társasházi gépkocsibeálló közös költsége


nesi69 # 2019.09.03. 10:25

Tisztelt Fórumozók!

A közelmúltban végrehajtási eljárás során tulajdonjogot szereztem egy 15 lakásos társasház teremgarázsának 10/70-ed tulajdoni hányadára. A társasházban lakással nem rendelkezem, egyéb tulajdonjogom nincs. A teremgarázs közvetlenül az utca felől közelíthető meg.
A Társasház "kis közössége" negatívan viszonyul a tulajdonszerzéshez, minden területen akadályokat gördít a használatba vétel során.
Alapító okiratot, SZMSZ-t eddig még nem sikerült a közös képviselőtől beszereznem, nem zárkózik el, csak éppen soha nincs alkalma arra, hogy eljuttasson egyet részemre (akár el is mennék érte, de éppen nincs másolat belőle).
A gépkocsi beállóra vonatkozó közös költség megállapítása sem tudom, mi alapján történt, viszont az összeg horribilis, 4800 Ft/hó. Szóbeli tájékoztatás alapján a teremgarázsra nem határoznak meg külön közös költséget, hiszen bár külön helyrajzi számon van, de nincs külön villanyóra, illetve a lépcsőház takarítás, kert rendezés és felújítási költségeket sem bontják meg külön teremgarázsra és a lakórészekre.

Szeretném megkérdezni, hogy köteles vagyok e az összevont számítások alapján közös költséget fizetni, vagy konkrétan valamilyen rendeletre hivatkozva kérhetem kizárólag a teremgarázs közös költségeinek rám eső részét meghatározni.
Másik kérdésem, hogy rendelkezhetnek e úgy a lakók, hogy a teremgarázs beállóhelyein motorkerékpár nem tárolható. Véleményem szerint a rendeltetésszerű használatot nem korlátozhatják.

Köszönöm a segítő hozzászólásokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.03. 11:23

Annyi közös költséget kell fizetned, amennyire a közgyűlési határozat kötelez.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.03. 11:24

rendelkezhetnek e úgy a lakók, hogy a teremgarázs beállóhelyein motorkerékpár nem tárolható.
A teremgarázs tulajdonosai többségi határozattal rendelkezhetnek így.

MajorDomus # 2019.09.06. 20:44

Azzal nem,csak szmsz módosítással.

drbjozsef # 2019.09.07. 07:24

MD,

No és mi szükséges az SZMSZ módosításához.......?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.07. 09:25

Most egyikőtök sem figyelt. Ismétlem: A teremgarázs tulajdonosai többségi határozattal rendelkezhetnek így.

drbjozsef # 2019.09.07. 10:59

Én nem értem.
Azt írja, önálló helyrajzi számon lévő teremgarázs. Ha különálló ingatlan, akkor az nem is tartozik a társasházhoz? Akkor milyen közös költség? Milyen kert?

Ha a tulajdonosok többsége a társasházban is lakik, akkor nekik ez kényelmes, és nyilván nem fogják megváltoztatni. Viszont érzésem szerint is méltánytalannak tűnik.

Marad a bíróság.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.07. 11:22

A társasházban a közös tulajdonú részek mellett van legalább két külön tulajdonban álló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség. Per definitivem ettől társasház. A külön tulajdonú lakás (nem lakás céljára szolgáló helyiség) tulajdonosai a társasházi tulajdonostársak - a közös részek fenntartása, a társasház működtetése költségeire közös költséget fizetnek.
Az egyes különtulajdonú lakások (nem lakás céljára szolgáló helyiségek) is állhatnak több személy tulajdonában, ilyenkor az ő belső jogviszonyukra a közös tulajdon szabályait kell alkalmazni.

Kicsit konkrétabban: ahogyan azt nem írhatja elő a társasházi közgyűlés, hogy tarthatok-e fikuszt a nappalimban, úgy azt sem, hogy beparkolható-e motor a (külön tulajdonban lévő) garázsban).

drbjozsef # 2019.09.07. 13:02

Ah ja. Köszi, világos.

MajorDomus # 2019.09.07. 18:37

drb...
a teremgarázs a társasházon belül egy albetétet képez önálló helyrajzi szám alatt,ami a tulajdonostársak osztatlan közös tulajdonában áll,ezen belül az egyes beállók egyes tulajdonostársak kizárólagos használatában állnak.
.
Felvilágosultabb helyeken úgy készülnek az Alapitó Okiratok.hogy a beállók is saját hrsz alatt külön tulajdonban vannak.

MajorDomus # 2019.09.07. 18:45

MD,

No és mi szükséges az SZMSZ módosításához.......?

.
Olyan közgyűlés amin legalább a tulajdonosok 50+ /-a jelen van,s mindenki igennel szavaz.....
.
Ez a mese kategória...

MajorDomus # 2019.09.07. 18:45

Pontositok: a csoda kategória

drbjozsef # 2019.09.08. 16:04

ami a tulajdonostársak osztatlan közös tulajdonában áll

Ha itt a "tulajdonostársak" alatt a társasház(i lakások) tulajdonosaira gondolsz, akkor itt pont nem ez a helyzet ugye.

oligaliga # 2019.09.08. 17:45

drbjozsef

Nem. MD és KBS is az albetét tulajdonosaira gondol, akik x/y tulajdoni hányadok tulajdonosai a különtulajdonú, önálló hrsz alatt bejegyzett egy db teremgarázsnak.

MajorDomus # 2019.09.09. 18:01

Pontosan!

MajorDomus # 2019.09.09. 18:08

Pontosan!