Vízművek, vízórák kezelése


Zöldövezeti11 # 2021.05.22. 15:00

Így néz ki az utókalkulációval készített költségvetés. Az un. megvalósulási költségvetés
Tehát :
Ikervízmérő telepítésének költségvetése

Bp. Pestlőrinc ....

1. földhivatali térkép megrendeléshez 2400 ft,

2. tulajdoni lap - ingyenes,

3. 35 fm , 0.8 m mély csőfektető árok ,

4 db. aknafal + 1 db. pince fal áttöréssel 100 000 Ft,

4.. vízakna át alakítás

/ mélyítés 15 cm -rel, hátsó mellfal bontás és újra építés, vakolás 15 cm -rel távolabb, / munkadíj 25 000 ft,

anyag (tégla, cement habarcs 15 000 ft,

5. vízakna födém kialakítás vasbetonból / zsaluzás, vasszerelés, beton kiöntés és fagymentesítő takarás / munkadíj 55 000ft

anyag 7 500 ft, -

/ cement, sóder, akna fedél kerettel (8 500 ft),falazó habarcs , csemperagasztó a vakoláshoz, faanyag, /

6. aknaajtó átalakítás anyag + munkadíj 4 000 ft,

lakatos munka

7. acéllétra beépítése anyaggal

9 000 ft
8. meglévő vízcső becsatlakozás áthelyezése az oldalfalról a végfalra , az új vezeték csatlakozó csonk kiépítése a végfalon munkadíj 30 000ft,

anyag fittigek, könyök, elzárócsap 2db mlntavételi helyekhez 6 000 ft ,

9. vízmű szelelési díja , anyaggal

61 545 ft ,

fajlagosan a legolcsóbb

10.

a beépített ikervízmérőtől a 2. lakás fogyasztóiig a vezeték építése + kerticsap kiépítése , 1. lakás leválasztása .... T.idom kivétel + záróidommal

munkadíj 90 000ft,

anyagok
/35 fm KPE 25 -ös cső, fittingek,, meglévőszennyvízvezetékbe 1 db tisztító nyílás építése / Y elágazó, áttolóidomok, fedőkupak, kerticsap elzáró, feljövőcső , tömlős csap 1/2 " méretben / anyagdíj 60 000 ft,

11 . fektetőárok betemetése tömörítéssel, terep rendezéssel 35 fm munkadíj 28 000 ft

12. fűmag a terep visszaállításához 2 500 - ft

összesen . 496 500, ft

A munkákat végezték : 1 vízszerelő, vízművek vízszerelői ... 2 - 3 fő, kettő kőmíves gyakornok... a földmunkákat is ők végezték és a megrendelő mint menedzser ténykedett.

Szerszámok a megrendelő tulajdonában vannak.

Korábbi ajánlatok : 1 egy vízszerelő, de csak az ő munkadíjáig jutottunk.. az lett volna 300 eft, majd a kisokosokból egy illető, aki 40 eft / fm ajánlott ( az kb. 1,6 millió lett volna-
  • az anyádnak ajánlj ilyen drágán ), és egy vízműves szaki aki 20 eft /fm -t mondott. Az kb. 800 eft.

De a kifejtésre egyik sem volt hajlandó... mi van benne és mi nincs. ??

Kérdésem : mi az ami a valóságtól lényegesen különbözik..

mondjuk a vízszerelő a 90 + 30 eft-os díjával kissé vastagon dolgozott ( 3 alakalom a felméréssel együtt... ténylegesen csak 8,5 óra, de hát ne legyünk kicsinyesek !! az anyagot is kissé túlszámolta, de a munkája alapvetően elfogadható.

Zöldövezeti11 # 2021.05.22. 14:50

Most vagyok túl egy ikervízmérős telepítés -kiépítés projekten..
A vízszolgáltatóban csalódtam... nem kicsit hanem nagyon !

Sombokor # 2021.05.20. 19:27

oligaliga

OK, az igaz, nem tudhatom. De ez nem változtat azon, hogy én nem tudok fizetni. (És azt hinné az ember, hogy ez a vízművet zavarja.)

Nem számítok különben arra, hogy valami nagy zűr lehet. Csak megjegyeztem, hogy ügyéntézési sebességben magasabb mércét állítanak az ügyfeleik, mint saját maguk elé.

oligaliga # 2021.05.20. 19:12

Sombokor

De nem veszem ki postaládájából a számlát, mert nagyon messze van egy olyan környéken, ahol különben sose járok, és nyilván nem tudhatom mikor jön a számla.

