ingatlan - nyilvántartáson kívüli tulajdonos


Majordomus # 2022.06.20. 19:51

Érdekes lenne egy helyrajzi szám ami mozog(folyik).

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.20. 10:17

Szerintem a meder tartozik a "folyó" besorolású ingatlanba. (Az más kérdés, hogy a gyakorlatban erősen változik, hogy ebben a mederben ténylegesen hol van éppen a víz széle.) A kizárólagos állami tulajdon tárgya is az. (Az is csak azokra a folyókra, amelyek a törvény mellékletében listáznak.)

nanemaaa # 2022.06.20. 09:24

Bufes
Persze. De a parti sávval együtt.

Majordomus # 2022.06.18. 19:56

Bufes
Nem.

Botanicus # 2022.06.17. 12:12

szerintem a vízpart egyben a telekhatár a folyók és holtágak állami tulajdonnak minősülnek

Bufes # 2022.06.17. 12:06

Fórumozók, tudja valaki, hogy az ingatlan nyilvántartás szerint a kisdunai holtágak vizeinek lehet önálló helyrajzi száma?

Majordomus # 2022.06.09. 19:34

Én is effélére gondoltam az irásbeliséggel.
Ha nem válaszol: hallgatás=beleegyezés.

drbjozsef # 2022.06.08. 20:01

De csak akkor ha írásban mond le az elővásárlási jogról mert szó elszáll...

Nincs rá szükség. Elég, ha tértivevényesen közlik vele a szerződést, és abban (életszerű) határidő szerepel az elővételi joggal való éléshez.

Majordomus # 2022.06.08. 19:09

De csak akkor ha írásban mond le az elővásárlási jogról mert szó elszáll...

Mindenképpen forduljatok ügyvédhez...

drbjozsef # 2022.06.08. 08:13

Lilien1990,

amennyiben nem él anyósom az elővásárlási jogával, hiába osztatlan közös tulajdon, eladhatja a részét 3.félnek anyósom beleegyezése nélkül?

Igen, így van.

Lilien1990 # 2022.06.08. 07:23

Majordomus

Anyósom, és a testvére az örökösök, mert a 3 testvér meghalt, neki nem volt családja.
Sógorom akkor építette be a padlásteret, amíg még élt a tulajdonos, ő kérte hogy költözzön oda, segítsen neki, mert beteg volt.

Mikor meghalt a bácsi, egy ideig üresen áll t az alsó szint, majd én és a férjem megkerdeztuk mind a két tulajt, anyosomat és a testvérét oda mehetünk e lakni, igen volt a válasz, azóta ott lakunk, fizetjük a rezsit, renbe tartjuk a házat stb...

Most hirtelen már jogtalanul vagyunk ott...
Bár nincs megosztasi szerződés, mégis a másik tulaj mantrazza hogy anyósome a felső szint, övé az alsó.
De sógorom önköltségen csinálta meg a felső szintet, az nem anyósom tulajdona hanem az övé "elméletileg"

Tehát az alsó szint lenne közös, és mi ott lakunk.

Röviden ennyi

Lilien1990 # 2022.06.08. 07:11

Köszönöm szépen a választ, még egy dolog, jól tudom, hogy a másik tulajdonos, amennyiben nem él anyósom az elővásárlási jogával, hiába osztatlan közös tulajdon, eladhatja a részét 3.félnek anyósom beleegyezése nélkül?

Ez örök vita anyosommal

Köszönöm előre is a választ :)

drbjozsef # 2022.06.07. 19:54

Lilien1990,

Igen, beleköthető.
De jó lenne, ha ezt ügyvéd csinálná.
Sógorod esetében egyértelműen a Ptk.5:68.§ szerinti *jóhiszemű hozzáépítésről van szó, amellyel ingatlannyilvántartáson kívüli tulajdonos, a hozzáépítése arányában megilleti tulajdonrész az ingatlanból.
Tekintve, hogy ez az eredeti 1/1 tulajdonos hozzájárulásával készült, szó sem lehet a 5:71.§ szerinti rosszhiszeműségről.
Szerintem ezt az ügyvéd úr lentebbi állításával szemben nem a sógorodnak kell ezt bizonyítania, hiszen az 5:71.§(1) szerinti tiltakozásra az eredeti tulajdonostól teljesen nyilvánvalóan soha nem került sor, hiszen ott lakott vele együtt hosszú éveken át. Nincs ezen mit bizonyítani külön.

