Albérlet felmondása


MajorDomus # 2019.01.22. 18:01

Ja, ,,legalább egy éves,,

jogos!

egyébként Solnes-nek igaza van.
mi múlik azon a 2 héten,ha 28-án költöztök?

SolnesM # 2019.01.22. 14:33

FaIsti ! Pisti !

Hogy mennyire ráértek és ilyen modósításokat gyártottatok, aztán meg nem értitek.
Ez egy átváltozós szerződés, hol határozott hol határozatlan.
Amúgy az a szerződés ha igaz
.„ A bérlet 2016.02.14-től lép életbe.”, a szerint mindig hó 14 -től a követező hó 13 ig tart a bérleti díj.
Az egy kerek hónap. mind ahogy a civil életben a hónap 1 -én kezdődik és 30 -án ér véget.
ha monda hogy kéri a teljes februárra hát maradjatok.

gerbera317 # 2019.01.21. 22:03

Határozatlan. A szövegezés is annak nevezi. Ráadásul "legalább" 1 évre szól, tehát teljesen határozatlan. Lásd a Chuck Norris-os viccet.

MajorDomus # 2019.01.21. 21:57

Határozott,hiszen egy évre szól.

gerbera317 # 2019.01.21. 21:56

határozatlan időtartamra kötött bérleti megállapodás (...) legalább 1 éves időtartamra meghosszabbításra kerül.
Höhö. Ez most komoly? Mondok én is egy viccet: Chuck Norris el tud számolni végtelenig. Eddig már kétszer megtette.
De nem találom, mitől lenne akármelyik megállapodás is határozott idejű. Hol van lejárat ideje megnevezve?
jeleztünk is a tulajdonos felé.
Na, ezért én nem fél, hanem egyhavi pluszt biztos, hogy felszámítanék. Te ezt nem fogod érteni, de a többi fórumozó igen.

FaIsti # 2019.01.21. 21:38

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot kérni!
Február 14-ével szeretnénk elhagyni a jelenlegi bérletünket, amelyet december elején jeleztünk is a tulajdonos felé. A tulajdonos szeretné, hogy ennek ellenére a teljes február havi bérleti díjat térítsük meg, amit az alábbi 15-ös pont alapján szeretne érvényesíteni.

Az eredeti szerződés (2016.01.15) az alábbiról rendelkezik:
2. A Bérbeadó az 1. pontban megjelölt ingatlant a jelen megállapodás alapján kizárólag lakás céljára, határozatlan időtartamra, de legalább 1 éves időtartamra, bérbe adja, a bérlő pedig saját felelősségére, az előzetesen megtekintett és jóváhagyott állapotban azt bérbe veszi. A bérlet 2016.02.14-től lép életbe.
15. A felek a bérleti megállapodást bármikor írásban felmondhatják. A felmondás a hónap utolsó napjára szólhat, azzal azonban, hogy a felmondási idő nem lehet kevesebb 30 napnál. A határozott időtartamra szóló szerződés Bérlő általi, a 2. pontban meghatározott határidő előtti felmondása esetén Bérbeadó - a kaució teljes összegének visszatartásával él.

A szerződés három alkalommal lett módosítva.

1; 2017.02.21. Bérbeadó és Bérlő között 2016.01.15-én, határozatlan időtartamra kötött bérleti megállapodás, ezen módosítás aláírásával további legalább 1 éves időtartamra meghosszabbításra kerül.
Továbbá módosul a bérleti díj.
A jelen bérleti megállapodás módosítás a Bérbeadó és Bérlő között 2016.01.15-én kötött bérleti megállapodással és annak bérleti megállapodás mellékletével együtt érvényes.

2; 2018.02.19. Bérbeadó és Bérlő között 2016.01.15-én, határozatlan időtartamra kötött bérleti megállapodás, ezen módosítás aláírásával további legalább 1 éves időtartamra meghosszabbításra kerül.
Továbbá módosul a bérleti díj.
A jelen bérleti megállapodás módosítás a Bérbeadó és Bérlő között 2016.01.15-én kötött bérleti megállapodással és annak bérleti megállapodás mellékletével együtt érvényes.