Akkor abban sem lehetsz biztos, hogy tényleg jön számla.

Sombokor # 2021.05.20. 19:05

oligaliga

Ismertem a néhait is, tudom hol lakott, és az örökösöktől tudom, hogy most lakatlan a háza. A hagyatékhoz tartozó többi ingatlant még nem értékesítették.
De nem veszem ki postaládájából a számlát, mert nagyon messze van egy olyan környéken, ahol különben sose járok, és nyilván nem tudhatom mikor jön a számla. Arról az apróságról nem is beszélve, hogy nincs hozzá jogom. Az örökösök is elmondták, hogy ritkán járnak arra (a házat kipakolták, és lezárták).

És igen, ideje telefonálnom.

oligaliga # 2021.05.20. 18:34

Sombokor

Ennek igen egyszerű oka van: személyes ügyfélszolgálat nélkül mindenki levélben vagy elektronikusan intézi az ügyeit. Tapasztalom, hogy ilyenkor egyesek külön levélben, e-mailben küldik az egyes iratokat. Ezeket megválaszolni nem 15 perc, mint amikor személyesen eljártál.

Javaslom, hogy a visszaigazoló e-mailre hivatkozva telefonon érdeklődj az ügyedről.

Így persze fizetni sem tudok, mert a régi szerződés szerinti számlák meg nem ide jönnek. (Hanem a lassan két éve halott régebi tulaj üresen álló házához, mivel az örökösök, akiktől vettem a lakást, nem iratták át...)

Honnan tudod, ha lakatlan az a ház? Kiveszed a postaládából? Ha igen, akkor be is tudod fizetni. :)

Sombokor # 2021.05.20. 18:28

oligaliga

Mondjuk van némi kontraszt azzal, hogy ők milyen gyorsan intézkednek. Én 6 hete jelentettem be a tulajdonosváltozást az FVM-nél az online felületen (egy héttel a birtokátadás után), és a visszaigazoló e-mailen kívül még semmi életjelt nem adtak magukról. Így persze fizetni sem tudok, mert a régi szerződés szerinti számlák meg nem ide jönnek. (Hanem a lassan két éve halott régebi tulaj üresen álló házához, mivel az örökösök, akiktől vettem a lakást, nem iratták át...)
Ismerőseim nyugtatnak, hogy náluk is 3 hónapig tartott, amíg a vízórát kegyeskedtek átírni.

Szomorú örökös # 2021.05.20. 15:12

oligaliga

Arról nem beszélve, hogy ez nem idén volt.

Így van, éppen 3 éve volt.
Azért annyira nem régen.

oligaliga # 2021.05.20. 14:55

Szomorú örökös

Ez számomra azért furcsa, mert én mikor a házam előző tulajával bementem a vízművekhez átíratni a vízórát, akkor derült ki, hogy az még az előző tulajdonos nevén volt, nem azén, akitől én a házat vettem. Évekig csak fizette úgy a számlát, hogy a vízmű szerint nem is ő lakott itt. :-D

Más település, más szolgáltató, más üzletszabályzat. Arról nem beszélve, hogy ez nem idén volt.

oligaliga # 2021.05.20. 14:54

Agi2013

Mikor a vírus miatt bezártak az ügyfélszolgálatok, telefont nem veszik fel... ezért is irreális a 15 nap.

Posta nem jár felétek?

Szomorú örökös # 2021.05.20. 13:55

Ági2013

Ez számomra azért furcsa, mert én mikor a házam előző tulajával bementem a vízművekhez átíratni a vízórát, akkor derült ki, hogy az még az előző tulajdonos nevén volt, nem azén, akitől én a házat vettem. Évekig csak fizette úgy a számlát, hogy a vízmű szerint nem is ő lakott itt. :-D

Ági2013 # 2021.05.20. 13:55

Mikor a vírus miatt bezártak az ügyfélszolgálatok, telefont nem veszik fel... ezért is irreális a 15 nap.
Tulajdoni laphoz nézik, az meg nem esik egybe minden esetben a fogyasztó változásával..

oligaliga # 2021.05.20. 13:35

Ági2013

Megtehetik, van erre példa máshol is hogyha 15 napon belül nem jelzek nekik büntetnek?