Tekintve, hogy az ingatlan 1/2 arányban az anyósod tulajdona, ezért az ő jogán laksz az ingatlanban, azt ő megengedte, tehát szóba sem jöhet, hogy nincs jogod az ingatlan használatára. A többlethasználati díj akkor illeti meg a tulajdonost, ha a tulajdon használatától elzárták. Ha kekeckedni akarsz vele meg az ügyvédjével, és nem tartasz attól, hogy tényleg beváltja az ígéretét, akkor felajánlhatod neki, hogy költözzön be az egyik szobába. Osztatlan közös, szóval mindenki használhat mindent, te az anyós jogán...

Majordomus # 2022.06.07. 19:04

Mindenbe bele lehet kötni.Ha a tényeket tartalmazza,akkor exek szerint anyósod a fél lakás tulajdonosa de a férjed és gondolom te laktok az ingatlanban.
Viszont ti nem vagytok tulajdonosok.

Ennek alapján az ügyvédnek igaza van.

Egy lényeges dolgot nem írtál le. Mit akar a testvérek édesanyja?
Mert ő átengedi a használati jogot akkor nincs gond.
Én ugy látom hogy inkább a másik testvért támogatja.
.
Hogy lehet hogy a testvére tulajdonos,(gondolom örőkség révén) a férjed meg nem?

Lilien1990 # 2022.06.07. 12:42

Férjem ezt a levelet kapta:

"Tisztelt XY!
Ügyfelem, XY, 1203 Budapest, XXX szám alatti lakos
jogi képviselőjeként tájékoztatom, hogy az Ön által használt, Budapest XXIII,
1239 Budapest, xxx alatti ingatlanrész (a továbbiakban:
Ingatlan) 1/2-ed arányban Ügyfelem tulajdonéban) Önnek a kézhiteles ingatlan nyilvántartás
szerint az ingatlan vonatkozásiban semmilyen joga nem áll fenn.
Ügyfelem tulajdonostársával, az ön édesanyájával elsősorban peren kívül, de szükség esetén peres
eljárásban is rendezni kívánja a közös tulajdonnal kapcsolatos jogi helyzetet, tekintettel arra, hogy
térvényes, tulajdonjogából eredő jogai gyakorlásiban őt korlátozzák.
Fentiek alapján tájékoztatom, hogy Ügyfelem a továbbiakban nem járul hozzé ahhoz, hogy
ön az ingatlanénak a tulajdoni hányadét használatban tartsa, ezért felszólítjuk, hogy
levelem kézhezvételét követő 60 napon belül hagyja el az ingatlant, és azt kiürített
állapotban adja ügyfelem birtokába.

Mint: ahogyan említettem, a közös tulajdon megszüntetését kívánja ügyfelem az ön édesanyájával
rendezni, amelyre 3O napos hatéridőt szabunk. Amennyiben ez az idő eredményesen zárul, és a
felek között létrejön megállapodás a közös tulajdon használatáról, és az ön által lakott
ingatlanrész nem ügyfelem, Hanem testvére kizárólagos használatába kerül, úgy természetesen
eltekintünk Önnel szemben a további jogi eljárástól.
Tájékoztatom arról is, hogy amennyiben a tulajdonostársak közötti egyeztetés nem vezet
eredményre, és 6O nap elteltével az ingatlant ön nem adja ügyfelem birtokéba, úgy ingatlan
kiürítés iránti peres eljárást kezdeményezünk ön ellen, amelyben kérni fogjuk a bíróságtól az Ont
terhelő perköltség megállapítását is.
Továbbá, a 60 nap eredménytelen elteltével, az azt követő naptól Ügyfelemnek az
ingatlanhasználat után használati díj követelése keletkezik Önnel szemben, melynek mértéke a
KSH lakbérindex külső pesti kerületre számított átlaga 161.000 Ft, amelyből Ügyfelemet, mint 1/2-
ed aranyú tulajdonost havi 80.500 Ft illet meg. Kérem, hogy ennek megfizetéséről —
amennyiben 60 nap után is az ügyfelemet megillető ingatlanrészben tartózkodik — gondoskodjon."