3; 2018.08.30. Bérbeadó és Bérlők között 2018.02.19-én megkötött bérleti megállapodás módosítás az alábbi további módosításokkal egészül ki. Az egyik bérlő bérleti viszonya közös megegyezéssel felmondásra kerül, felek kijelentik, hogy egymással szemben követelésük nincsen.
Továbbá, 2018.09.01-től új bérlővel bérleti megállapodás köttetik. A jelen bérleti megállapodás módosítás a Bérbeadó és Bérlő között 2016.01.15-én kötött bérleti megállapodással és annak bérleti megállapodás mellékletével, valamint a 2018.02.19-én kötött bérleti megállapodás módosítással együtt érvényes.

Így most nem tudom, hogy ez egy határozott idejű szerződés, amely a szerződés lejártakor megszűnik (és én el is hagyom az ingatlant), vagy pedig egy határozatlan idejű szerződés, amelyet rendes felmondással szeretnék megszüntetni.
Köszönöm szépen a segítséget!
István

MajorDomus # 2019.01.14. 17:39

Az átvételi elismervény is...
(ha a Nav találja meg)

Szomorú örökös # 2019.01.14. 15:29

SolnesM

Az, hogy nyugta vagy számla, Tök mindegy, mindkettő adózik. Átvételi elismervény pedig nincs olyan jogviszonyban, hogy vállalkozó-munkát megrendelő lakó viszonylatban, mivel az nem adóügyi bizonylat.

SolnesM # 2019.01.14. 10:58

Megnézte Google mit ír a témáról !
Rengeteget, végeláthatatlan nyomtatvány kínálat. Sőt találtam egy cikket is ennek szükségességéről hasznáról. Ezt írja a cikkíró : 4 eseteben kell átvételi elismervény. Így
foglaló átadásánál,
vételár előlegnél,
kaucióátadásnál és
bérletidíj átvételénél.
Majd így folytatja . „Bármilyen célból is írsz átvételi elismervényt, mindenképpen 4 személy jelenléte kell hozzá! Tehát, ha előreláthatólag szükség lesz az elismervény megírására, akkor legalább Te vigyél magaddal még két embert a helyszínre ta”núnak.
Na ne egy egyszerű bérletidíj átvételnél egy hadsereg !!
na meg bizonyos mintáknál kell az átvevő anyja neve, stb...... szerinte

SolnesM # 2019.01.14. 10:43

A kisiparosokkal kapcsolatban nem számláról beszéltem, hanem úgy általában papírról.
Ez persze lehet számla is vagy bármely más papír - nyugta, átvételi elismervény.
Habár azt nem tudom, hogy a nyugta és az átvételi elismervény különbözik, vagy azonos !!

Szomorú örökös # 2019.01.13. 17:45

SolnesM

A hazai kisiparosok nagy művészei ennek a papírnélküli pénzbeszedésnek. Volt úgy hogy készre jelentette a munkát a mester, mondta, hogy 69 eft lezz. Szépen adnám a pénzt, de csak nem adom.- Mondom mester valami még hibádzik !! Volt aki értette, volt aki nem.

Mivel egyre jobb a kisadózói státusz, nyilván az ilyen „mesterek” el fognak tűnni a piacról, ugyanis kisadózóként mindegy, hogy adok számlát vagy nem, mivel a havi fizetnivaló akkor is ugyanannyi marad. Mellesleg én is udvariasan megkérdezem mindig és nem titok - mindenki így csinálja - hogy nélküle olcsóbb a munka (holott már így is túl olcsón dolgozom mások szerint). Innen kezdve megvan az érdekeltség a megrendelő részéről is. Aki ezt tudja, az bevállalja, mert attól még garancia ugyanúgy van az elvégzett munkán. Az vesse rám az első követ, aki nem így csinálja-csinálná, ha a helyemben lenne.

