garázs ügy


tzatziki # 2010.06.01. 20:54

Koszonom a gyors valaszod, nanemaa!
Sejtettem, hogy valami ilyesmirol van szo, sajnos... :( Ha mondjuk egy ilyen, engedely nelkuli mobilgarazs miatt feljelentenek, en hivatkozhatok a cegre, aki a honlapjan lobogtatja, hogy nem engedelykoteles? Jarhat a "naivitasomert" ill. a felrevezetesert valami meltanyossag?

nanemaaa # 2010.06.01. 20:44

Ez egy olcsó üzleti fogás. Sajnos nagyon sok embert becsapnak vele. Hiredetnek pl engedély nélkül építhető családi házakat is, mint mobilház.
A valóságban ilyen nem létezik. Nézd meg az építési törvényban az épület fogalmát. ;)

nanemaaa # 2010.06.01. 20:42

bb
számlák? tanuk? építési napló?
A legjobban akkor jártál volna, ha az elkészültekor egyből kértél volna egy hatósági bizonyítványt róla.
Az alapján fel is tudtad volna tüntettetni a földhivatalban.

tzatziki # 2010.06.01. 20:31

Kedves Forumozok!

Olvasgattalak Titeket, es olvasgattam internetes hirdeteseket mobilgarazsok ugyeben, es inkongruenciat tapasztaltam: ha jol ertem, Ti azt mondjatok, egy mobil garazsra is kell engedely, fuggetlenul annak mereteitol, mig rengeteg honlap azt mondja (olykor kover, caps lockos betukkel), hogy nem kell. Tenyleg minden esetben kell az engedely?
Pl. itt http://mobilgarazs.hupont.hu/…mai-tartalom nagyon igyekeznek elhitetni velem, hogy nem kell...

Elore is koszonom a valaszaitokat!

MajorDomus # 2010.05.31. 20:20

1./ Két szomszéd megeskűszik a kapufélfára
2./-max lebontatják veled,de kérhetsz fennmaradási engedélyt,
De ha tavaly nem kellett engedály ( amit nem hiszek) akkor elég a szomszédok tanuskodása.

barnababa # 2010.05.31. 17:29

Sziasztok,

Ismét a segítségeteket szeretném kérni.
Megépítettük a garázsunkat tavaly (nem kellett sem bejelentési, sem építési engedély). Telefonon szóbeli tájékoztatász kaptunk.
Hogyan tudom bizonyítani, hogy én ezt tavaly építettem amikor nem kellett sem bejelentési sem építési engedély???
Milyen szankciókat alkalmazhatnak?

Köszönöm

nanemaaa # 2010.05.27. 21:09

Fife
Szerintem tévúton jársz. ;)
Tök mindegy, hogy lakóház, TV torony, szálloda vagy garázs.
A lényeg, hog yépítmény és tartószerkezet.
Ha fennáll a dőlésveszély, engedély nélkül aládúcoltathatod. Utána már ráérsz az engedélyeztetéssel, ami egyébként 10 munkkanaos eljárás. ;)

MajorDomus # 2010.05.27. 20:57

Ujitsd fel és ne szólj senkinek !

Fife12 # 2010.05.27. 14:19

Nanemaaa,

Tüzetesen megvizsgáltam a rendelet erre vonatkozó részét és álláspontom szerint a jogalkotó a lakóépületek és a már meglévő felépítmények összedőlésének elkerülése miatt írt elsősorban a tartószerkezetekről.

A mi garázsunkat jelenleg 20 oszlop tartja, mindegyik különböző állapotban van (van, ami korhadt, ki kellene cserélni, van ami még elbír pár évet). Tekintettel arra, hogy nincsenek anyagi lehetőségeink egy új garázs felhúzására, kénytelen vagyok a meglévőt javítgatni. Ha jól értem, ez akár 20 bejelentéssel és tervvel intézhető el? (őrület) Ezzel szemben egy új garázst 1 bejelentéssel felhúzhatok.

Az egy picit nehezen emészthető még számomra, hogy mit ért a rendelet azon, hogy amennyiben a tartószerkezet konstrukciója nem változik, akkor nem kell bejelentés. Miben változna a konstrukció, ha a meglévő oszlop helyett beteszek egy újat? A tapasztalat azt mutatja, hogy a felépítmény jelen tartószerkezet mellett megáll, tehát ha ugyanarra a helyre leszúrom az új gerendát, az attól még állni fog. Félek, hogy ha nem cserélem ki a legdurvább gerendákat, akkor valakire ráborul a kóceráj.

Neked mi a véleményed?
Azért bemegyek az önkormányzathoz is, hogy értelmezzük már együtt is ezt a részt, bár ahogy ismerem őket, széttárják a kezüket.
Köszi.

nanemaaa # 2010.05.24. 21:31

Ha a felújítás érinti az építmén ytartószerkezetét (pl tartóoszlopát cseréled, vagy megerősíted, új szarufákat raksz fel...), akkor igen.
Ami természetsen egyből terv és szakértői vélemén ykészíttetésével is jár.

Fife12 # 2010.05.23. 11:40

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy be kell-e jelenteni, ha már meglévő garázst felújítok? Ugyanannyi tartóoszlop, ugyanakkora szélesség, hosszúság, magasság, lejtés, stb (könnyűszerkezet). Építési törmelék nem keletkezik, mert a régi, elkorhadt oszlopokat eltüzeljük.

Előre is köszi a válaszaitokat.

