Eladott lakás - új lakás - adó


Bubó # 2004.02.25. 19:15

Kedves Dezső!

  1. Nem.
  2. Ki kell számolni, kinek van több „letagadható”adója, és az érvényesítse. Megosztani csak 2003-ig lehetett.
  3. Igen.

Szívesen, üdv.

dezső # 2004.02.25. 10:47

Bocsánat!
Nem ennyire fontos, csak kétszer leállt a küldés a harmadik pedig mindent vitt.

[Javítva. Sz.K.]

dezső # 2004.02.25. 10:44

Tiszteletem!
A következők érdekelnének:

  1. Ingatlanvásárlást valamilyen formában az adóbevallásban fel kell-e tüntetni?
  2. Amennyiben 50-50%-ban vagyunk egy ingatlan tulajdonosai a lakáshitel adókedvezményét hogyan lehet érvényesíteni?
  3. Ha 1997 márciusában vásároltam és 2003 júniusában eladtam az ingatlanomat csökkenthetem 10%-kal az adómat vagy sem?

Köszönettel: dezső

Bubó # 2004.02.09. 20:29

Nem!
Az idézett törvényhely az ingatlan megszerzésére fordított összegre vonatkozik, ha az a (2) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható meg.
De az nálad a rendelkezésedre áll: 1.035 eFt!
A felújítási költségeket (már amely építési munka felújításnak minősül, pl. a festés az nem az) a jövedelem kiszámításánál a bevételből (eladási árból) kell levonni az (1) bekezdés szerint.
Tehát, csak a (számlával) igazolt költségek fogadhatók el, a swarcz-munka, a házilagos munka, a számla nélküli anyag az nem.
Sajnos, úgy néz ki, hogy az eladási és vételi ár különbözete után „ideiglenesen” be kell az adót fizetned.
Üdv.

JocóM # 2004.02.09. 20:07

Segítség! A problémám a következő: Az 1998-ban 1.035 eFt-ért vett használt lakásomat, felújítva, 2003 januárjában 3.9 MFt-ért eladtam. Új lakást szeretnék venni ebből az összegből, de eddig ez még nem
sikerült, elképzelhető, hogy az SZJA bevallás határidejéig sem fog. (Előbb a másik használt lakásomat is el kell adnom, azaz a két használt lakás árából venném meg az újat. Volt is erre potenciális vevő, de a lakástámogatás változása miatt visszalépet.) Kérdésem, hogy az adó kiszámításánál alkalmazhatom-e a SZJA tv. 62. § (3)-ben leírtakat, ha a felújítással kapcsolatos számlákkal nem rendelkezem.
Előre is köszi!

Bubó # 2004.01.09. 21:10

Igen! Ezek szerint a cég arra vállalkozott, hogy 2004. március 31-ig megépíti részetekre a lakást. Valószínű, hogy legfeljebb a telek-tulajdoni részilletőség került eddig a nevetekre. Az épülő lakás még nem számít lakáscélú felhasználásnak!
Azt azért még fontos volna tisztázni - már csak azért, hogy mi legyen a legelső lépés - hogy az örökölt ingatlanrész értékesítését kellő időben bevallottátok-e az szja-bevallásban. Ha nem (én ezt sejtem), akkor ezt sürgősen - önellenőrzési nyomtatványon - pótolnod kell.
Jó tudni, hogy minden ingatlanértékesítésről szóló adás-vételi szerződés kötelező melléklete egy Adatlap, mely azonnal az Apeh-hez került! Igy mindig bekerül az adatbázisukba, hogy az adott évben ingatlan értékesítéséből bevételed keletkezett. Ettől kezdve bármikor számíthatsz adóellenőrzésre. Annak következményeivel viszont most nem riogatlak.

robi # 2004.01.09. 10:44

A lakást nem mi építjük, hanem egy cég, akitől megvettük, de még építik. Várhatóan márc. 31-re kész lesz. A lakhatási engedély befolyásolja a dolgokat?

Bubó # 2004.01.07. 21:03

Hasonló esetben a következőt tettem: 2002-ben eladott ingatlan után 2003. márc. 20-ig kellett volna bevallást tenni, feltéve, ha volt jövedelem (a bevétel meghaladta az öröklési illeték alapja + a költségek összegét) Ha a bevallás elmaradt, önellenőrzéssel pótolható.
Adókedvezmény a lakáscélú felhasználás esetén jár. Új lakás vásárlásról írsz, de az építkezésbe való belépés az nem az. Ebben az esetben csak akkor jár helyből az adókedvezmény, ha a lakhatási engedély is megvan a szja-bevallás határnapjáig.
Ha márc. 20-ig nem volt lakhatási, a jövedelem 20 %-át be kellett volna fizetni adóként, amely viszont később, az építkezés befejezése után visszaigényelhető. (5 évig)
A hitelfelvételnek itt nincs jelentősége.
A bátyád problémája is megoldható, mivel a készülő új lakás összköltsége valószínűleg több, mint az ingatlan értékesítéséből származó jövedelmeitek összege.
Ajándékozási szerződés nem kell, viszont az Apeh felé igazolni kell (számláid másolatával, használatbavételi engedéllyel) a lakáscélú felhasználást. Bátyádnak még igazolnia kell a rokonságot is.

robi # 2004.01.06. 13:38

Tisztelt Ügyvédek!
Egy speciális dolog felől érdeklődök. Könyvelés szerint, 2002-ben eladtuk az örökölt ingatlanunkat. Több tulajdonos volt, köztük a bátyám és én is. Én szerencsére vettem új lakást a feleségemmel, 50/50 százalékos tulajdonjoggal, 2003-ban. A lakásvásárláshoz még kellett 10MFt hitel is. Csak 2004 március végén lesz kész a lakás. Mivel befektettem új lakásba ezért nekem nem kell leadóznim? A bátyám is el akarja kerülni az adózást, de nem vesz ingatlant. Megoldható-e azzal, hogy \"hivatalosan\" nekem ajándékozza a pénzét lakásvásárlásomra?

Köszönöm válaszukat!