Önkormányzati lakás "eladása"


Mrshorvatski # 2018.10.15. 10:26

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2018.10.15. 05:57

(vagy ennek a felét, ha 35év alatti vagy és ez az első lakástulajdonod)

drbjozsef # 2018.10.15. 05:56

Vagyonszerzésit.

Ha az összeg lenne a kérdés, akkor szerintem 240.000.- Ft-ot.

Mrshorvatski # 2018.10.14. 18:13

Kedves drbjozsef! Köszönöm a választ, sokat segített. Egy kérdésem meg maradt. Most bérleti jogom van. Csere után már lesz tulajdonjogom. A csere után milyen illetéket kell fizetni?

drbjozsef # 2018.10.13. 18:08

Leginkább megérthetőre alakítani ezt a tényállást.

Bérlő vagy egy önkormányzati bérlakásban.
El akarod cserélni egy házra. Ebbe az önkormányzat belemegy, ha jól értem.
Egy ház bérleti jogára, vagy a ház tulajdonjogára cserélnél?

Ha Te leszel a tulajdonos, akkor a 6 milliós érték után 4% az illeték. Bár van egy 22§ az illetéktörvényben, de ha jól értem az nem alkalmazható az esetedre - de majd kijavít valaki, ha mégis.

én veszem meg a családi hazat a jövőbeli bérlő nevére
Ez mi a fenét jelent? Más nevére veszel? Jövőbeli?

Illetve ha eladom a házat 5 éven belül, akkor ott milyen illetéket kell fizetnem és mennyit?
Ha eladod 5 éven belül, akkor adót kell fizetned, eladási ár 15%-a, és ez sávosan csökken az idő elteltével, az 5. évtől már 0 lesz.

Mrshorvatski # 2018.10.13. 17:28

Tisztelt Ügyvédek! Nagyon nagy segítségre van szükségem. Önkormányzati berlakasomat szeretném elcserelni másnak a nevén lévő lakóingatlanra. Az önkormányzattal egyeztettünk, ismerjük a felteleket, akadály nincs. Viszont! Mikor milyen illetéket kell fizetni? Az igazság az, hogy én veszem meg a családi hazat a jövőbeli bérlő nevére, gondolom itt kell illetéket fizetnem. Nem ez lenne az első hazam, 4%, ha jól tudom. És mi van a cserenel? Ott milyen illetéket kell fizetnie és kinek? Illetve ha eladom a házat 5 éven belül, akkor ott milyen illetéket kell fizetnem és mennyit? A családi ház, amit kinéztem 6 millió forint. Szükséges valamilyen információ?
Köszönöm

Rexor # 2018.09.18. 06:57

drmosza: az azért nem kerül oda a felek tudta nélkül :)

drbjozsef # 2018.09.17. 13:14

Most már nem önkormányzati, ugye.

drbjozsef # 2018.09.17. 13:14

Megvették? Igen. Bejegyezték őket tulajdonosnak? (gondolom) Igen. Van valamilyen korlátozás az elidegenítésre (ezek szerint) Nincs.

Elajándékozhatják.

Ha lenne valamilyen törvény, vagy akár csak helyi önkormányzati rendelet az elidegenítés korlátozására, akkor arra utalás lenne legalább az adásvételiben. (és a vételkor a tulajdoni lapra is felkerülne mondjuk elidegenítési tilalom, ha valami extra kedvezménnyel vették volna). Az a kedvezmény, ami mindenkinek jár ilyenkor (egy összegű kifizetésre például), az nem korlátozhatja.

Gabra # 2018.09.17. 12:45

Értem, köszönöm! A szerződésben nincs semmi, de az öregek váltig állítják, hogy ezt évekig nem lehet tovább adni, mert önkormányzati, és nem tudják hogy most mit csináljanak. Gondoltam inkább megpróbálok utána kérdezni, hogy van a valami külön jogszabály erre. Még egyszer köszönöm!

Rexor # 2018.09.17. 11:47

A saját tulajdonoddal elvileg azt csinálsz amit akarsz. Van valami az önkormányzattal kötött szerződésben ami miatt felmerült a kérdés?

drbjozsef # 2018.09.17. 11:39

Ha az adásvételi szerződés nem köt ki valami mást, akkor természetesen semmi akadálya.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.17. 11:39

A szerződésben mi van?

Gabra # 2018.09.17. 11:26

Tisztelt Fórumozók!

