Társasház felújítás


Katicica # 2010.02.11. 11:10

Köszönöm az ajánlott oldalt, már el is küldtem a problémát-azért még reménykedem, hátha nincs minden elveszve...

Az elnököt le akartuk váltani, erre ugye a tv lehetőséget nyújt:
35. §(2) Kötelező a közgyűlés összehívása, ha azt a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonostársak a napirend és az ok meg¬jelölésével írásban kérték. Ha a kérést a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke tizenöt napon belül nem teljesítette, az összehívást kérő tulajdonostársak vagy az általuk megbízott személy a közgyűlést összehívhatják.

De ahogy ismerem az Elnökséget, bírói végzés kell, mert közölték az írásos felszólítás átadásakor, hogy nem fogják napirendre tűzni a problémát...A lakóközösség esetleges 15napon belüli összehívásakor megszavazható lenne az elnökség leváltása, de azt ismételten nem fogják bírói végzés nélkül elfogadni.

Amúgy hány %-nak kell megszavaznia a leváltatást? Elég a 10%?

Katicica # 2010.02.11. 11:09

Köszönöm az ajánlott oldalt, már el is küldtem a problémát-azért még reménykedem, hátha nincs minden elveszve...

Az elnököt le akartuk váltani, erre ugye a tv lehetőséget nyújt:
35. §(2) Kötelező a közgyűlés összehívása, ha azt a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonostársak a napirend és az ok meg¬jelölésével írásban kérték. Ha a kérést a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke tizenöt napon belül nem teljesítette, az összehívást kérő tulajdonostársak vagy az általuk megbízott személy a közgyűlést összehívhatják.

De ahogy ismerem az Elnökséget, bírói végzés kell, mert közölték az írásos felszólítás átadásakor, hogy nem fogják napirendre tűzni a problémát...A lakóközösség esetleges 15napon belüli összehívásakor megszavazható lenne az elnökség leváltása, de azt ismételten nem fogják bírói végzés nélkül elfogadni.

Amúgy hány %-nak kell megszavaznia a leváltatást? Elég a 10%?

Katicica # 2010.02.11. 11:07

Köszönöm az ajánlott oldalt, már el is küldtem a problémát-azért még reménykedem, hátha nincs minden elveszve...

Az elnököt le akartuk váltani, erre ugye a tv lehetőséget nyújt:
35. §(2) Kötelező a közgyűlés összehívása, ha azt a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonostársak a napirend és az ok meg¬jelölésével írásban kérték. Ha a kérést a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke tizenöt napon belül nem teljesítette, az összehívást kérő tulajdonostársak vagy az általuk megbízott személy a közgyűlést összehívhatják.

De ahogy ismerem az Elnökséget, bírói végzés kell, mert közölték az írásos felszólítás átadásakor, hogy nem fogják napirendre tűzni a problémát...A lakóközösség esetleges 15napon belüli összehívásakor megszavazható lenne az elnökség leváltása, de azt ismételten nem fogják bírói végzés nélkül elfogadni.

Amúgy hány %-nak kell megszavaznia a leváltatást? Elég a 10%?

ragyasdezso # 2010.02.11. 11:05

Katicica

A hitelt adó pénzintézethez fordulj. Gyorsabb és eredményesebb!

osmi # 2010.02.11. 11:01

Ezt már ügyvédi közreműködéssel sem tudjátok leállítani. hacsak egy erőteljes ügyvédi felszólításra nem ijed meg, ami nagyon valószínűtlen. Igazad van Katica ,mire a bíróság esetleg kimondja a hat. érvénytelenségét, a project megvalósult , a hitel pedig él. A bíróség nem válthatja le a k.k.-t,erre irányuló kereset /bizonyítani Nektek kell/ alapján érvénytelennek nyilváníthatja a kgy.-i határióozatot.
A k.k.-t csak Ti meneszthetitek, hiszen a Ti megbízottotok.

mamika49 # 2010.02.11. 10:43

Javaslom az ugyvedbroker.hu oldalt. Írd meg a problémádat, és 1-2 napon belül kapsz ajánlatot olyan ügyvédtől, akinek ebben van gyakorlata.

Katicica # 2010.02.11. 10:26

Oké, tehát tulajdonképpen jogellenesen lesz elindítva a panelprogram(azt hiszem az elnöknek mindenhol-OTP, Önkormányzat stb- vannak beépített emberei)...
Ez esetben viszont valaki ajánljon nagyon gyorsan egy ügyvédet, aki panelprogrammal foglalkozik és budapesti.

nandy # 2010.02.11. 09:53

Nem akartam bonyolítani:)

ragyasdezso # 2010.02.11. 09:49

nandy

Szerintem a példád úgy jó, hogy az előző évi beszámolót a megismételt közgyűlésen is elfogadhatják, de a minősített többségű határozati javaslatot fel sem vethetik.

