Termőföld bérbeadássak kapcsolatos kérdések


Andilona # 2023.01.06. 10:33

Tisztelt fórumozók!
Balatonon van 3, a két testvéremmel közös kisebb földterületem, amit a helyi szövetkezet bérel évek óta.
Sajnos minden évben másfél két hónap késéssel fizetnek, emellett idén észrevettem, hogy az egyik földem nem is szerepel a szerződésekben.
Mikor erre rákérdeztem, azt a választ kaptam, hogy azért nem szerepel hogy ne kelljen kifüggeszteni, de ne aggódjak, attól még megművelték a földet.
Viszont a két testvérem szerződésében szerepel ez a terület is.
Én nem irtam alá a szerződést, amíg nem fizetnek ki, igy az december 31-én lejárt.
Jelenleg nem válaszolnak a megkereséseimre.
Kérdésem, hogy megtehetem-e, hogy idén nem adom bérbe a földet, és mi történik ha ennek ellenére mégis megművelik?
Van egy olyan tervem, hogy esetleg lekeritem a részemet. Megtehetem?
Nagyon szépen köszönöm előre is!

drbjozsef # 2023.01.06. 12:15

Andilona,

Kérdésem, hogy megtehetem-e, hogy idén nem adom bérbe a földet, és mi történik ha ennek ellenére mégis megművelik?
Feljelentést tehetsz, vagy pert indíthatsz. De ha hátrány, vagy kár nem ér, sokra nem mész vele. Add bérbe másnak. Ha őt megakadályozzák a használatban, az már tényleges kár.

Van egy olyan tervem, hogy esetleg lekeritem a részemet. Megtehetem?
Tudod melyik a TE részed? Kötve hiszem.
Ha az adott földben osztatlan közös tulajdonod van a testvéreiddel, akkor nincs olyan, hogy "te részed".

Majordomus # 2023.01.06. 21:09

Hirdesd meg a földet bérbeadásra.
Akkor majd reagálni fog az eddigi bérlő.

Andilona # 2023.01.18. 10:38

Köszönöm szépen a tanácsokat, nagyon hálás vagyok.
Próbáltam is másik bérlőt keresni, de még a polgármester, aki a barátom, csak annyit tudott mondani, hogy aki szóba jöhetne, az nem mer ellenük vállalkozni.
Viszont hiába írogatok a cégnek hogy már megint rég lejárt a fizetési határidő, és hogy vegyék be a harmadik földet is a szerződésbe (az szóba se került hogy visszamenőleg számoljanak el azzal is) egyszerűen nem reagálnak, így most nincs bérbeadva a föld.
Még azt sem sikerült kiderítenem, hol kell panaszt tenni az ilyen cégek ellen, és milyen jogcímen. Első körben az erőfölénnyel való visszaélésig jutottam, de biztos van még egy pár cikkely, amit megszegnek.

A lekerítést úgy gondoltam, hogy megosztási használati szerződésbe foglaljuk a testvérekkel, pontosan kinek hol fekszik a területe, és én az enyémet beültetem gyümölcsfákkal.
Lehet hogy rossz ötlet, vagy nem kivitelezhető, sajnos nem igazodok el a jogi nyelvben.
Még egyszer nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséget is!

drbjozsef # 2023.01.18. 11:41

A lekerítést úgy gondoltam, hogy megosztási használati szerződésbe foglaljuk a testvérekkel, pontosan kinek hol fekszik a területe, és én az enyémet beültetem gyümölcsfákkal.

Az ötlet nem rossz, kivitelezhető is.
Most végülis jól értelek, hogy te nem írtad alá a szerződést? És a testvéreid?
Mert ha van érvényes bérleti szerződés, akkor már nem jó az ötlet, hiszen azt nem érintheti már a most megváltoztatandó használati rend.

Majordomus # 2023.01.18. 21:35

Csak egyűttesen lehet megosztási szerződést kötni.

Andilona # 2023.01.19. 08:55

"Csak együttesen" a másik két testvért jelenti?
Melyik hivatalnál lehet bepanaszolni egy mezőgazdasági céget?

Andilona # 2023.01.19. 09:04

Elnézést, úgy látom, hogy nem jelent meg az előző írásom.
Én nem írtam alá a szerződést, mivel nem szerepel benne az egyik föld, amit évek óta használnak, és minden évben a december 1-31 határidő szerint következő év január végén, vagy februárban fizetnek, amit nehezményeztem.
Kértem őket, hogy innentől vegyék be a hiányzó földet (az szóba se került hogy utólag számoljuk el) és fizessék ki a tartozásukat.
Azóta nem állnak szóba velem.
A testvéreim több évre előre megkötötték, az övék érvényes.

drbjozsef # 2023.01.19. 11:06

Én nem hinném, hogy az a szerződés érvényes lenne, ha te nem írtad alá.

