szolgalmi és közút karbantartása


gondosmate # 2020.06.02. 07:10

Olyan problémám lenne, hogy adott egy tanyasi ingatlan, amihez vezet egy bejegyzett közút, majd egy abból leágazó szolgalmi út. A tanyához való bejárásra kijelölt közút teljességgel járhatatlan, még gyalogosan is, benőtte a növényzet. A tanyát egy teljesen másik útvonalon érték el mindig is, már vagy 100 éve, de ez sosem volt hivatalos szolgalmi út, csak kitaposták. Ez az út olyan területen megy keresztül, amit most egy új tulajdonos lekerít, tehát onnan elérhetetlen lesz a tanya. A külterületi közút helyreállítása ebben az esetben ha jól sejtem a helyi önkormányzat dolga. Illetve a kérdés az, hogy amíg ezt nem állítja helyre a számomra, addig gondolom az ingatlanomhoz való bejárást biztosítandó a régi, nem hivatalos utat sem zárhatják le? A másik kérdésem az, hogy ha az önkormányzat nem állítja helyre a közutat, amin a tanyám elérhető, kihez fordulhatok a problémával? Nyilván elméletben én nem takaríthatom ki, mert önkormányzati tulajdon.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.02. 07:49

ha jól sejtem a helyi önkormányzat dolga
Ha. Tulajdoni lapon megnézted, ki a tulajdonos?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.02. 07:49

addig gondolom az ingatlanomhoz való bejárást biztosítandó a régi, nem hivatalos utat sem zárhatják le?
De.

gondosmate # 2020.06.02. 09:36

A tulajdonos az önkormányzat az említett külterületi közútra vonatkozóan.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.02. 10:14

Akkor az ő feladata a karbantartás. De a teljesítését kikényszeríteni nemigen tudod.

gondosmate # 2020.06.02. 10:37

Értem. tehát a nem hivatalos utat lezárhatják simán, a közúton a karbantartást nem tudom kikényszeríteni, meg sem csinálhatom, másutt pedig nem tudok bemenni az ingatlanomhoz. :D Illetve szenvedhetek a szolgalmi joggal, pereskedhetek etc. Akkor maradok a jó régi bevált megoldásoknál. Azok mindig működnek :D

alfateam # 2020.06.02. 10:49

Ne sápítozz már! Az a kitaposott út nem út az valakinek a rétje, szántója! Az út az amit a földhivatal akként tart nyilván!
Az út karbantartását ki-kényszeríteni nem tudod hiszen téged sem lehet kényszeríteni, hogy ugorj 2.20 magasat ha nem vagy képes.
Az utat te is rendbe teheted az önkormányzat jóváhagyásával. Egy dózert végig küldesz oda -vissza és már mehetsz is a telkedre.

gondosmate # 2020.06.02. 11:36

Dehogy sápítozok, eszemben sincs. Csak konstatálom, hogy még én kötelezhető vagyok a szorgalmi utam karbantartására (joggal), addig az önkormányzat nem kötelezhető a saját tulajdonú közútjának karbantartására. Arról nem is szólva, hogy mivel az az út nem volt használva vagy 50 éve az tuti, a pontos helyét sem lehet belőni földmérés nélkül. Gondolom (de azért majd megkérdezem), eme nemes költség is engem terhelne, nem szegény önkormányzatunkat. De csak pozitívan! Biztosan nem :D

wers # 2020.06.02. 11:50

Egyáltalán kérted az önkormányzatot, hogy tegyék használhatóvá az utat? Írásban.

Zoltanuss # 2020.06.02. 13:03

Van egy régi mese még a római korból.
Nagyjából :
"amit szabad Jupiternek nem biztos hogy a kisökörnek is szabad "

gondosmate # 2020.06.02. 15:07

Zoltanuss: megkönnyeztem ezt a gyönyörű igazságot :D