nandy # 2010.02.11. 09:42

Egy példa:
Ha a közgyűlésen 52% tulajdoni hányad van jelen (azaz határozatképes), akkor elfogadhatják pl. az előző évi beszámolót. De nem fogadhatják el a panel-felújítást, mert ahhoz 4/5-ös (80%) részvétel kellene.

nandy # 2010.02.11. 09:38

Katica:
Lehet, hogy egyébként határozatképes a megismételt közgyűlés, de vannak bizonyos ügyek, melyekben kell az 50, 80 stb... százalékos részvétel. Ezt nem lehet megkerülni. Ha nincs jelen ennyi tulaj (személyesen vagy meghatalmazott által), akkor a kgy. azon kérdések tekintetében nem határozatképes, nem hozhat érvényes döntést. Ezt a határozatképességet egyébként - pont ezért - minden szavazás előtt meg kell állapítani.

Katicica # 2010.02.11. 08:12

Az rendben van, h. az önkormányzat Közbeszerzési Osztálya kapásból elutasitaná a pályázatot, ha nincs meg a 80%, de az a baj, h. az összes "határozat" (amikor ugye a 30ember szavazott 320helyett) rendkívüli közgyűlésen született.

Namármost a törvény szerint:
37. § (3)A megismételt közgyűlés a jelenlevők tulajdoni hányadára tekintet nélkül határozatképes[...]

Ergó ilyenkor most mi a helyzet?
Fizetünk mint a katonatiszt, mert 15napon belül, ha fel is jelenti a ház az elnököt, akkor is fel tudja közben venni a hitelt, mert két héten belül nem fog bírói döntés születni az esetleges leváltásáról?

MajorDomus # 2010.02.08. 20:59

Katicica !
Feleslegesen aggódsz.
Az önkormányzat Közbeszerzési Osztálya kapásból elutasitja a pályázatot ha azt nem irta alá a tulajdonosok 80 %-a !

Addig nincs miről beszélni.

Katicica # 2010.02.08. 19:25

Tisztelt Fórumozók!

Panelházban élek és a szövetkezeti elnök erőlteti a panelprogram megvalósulását. Már több közgyűlésen is szóba került a téma, de egyértelmű döntés (még)nem született, mivel a 320lakásból (tehát min. 320emberből)jó, ha 20-30 van jelen olyankor. Ők szavaznak a többiek helyett is, ami egy több tízmilliós projekt esetén úgy gondolom nem nevezhető jogerős döntésnek.

Szeretném megkérdezni, hogy milyen úton lehet érvényteleníteni a már folyamatban levőnek beállított hitelfelvételt és milyen úton lehet fellépni az elnök ellen, aki önkényesen terhelné a családokat a hitel törlesztőrészleteivel.
Mindeközben nem veszi figyelembe a birtokában levő, a lakóközösség által készített listát, melyen a lakók több mint fele (több mint 160 aláírás)jelezte, hogy NEM kíván részt venni a panelprogramban.

Mihamarabbi válaszaikat elsősorban emailben várnám, és köszönöm!

burgonya # 2009.07.26. 05:43

Hát a tanácsokat köszönöm,bár nem túl biztatóak, de valami hasonlóakra jutottam magam is.

ragyasdezso # 2009.07.25. 13:58

burgonya

A társasházi lét erről szól. A többség - még ha nagyeszű erőszakos szomszéd is - akaratát kell végrehajtani a k.k.-nek. Ha az önkormányzat hozzájárul a közterületen is lehet sártalanítási munkálatokat végezni. A kisebbség a határozatot megtámadhatja a bíróságon.

A gyereke lépcsőháza soha vissza nem térülő, anyagilag "nyomorba" döntő dolgot cselekedne, ha önállóan akarná a fűtést megoldani. Arról nem is szólva hogy az alapító okirat módosításához soha nem lenne meg a min. 80%!
Szóval, ha nem tud kiegyezni a többi tulajdonossal, egyetlen járható út a költözés!

burgonya # 2009.07.24. 11:53

Tisztelt fórumozók.!

Két kérdésben kérek tanácsot.
1/ Egy 10 lakásos 24 éve épült társasházban lakom. A közös költségen kívül folyik a fel újítási alap képzés is, 60 Ft/m2. A ház 10 lakás 9 garázs és egy üzlet helyiségből áll, nekem nincs garázsom.
A ház előtt az úttest és az utcai garázsajtók közötti terület mintegy 100 m2. A garázsokhoz beton csíkok lettek építve annó. 4 garázs utcafronti 5 udvari. Az udvari garázsok tulajdonosai természetesen a ház előtti un. két szabad /vendég/ felhajtón állnak rendszeresen, mi gyakorlatilag sohasem tudunk odaparkolni még kirakódás céljából se. A mi garázsunk a szomszéd úton van. Most az egyik folyton szépítkezni akaró lakó elhatározta, hogy a felújítási alapból ki viakoloroztatja ház és az útest közé eső mintegy 100 m2 nyi közterületet szépítkezési célból, no meg hogy ne álljanak a sárban mert rendszeresen a beton csíkok mellé állnak.. Én tiltakoztam, mondván a fel újítási alap erre nem használható, ha akarják fizessék ezt zsebből, ez közterület. Szmsz -nincs, és úgy látom ketten maradunk egy másik lakóval, mert az erőszakos szomszéd ráveszi a háziasszonyokat erre a hülyeségre. . Mit tudok tenni ha tudok egyáltalán, hisz a fel újítási alapot én is fizetem. Jó pár éve egyszer már 3 Millió Ft-t így tapsolt el a nagyeszű erőszakos szomszéd.

