Birtokbaadás


Majordomus # 2023.08.23. 19:17

Háát. A harmadik tűnik esélyesnek de az első javaslat a legolcsóbb.
Pesze 2-3 nap miatt nem érdemes szőrözni.

drbjozsef # 2023.08.23. 08:36

nyunyoka,

  1. Odamész hozzá ésvagy felhívod telefonon, hogy ez és ez van a szerződésben, tegye már meg legyen oly kedves, hogy az ott szereplő X összeget, 8 napon belül átutalja erre és erre a számlaszámra.
  2. Ha ez nem történik meg, akkor írsz neki egy tértivevényes levelet, amiben újra felszólítod, hogy fizesse meg 5 napon belül.
  3. Ha erre sem történik meg, elballagsz egy közjegyzőhöz, és kibocsáttatsz ellene egy fizetési meghagyást.
nyunyoka # 2023.08.23. 08:03

Tisztelt Szakértők!
Ingatlant vásároltunk házastársammal közösen. A vételárat a szerződés megkötésekor kiegyenlítettük. A szerződésben benne van, hogy amennyiben az eladó nem adja birtokba az ingatlant az abban megjelölt időpontig, köteles minden megkezdett hónapra x összegű használati díjat a vevő részére megfizetni. Mivel a megjelölt dátum után került sor a kulcsátadásra, így igényt tartunk a használati díjra. Hogyan kérhetem az eladótól annak kifizetését? Köszönök minden segítséget!

gerbera317 # 2021.01.07. 09:55

Javíás: január 29-ig kérheted a kiürítést.

gerbera317 # 2021.01.07. 09:40

Mikortól kérhetem a végrehajtótól az ingatlan birtokba adását?
Amikor az adós kiköltözési kötelezettségére nyitva álló határidő lejárt, az azt követő 15. napig.
Az árverés december 15-én volt. Ha nem volt jogorvoslat, akkor a kiköltözési határidő január 14. Ha eddig nem költözik ki, akkor január 19-ig kérheted a kiürítést, azután már csak peres úton, de az eltart jó 3-4 évig is. A végrehajtó ezt miért nem mondta el neked? Vagy szégyellted megkérdezni?
Személyesen, vagy levélben kell kérnem a birtokba adást?
Azt neked kell eldöntened.
mit kell tartalmaznia a kérelemnek?
Az igazat: azt, hogy az adós nem költözött ki, és kéred a végrehajtótól az átadást. Még véletlenül se valami mást.

Lakat1 # 2021.01.07. 09:25

Üdvözlöm a fórum résztvevőit!
8 éve albérletbe kényszerültem, de 2020. 12.08-án árverésen sikerült megvásárolnom egy az árverési hirdetményben "költözhető"-ként szereplő ingatlant, de a napokban arra jártam és az ablakon fény szűrődött ki.
Az árverési jegyzőkönyv aláírása december 15-én megtörtént, valamint a teljes vételárat kifizettem december 18-án.
Mikortól kérhetem a végrehajtótól az ingatlan birtokba adását?
Személyesen, vagy levélben kell kérnem a birtokbaadást?
Ha levélben, akkor mit kell tartalmaznia a kérelemnek? Tudom, most kilakoltatási moratórium van érvényben, de az egyes igazságügyi törvények módosításáról szóló 2020. évi XCII törvény 59.§-ban foglaltak alapján, a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 300/A.§-a 2020. július 16. óta kiegészült azzal, hogy kilakoltatásnak az ingatlan olyan birtokba adása vagy kiürítése minősül, amelynél rendőri intézkedésre kerül sor. Ez alapján, a rendőri közreműködés hiányában, a végrehajtó lakáskiürítési cselekménye nem minősül kilakoltatásnak.
Nagyon szabadulnék már a nem olcsó albérletemből és tapasztalatból mondom, hogy az árverezett is jobban ár, ha minél hamarabb hozzá jut a vételárból fennmaradó 10 millió Ft körüli összeghez.
Előre is köszönöm az építő jellegű tanácsokat!