Abban kérném a segítségüket, hogy Szegeden egy IKV-s vagyis önkormányzati lakás megvásárlása után lehet e bármi akadálya annak, hogy azt elajándékozzák?

A válaszra fordított idejüket előre is köszönöm!

MajorDomus # 2017.02.25. 00:08

Uj bérlő esetén biztosan nem!

szireri # 2017.02.24. 12:43

T editmama !
szociális lakbér- az adott bérlő személyére van szabva az elöző bérlő jövedelméhez viszonyitva rászorultság alapján
igy az semmiképp nem vihető tovább.

MajorDomus # 2017.01.26. 20:56

Hát ebben nem értünk egyet.

Kapitalizmus van,a baj csak az,hogy vad!

Anno 2 órát álltam sorban banánért,ma vehetek egy tonnát,ha van rá pénzem!

drbjozsef # 2017.01.26. 06:53

"Az a baj,hogy te még a szocializmusban élsz!"

Nem, nem az a baj. Az a baj, hogy mindannyian ott élünk.

MajorDomus # 2017.01.25. 21:40

Ez jogos!

Sok helyen licitálni kell az önkormányzati bérlakásokra akkora a kereslet.

Immaculata # 2017.01.25. 08:07

editmama új bérlőnek számít, mert nem az önkormányzaton keresztül bonyolította le a cserét, nem az önkormányzattal szerződött, hanem egy másik bérlővel.
Meg lehet próbálni bizonyítani a szociális rászorultságot, kérvényezni a lakbér új megállapítását.

A nullás számlák beszerzése, annak költsége betudva a többlet négyzetméterbe értelmezhetetlen. Ha a gyermekek havonta segíteni tudnak a tripla bérleti díjban, akkor miért nem segítettek a nullás igazolások beszerzésében. Ott fillérekről lehetett szó.

MajorDomus # 2017.01.24. 20:58

..mama!
Az a baj,hogy te még a szocializmusban élsz!

Az önkormányzat rendeletben határozza meg a lakbéreket! A lakhatás nem jótékonysági intézmény,hanem kőkemény üzlet!
Tudod mrnnyit fizetnél most egy albérletért?
Egy 1,5 szobás lakás 70 ezer ft !35 m2!
Természetesen a tulajdonát nindenki annyiért adja bérbe amennyiért akarja,meg amennyiért kiveszik.

Mekkora a lakás és mennyit fizetsz érte?

editmama # 2017.01.24. 08:33

Tisztelt Fórumozók!
Sürgősen információra lenne szükségem.2007 ben volt egy önkormányzati lakáscserém társasházon belül. A nagyobbat cseréltem kisebbre. Sajnos anyagi helyzetem nem tette lehetővé, a fenntartását.Akkor jött a meglepetés, amikor a bérleti szerződést elénk tolták, hogy a lakbérem sokkal több lett,mint az előző bérlőé. Nem tudtam már visszakozni, ugyanis a nullás számlákhoz a cserepartnerem adta a pénzt,betudva a több nm árnak.Anno mind a kettőnknek szociális lakbére volt,és ezt automatikusan előző tájékoztatás nélkül megemelték a költségelvűre.Mikor szóvá tettem, azt a magyarázatot adták, hogy nem az önkormányzat lakáscsere osztályát vettük igénybe. Azóta is a dupla lakbért nyögöm. Ez jogos volt? Mert mostanában úgy hallottam akik cserélnek, hogy mindenki viszi azt a bérleti jogviszonyt,ami az övé volt. Ha szociális lakbér akkor azt, ha határozatlan idejű a bérleti szerződés, akkor azt is. Kérném a tanácsukat, hogy ez jogos volt e,és ha nem, akkor ennyi idő után, lehet e tenni valamit.Most egyedülállóként élek mint egészségkárosodott,minimális jövedelemből.A gyerekeim segítenek anyagilag.

MajorDomus # 2016.09.07. 18:53

Ezért kell rájuk bízni!

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.07. 07:26

Hát pedig ha KEDVEZMÉNYESEN vette akkor bizony igaznak kellene lennie, de hát tudom, hogy ügyvédek csodákra is képesek. :)

nanemaaa # 2016.09.07. 07:05

Attila111111
Ha ez igaz lenne, nem lenne botrány az ötkerben az áron alul eladott, majd többszörös áron továbbadott lakások és üzletek ügyéből. ;)