2/ A gyerekem egy 4 lépcsőházból álló kb 70 lakásos t.házban lakik. Az egész egy telekkönyvön van, /tető közös, bár elkülöníthető,/ a fűtés egy közös kazántól megy. A lakók kisebb része szeretne szigeteltetni , kazánt cserélni, haladni előre. Természetesen vannak akik nem, és vannak krónikus nem fizetők stb. A kérdésem az lenne, / műszakilag megoldható a fűtés / letudna e válni ez az egy 12 lakásból álló lépcsőház a többitől vagy aki ott lakik jobb ha a menekülést választja mert nem jutnak semmire a többivel.

Nagyon köszönöm a válaszokat.

mamargi # 2009.07.21. 11:48

Köszönöm ragyasdezso!

ragyasdezso # 2009.07.21. 11:34

mamargi

Rendkívüli esetekre hozhat a közgyűlés eltérő szabályozást. Ha a gázt kizárták életveszély miatt az rendkívüli helyzetnek minősül! De más esetben az SZMSZ-től nem lehet eltérni!

mamargi # 2009.07.21. 11:27

Köszönöm ragyasdezso, megnézem mindkét iratot, mit mondanak a közös költségről!
A legutóbbi közgyűlésen viszont határozat született arról, hogy mérőóránként kell a gázcsere költségeit elosztani. Még nem telt el a 60 nap, de ha addig nem támadja meg senki a határozatot, akkor ugye érvényes, függetlenül attól mi áll az SZMSZ-ben?

ragyasdezso # 2009.07.21. 10:48

mamargi

Minden ami a társasház gazdálkodás körébe tartozik (a felújítás, vészhelyzet elhárítás, karbantartás... stb.) alapja a közös költségnek. A közös költség fizetésének meghatározása (m2, fix összeg, tulajdoni hányad) az Alapító Okirat és az SZMSZ feladata. Változtatni lehet, de ahhoz SZMSZ-t kell módosítani!

mamargi # 2009.07.21. 10:26

Bocs, azt hittem, amit először beírtam, elszállt... a technika ördöge...

mamargi # 2009.07.21. 10:25

Sziasztok!
Még egy kérdés. Írtam, hogy a házunkban gázszerelés történt. Szivárgott a gáz, Főgáz kijött, elzárt, nem volt választás, meg kellett csináltatnunk a vezetékek cseréjét. Ennek a költségét hogyan terhelhetjük rá a lakásokra: mérőóránként vagy négyzetméter-arányosan? Lehetséges, hogy ha a felújítás tényleg közös költség (nem tudom, még nem jött válasz), akkor ez is?
Esetleg tudnátok segíteni, milyen jogszabály foglalkozik a témával?

mamargi # 2009.07.21. 10:21

Sziasztok!
Még egy kérdés. Írtam, hogy gázvezetékeket is kellett most cserélni a házban. Gázszivárgás volt, Főgáz mindent elzárt, nem volt választás, meg kellett csináltatni a munkát. Ennek a költségét hogyan lehet az egyes ingatlanokra terhelni? Van lehetőség választásra, mérőóránként, vagy négyzetméter-arányosan fizessenek a tulajdonosok? Esetleg ez is közös költségnek számít, mint a felújítás? (már ha a felújítás tényleg az)
Nagyon megköszönném, ha segítenétek, milyen jogszabályban tudok ezeknek a kérdéseknek utánanézni! (megfelelő érvelés kell a legközelebbi közgyűlésen)

mamargi # 2009.07.21. 08:31

Sziasztok!
Az a kérdésem, hogy a felújításra fizetendő összeg is közös költségnek számít-e? Lehet-e azt mondani, hogy annak a lakására, aki ezt nem fizeti be, a társasházakról szóló törvény 30.§-a alapján a közgyűlés határozhat jelzálog bejegyzésről? A felújításra egyösszegben teljesítendő befizetés ugyanis meghaladja a 6 havi közös költség összegét.(Háttér: tavasszal társasház megszavazta a homlokzat-felújítást, majd júniusban egy rk közgyűlésen határozott, hogy elhalasztja. Ennek oka, hogy gázvezetéket/rendszert kellett haladéktalanul javítani. Most mégis a kk kiírta újabb rk közgyűlés napirendi pontjaként a homlokzat-felújítást, azon felül fizessenek még a lakók a gázjavításra is, és szavazzák meg a jelzálog bejegyzést.)
Előre is köszönöm a válaszokat!