Ingatlaneladás SZJA mikortól számít?


drbjozsef # 2020.06.12. 10:01

Egyébként bárkit meghatalmazhatsz, de ha ez a meghatalmazás külföldön készül, akkor a keltezés szerinti ország közjegyzőjével/ügyvédjével készíted, és a magyar konzulátusán felülhitelesíttetned kell.

drbjozsef # 2020.06.12. 07:47

bean1975,

Jövő márciusban tellik le az öt év, de nekem a ház már szeptemberből nem kell.

Valamit félreértesz. Ingatlan SZJA-nál CSAK az év számít.

Ha páldául 2016-ban szerezted az ingatlant (mindegy hogy január 1-én vagy december 31-én, a szerzésmódtól függ hogy pontosan melyik nap számít a szerzésnek), akkor jövőre, 2021-ben már január 1-i eladás adómentes (akkor is, ha 2016 végén szerezted).

bean1975 # 2020.06.12. 06:50

Jövő márciusban tellik le az öt év, de nekem a ház már szeptemberből nem kell. Ha olyan szerződést kötök, miszerint a vevő bérli a házat szeptembertől márciusig és ügyvédi letétbe helyezi a vételárat, amit az ügyvéd április elsején utal át nekem, akkor vajon kell SZJA-t fizetni? Nagyon kevés szám köt már Magyarországhoz, én Kanadában élek, amúgyis a bátyámnak kellett a ház, most költöztek Ausztriába, addig szeretném eladni, amíg szüleim élnek, hogy legyen, aki aláír, ha ők meghalnak, legfeljebb egy idegent tudnék megbízni, azt sem tudom, az hogy működne. (Igazából azt sem hiszem, hogy a NAV megtalálna, magyar adószámom 2008 óta nincs, de nem kell nekem a balhé.)