Ptk. 5:78. §(2) A tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges

  1. a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokhoz;
  2. az egész dolog feletti tulajdonjog átruházásához, az egész dolog megterheléséhez vagy az egész dologra kiterjedő kötelezettségvállaláshoz.

Szerintem a bérbeadás ilyen. Nem adhatják bérbe az osztatlan közös tulajdont az aláírásod nélkül - kivéve, ha LENNE pontos használati megosztási szerződés, ami egyértelművé teszi a cégnek, hogy melyik részt használhatja, és melyik részét nem.

Ha az egész földet használják, szerintem pert indíthatsz ellenük.

Andilona # 2023.01.19. 13:41

Köszönöm szépen, azt hiszem erre volt szükségem. Biztosan nincs ilyen megosztási szerződés, vagy ha van, azt én soha nem láttam, tehát alá sem írtam.
Nagyon hálás vagyok a segítségért!

drbjozsef # 2023.01.19. 16:25

A szerződés alatt most a bérleti szerződést értem.
Az egész közös ingatlant nem adhatják bérbe úgy, hogy te ahhoz nem járulsz hozzá. Az ő bérleti szerződésük is érvénytelen így.

Majordomus # 2023.01.19. 20:20

Érdeklődj milyen pénzek forognak bérleti díjként!l,és számold ki a területedre jutó ősszeget.

Szerintem annyiért már érdemes lesz megbíznod egy ügyvédet

Andilona # 2023.01.20. 19:14

Megpróbáltam, de nekem ez kínai... aranykoronák, kg-ok, augusztusi átlagárak... Igazából nem értek egy szót sem. Azt is hetekig rágtam, hogy tényleg
nem én tévedek, valóban hiányos a szerződés.
Annyit derítettem ki, hogy az általuk kínált 40 kg/AK a létező legalsó határ, pláne a Balatonnál.
De ez, hogy így a többi szerződés sem érvényes, ez szerintem tárgyalási alap kell hogy legyen nekik.
Köszönöm szépen a segítséget! Nagyon sokat jelent nekem

Andilona # 2023.01.20. 19:15

Megpróbáltam, de nekem ez kínai... aranykoronák, kg-ok, augusztusi átlagárak... Igazából nem értek egy szót sem. Azt is hetekig rágtam, hogy tényleg
nem én tévedek, valóban hiányos a szerződés.
Annyit derítettem ki, hogy az általuk kínált 40 kg/AK a létező legalsó határ, pláne a Balatonnál.
De ez, hogy így a többi szerződés sem érvényes, ez szerintem tárgyalási alap kell hogy legyen nekik.
Köszönöm szépen a segítséget! Nagyon sokat jelent nekem

Majordomus # 2023.01.20. 20:29

Ügyvéd....

Andilona # 2023.01.21. 13:39

Igen, várom a cég utalását, abból tudom megfinanszírozni.
A sors fura fintora.

Majordomus # 2023.01.22. 20:36

Egyedül ebbe nem szabad belevágni.

Andilona # 2023.01.23. 09:57

Nagy falatnak tűnik valóban. Erősen hajlok arra hogy panaszt testek ellenük erőfölénnyel való visszaélés és egyebek miatt.
Lassan vége a januárnak, és még mindig nem fizették ki a tavalyi pénzeket. És ez minden évben így megy.

Majordomus # 2023.01.23. 20:13

Az a gyakorlat hogy aratás után fizetnek általában októberben.

Andilona # 2023.01.24. 08:52

Ök december 1 és 31 közé tették a fizetést, de még soha nem fizettek időben, általában január vége, február közepe, ahogy kedvük van.

Majordomus # 2023.01.24. 20:29

Akkor hamarosan pénzhez jutsz.

Torpillacska # 2023.01.25. 09:04

Örökölt föld esetén- amin van haszonbérleti szerződés- a bérleti díj módosítása hogyan lehetséges? A módosítástól (örökhagyó) számítva az öt év még nem telt el, viszont a szerződést az örökös nevére kell módosítani/ átírni? Ez ad-e lehetőséget új összeg meghatározására? vagy mindenképpen meg kell várni az öt évet?

Majordomus # 2023.01.25. 20:10

A szerződés a szerződő fél halálával általában megszűnik.
.
Amennyiben határozott idejű a bérleti szerződés annak ki kell futnia. Ezt követően tudsz te új szerződést kötni.
.
Természetesen egyező akarattal bármit lehet módositani. A szerződő fél nevét biztosan. Az összeget nem.