De hogy témánál maradjunk, én is voltam bérbeadói státuszban. Nagyon olcsón adtam ki egy rokonnak a lakást, gyakorlatilag csak azt a pénzt kértem el tőle, amit a haszonélvező tőlem is követelt havonta, hogy ne egy vadidegen lakjon a lakásomban, hanem egy ismert személy. Egyértelműen megbeszéltük, hogy ennek fejében viszont nyilván nem bejelentett, adózott bérbeadás lesz. Csak hát amikor a kedves rokon átment patkánykodásba, akkor már természetesen nála is előkerült a NAV-bejelentés kérdése. Sokan azt hiszik, hogy így sakkban tarthatják a bérlőt, holott ő szívességet tesz, amikor lakást ad a fenekük alá, hogy legyen hol lakniuk - ráadásul az én esetemben annyira nevetséges havi díja volt neki, amiért mehetett volna kb. a híd alá lakni. Persze ha ezt sokáig művelte volna, akkor valóban ott kötött volna ki! :-O

Anami125 (törölt felhasználó) # 2019.01.13. 16:37

Dr. De facto Dilettáns Troll

Elég egyértelműsítve volt, hogy miért számlaképesség, miért számla stb.
Hozzáértők válaszát vártam. Eleinte igyekeztem is kulturáltan reagálni. Kaptam szakjogásztól megfelelő válaszokat. A blog miatt már forgatta a szemeit.
Ha esetleg valaki mégis segítő szándékkal állt volna a kérdéseimhez, köszönöm. Esetleg másoknak is jó tapasztalatnak. Mind bérbeadóknak, mind bérlőknek. Figyelni tipikus, atipikus szerződésekre, jó tapasztalatok ellenére, mindent ellenőrizni. Ha a tulajdonos sietségre hivatkozva nem engedi, hagyni kell. Ha a szerződés megvitatásánál nem partner, menni kell. 4-ből 1 rossz tapasztalat. Még szerencsésnek mondhatom magam. Mint kiderült, duplán.

SolnesM # 2019.01.13. 14:14

Anami125 !

Végül is :
Nem írtunk semmit a lakás kellemes hangulatú átadásakor, kulcsot átadtam, de a zárat le is cserélték.

Akkor mi a baj ?
Legközelebb majd jobban megnézed a lakást, ha rendetlen, mondod a bérbeadónak, hogy illene kitakarítani. Kérhetsz számlát is , de esetleg úgy jársz, hogy nem csak számlát, hanem bérletet sem kapsz.
Természetese minden kifizetésnél valami papír megillet !
A hazai kisiparosok nagy művészei ennek a papírnélküli pénzbeszedésnek. Volt úgy hogy készre jelentette a munkát a mester, mondta, hogy 69 eft lezz. Szépen adnám a pénzt, de csak nem adom.- Mondom mester valami még hibádzik !! Volt aki értette, volt aki nem.

SolnesM # 2019.01.13. 14:02

Lakásnál nincs próbaút, mint autónál.” állítja A...

Kérni kell ! Igaz a valószínűsége , hogy kap majd a nulla, de próba szerencse !!

SolnesM # 2019.01.13. 13:53

Nyugta

A ...március....hó
nap 10 -ig tartó időtartamra szóló lakbér és járulékainak
átvételértől
47000, ft, azaz negyvenhétezer forint
Adóazonosító : .... xxxxxxxxxx..
Kelt : Budapest, 2019 … február 10.- én..................
átvette :
Solnes Mester

Ilyen lesz a következő
Az én zsebemben a pénz, övében a papír és tovább lakik a lakásban.
Korábban átvételi elismervénynek neveztük, de valamiért nyugtának kérte, hát így lett.
Mondjuk nincs rajta , hogy ki fizette, a miért nagyjából, de azért nem egzakt.
Mint írtam ,aki számlát kér az általában nem lesz bérlő.

SolnesM # 2019.01.13. 13:39

Nyugta

A ..................................................................hó
nap 10 -ig tartó időtartamra szóló lakbér és járulékainak
átvételértől
47000, ft, azaz negyvenhétezer forint
Adóazonosító : .............................................
Kelt : Budapest, 2019 .............................
átvette :

SolnesM # 2019.01.13. 13:26

Anami125 -nek mi is a baja ?
N.. n. igaz már elemezte, de talán én is !

hogy van egy olyan eleme, mely szerint, ha 1 évnél rövidebb ideig tartok igényt a lakásra, a 2 kaucióból, az egyik a Bérbeadónál marad
az illető határozatlan idejű szerződést kötött, de hogy ne csináljon átjáróházat egy bérleményből, a bérbeadó ilyen konstrukciót alkalmazott.
Mondjuk az egy év kicsit kemény, de pl. én is alkalmaztam azt hogy 3 hónapon belül mén el az illető, akkor mind a kettő havi kaució nálam marad, ha 3 havon túl, de 6 hónapon belül akkor csak 1 havit tartok vissza. Általában belementek - szerintem nem is nagyon értették. Szerencsére ritkán került erre sor. Amúgy nekik is lehetőségük lett volna olyan retorzióra, hogy pl. ha én mondok fel idő előtt pl. kettő hónap után akkor ők kapjanak valami kárpótlást. nem kérték.... mert általában azzal se ige voltak tisztában, hogy egy szerződést a két fél együtt ír.

