elővásárlási jog sok tulajdonos esetén


MajorDomus # 2019.02.12. 20:12

Pedig Kbs-nek igaza van!
Az osztatlan közösben ez igy működik.

.
Azt azért nem értem hogy egy ekkora ház miért nem társasházként működik.

kopaszkk # 2019.02.12. 10:36

Úgy látom, ez valamiféle határeset lehet és az ügyvéd belátására van bízva, hogy hogyan jár el.

Annyit szeretnék hozzátenni, hogy én 2001-ben vettem a lakást (értsd tulajdonrészt a közösben). Nagyjából 2009-ig kértek tőlem elővételi jogról lemondó nyilatkozatot, amikor adásvétel történt a házban. Azóta engem a kutya sem kérdezett, hogy kívánok-e az elővételi jogommal élni, amikor egy lakás gazdát cserélt. Pedig történt adásvétel és annak a tényét a földhivatal átvezette.

Köszönöm a válaszokat!
  • kopaszkk --
lajcsó # 2019.02.12. 08:13

Az ajánlat közlésének elmaradását rögzíteni kell a szerződésben. A földhivatal ezt nem bírálhatja felül.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.12. 08:04

A földhivatal szerint meg nem.

lajcsó # 2019.02.12. 08:01

"6:222. § [A vételi ajánlat közlése az elővásárlásra jogosulttal]

(1) Ha a tulajdonos harmadik személytől olyan vételi ajánlatot kap, amelyet el kíván fogadni, az ajánlat elfogadása előtt köteles az ajánlatot teljes terjedelemben közölni az elővásárlásra jogosulttal. Nem terheli e kötelezettség a tulajdonost, ha annak teljesítése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülmény miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna." (Ptk.)
Álláspontom szerint, 25 tulajdonostárs esetén alkalmazható a szabály.

drbjozsef # 2019.02.12. 05:59

Pláne, ha (legalább a túlnyomó többségük) ott lakik az épületben.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.11. 21:09

Pont azért van elővásárlási joga a tulajdonostársaknak.
25 még nem az a mennyiség, ami kezelhetetlenül soknak számítana.

kopaszkk # 2019.02.11. 20:24

Köszönöm a választ! Nincs alapító okirat, mert nincs megalakítva a társasház. Az egész ház és az udvar egy osztatlan közös tulajdon, a lakások nincsenek albetéten.

MajorDomus # 2019.02.11. 20:10

nincs! az Alapitó Okirat határozza meg,ha abban rögzitve van az elővásárlási jog,akkor be kell szerezni a lemondó nyilatkozatokat!

kopaszkk # 2019.02.11. 19:57

Tisztelt szakértők!

Egy 16 lakásos házban lévő lakásomat kívánom eladni. A ház osztatlan közös tulajdon, vagyis a lakások nincsenek kivéve albetétre és nincs megalakítva a társasház sem. A tulajdonosok száma kb. 25 körül van.

Tudomásom szerint, a jelenlegi gyakorlat szerint az adásvételhez az elővásárlási jogokról való lemondó nyilatkozatokat nem szükséges bekérni, a tulajdonosok számára való hivatkozással.

Ez valóban így van? Ha igen, akkor van esetleg valami rendelet vagy törvény, ami ezt leírja?

Köszönettel,
  • kopaszkk --