bérbeadás


MajorDomus # 2021.04.26. 17:32

Alapitsd meg a kormánypárt helyi külterületi alapszervezetét,rögtön lesz lakcímed meg helyrajzi számod is.

drbjozsef # 2021.04.25. 15:45

Ez tényleg érdekes, mert ha a tulajdoni lap szerint az egy szántó, akkor annak nem lehetne képezve lakcím. De ha szántó, akkor nem tanya, jogosan nem engednek oda bejelentkezni.

Ugyanakkor ha van képezve cím, akkor oda be lehet jelentkezni, akkor is, ha az egy borospince a hegy oldalában.

Ha nincs bejegyezve az épület, a gazdasági sem, akkor az sem szabályosan épült valszeg.

Valami itt nem stimmel. Én még bottal sem piszkálnám, nemhogy bérlőként albérletbe adjam...

Alkusziusz # 2021.04.25. 07:23

Létező cím van hozzá, postaládával együtt. A tulaj saját maga építette az épületet, de sem az önkormányzatnál sem a kormányablakban nem engedik bejelentkezni a címre lakcímként. Ahogy engem sem, a bérleti szerződésen szerepel a helyrajzi szám is. A földhivatalnál a helyrajzi szám alapján semmiféle épület nincs feltüntetve és nem telekként szerepel az ingatlan, hanem szántóföldként. Újabb érdekesség a történetben, hogy van egy másik albérlő is, aki viszont betudott jelentkezni a címre, de bérleti szerződés nem kellett hozzá, csak a szokásos lakcímbejelentő nyomtatványok, de az ő állítása szerint utólag megtudta, hogy nem kapott az ingatlan használatba vételi engedélyt. Egyébként maga a tanya épülete eredetileg gazdasági épületként lett építve, amihez később hozzáépítettek egy új lakóépületet.

drbjozsef # 2021.04.24. 20:00

Jogilag még csak nem is tanya az feltehetőleg - hiszen akkor be lehetne oda jelentkezni függetlenül attól milyen épület van feltüntetve, vagy milyen nincs.

Vagy fordítva. Ha tanya, akkor rosszul tudja, hogy nem lehet oda bejelentkezni.

Zoltanuss # 2021.04.24. 17:26

Tanyán régen lényegesen szerényebb körülmények közt is éltek emberek.

Alkusziusz # 2021.04.24. 17:20

A lakás egy külterületen lévő tanyán van. A tanya épületében összesen 4 lakás van kialakítva. Ez a négyből az egyik. Vezetékes víz van és villany. Gáz nincs, az palackos. Csatornázva nincs, csak emésztő van. Szemétszállítás tabu, szemét semlegesítéséhez ott vannak a fatüzelésű és fűrészporos kályhák, a tanya mögötti szemétdomb és a városban fellelhető kukák amikhez hozzáférni (külön kiemelném a város lakótelepeinek szemetes konténereit).

Zoltanuss # 2021.04.24. 16:31

Még mielőtt tovább mennénk erről az Alkusziusz féle szerény /gyatra szobakonyhás lakással, a legfontosabbat nem tudjuk. Azt hogy hol is van ?

A műszaki jellemzőkön felül ez a legfontosabb szempont.

Amúgy az se sokat mond hogy rezsiköltség benne van a bérleti díjban... gondolható víz -csatorna - villany és szemétszállítás. Ez mértéktelen fogyasztásnál akár a bérleti díj felét is felemésztheti , a maradék pedig egy kocsibeállás díja.
Egy kocsiálláas szolgáltatása egy égő és max egy vízcsap.

A körülmények hézagos ismerete terméketlen vitához vezethet.

MajorDomus # 2021.04.24. 13:26

nemo plus juris

Alkusziusz # 2021.04.24. 08:34

Van bérleti szerződés. Benne szereplő fürdőszobával. Kettő tanúval aláiratva. Havi fix 50 ezer Ft bérleti díjjal, ami tartalmazza a rezsiköltséget ( fűtés és a gázpalack nincs benne ). Azzal a feltétellel, hogy a tulaj megengedi, a lakcímre történő bejelentkezést. Jut eszembe, időközben kiderült, hogy az ingatlanra besem lehet jelentkezni, mert az ingatlan nyilvántartásban nem szerepel az épület. A tulaj sem tudott és nem is tud bejelentkezni erre a címre. Persze ez is mint ahogy szinte minden más is csak útólag derült ki.