írja a ,hogy
Mivel, hosszútávra bérelek mindig, senki sem szeret költözni”,
Na ja minden bérbevevő elsüti ezt a mondatot, de azért komolyan csak kevesen tesznek így. Ok. ezer oka lehet annak, hogy a bérlet nem válik bé.
A legegyszerűbb pl. a nehéz megszokás.

A számlát egy kedves szomszéd előtt ígérte, jeleztem, hogy számlaképes lakásra van szükségem,

Hát bizony a számlán sokan mást is mást értenek.
van számla, van, nyugta és van átvételi elismervény.
Számlaképes vagyok van számlatömböm, mégis akit számlát kér általában nem jut a tárgyalás első fordulójánál tovább. Ilyenkor jön a szokásos … igen.... igen, de hát korábbról egy másik érdeklődővel is tárgyalásban vagyok... övé az elsőség. Az érdeklődő elmegy vissza majd soha sem jön.
A lakás esetében kinek mi számít újszerűnek.” , Ízlés kérdése. A tulaj azt állít a lakásáról amit akar a bérbevevő pedig eldönt , hogy kiveszi vagy sem. Sok sok paraméter alapján mérlegel, megéri e neki, hogy másfélnapot takarít ??
ennyi !!

drbjozsef # 2019.01.13. 12:47

Sajnos ez mind olyan, ami vagy a bérlés kockázatával jár (eddig szerencséd volt), vagy előbb kellett volna.

Ha nem fizet vissza valamit, igényed van, bocsáttatthatsz ki fizetési meghagyást, vagy perelheted.

A többi már csak sztori.

Anami125 (törölt felhasználó) # 2019.01.13. 11:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm a választ!
Természetesen készítettem fotókat, lakásról, óraállásról folyamatosan. Korábban 5, 7 és 2 évig voltam bérlő. Csak pozitív tapasztalatok. A kauciót kérték a Bérbeadók, hogy úgymond lakjam le, megfelelt. Ha hozzátettem a lakás értékéhez, kifizették, megköszönték.

Szerződéskötéskor úgy gondoltam, csal fárasztó napja lehet a Bérbeadónak, ezért nehéz vele a kommunikáció.
Mivel, hosszútávra bérelek mindig, senki sem szeret költözni, csak ha munkahely, vagy más élethelyzet miatt muszáj, illetve a Bérbeadóval való nehézkes kommunikáció miatt, bár először találkoztam ilyen kitétellel, igen, aláírtam. Erre a kérdésre pedig választ is kaptam.

Az átadáskor esélyem nem volt aláíratni papírokat, hogy átadás megtörtént, hiába előkészítettem. Ezért volt még a másik kérdésem, hogy vajon érdemes-e levélben ...

A számlát egy kedves szomszéd előtt ígérte, jeleztem, hogy számlaképes lakásra van szükségem, mondta, hogy úgyis bejelenti, rendben. Ezért gondolom, hogy van közöm hozzá. Nem tudom, hogy Ő tanúként, mennyit jelent.

A lakás esetében kinek mi számít újszerűnek. Felfogható úgyis, hogy nagyon koszos, nincs kipakolva az előző bérlők után, de ettől még mondjuk újszerű rendbehozatal után. Felfogható úgyis, hogy régi kazán, másnap egyből javítás, mosógép, tűzhely szintén, bútorok szétesésese két esetben, kieső kilincs stb. Lakásnál nincs próbaút, mint autónál. Ha a Bérbeadó újszerűnek írja, akkor nyilván tisztában van az állapotával. Ez is egy tapasztalat, legközelebb mindent kinyitok, beindítok stb. Erre sem volt idő sajnos, gyors közös fotózásra csak.

drbjozsef # 2019.01.13. 00:56

Nem írtunk semmit a lakás kellemes hangulatú átadásakor, kulcsot átadtam, de a zárat le is cserélték. Jobban járnék, ha tértivevénnyel küldenék egy levelet, hogy az átadás megtörtént, nem?

