Kerítéskérdés


Jeromos # 2018.09.12. 11:14

Kedves Fórumozók!

Kérlek segítsetek, hogy két magáningatlan közötti – már meglévő – kerítés kijavításáért melyik fél a felelős. Nem tudom ki építette a kerítést, mert már itt volt, mikor ideköltöztünk. Most viszont sajnos meg lett rongálva ismeretlenek által és a szomszéd úgy döntött, hogy mi javítsuk ki. A kerületnek nincs erre vonatkozó rendelete, az Építési Osztály a 2013. CLXXIV. tv, 4 §-ára hivatkozik, amit elolvastam, de semmit nem derítettem ki belőle. Szóval a kérdés, hogy ki javítsa ki a kerítést. Köszönöm, ha tudtok segíteni.

drbjozsef # 2018.09.12. 13:45

Oldalkerítés vagy hátsó kerítés?
Ha oldal, akkor az utcára kiállva, az ingatlanokra nézve melyikőtöké van bal és melyik jobb oldalt?

nonolet # 2018.09.12. 15:16

Jeromos

Eddig ki tekintette a sajátjának?!!

Melyik egykori telek tulaj építette eredetileg?
Ki tartotta karban eddig?!

Most is azé :-)
Aki eddig a magának tudta.
Sajátjaként vagy jogutódként.

Ezért annak a hatásköre aki eddig a sajátjának mondta-gondolta.

DE NEEEM köteles rá!!!!
A magányügye, ha neki úgy is jó, akkor úgy hagyja.

Egyébként a károkozó ismert?ű
Mert akkor nyilván rajta kell behajtani...
Hisz ő okozta a kárt!

(vagy a biztosítón, ha van idevágó biztosítás)

- -

HA egyik fél sem tekinti a sajátjának, akkor NINCS RÁ jogszabály!!!

Így négy eset lehetséges

1.
Marad ahogy van

2.
Valaki magára vállalja önként a javítást

3.
KÖZÖSEN javítjátok meg

4.
Perre mentek és az ítélet megmondja a tutit.
Bár per jogcímét nem látom ...

Hisz milyen alapon és KIT perelnél?

(kivéve persze a károkozót, mert
őt lehet perelni, ha önként nem fizeti meg a kárt)

nonolet # 2018.09.12. 15:25

drbjozsef

???

Ha ez utca vonali kerítés, akkor
NYILVÁN azé, akinek telekhatárán áll.

Ha telek közi, belső kerítés, akkor azé akinek a TELKÉN ÁLL!

A gyakorlatban tipikusan azé, aki felől az oszlopok vannak:-)
Mivel a szomszéd felé szokás rakni magát a kerítés anyagot.
(háló, deszka, stb.)
A szomszéd nézi a szebbik-sík oldalt.

Szimmetrikus esetben is általában a saját telken áll a nem közös kerítés minden része.

Elég ritka a pont határvonalra szimmetrikus KÖZÖSEN épített kerítés.

Avagy némi szemlélődés és logikázás után az esetek zömében eldönthető melyik telek építette eredetileg.

Jeromos # 2018.09.12. 15:42

Köszönöm a válaszokat.

Ez egy oldalkerítés, két ingatlan közötti. Ha szembe állok az ingatlanommal, akkor ez a jobb oldalon van, de szerintem ennek semmi jelentősége. A szomszéd azt mondja, hogy a "miénk", hogy ki állíttatta nem tudom, mikor ideköltöztünk már itt volt. Eddig senki nem foglalkozott vele, viszont - állítólag - betörők csinálnak maguknak lyukakat az ingatlanok közötti drótkerítéseken a menekülési útvonalaik lerövidítésére.

Ezért nyilván rajta nem lehet behajtani a kárt. Igazából csak arra voltam kíváncsi, hogy kötelezhető vagyok-e én a helyreállításra, de ezek szerint nem.

drbjozsef # 2018.09.12. 16:46

Jeromos,

ha a helyi építési szabályzat nem írja elő kötelezően a kerítés megépítését (ekkor élne a szabály, hogy kinek kell megépítenie, a jobb oldali kerítést neked egyébként), akkor nem kell senkinek fizetnie, az fizeti, aki akarja, hogy legyen kerítés.
Ha így kérdezed, hogy kötelezhető-e vagy a karbantartására, akkor a válasz nem (természetesen az élet- és balesetvédelmen belül igen).

drbjozsef # 2018.09.12. 16:47

Laca, ne túráztasd magad feleslegesen, inkább használd a guglit te is jobban. Helyi rendelet hiányában egyáltalán nem kell kerítést építenie senkinek, az főszabály szerint nem kötelező.

