közüzemi számlák postaköltsége


bonny # 2019.02.15. 13:12

Tisztelt Fórumozók!
Abban kérnék segítséget,hogy a Díjbeszedő kiküldött 2011-től mostanáig keletkezett tartozást amit nem részletezett. Rákérdeztem,hiszen ezekről nem kaptam számlát,így befizetni sem tudtam.Kiderült hogy állítólag tértivevényes levelek postaköltségét szeretné tőlem beszedni.Mennyire törvényes ez,tudok kezdeni ezzel valamit?
Köszönöm előre is a segítséget.

drbjozsef # 2019.02.15. 15:29

Állítólag?

A tértivevénynek az a lényege, hogy visszamegy a jelzés, hogy Te átvetted. Azért az csak feltűnik neked, hogy átveszel leveleket, és aláírsz a postásnak?

Közüzemi számlát nem küldenek tértivevényes levélben. Ergo az valami más volt : ha elmaradásod volt, és felszólítottak rá, akkor tulajdonképpen követelhetik, hiszen tartozás esetén az annak behajtásához szükséges költségeket is követelhetik.

Mondjuk ilyen formában én se hallottam még.

bonny # 2019.02.15. 16:13

Azért állítólag mert az szerepel egy csomó tételnél hogy nem lett átvéve így én nem tudom biztosan hogy volt-e ilyen levél. Valóban felszólítás volt. A tételek most évek múlva lettek kiküldve azt sem értem eddig miért nem szóltak vagy küldtek valami csekket

drbjozsef # 2019.02.15. 21:14

A lehetőségek :

  1. Kifizeted, vége.
  2. Nem fizeted ki. A díjbeszedő kiadja faktor cégnek, küldenek fizetési meghagyást. Ezzel két aleset van :

2a. Kifizeted, kicsit többet mint az 1. esetben, vége.

2b. Ellentmondasz, mert vitatod a követelést, vagy az összegét (elévülésről nem beszélhetünk ha jól értem). Ekkor még két aleset van :

2b/1. A jogosult nem peresíti, a bíróság az illeték be nem fizetése miatt megszünteti az eljárást, de mivel ez nem érdemi döntés, a jövőben bármikor küldhet újabb fizetési meghagyást a jogosult. Valszeg vége, de ki tudja. (pláne, ahogy a tértivevényes levelek át(nem)vétele iránt kialakult gyakorlatodat)

2b/2. A jogosult perre megy. Ott előadhatod az érveidet és a bizonyítékaidat. Ha önhibádon kívül nem vetted át a leveleket, akkor szabálytalanul állt be a kézbesítési fikció. Ezért újra megnyílik a felszólítás lehetősége a jogosultnak, újra fel fog most már szabályszerűen, a költségek egy részét benyeli, és GOTO 1.

Szóval ha nem milliókról van szó, én esetedben valszeg inkább fizetnék. De persze ennek tényleges eldöntéséhez sokkal jobban kellene ismerni a részleteket, ennyiből azt mondom előbb vagy utóbb, de be fogják hajtani, legfeljebb kicsit kevesebbet.

MajorDomus # 2019.02.15. 23:15

3.
bevonszolod magad a Dijbeszedőhöz,némi aprópénzzel,és
letisztázod velük a gondot!

drbjozsef # 2019.02.16. 18:35

Ez pontosan miben különbözik az 1. ponttól?

bonny # 2019.02.16. 19:09

Az eredeti kérdés az volt hogy a 2011-től mostanáig egyben kiküldött levelezési költség rám hárítható-e;van-e elévülés. Dijtartozás nincsen. A dijbeszedőnek saját cége van ami a kintlevőségekkel foglalkozik. Ha van számolja a kamatot. Ezeket a tételeket eddig miért nem küldte.

MajorDomus # 2019.02.16. 20:17

Drb..

Abban,hogy amiben nem vétkes,azt nem kell kifietnie.
.
Bonnie
5 év után a követelések elévülnek.
A dijbeszedőnél azt Nézd meg, hová küldték a leveleket,
Miért nem kaptad meg őket?

drbjozsef # 2019.02.16. 20:49

bonny,

ja, ha így egyszerűbb : igen, van.

MajorDomus # 2019.02.17. 22:39

De megér egyl átogatást!

bonny # 2019.02.18. 10:04

Köszi,egyelőre kikérem a tértimásolatokat,mert hiába írta lejjebb drb,hogy nekem milyen levélátvételi szokásaim vannak (amit nem tudom mire alapoz) ha be volt dobva az értesítő át szoktam venni. A postaköltséget sokallom ,szerintem nem volt ennyi levél,és azt sem értem miért most jutott eszükbe egyben kiküldeni.Egyeztetek velük,aztán majd meglátjuk.

MajorDomus # 2019.02.18. 21:16

A cégnél,az ügyfélszolgálaton!
Nem telefonon!