MajorDomus # 2021.04.23. 18:22

Szomoru Ö.

Te elképzelhetőnek tartod hogy egy ilyen szükséglakásra még bérleti szerződés is van???

Alkusziusz..
Mennyi az annyi??
(a bérleti díj)

Szomorú örökös # 2021.04.23. 16:45

Alkusziusz

Ha ő kiadhat egy ilyen állapotú lakást állítása szerint hivatalosan akkor elvileg én is.

Persze, elvileg. De ha benne van a szerződésben, hogy nem adhatod tovább bérbe,
akkor simán szerződésszegést követsz el és lazán perelhet a tulaj.

oligaliga # 2021.04.23. 08:27

alkusziusz

én bérleltem ki és félig meddig még mindig benne lakok

Akkor elsősorban a tulajdonos engedélye kell. Lehetőéeg írásban, hogy később ne legyen belőle gond. De ha már csak félig laksz benne, mi az akadálya annak, hogy átvidd a bútoraidat oda, ahol másik félig laksz?

drbjozsef # 2021.04.23. 06:20

Ha ő kiadhat egy ilyen állapotú lakást állítása szerint hivatalosan akkor elvileg én is.

Ja. HA.

Alkusziusz # 2021.04.22. 19:39

Nem mellesleg pipa is vagyok, mert a tulaj a beköltözés előtt az akkor éppen készülő fürdőszobával kapcsolatban ígért fűt-fát amikből nem lett szinte semmi. A kémény állapotát pedig eltitkolta. Ha ő kiadhat egy ilyen állapotú lakást állítása szerint hivatalosan akkor elvileg én is. De ezek szerint simán benne van a pakliban az is, hogy mégjobban átlettem verve mint amennyire eddig tudtam.

Alkusziusz # 2021.04.22. 19:21

Üdvözletem!

Jelenleg csak kezdő katás vállalkozó volnék, a profilt tekintve nincs köze ingatlanokhoz. A korábban általam leírt lakásnak nevezett képződményt én bérleltem ki és félig meddig még mindig benne lakok. A kezdő vállalkozás miatt már javarészt máshol tengődöm, csak sok a holmit nem tudom mind magammal vinni jelenleg, főleg bútorok amiktől nem szívesen válnék meg. Gondoltam főbérlőként kiadnám a pecót albérletbe addig amíg nem sikerül elvinnem az ott maradt cuccokat.

MajorDomus # 2021.04.22. 17:38

Alkusziusz

És mennyi lenne a "hajlék" bérleti díja???

matthiasi # 2021.04.22. 13:57

Rexor Rexor !
Túl szigorú vagyol.

mert bérbeadás nélkül is elég masszív bírságokra számíthatsz a rossz kémény miatt mindenképpen ha ezeket nem javítod meg.
Amíg nincs baleset nincs büntetés sem. Mire lenne ??

A szobai kémény rossz ez ezerféle lehet, ami rossz az nem biztos , hogy baleset veszélyes is egyben.

Amúgy a konyha fűthető. Lakni is lehet. Az állampolgárok milliói elvoltak anno a konyhai fűtéssel. Csak az utólsó mondjuk 35 évben puhult el ennyire a lakosság.... egyrésze.

Amúgy a kérdés naiv... főleg egy vállalkozótól.

A legfontosabbat nem tudjuk.... azt hogy hol van az a kiadandó szerény lakás ?

Kell-e kéményseprési hozzájárulás, energetikai tanúsítvány, fürdőszoba, melegvíz, nyugta, számla stb?

Ilyen lakáshoz biztos nem.

Amúgy MD írása jól megközelíti a várható szituációt.
De fel a fejjel.... mindig akadhat valaki akinek megfelel.