Igen. Ha kifutsz a határidőből, jogos a kötbér.

De amíg nem kötök velük szerződést addig nem ismerhetem a feltételeket így nem is vélem jogosnak...

Már hogy ne ismerhetnéd. Úgy hivják, Üzletszabályzat. Minden szolgáltatónak van (víz, villany, telefon, gáz, stb.), amit a honlapjukon vagy az ügyfélszolgálaton fél perc alatt megtalálsz.

Ági2013 # 2021.05.20. 12:48

Elköltöztem, a vízmű megbüntetett 8 ezerre az alábbira hivatkozva:

60. § * (1) Ha a felhasználási helyen a felhasználó személye megváltozik, a korábbi és az új felhasználó a változást legkésőbb - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - a birtokátruházástól számított 15 napon belül kötelesek a víziközmű-szolgáltatónak az üzletszabályzatban foglaltak szerint bejelenteni és annak rendelkezései szerint eljárni

Kb 30 napon belül jeleztem feléjük a változást tehát nem évekig lapultam.

Megtehetik, van erre példa máshol is hogyha 15 napon belül nem jelzek nekik büntetnek?

De amíg nem kötök velük szerződést addig nem ismerhetem a feltételeket így nem is vélem jogosnak...

SolnesM # 2021.02.24. 05:52

Látom filóztok ezen a szűkítésen is.
Nem kell szívbajosnak lenni. Be kell tenni egyet, sőt mint az egyik előttem szóló mondta, kerülő is kell.

Aztán 5 nap szűkítés 1 nap normál folyás.

Hova mén a renítens nem fizető ? Mehet a jóistemhez, a Pápához, máshonnan elzavarják.

Megy hogy gyengén folyik a víze.
De mennyire gyengén ? Arra már nem tud válaszolni.

Egyszóval harcolni kell az igazunkért.
De legfőképpen a szerencsétlen állapotokat meg kell szüntetni.
Néha ez nem kis pénz !!

SolnesM # 2021.02.24. 05:43

Írta tegnap A..., hogy :

Nálunk annyi a lépéselőny, hogy a két óra között van egy 10 méteres szakasz. (A két épület fizikailag kerítéssel van elválasztva, a szakasz pedig birtokon belül van.)

Na ez egyszer előny másodszor pedig nagy - nagy hátrány.
Mi van ha ezen a szakaszon van szivárgás.... netán csőtörés ?

Hát a fővízmérős tulaj fizet minden költséget !!

Az ő mérője még méri az áthaladó mennyiséget, de az al vagy mellék vízmérősé nem.

Jól ki van ez találva. A Műveket kár nem éri.
Az összenőtt felek meg had marják egymást !!

Szomorú örökös # 2021.02.24. 04:47

Annaerzsébet

néha olyan tehetetlennek érzem magamat

Ez így van, főleg hogy engem is elküldtek a vízműveknél, hiába mentem be személyesen cirkuszolni. Nagyon borzasztó érzés, mikor gyakorlatilag úgy gondolják, hogy ők bármit megtehetnek egy rendesen fizető ügyféllel szemben csak azért, mert ugyanabban az udvarban egy másik erre nem volt hajlandó. Nekik a pénz a lényeg és gyanús, hogy mivel már a te magánterületeden van az adott vízvezeték, ami a szomszédhoz megy át, a vízművek saját elhatározásából nem fogja beszerelni a szűkítőt, de neked jogod van ezt megtenni. Viszont fel kell rá készülni, hogy utána aztán végképp elmérgesedhet köztetek a viszony és nagyon sok gondot jelenthet a későbbiekben számodra.

Egyébként én egy kb. két hónapos időszakra meg is vontam tőlük teljesen a vizet, ami teljesen jogos is volt, mert akkoriban a törvény alapján elég volt a lehetőséghez, ha a közelben volt az utcán ingyenes kút - nálam ez szerencsére adott volt és ezt ki is használtam. A szomszédnak meg szerencsére nem volt annyi esze, hogy a jegyzőhöz rohanjon.