Egyenlőre ügyvédet keresünk, mert nem vált be az előző...
Kérdésem, hogy ebbe a levélbe bele lehet e kötni?

Majordomus # 2022.05.25. 09:52

Miért évülne el?
Elpárolog?
Lebomlik?
Arra ügyelj hogy a beruházást számlákkal,fotókkal,tanukkal tudd igazolni.
A későbbiekben,jellemzően hagyatéki,válóperes,vagyonmegosztási ügyekben ezekkel lehet érvényrejuttatni az igényedet.
Másik ügyvéd javasolt.

Lilien1990 # 2022.05.25. 09:31

Sziasztok, tegnapi nap folyamán beszéltünk egy ügyvéddel, aki azt mondta hogy az értéknövelő beruházás 5 év alatt elévűl, ezért ezzel semmit sem kezdhetünk a bíróságon.
Keresgéltem a neten de semmi hasonlót nem találtam...
Ötlet? Másik ügyvéd? :D

Majordomus # 2022.04.19. 17:09

A gyerek az óvodát se járja ki. mire vége lesz a pernek.
Kb.egy év még akkor is ha szakértőt rendel ki a bíróság a felépitmény értékének meghatározására.

Majordomus # 2022.04.19. 17:07

Lilien
Először is fogadjatok ügyvédet.
Bizonyitékokat gyüjtsetek a ráépitésre,tanukat esetleg. Számlák szerződések ha vannak.
.
Az biztos,hogy a ráépitéssel tulajdonjogot szerez a sógor,ha tudja bizonyitani az épitést.

Várjátok meg a pert, inditson a rokon.
.
Alperesnek kényelmesebb lenni,mert a bizonyitási teher a felperesé!

Lilien1990 # 2022.04.19. 14:32

Kedves fórumozó, 19 óta nem történt elorelepes, jött a kovid, így a két tulajdonos annyiban hagyta az ügyet...
Most viszont kezdődik előről.
A felperes, anyósom testvére bíróságra viszi az ügyet, szeretné megszüntetni az osztatlan közös tulajdont, szeretné a pénzét, és továbbra sem ismeri el sógorom lakását a felső részen, tehát az egész ház felét akarja hogy kifizessuk, vagy ahogy ő írta, a bíróság majd eladja a házat.

A kérdés az, hogy esetünkben mit lépjünk meg először?
Olvastam vmi olyasmit, hogy hoztak törvény, arra vonatkozólag, hogy az ilyen ügyeket a bíróság gyorsabban intézze. (osztatlan közös tulajdon megszüntetése)

Amennyiben a felek nem tudnak közös megegyezésre jutni, hogy néz ki egy ilyen folyamat?
Mennyi idő, és mennyi tárgyalás?

Amiért érdekel, és ne kövezzetek meg, de az alsó szinten mi lakunk anyos 4 éves unokájával, és a másik fiával.
Jó lenne tudni hogy, a gyerek kijárja e az általánost mire vége az ügynek, vagy előbb pakolhatunk...

MajorDomus # 2019.04.25. 20:51

Majd számolj be,mi lett..

Mónika@ # 2019.04.25. 08:46

Köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2019.04.24. 19:04

Az ügyvéded elintézi a törlést,és eladhatjátok megint.

Mónika@ # 2019.04.24. 09:12

Sziasztok!A páromnak van egy háza,amit 2006-ban eladott részletre,de az illető nem fizette ki a többi részletet ezért kiköltöztette.A tulajdoni lapon ez az illető szerepel mint tulajdonjog fenntartással történ eladásra utalásként.Őt innen hogy lehet töröltetni??köszönöm

MajorDomus # 2019.04.20. 21:52

Majd ird meg mi lett a vége.