Ingatlan értékesítés


Nikol11 # 2021.01.26. 11:36

Igen, köszönöm mindenkinek a hozzászólást!

Szomorú örökös # 2021.01.25. 17:24

Nikol11

A szerződés kelte 2016. Április 14.
A földhivatali bejegyzés 2016. Szeptember 21.
Akkor ebben az esetben sem kell szja-t fizetni?

Hogy értsd: csak az év számít, a hónap és nap nem.
Tehát ha a vásárlás 2016-ban történt, akkor 2021-ben már adómentes az értékesítés.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.25. 17:16

Te vagy a matekos. :)

drbjozsef # 2021.01.25. 16:02

Szerintem már idén sem. Már 2021 van... :)

(2016,2017=100%
2018=90%
2019=60%
2020=30%
2021=0%)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.25. 15:26

Ha jövőre adod el, akkor nem.

Nikol11 # 2021.01.25. 15:20

Megnéztem a szerződést. A szerződés kelte 2016. Április 14. A földhivatali bejegyzés 2016. Szeptember 21.
Akkor ebben az esetben sem kell szja-t fizetni?

drbjozsef # 2021.01.25. 13:57

Nikol11,

Adózási szempontból a szerződés földhivatali benyújtása számít. Ha az is 2016-ban volt, akkor jó vagy már, ezért is érdemes volt rákérdezni : a 2016-ban szerzett ingatlan eladása 2021-ben már adómentes. A szerzési évet követő ötödik évben vagy későbbi eladás esetén nincs fizetendő adó.

Se bevallanod, se fizetned nem kell semmit.

Nikol11 # 2021.01.25. 13:43

2016. tavaszán kelt az adásvételi szerződés, a kifizetés szeptemberben történt. 250 ezer forintért vettem, most kaptam rá 550 ezer forintos ajánlatot.

wers # 2021.01.25. 13:14

Igen. Jogos.

drbjozsef # 2021.01.25. 13:06

Meg azért a pontos évszámok sem ártanak (a hónap-nap irreleváns), mert a "4 éve vettem" is érthető többféleképpen azért.

wers # 2021.01.25. 12:41

A lényeges adatokat kihagytad, mennyiért vetted és mennyiért adod el - azaz, hogy keletkezik-e jövedelem. Ha igen, akkor kell.

Nikol11 # 2021.01.25. 12:20

4 évvel ezelőtt vásároltam termőföldet. Ma kaptam egy ajánlatot erre a termőföldre, egy helyben lakó, állattartó gazda megvásárolná. Ebben az esetben a föld eladása után kell személyi jövedelem adót fizetnem? (Azért kérdezem, mert nem telt el 5 év a vásárlás óta.)

wers # 2021.01.25. 08:37

Szerintem feléje ne erőltesd ezt

Szomorúkám, én mindkettőtöknek írtam. Reményeim szerint mindketten ismeritek az "okos enged" mondást. Bár ahogy látom ismeritek, de leginkább az agresszív kismalac verziót:
"okos enged...... DE ÉN NEM!!!"

Egyébként lassan már csak ti olvassátok egymás beírásait, mert a többi felhasználó a nicketek után továbbmegy. Én is.

wers # 2021.01.25. 06:43

Hát tegyél róla, hogy eltűnjenek, ez a része már nem rám tartozik, nem az én dolgom, bocsi. Ami rám tartozik, az mindig el is tűnik

Valami versenyt indítottak, hány olyan beszólást sikerül produkálnotok egymás ellen, amit töröl a moderátor? Kitöbbre?

Nem lehetne inkább úgy kommunikálnotok egymással (hamár muszájnak érzitek), ami senkit sem sért? Ráadásul nyilvános fórumon, ahol ez nem kettőtök játéka marad.

drbjozsef # 2021.01.24. 11:24

Én azt írtam régebben is, most is, hogy véleményem szerint esélyük nincs semmire.

Attól még nem állítom azt, hogy nincs igazuk. Sőt, valószínűnek tartom, hogy igazuk van, de ezt a gyakorlatban bizonyítani lehetetlen sajnos.

Hapciusz # 2021.01.23. 19:33

Bermuda 3szög,

A testvèrek nem másztak bele egymás vagyoni dolgába, főleg nem kèszítettek egymásról leltárt, különben így lettek volna hiènák.Ez a bácsi is 79 èves volt, mikor beugratták ebbe.

Ezt az ingatlan adásvèteli haszonèlvezettel c. szerződèst 100%-osan szabályossá tehető kp.esetèn letèti szerződèssel meg lejelentèssel az adóhivatal fele. Es akinek a más vagyonára fáj a foga, kössön eltartásit és akkor dolgozzon meg èrte...

Hapciusz # 2021.01.23. 18:18

Bermuda,

Igen :D
Ráadásul nem vagyok örökös.
Csak èrdekel nagyon a dolog, mert csalás az egèsz, csodálom hogy ez a szerződèstîpus mèg mindig működő kiskapu a jogos örökösök kijátszására. A rendszerváltás után sokèvig az ingatlanmaffia is nagyüzemben működött, mire elkezdtèk becsukogatni a kiskapukat.

Nyilván az idős örökhagyó sem gondolta vègig, csak besètált a csapdába. A rokonság meg nem járt a nyakára meg erőszakoskodott, hogy hagyja rájuk az ingatlant.