Szomorú örökös # 2018.09.12. 17:21

Jeromos

Ha szembe állok az ingatlanommal, akkor ez a jobb oldalon van, de szerintem ennek semmi jelentősége.

De van jelentősége, olvasd el a helyi építési szabályzatot és abban azt olvashatod, hogy éppen az a te kerítésed lesz.

A szomszéd azt mondja, hogy a "miénk", hogy ki állíttatta nem tudom, mikor ideköltöztünk már itt volt.

Tök mindegy, hogy ki állította a kerítést, ha szemben állsz az ingatlannal, akkor az nagy valószínűséggel a te kerítésed. És ha azt akarod, hogy szép és jó legyen, akkor csináltasd meg valakivel. Kötelezni nem kötelezhetnek rá, de akárhogy is nézzük, ha nem szeretnéd, hogy mások azokon a nyílásokon keresztül a te telkedre menjenek, akkor muszáj lesz.

Szomorú örökös # 2018.09.12. 19:14

F.Laca

a helyi építési szabályzat nem írja elő kötelezően a kerítés megépítését

Idézni csak pontosan szépen...soha ne hagyj ki belőle fontos részeket.
drbjozsef fórumtárs mint ha így írta volna (kivastagítottam a lényeget)

ha a helyi építési szabályzat nem írja elő kötelezően a kerítés megépítését

Ugye mennyivel másabb az értelme egyből a fenti mondatnak? :-)

drbjozsef # 2018.09.12. 20:02

Rágjátok a gittet, de az eredeti kérdést nem olvasnátok el?

"A kerületnek nincs erre vonatkozó rendelete"

Attól, hogy ott az a kerítés, egyáltalán nem az övé.

nonolet # 2018.09.12. 20:28

Jajjj szomoruka ne égesd már non-stop magad...

"Ha már van kerítés, akkor az a kerítés bizony a kérdezőé."

Ez marhaság!!!! persze tőled ez várható csak.

Egyáltalán nem biztos, hisz építhette azt a másik telek tulajdonosa is.

Pl. én nem épített a nekem jobboldalra mert nekem nem hiányzott.
A szomszéd meg épített egy 2,5 méter magas kerítés falat.
(persze szigorúan a saját telkén maradva még az alappal is.

Akkor az most az én kerítésem?! szerinted.
Ugyanmár...

Szomorú örökös # 2018.09.13. 04:30

drbjozsef

Rágjátok a gittet, de az eredeti kérdést nem olvasnátok el?

Igen, és az eredeti kérdésben ez is szerepel:

az Építési Osztály a 2013. CLXXIV. tv, 4 §-ára hivatkozik

Abban ez szerepel:

4. § (1) A szomszédos ingatlanok elválasztására szolgáló kerítés, mezsgye vagy növény használatára az ingatlanok tulajdonosai közösen jogosultak.

(2) A szomszédos ingatlanok elválasztására szolgáló kerítés, mezsgye vagy növény fenntartásával járó költségek olyan arányban terhelik az ingatlanok tulajdonosait, amilyen arányban őket jogszabály vagy megállapodásuk annak létesítésére kötelezi. Ha jogszabály vagy a felek megállapodása a fenntartás kérdéséről nem rendelkezik, a költségek őket a határolt földhosszúság arányában terhelik.

Tehát bár a kérdező úgy gondolja, hogy neki nem kell kijavítania azt a kerítést, attól még a jelzett jogszabály bizony előírja neki (is). Mellesleg ha valaki igazán agilis gazdája egy ingatlannak, akkor nem itt rágja a gittet, hogy kinek kell kijavítania azt a fránya kerítést, hanem szimplán neki esik és megcsináltatja.

drbjozsef # 2018.09.13. 06:08

Örökös,

akkor segítek értelmezni. Nem nehéz, koncentrálj.

(2) A szomszédos ingatlanok elválasztására szolgáló kerítés, mezsgye vagy növény fenntartásával járó költségek olyan arányban terhelik az ingatlanok tulajdonosait, amilyen arányban őket jogszabály vagy megállapodásuk annak létesítésére kötelezi. Ha jogszabály vagy a felek megállapodása a fenntartás kérdéséről nem rendelkezik, a költségek őket a határolt földhosszúság arányában terhelik.

Megpróbáltam kiemelni a szavakat, ahol meg kell állni, és gondolkozni. Tehát : Ez a törvény azt mondja, hogy ha JOGSZABÁLY (nyilván nem ez, különben egyből ide írnák amit akarnak, hanem a helyi rendeletek) szerint kötelező kerítést létesíteni, akkor ez a passzus megállapítja, hogy kinek mekkora részt kell finanszírozni. Ebből következően, ha NINCS ilyen jogszabály az adott településen, akkor senki sem kötelezhető semmilyen arányban a kerítés létesítésére, fenntartására, karbantartására. Le is bonthatja, ha a saját telkén áll (mert százmillió éve még egy homo denisova építette oda). Érted, NULLA jogszabály = NULLA arány = NULLA fizetendő.

drbjozsef # 2018.09.13. 06:12

Őszintén szólva az utolsó mondatot nem is tudom értelmezni.