Nem volt egyszerű kapcsolat egyébként. 2011-ben annyira elegem lett belőle, mert telepakolta a lomjaival az udvar nagy részét, hogy birtokvédelmi eljárást kezdeményeztem ellene. Illetve mivel egy ormótlan vasbódét is felhúzott a saját kertrészén engedély nélkül, azért is bejelentettem az építési hatóságnál. Szerencsére mindkét hatóság elvégezte a dolgát. Az udvart nagyon gyorsan kipakolta, csak ne kapjon érte büntetést, illetve a bódét is lebontatták vele, így visszaállt a régi rend év végére. Ez a két ügy így még természetesen törvényesen zajlott ellene - a vízcső levágása volt egyedül véleményes. Elégtétel volt számomra az is, hogy amikor egyszer később ő ment be a vízművekhez, akkor őt is elhajtották, mondván hogy ő nem a vízmű ügyfele, velem egyezkedjen, ha bármit szeretne, mert én vagyok a főmérőre leszerződve. A főmérő utáni mellékmérő kiépítéséhez eleve ugyebár az én aláírásom kellett nekik, hogy hozzájárulok.

Szomorú örökös # 2021.02.23. 16:09

Annaerzsébet

Egyébként később vissza tudtad tőle perelni a vízdíjat? Vagy hogy oldódott meg a problémád?

Nem volt rá szükség. Nálam egy rokkantnyugdíjas alkoholista lakott a házrészben, ahol a mellékmérő a lakáson belül volt felszerelve. A lánya volt a tulajdonos és eléggé nehezen értettünk szót. Aztán egyszer elkezdtem neki ügyvéden keresztül leveleket küldeni és kb. két levélváltás után egyszer csak ott volt, majd értelmesen elkezdtük megbeszélni a dolgainkat. Való igaz, hogy belengettem neki egy közös tulajdon megszüntetése pert is, ha nem tesszük helyre a ház dolgait, aminek persze jeleztem a költségét feléje és lehet ez volt a döntő pont, amikor végre leültünk tárgyalni. Mielőtt onnan eljöttem, egyrészt újból megkötötték a mellékmérő-szerződést, másrészt pedig korrektül kiszámolták 5 évre visszamenőleg a vízdíjat és aszerint kifizettek. Lehet nekem szerencsém volt. Azóta eljöttem onnan és engem már nem érint a történet.

A két épület fizikailag kerítéssel van elválasztva, a szakasz pedig birtokon belül van. Ide föl lehet szerelni a szűkítőt, még a szomszéddal sem kell találkozni. Meg hát ezek a 100 éves csövek olyan könnyen törnek..:-)

A csövet nem törném el, mert utána majd a végén neked kell helyreállítani is. De a szűkítő így már egészen konkrétan megoldható úgy, hogy ő azt ne tudja kiszerelni. Az már más kérdés, hogy még így is megcsinálhatja a galibát, ha egész nap kinyitva tartja a csapot, mert akkor azon bizony folyamatosan fog folyni a víz, még ha nem is túl nagy intenzitással.

Szomorú örökös # 2021.02.23. 14:21

oligaliga

Mellékmérő után is be lehet szerelni, ha a műszaki feltételek adottak.

Nyilván ha a mellékmérő lakáson belül, a szolgáltatótól elzárva van, akkor túlzottan sok értelme nincs, mert simán ki tudja szerelni onnan, ha egy kicsit is ért hozzá. Aki renitens nem fizető, azt az ezért járó bírság összege sem fogja elriasztani. Csakis úgy van értelme, ha az a nem fizető ügyféltől kellően védett helyen van elhelyezve.

Nem mellesleg nálam se szereltek anno a hülye szomszéd órájára szűkítőt, hiába balhéztam velük. Neki csak az volt a lényeg, hogy valaki a fogyasztást kifizesse. :-O

oligaliga # 2021.02.23. 11:46

Mellékmérő után is be lehet szerelni, ha a műszaki feltételek adottak.

Szomorú örökös # 2021.02.23. 11:34

Annaerzsébet

A szűkítés rég megérett nekik (tudom a vízművesektől)

Lehet rosszul tudom, de szűkítő egységet csak bekötési főmérőre tesznek, mellékmérőre nem.

oligaliga # 2021.02.23. 09:45

Tegyük tisztába a dolgot, mert amit most leírtál, azért nem kicsit változtat a következményeken.

Kezdve azzal, hogy az örökösnek a halált követő 60 napon belül be kell jelentenie, hogy ki az új felhasználó, akkor is, ha a hagyatéki eljárás még nem fejeződött be. (58/2013. Korm. r. 60.§) Ez lehet az örökös maga, a bérlő, haszonmélvező, a szomszéd, mindegy, aki aláírja.