Szomorú örökös # 2021.01.23. 18:08

drbjozsef

Ezek szerint te például pontosan, naprakészen tudod hogy milyen tulajdonosi szerkezete van például a nagybátyádék házának. Természetesen, visszamenőleg az elmúlt 7 évre, napra lebontva.

Egyrészt nekem csak nagynéném van, de ott sem tartom a markom, ha bármelyik meghal. Van mindegyiknek saját családja, ez rájuk tartozik. De ha még nem lenne, akkor sem feltételeznék minden rosszat arról, akire esetleg hagyta az illető. Te is és már más is itt többször leírta, hogy mindenki életében azt tesz a vagyonával, amit akar. Az esetleges „örökös jelölteknek” ebbe az égvilágon semmi beleszólása nincs. Ők ugyanis csak akkor jönnek képbe, ha az ingatlan az örökhagyóé volt a halála időpontjában és esetleg a végrendelet is számukra lett megírva kedvezményezettként. Addig én úgy gondolom, hogy minden ilyen feltételezés, amit a kérdező előad itt egy éve folyamatosan, gigászi méretű rosszindulatot feltételez a kérdezőről.

drbjozsef # 2021.01.23. 17:55

Sz.ö.

Ezek szerint te például pontosan, naprakészen tudod hogy milyen tulajdonosi szerkezete van például a nagybátyádék házának. Természetesen, visszamenőleg az elmúlt 7 évre, napra lebontva.

drbjozsef # 2021.01.23. 13:38

Hapciusz,

Semennyire.

Pénze (elvileg, papíron) volt, hiszen a szerződéssel együtt átadta, ezt aláírásával el is ismerte az eladó.
Hogy honnan, az nem számít. Nem követett el adócsalást, vagy más effélét. Nem kell neki ilyet bizonyítania. Romániában is lehet havonta kis összeget eltenni a kredencbe, befőttesüvegbe. Összejön az. Régóta spórol.

Ha pedig ezzel nem értesz egyet, akkor bizonyítsd be, hogy nem lehetett neki ennyi pénze, ergo nem is fizetett. Nem lesz könnyű, pláne úgy nem, hogy ügyvéd által ellenjegyzett okirat tanúsítja az ellenkezőjét.

Szomorú örökös # 2021.01.23. 08:50

bármennyire is idős a rokon, életében azt tesz a vagyonával,
amit akar, az mindig az ő szabad döntése lesz

Azaz utólag vizsgálni a rokon korább, még életében felvállalt döntését az kb. ugyanaz a szitu,
mint amikor valaki a saját hozzátartozója végakaratát veszi semmibe, mert az nem tetszik neki.
Persze mindez már tisztelet kérdése, az pedig nem az anyatejjel jön, meg kell tanulni.

Hapciusz # 2021.01.23. 07:37

drbjózsi,

eszembe jutott még valami:

fiktív adásvételi szerződéseknél mennyire járható út a vagyonosodás vizsgálata? Ugyanis Romániából átjött hölgyről van szó, van román-magyar együttműködés az adóhivatalnál.
Tehát tduja e igazolni a hölgy, hogy volt több milliója lakásvásárlásra? Ha igen, annak nyoma kell lennie a szigorúbb román adóhivatalnál, nem?

Hapciusz # 2021.01.19. 06:33

drbjózsi,

köszönöm, ezt a vonalat is kicsontoztuk. Nem gyakoriak az ember életében az adásvételek, ezért jön elő mert nem követik ezeket az infókat.
Szóval, semmi de semmi nincs.

Kaputelefonszereléssel kapcsolatban: mennyi az annyi? :DDD

Szomorú örökös # 2021.01.19. 06:22

drbjozsef

Egyébként, ez a "következő lakásvásárlásba nem fektette be a pènzt" kedvezmény körülbelül 15 évvel ezelőtt szűnt meg. Hihetetlen, hogy még mindig rendre előjön.

Az meg különösen érdekes, hogy se pénz, se lakás, Hapciusz meg itt kattog ismét, hogy hoppon maradtak az örökösök. Igazi hiéna lehet, aki csakis ilyenkor tartja a markát, de amikor esetleg az idős rokon segítségre szorult volna - akár ebben az esetben is, mert feltételezem, hogy egy hozzátartozóval szívesen megbeszélte volna a dolgot - akkor persze egyáltalán nem volt elérhető. Utólag bezzeg hogy tud kavarni mindenki, csak azt felejtik el, hogy bármennyire is idős a rokon, életében azt tesz a vagyonával, amit akar, az mindig az ő szabad döntése lesz. Ha ő úgy dönt, hogy a hiéna rokonoknak semmit nem ad, akkor így járt. Én azon se lepődnék meg, ha valami jótékonysági számlára került volna az a pénz. :-)

drbjozsef # 2021.01.19. 05:44

Hapciusz,

Mi a helyzet? Az adóhivatal gondolom megvan, köszöni szépen.

Mire gondolsz? Az eladó akkor fizet adót, ha jövedelme van az eladásból - ha 5 évnél régebben az övé volt az eladott ingatlan, akkor még bevallani sem kell semmit az adóbevallásban, mert már nincs jövedelme.

A vevő viszont fizet illetéket, ha nem adott el előtte lévő 1 vagy 3 (eladás évétől függően, változott a szabály) évvel másik lakást.

Egyébként, ez a "következő lakásvásárlásba nem fektette be a pènzt" kedvezmény körülbelül 15 évvel ezelőtt szűnt meg. Hihetetlen, hogy még mindig rendre előjön.