Sajnos már ez is felesleges. Utólag minek küldenél?
Ott átadás/átvételi jegyzőkönyvet kellett volna írni (én előtte még körbefényképeztem volna a lakást), benne az óraállásokkal, hogy a kulcs átadva, hogy a bérbeadó megtekintette a lakást és nincs megjegyzése az állapotára, esetleg beleírni ami meghibásodott.

Eső után köpönyeg.

nonolet # 2019.01.12. 22:52

Aláírtad kaució feltételt ?
IGEN!
Akkor már jogos...
Hisz szerződési szabadság van ebben a kérdésben.

Láttad a lakást?
Újszerű volt?!
Akkor MOST UTÓLAG mit akarsz?

Mi közöd az ő adózásához?!
Az csak rá és a NAV-ra tartozik.

Számlát adni nem kötelező, sőt nyugtát adni sem.
Legalább begy átvételi elismervényt adni viszont igen.
De bizonyára kaptál is, hisz a pénzt ÁTADTAD, ugye?!!!
Akkor nyilván csak elhagytad már :-)

Hisz te nem adnál át pénzt számla/nyugta/elismervény nélkül...ugye?!

Anami125 (törölt felhasználó) # 2019.01.12. 18:38

Tisztelt Ügyvéd Úr! / Tisztelt Ügyvédnő!

3-4 hónappal ezelőtt aláírtam egy határozatlan idejű lakásbérleti szerződést. Azonban nagyon érdekesnek találtam, hogy van egy olyan eleme, mely szerint, ha 1 évnél rövidebb ideig tartok igényt a lakásra, a 2 kaucióból, az egyik a Bérbeadónál marad. Rá is kérdeztem, de a válasz mindenre az volt, hogy akkor hagyjuk, közben már 1 havi kaució és 1 havi bérleti díj a tulajdonosnál volt. Így aláírtam. Bár az is zavart, hogy az egyik tanú aláírása, a jelenlétem nélkül már ott volt. 30 napos határidővel, felmondtam a bérleti szerződést, mert tovább nem tudtam tolerálni azt a stílust, amit a Bérbedó képviselt. Tudta jól pedig, szóltam, hogy minden e-mail elmentve, hangfelvétellel beszélek vele. Jogos visszatartani a másik 55 ezer forintot? Jogos a még nem tudott rövid 10 napnak az összegét saccolva követelni, mondván, hogy majd visszautalja, azt ami visszajár? Megjegyzem, saját számítások alapján, 10 ezer forint az Ő részéről járt volna vissza. Nem beszélve a lakás szörnyű állapotát (melyet a szerződésben újszerűként jelölt meg), ez legalább 30000 Ft értéket vitt el. Állítólag bejelentette a NAV-nál, mégsem kaptam számlákat. Azok nem havonta járnának? Nem írtunk semmit a lakás kellemes hangulatú átadásakor, kulcsot átadtam, de a zárat le is cserélték. Jobban járnék, ha tértivevénnyel küldenék egy levelet, hogy az átadás megtörtént, nem? Hiszen azt ha nem is veszi át, kétszeri sikertelen kézbesítés után, kézbesítettnek számít. Előre is köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2019.01.01. 11:38

Jogos!!

Vadsuhanc # 2018.12.30. 14:18

Asztallap emberileg megértelek.

A kérdésem az, hogy miért gondolod azt, hogy a bérlőtársad nevében általad tett nyilatkozat a szerződés érvényes felmondását eredményezte az Ő saját maga tett nyilatkozat és aláírása nélkül?

matthiasi # 2018.12.30. 09:39

Asztallap !!

(amit a felmondásban rögzítettem), akkor mi lesz a kauciómmal?
Marad a bérbeadónál, hiszen a másik bérlő még ott van !!

Igenám, de azóta senki sem jött házat nézni, ami azon a kòrnyéken furcsa, mert általában egymásra szoktak licitálni a kérők

Nem érnek rá a leendő vevők, most ünnepelnek !

Ha rábírod az exet a költözésre, talán a végelszámolásnál megkaphatod a kauciót.... habár a közüzemi számlákat is rendezni illene !!