MajorDomus # 2020.09.01. 17:54

Jól teszed. Ingyen megkaptad a szükséges felvilágositást.

molyos # 2020.09.01. 17:23

@Kovács_Béla_Sándor: Nem fogok erről szemantikai vitát nyitni, mások megértették a kérdésem, szomorúan látom, hogy Ön erre nem képes/nem hajlandó. Megkaptam a kérdésemre a választ, ezt ezúton is köszönöm a többi hozzászólónak, ha Ön továbbra is ezen akar pörögni, csak nyugodtan, én elengedtem a témát.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.01. 05:17

ám nem is az volt a kérdés, amit Ön állít.
De bizony azt kérdezted! És azóta sem korrigáltad.

SolnesM # 2020.09.01. 05:15

Ok. tévedtem.
De ettől függetlenül nem okos dolog biztosíték nélkül kifizetni egy ingatlant és nem birtokban lenni.

Az az eladó nem szombatról vasárnapra döntött az értékesítésről, volt ideje felkészülni.

molyos # 2020.08.31. 16:12

@SolnesM: bankhitel esetén nem lehetséges az önerőből visszatartani.

@Kovács_Béla_Sándor: valóban, ám nem is az volt a kérdés, amit Ön állít.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.31. 16:04

Elvileg igen; gyakorlatilag kizárt. A bankok ragaszkodnak hozzá, hogy csak akkor folyósítják a kölcsönt, ha a vevő igazolja, hogy az önerőt teljes egészében megfizette.

Amúgy sem ez volt itt a kérdés, hanem az, hogy ha az eladónak a szerződés szerint október 31-éig kell kiköltöznie, akkor tényleg október 31-éig kell-e kiköltöznie.

SolnesM # 2020.08.31. 13:24

Akárhogy nézzük ez nem ingyenes jogi tanács adás, hanem egy nyílt fórum.
Jogi témákból.
Okulásra más naivságából bizonyos dolgok tanulságaira, írogatnak egyesek.

Mondhatnám azt is , hogy balgaságából tanuljon más is, de nem teszem.
Tehát vevő vagyok, a vételt jónak ítélem, megegyezek az eladóval, hogy milyen konstrukcióba fizetek, megegyezek abban is hogy mikor adja birtokba. Ha már kifizetem az összes kialkudott vételárat, csak ragaszkodom ahhoz hogy azonnal birtokba is kerüljek. Jó kompromisszum képes vagyok, tehát csak a fele ingatlant veszem birtokba.
Az ügyvédet általában a vevő fizeti, tehát én, csak megkérheti /kérhetem arra, hogy ezen kívánságomat vegye bele a szerződésbe.
Méltatlankodó topik -társ írja ,hogy :
de az ingatlan megvásárlásához hitelt is igénybe kellett vennem, ez talán nem ördögtől való dolog.

Az az is azért arra mutat, hogy van saját rész is , is, ... is. Abból az összegből csak visszatartható valamely összegecske.

gerbera317 # 2020.08.31. 09:12

A téli moratóriumot hagyjuk ke ebből. Ez nem árverés utáni kiköltözés, hanem adásvétel utáni. Itt az eladó, ha bemt akar maradni, akkor marad is, és csak perrel lehet őt kirakatni, amiről még jövő ilyenkor sem lesz ítélet, nemhogy végrehajtói intézkedés.

wers # 2020.08.31. 09:07

Helyes. Ahhoz jogod lesz. Él is vele - bár remélem nem lesz rá szükség.

molyos # 2020.08.31. 08:57

@wers: Igen, szerencsére elég komoly napi kötbért (25000 Ft/nap) kell fizetnie, ha október 31-én nem költözik ki.

molyos # 2020.08.31. 08:56

@drbjozsef: Köszönöm, pontosan ez a terv: október 15-én jelzem neki, hogy a szerződés szerint október 31-én birtokbaadás. Remélhetőleg ez rendben fog menni, és elegendő visszatartó erő lesz az ezen dátum után fizetendő kötbér összege.

wers # 2020.08.31. 08:47

Mondjuk a normál moratórium is november 1-ével kezdődik, eléggé gyanús nekem az embered, hogy nem véletlenül találta ki ezt az időpontot.