MajorDomus # 2021.04.22. 12:34

Teljesen igaz...
Azért azt hozzátenném,aki ilyen körülmények közé kényszerűl,attól ne nagyon számits bérleti dijra.

Rexor # 2021.04.22. 09:15

Úgy gondolom, hogy a leírásod alapján az ingatlan nemcsak hogy alkalmatlan a lakhatásra, inkább életveszélyesnek mondanám. Szerintem ne papírokat gyűjts, hanem javíttasd ki ezeket, mert bérbeadás nélkül is elég masszív bírságokra számíthatsz a rossz kémény miatt mindenképpen ha ezeket nem javítod meg. Ha valakinek pedig baja esik emiatt azért büntetőjogilag is felelősségre vonhatnak.

Alkusziusz # 2021.04.22. 07:59

Üdv! Kata-s vállalkozóként szeretnék kiadni egy 1 szoba plusz konyhás lakást. Fürdőszoba jelenleg nincs benne. Csak wc van. A halószobában pedig rossz a kémény. A lakas fűtése fatüzelesű kályhával megoldható. De a szobai rossz kémény miatt csak a konyhában lehet fűteni. A kérdésem az, hogy mik szükségesek ahoz hogy teljesen szabalyosan és törvényesen adjam bérbe a lakást. Kell-e kéményseprési hozzájárulás, energetikai tanúsítvány, fürdőszoba, melegvíz, nyugta, számla stb?

matthiasi # 2021.04.14. 06:09

MD.

Érteni vélem. Az adó az az állami elvonás.
Ami még a 15 % -nál is kedvezőbb, mert 15 x 0,9 az csak 13.5 %.

Mégis, mégis a lakás bérbeadás nem a legnagyobb biznisz.... mint sokan gondolják, főleg azok akik soha sem foglalkoztak vele. Ha az lenne gomba módra nőnének a bérlakások, de hát nem nőnek.
Az igazi vállalkozók ezt tudják.... mármint az okát.

Tehát bérlettel csak magányos farkasok... 'kisiparosok'foglalkoznak, azok adnak bérbe lakásokat.
No most üzlet és iroda bérlet fronton mi van, nem tudom. Ott egy árnyalattal jobb a helyzet.. mármint a bérbeadók részére... ott szerintem hatalmas a túlkínálat.
Vissza bérlakásokra, abból semmi sem lenne elég.... főleg az ingyenesre.
De hát az ember már csak ilyen... szereti a potyát.

MajorDomus # 2021.04.13. 17:26

Én az elvonás mértékére gondoltam.
Saját tapasztalatból beszélek egyébként.

matthiasi # 2021.04.13. 06:05

pihenés !

1981 -82 ben amikor a vállalkozói lét még tömegesen nem létezett, sőt egy megvetendő - üldözendő státuszi szemlélte éppen ,hogy megszűnt, akkor talán érhető lett volna a szemlélted , de most 35 év után már ért hatetlen.

Az egyik húgom 83 -ban kezdett el butikoskodni úgy 25 nm- em. Eladótér, raktár, szoc. sarok minden ezen volt.

de olyan hirtelen jött az ötlet, szeretnék kalkulálni,gondolkozni, hogy megéri-e.

Az az üzlet lehet 15 - 35 és akár 600 nm alapterületű. És az csak egy tényezője egy jövedelmező vállalkozásnak. De sok sikert !!

matthiasi # 2021.04.13. 05:54

MD ! Érdekes egy állítás :

Egyébként -nekem hidd el- 15%-al már nagyon megéri a bérbeadás.

A bérbeadás gazdaságosságánál az adó csak egy szempont.
Vannak ennél sokkal lényegesebb paraméterek a gazdaságosság mérésénél.
Pl. az elérhető bérleti díj, annak aránya a bérbeadott tárgy/objektum értékéhez viszonyítva ill. a jogbiztonság.

MajorDomus # 2021.04.12. 17:56

Az adóalap 15%-a.
Ha elszámolsz költséget,akkor a költségek levonása utáni összeg az adóalap,ha nem,akkor a bruttó bevétel.

Egyébként -nekem hidd el- 15%-al már nagyon megéri a bérbeadás.