik (kedvező bérleti dijjal, de cserelakás nélkül felmondhatóan) nem fogadták el. Csak olyan szerződést irnának alá amelyikben garantálom, hogy felmondás esetén lakást biztositok (és a bérleti dij is kedvező számukra).
Az ügyvédjük szerint rájuk jogfolytonosság miatt még az előző lakástörvény vonatkozik ebből a szempontból, tehát felmondás esetén jár a cserelakás.
Mivel szerződést lehet kötni szóban, irásban, ráutaló magatartással ezért nem veszem át tőlük azt a kedvező bérleti dijat, amit a felmondható szerződésben kiközöltem.
A biróságtól azért nem kérem, hogy állapitsa meg a bérleti dijat és kötelezze őket a szerződéskötésre, mert mire itélet lenne, lehet, hogy már leszakad a tetőszerkezet.
Tehát nagyon fontos lenne tudnom, hogy a jelen helyzetben kinek a kötelessége a bérlők végleges elhelyezése, ha bontást rendel el az épitésügyi hatóság.


Péter

Nausea # 2002.09.25. 13:54

petya írta - 2002.09.5 15:29
Több kérdésem is lenne...
Megvásároltam egy közös tulajdon másik felét, amelyben két bérlő is található.
Az épület gyakorlatilag életveszélyes és komfort nélküli lakások vannak benne. Csak lebontani érdemes.
Ennek ellenére:

  1. komfortosithatok-e a bérlők beleegyezése nélkül?
  2. ha nem, az életveszély miatt tudtommal kérhetem a bérlők ideiglenes elhelyezését az önkormányzattól. Ebben az esetben kinek a dolga végleg elhelyezni a bérlőket, ha bontásra kerül sor?

A bérlemény tönkremenetele esetén - amely bizonyithatóan az ő és a korábbi tulajdonos hanyagságának következménye - kötelezhető vagyok-e az elhelyezésükre?
3. A kényszerbérlők önkormányzat által történő elhelyezését az előző tulajdonos csak a határidő lejárta után kérte. Elvitatható-e a bérleti joguk, vagy mostmár legalizálódott?
4. Nem tudtam megállapodni a bérlőkkel a bérleti dijban, igy ők egy általuk meghatározott összeget helyeznek el egy bankszámlán.
Visszamenőlegesen mennyi időre perelhetem őket az általam kiközölt összeg megfizetésére, ill. a biróság által majdan megállapitandó bérleti dij megfizetésére.

Előre is köszönöm a segitséget.

Mellesleg az egyik bérlő fia ügyvéd ...

1, A bérlő a korszerűsítést kötelesek tűrni. Ha ki kell költözniük ezen időre, a bérbeadó kötelesség másik lakást felajánlani.
2. Ha az építésügyi hatóság kiürítést rendel el életveszély miatt, és a bérlő és bérbeadó az elhelyezésről nem tud gondoskodni, az ideiglenes elhelyezés az önkormányzat feladata.
3. A kényszerbérlőkről az önkormányzatnak kellett volna gondoskodnia 1998.12.31-ig!
4. Visszamenőleg maximum 5 évre kérheti a bérleti díjat.

Miért nem mondja fel a szerződést???


Nausea

petya # 2002.09.25. 13:18

Azért még reménykedem, hogy ha nem is minden kérdésemre, de egyikre-másikra csak van válasz?!


Péter

petya # 2002.09.05. 13:29

Több kérdésem is lenne...
Megvásároltam egy közös tulajdon másik felét, amelyben két bérlő is található.
Az épület gyakorlatilag életveszélyes és komfort nélküli lakások vannak benne. Csak lebontani érdemes.
Ennek ellenére:

  1. komfortosithatok-e a bérlők beleegyezése nélkül?
  2. ha nem, az életveszély miatt tudtommal kérhetem a bérlők ideiglenes elhelyezését az önkormányzattól. Ebben az esetben kinek a dolga végleg elhelyezni a bérlőket, ha bontásra kerül sor?

A bérlemény tönkremenetele esetén - amely bizonyithatóan az ő és a korábbi tulajdonos hanyagságának következménye - kötelezhető vagyok-e az elhelyezésükre?
3. A kényszerbérlők önkormányzat által történő elhelyezését az előző tulajdonos csak a határidő lejárta után kérte. Elvitatható-e a bérleti joguk, vagy mostmár legalizálódott?
4. Nem tudtam megállapodni a bérlőkkel a bérleti dijban, igy ők egy általuk meghatározott összeget helyeznek el egy bankszámlán.
Visszamenőlegesen mennyi időre perelhetem őket az általam kiközölt összeg megfizetésére, ill. a biróság által majdan megállapitandó bérleti dij megfizetésére.

Előre is köszönöm a segitséget.

Mellesleg az egyik bérlő fia ügyvéd ...


Péter