Nekem is ez az előérzetem. Nagyon.

Remélem kikötöttetek valami vaskos bérleti díjat, ha nem költözik ki okt.31-el. Nem tudom, talán ez még most sem késő. Miheztartás végett én kilátásba helyezném.

drbjozsef # 2020.08.31. 08:39

Mondjuk a normál moratórium is november 1-ével kezdődik, eléggé gyanús nekem az embered, hogy nem véletlenül találta ki ezt az időpontot.

Készülj fel, hogy jövő nyár közepéig te nem nagyon fogsz ott lakni, ha az eladód nem együttműködő...
(vagy, vírushelyzettől függően, azután sem)

drbjozsef # 2020.08.31. 08:37

molyos,

Arra azért figyelj, hogy ha én jól értelmezem a mondatot, akkor a "kifizetés+5 nap, de legkorábban október 31" esetedben most konkrétan október 31-ét jelenti, ha már kifizetted a teljes vételárat. Nem azt, hogy majd megegyeztek okt 31 és nov 4 között valamiben.

Vedd fel vele a kapcsolatot mondjuk október közepén, két héttel előtte, hogy akkor 31-én birtokbaadás, és mikor alkalmas neki. Esetleg ha előbb elköltözne, szóljon.

Akkor kiderül mennyire jóhiszemű.

Megjegyzem, erre a "jóhiszeműségre" olyan sok mindent nem tudsz alapozni a jövőben sem, ez egy eléggé gumivalami, nem nagyon lehet ezzel _önmagában_ megfogni. Viszont a dátum, az legalább nagyon konkrét, ott nincs kérdés.

wers # 2020.08.31. 08:20

Esetleg mérlegelheted mennyit ér meg neked, ha gyorsan kiköltözik. Ajánl fel némi plusz pénzt. (én ezt tenném, mert nagyon gyorsan kilakoltatási moratórium jön, ki tudja meddig)

gerbera317 # 2020.08.31. 08:12

Én is kívánok élni a jogaimmal
Ezt senki nem vitatja, azonban ez a jogod csak október harmincegyedik napjával fog megnyílni. Addig nincs mit érvényesítened.

molyos # 2020.08.31. 07:52

@drbjozsef: Köszönöm a kérdéses mondat tisztázását.

@Kovács_Béla_Sándor: Egyetlen pillanatig sem lepődtem meg azon, hogy az eladó a jogaival élni kíván. Én is kívánok élni a jogaimmal, ezért kérdeztem Önöket, hogy van-e erre bármilyen jogom. Nincs, várok október 31-ig, ezt el is fogadom, pikírt megjegyzése felesleges.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.31. 07:25

Bár sokszor láttam már, mégis mindig újra és újra rácsodálkozom, amikor az emberek meglepődnek azon, hogy a szerződő fél a szerződésben foglalt jogaival élni kíván. Mégis, mit gondoltak, az a bizonyos feltétel miért került a szerződésbe? Volt még egy bekezdésnyi üres hely, és valamivel ki kellett tölteni?

drbjozsef # 2020.08.31. 07:18

molyos,

A jóhiszeműség az együttműködésre vonatkozik, semmi másra. Jogszerűen tartózkodik október 31-ig az ingatlanban, hiszen ebben egyeztetek meg, azt, hogy ezt az időt ő mivel tölti, ahhoz neked semmi közöd nincs. Majd lesz, ha nem költözik el időre, de addig nincs.

Ha nem hajlandó időpontegyeztetésre, nem veszi fel a telefont ha a saját számodról hívod (majd), az lesz rosszhiszeműség. Az együttműködésben. De nem másban.