Szomszédjogok, szomszédviták


87suzuki07 # 2022.05.15. 15:01

Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni a szomszédommal van egy kis nézeteltérésem. A helyzet a következő. Adott a saját telkem és a szomszédom telekhatára közötti kb 4m terület. Szomszéd háza tűzfala és azon lévő 3 db kis ablak (2 db fürdő, 1 db wc) felém néz. Elhelyeztem egy bográcsozó, tűzrakót az épületétől kb 3 m re. Azt mondta szűntésem meg mert a füst zavarja, beszál az ablakon. Jógilag megvan határozva hova rakhatok tüzet egy jó bográcsozáshoz ? Megjegyzem ha a kert végén lenne és füstölne az is zavarná... Érdeklődnék hátha járt már más is hasonló cipőbe.
Köszönöm előre is ha tud valaki segíteni.

Majordomus # 2022.05.15. 15:53

Jogilag nincs meghatározva,de illik figyelembevenni a szomszéd érdekeit is.
.
Fogj egy üveg bort,ballagj át a szomszédhoz és közöld vele,hogy mindenképpen létesítesz egy yűzrakót bográcsozni,de meghallgatod a véleményét jogy hol zavarná őt a legkevésbé.
.
Ennyi.

drbjozsef # 2022.05.15. 18:09

saját telkem és a szomszédom telekhatára közötti kb 4m terület.

Kinek a területén raksz te tüzet? Ez alapján nem a saját telkeden.

drbjozsef # 2022.05.15. 18:10

Amúgy :

Ptk. 5:23.§ A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.

Birtokvédelmet kér, és meg is kapja, feltéve ha az a bográcsozás tényleg annyira zavaró, vagy mert máshol is elhelyezhető.

87suzuki07 # 2022.05.15. 18:27

Erre szinte semmi esély.... nem beszélünk a kommunikáció legcsekélyebb formája sem működik nálunk ... évekig ott főztem évente 2-3 sor de addig nem zavarta még jóba voltunk... szóval marad ahol van :D :D :D

87suzuki07 # 2022.05.15. 18:31

A szomszédom telekhatára mellette (a mi családi házunk irányába) van egy 4m terület ami kihasználatlan és azon a sávon alakítottam ki a fedetlen sütögető helységet.

87suzuki07 # 2022.05.15. 18:34

Akárhova teszem az udvaron és fuj a szél és nyitva van valaki ablaka a szomszédságomba akkor az zavarja...Mondjam meg a füstnek hogy felfelé szálljon? Szoljak mindenkinek előre napokkal hogy sütögetés lesz csukjatok be mindent???

drbjozsef # 2022.05.15. 20:05

A szomszédom telekhatára mellette (a mi családi házunk irányába) van egy 4m terület ami kihasználatlan és azon a sávon alakítottam ki a fedetlen sütögető helységet.

Ez, azon kívül hogy az én anyanyelvemen nem értelmes (mellette?), még csak nem is válasz a kérdésemre.

Megjegyzem : igen, mondhatod a füstnek. Úgy nevezik: kémény.

Majordomus # 2022.05.15. 20:30

Na ezt én is félreolvastam.

.
Hat ha marad ahol van,akkor itt nincs is további kérdés.....

Szomorú örökös # 2022.05.15. 20:40

de addig nem zavarta még jóba voltunk...

Szerintem ahogy én olvasom, ez a probléma nem a bográcsozóval indult. :-)

Majordomus # 2022.05.15. 20:45

Esélyes...

Pirosszka # 2022.06.15. 17:54

T. Illetékes !

Szeretném megtudni, hogy ha a tiz emeletes társasházunkban a szemétledobó helyiség ablakát a szomszéd tulajdonos beszögelte, szabályosan tette-e? Nem tudom kinyitni szellőztetés végett. Tűzvédelmi szempontból mennyire veszélyes a lezárt ablak? Másik probléma, hogy a feleslegessé vált tárgyait ott tárolja lomtalanítás előtt hosszabb ideig.
Gondnok nem csinál semmit. Mit tudok tenni? Én is tulajdonos vagyok, de mintha "albérletben laknék" csak neki van jogosultsága, nekem pedig el kellene tűrnöm a szabálytalanságokat ?
Köszönöm ha segít !

Majordomus # 2022.06.15. 19:32

Miért nem fordulsz a közös képviselőhöz. Neki ez ügyben kötelező lépnie. Lengesd be neki egy katasztrófavédelmi ellenőrzés lehetőségét. Az hatni fog.

Pirosszka # 2022.06.16. 07:04

Majordomus Köszönöm szépen !!!

SolnesM # 2022.06.16. 07:24

87suzuki07

A kémény egy nagyon régi találmány !

.Mondjam meg a füstnek hogy felfelé szálljon? Szoljak mindenkinek előre napokkal hogy sütögetés lesz csukjatok be mindent???

Építs megfelelő kéményt !

Majordomus # 2022.06.16. 20:22

Néhány tízezer ft-ból megoldható egy téglából épitett kemence egy 4 méteres kéménnyel.