MajorDomus # 2010.05.18. 21:19

Mármint évente 5-ször !

nanemaaa # 2010.05.18. 21:15

A bírságokat leírtam részletesen.
Méltányosság gyakorlása a törvény által kizárt. A bírság összege jogszabályban meghatározott számítás szerinti.
Elévülés 10 év. (addig legalább 5-ször feljelentenek a szomszédok)

kisgeeee # 2010.05.18. 17:42

Még annyi kérdésem lenne, hogy ha engedély nélkül felépítek mégis egy garázst, akkor első körben -ha valakinek szemet szúr- lebontatják, vagy rögtön meg is büntethetnek?
Van erre valami szabály vagy az ellenőrző szerv belátásán múlik?
Van valami elévülési idő a felépítéstől számítva, ami után már nem büntethetnek/bontathatnak?
Bocsi a sok kérdésért, van aki szerint túlreagálom a kérdést, mert mindenki csak úgy húzza fel a garázsokat a kertjében, mindenféle bejelentés, egyéb nélkül. Szerintük nekem is ezt kellene tennem. Viszont egy százezres/milliós büntetés után gyakorlatilag tönkremennénk.

Köszönöm, üdv!

Gábor

nanemaaa # 2010.05.17. 21:37

Ha a rendeltetése garázs, akkor de.
A kivétel egyedül a növénytermesztésre szolgáló fóliasátor. ;)

MajorDomus # 2010.05.17. 21:33

Fóliasátor !

Az nem épület.

kisgeeee # 2010.05.17. 16:34

Köszönöm a válaszokat!

Hát, teljesen elszomorodtam.:(
Akkor maximális beépítettségnél semmi megoldás nincs rá hogy fedett helyet kapjanak az autók. 100E Ft/m2? pff az akkor ~40m2 esetén 4millió Ft! :|
Se mobilgarázs, se semmi...Nem tudom mi tévő legyek.

nanemaaa # 2010.05.17. 14:42

kisgeee
Igen, beleszámít.
Anyagától, szerkezetétől, műszaki megoldásától függetlenül épületnek minősül.
Pénzbírság két esetben lehetséges. 1. ha kapsz fennmaradási engedélyt, akkor azzal egyidejűleg építésügyi bírságot is ki kell szabni (100.000,- FT/m2...és ennek az 50 %-a).
2. ha bontásra köteleznek, és te mégsem bontasz, akkor a végrehajtásig ismételten kiszabható eljárási bírsággal sújthatnak. Ennek mértéke magánszemély kötelezett esetében alkalmanként 5.000 - 500.000,- Ft lehet.

hummm333 # 2010.05.16. 16:39

lakás bérbeadása után mennyi ideig tartozom adózási kötelezetséggel ha két éve nincs kiadva a lakás de elötte kivolt csak amikor beakartam jelenteni közölték hogy a rezsivel együtt adózzam meg amit nem fizetek volna nekem meg s még a felujitási költségek is az enyémek , Inkább nem kötöttem lakásbérleti szerzödést elküldttem öket, Ök ezt rámakarták háritani s igy hogy elkelett meniük feljelentetek , Szerzödés nem volt még a kauciot visszaadtam de az itt lakott idejüket rezsivel levontam , majd kifestettem ami többe került mint amit fizetek , Kötelezhetnek igy is az ado 2 ével ezelöti megfizetésére meg a rezsi megadoztatására? A rezsi kiadás nélkül is komoly adot áfát tartalmaz amit a szolgáltatonak egyszer már megfizettem , Inkább álljon üresen mert ez ráfizetés , Köszönettel hummmi

kisgeeee # 2010.05.16. 16:38

Hát akkor nincs túl sok lehetőségem. :( A beépíthetőségen nem tudok változtatni sajna.
Esetleg pénzbírság is előfordulhat? Mobil garázs vagy oldalfal nélküli beálló is beleszámít a beépíthetőségbe?

Köszönöm.

nanemaaa # 2010.05.16. 15:15

Az, hogy valamire nem kell engedély, nem jelenti azt, hogy lehet szabálytalanul is építeni. Tehát, ha túllépnéd a megengedhető beépítettséget, akkor simán lebontatják veled. Egyébként a garázst nem lehet engedély nélkül felépíteni, ahhoz legalább bejelentés - a bejelentéshez pedig építésztervező által készített terv - kell.

Hogy mit tehetsz ezek után? Vagy meglévő egyéb épületet alakítasz át garázzsá esetleg visszabontasz annyit, hogy helyette újat építhess....vagy valamely szomszédos telken építesz.

MajorDomus # 2010.05.16. 15:00

Azzal hogy lebontatják veled !

kisgeeee # 2010.05.16. 14:22

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni,én is (könnyűszerkezetes) garázst szeretnék építeni a kertünkben, annyi a nehezítés hogy a maximális beépíthetőséget már elértük. Ha jól olvastam akkor 50m2 alatt, 2,5m magasságot nem meghaladó garázst építhetek engedély nélkül, de nem tudom hogy ezt megtehetem -e a beépítettség miatt. Ha esetleg nem akkor milyen lehetőségeim vannak? Mindenképp zárt garázs lenne jó, nem csak oldalfal nélküli beálló!
Milyen büntetéssel számolhatok ha csak úgy felépítem és valami kedves ember feljelent?

Köszönöm!
Gábor

MajorDomus # 2010.03.29. 21:10

S éppen ezért épitményadó köteles lesz !

nanemaaa # 2010.03.28. 21:11

A garázs bejelentés köteles. A legfeljebb 20 m2 alapterületű, pihenés céljára szolgáló kerti tető építési telken mindenféle engedély nélkül megépíthető.