Ha jogszabály vagy a felek megállapodása a fenntartás kérdéséről nem rendelkezik, a költségek őket a határolt földhosszúság arányában terhelik

Egy hosszúság (vagyis egy darab szám) hogy lehet arány?

Van 50 méter hosszú közös telekhatárom a jobb szomszédommal. Ez milyen arányt jelent? 1:50-hez? 50:1? 123:5,44?

wers # 2018.09.13. 06:17

:))) Ez tényleg bravó!
A közös telekhatár az egyik szomszédnak hosszabb lenne, mint a másiknak?

nonolet # 2018.09.13. 09:17

Egyszerű ez pedig ... legkésőbb a 4. osztályban MÁR megértendő szöveg és helyzet.

De segítek... nektek :-)

Ha csak KÉT szomszéd van, akkor 50% és 50% nyilván.

HA TÖBB mint kettő akkor bonyolódik.

Legyen egy nagy telek ami 3 kicsivel közös határos.

Akkor az lesz pl. 3+1+1+1 földhossz egység
(egyforma széles kis telkek esetén)

Azaz 50% a nagy teleké és 16,67% a kis telkeké telkenként.
(3x16,67=50% + 50% = 100%)

drbjozsef # 2018.09.13. 10:00

Én ezt nem értem.

Jeromos # 2018.09.13. 10:12

Kedves Hozzászólók!

Valaki esetleg be tudná nekem linkelni azt a jogszabályt, amiben le van írva ez a "jobb oldal-bal oldal" kikötés. Mert hallani már én is hallottam róla sokat, de leírva még sehol nem láttam.

Szomorú örökös:

Nem a "gittet rágom", ha tudod, hogy melyik jogszabály írja elő a "jobb oldal" rendbetételét, tedd meg légy szíves, hogy idelinkeled. Amúgy, a kerítés valószínűleg újra meg lesz rongálva, hiába javítja ki bárki. Másrészről egyáltalán nem látszik, csak ha valaki bemegy a bokrok mögé.

alfateam # 2018.09.13. 10:13

Én ezt nem értem.
Azt rosszul teszed, :))))
Figyelj-csak mi jön még...

Szomorú örökös # 2018.09.13. 11:06

Jeromos

Amúgy, a kerítés valószínűleg újra meg lesz rongálva, hiába javítja ki bárki.

Igazad van! Enni se egyél, mert úgyis éhes leszel megint.

Másrészről egyáltalán nem látszik, csak ha valaki bemegy a bokrok mögé

Esetleg meg kéne előbb fogni a betörőket, akik okozták.
Utána neked IS érdeked, hogy a kerítés újra a régi legyen.
Az már más kérdés, hogy a szomszéd osztogat, de részt nem vállal benne...

Valójában kihez is törtek be? Hozzá vagy hozzád?

nonolet # 2018.09.13. 11:25

drbjozsef

Minden telektulajdonos megméri
a kerítést hosszt
a saját telke felőli oldalon...

Aztán a költségeket a mért méterek arányában elosztják.
Mivel kinek-kinek ennyi méter kerítés határolja a saját telkét.

Rajzold le menni fog :-)

nonolet # 2018.09.13. 11:27

Jeromos

Vazze google.... 6 másodperc !!!!

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

44. § (7) bekezdés

drbjozsef # 2018.09.13. 11:50

Lerajzoltam, de az egyik mindig hosszabb mint a másik.

wers # 2018.09.13. 14:06

HA TÖBB mint kettő akkor bonyolódik.

Legyen egy nagy telek ami 3 kicsivel közös határos.

Akkor az három kerítés.

Jeromos # 2018.09.13. 15:48

Szomorú örökös:

Leírtam, de újra leírom: betörők feszítik szét a drótkerítéseket az ingatlanok között, ezzel biztosítanak maguknak gyorsabb menekülési útvonalat. Nem törtek be se hozzánk, se a szomszédhoz, de több helyen lyukakat feszítettek. (Más ingatlanok kerítésén.) Ha visszaállítjuk meg fogják tenni újra.

Ugye azt te sem gondolod komolyan, hogy egy ilyen alapján majd elfogják a betörőket. Azt sem tudjuk pontosan mikor csinálták, mivel nem vizslatjuk 0/24-ben a kerítést.

Nonolet:

Köszönöm a linket.