Ha ezt nem tettétek meg, akkor örökösként Ti feleltek a vevő birtokba lépéséig a bekötési vízmérőn (nem főmérőn) keletkezett fogyasztásért (amiből le kell vonni a szomszédnak számlázott összeget), függetlenül attól, hogy a szomszéddal szemben a vízmű milyen intézkedéseket foganatosított.

A mellékmérő lehet kültéri és beltéri is, szíve joga a fürdőszobába a csap alá szereltetni, ha egyébként megfelel a műszaki előírásoknak.

A szűkítésre csak a jogszabályban meghatározott esetekben és módon kerülhet sor, ahhoz neked - ilyen értelemben - nincs közöd.

A vízmérő az ingatlan része, de: ha a vevőd nem jelentkezik be felhasználónak, a fogyasztásért a továbbiakban is Ti feleltek, ld. a fentebb hivatkozott jogszabályt.

SolnesM # 2021.02.23. 07:49

Nem ismeritek a vízmérők jogi státuszát.
csak az előttem lévő hozzászólásban volt főmérő, al mérő és mellék vízmérő megnevezés. Van egy 4. is.

Leszögezendő, hogy a szolgáltató így is úgy is megkapja a pénzét, tehát az összenőtt tulajoknak kell egymás között rendet tenni.

érvényes ez sok lakásos társas házakra ill. jelenleg egy kétlakásos valamire... olyan társasház félére.

Annaer.. betnél éppen az eladandó ingatlan tulaja rendelkezik rendelkezik a főmérővel, a másik szerintük az almérővel, de mivel szerződve van a Művek felé nem almérő hanem mellék vízmérő. Tehát a Vízmű vagy megkapja a járandóságát az almérőstől--
  • a mellék vízmérőstől, de ha macerás a beszedés nyilván a főmérős fizet mindent.

Ezért un. ikervízmérőt kell készíttetni. A költségeket felezni kell.

Annaerzsébet mi van ha a te főmérőd után szivárog a víz mielőtt az almérő- mellékvízmérőhőz ér ? lehet az a vezeték szakasz csak 1 m vagy 10 m mindegy. Azalmérős/mellékmérős társad órája nem méri, de a tied igen. Nagyon ráfaragsz.
Vagy ha a két mérő között az almérős társ megcsapolja a vezetéket , Akkor is ráfaragsz.

Szomorú ... vizet elzárni nem szabad, de a nemfizető fogyasztóét nagyon le lehet szűkíteni.... csak az ivóvíz szolgáltatás a kötelező... napi 3 liter /fő.

Annaerzsébet :

kié a kellemetlen szomszéd? Az ingatlantulajdonosé vagy a vízművel szerződőé”?

Mindig a főmérős tulajé az művek soha sem fizet rás. Ha fizet a mellékmérős tulaj azt köszönettel elfogadja , lekönyveli... ha nem, akkor fizet a főmérős.

Több lakásos házaknál, pl. a társasházaknál van egy főmérő és pl. a 10 egyéni lakásnál mellék vízmérő.
Ha a 10 mellékből 3 nem fizet azt azért méri a főmérő
Tehát 3 m3/ hónál a 10 lakás 30 m3 -t mér , a főmérő 32 m3-t- A művek beszedi a 10 -től a 30 m3 árát + a 32 .ből ezt levonja... az csak 2 m3 -t fizet... összesen 32 a műveknek.
ha 2 -en nem fizetnek, semmi probléma, kapja a 8x 3 = 24 m3 közvelenül a mellékmérősőktől és ezt a 24 -t levonja a 32 -ből, azaz a főmérős nem 2 m3 fizet hanem 8m3-t. a 30 + 2 az 32 és a 24 + 8 az is 32. A műveknek mindegy . A résztulajok, társtulajok, rosszszomszédok intézzék el egy más között... ha már így összenőttek.
Tehát 2 tulajnál az un. ikervízmérő.

Kijön kb. félmillából.
De nincs vita !!

oligaliga # 2021.02.23. 07:20

Amúgy a szomszéd nem lesz senkié, Magyarországon egyenlőre tilos az emberkereskedelem. :D

oligaliga # 2021.02.23. 07:19

Annaerzsébet

Ha a vevő lesz a szerződő fél is, akkor nem mindegy?