termőföld elővásárlási jog


potaj88 # 2020.11.12. 21:06

Tud esetleg valaki ajánlani szakembert, ügyvédet vagy ezt a dolgot jól ismerő/értő akármilyen személyt?

drbjozsef # 2020.11.11. 10:38

Igen. Lásd Fftv. 22.§(2).

Az utolsó tagmondat kifejezetten "TÖBB elővásárlásra jogosult"-at ír, tehát az azonos sorrendű vevő és elővásárló közül nem választhat. A vevő viszi a földet. De ez logikus is, végülis vele kötött egy szerződést.

hajdu9 # 2020.11.11. 08:05

drbjozsef,

Köszönöm válaszát! Így van, egyikünk sem számít szomszádnak, mindketten helyben lakó földművesek vagyunk. Ezek szerint (ha jól értem) elővásárlási joggal csak az élhet, aki a földforgalmi törvény 18§-a szerint "magasabb" szinten áll az elővásárlási sorrendben, mint a vevő?

drbjozsef # 2020.11.11. 07:42

hajdu9,

Fftv.
...
9. helyben lakó: az a természetes személy, akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási területén az adás-vételi, a csere, illetve a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekszik;

10.helyben lakó szomszéd:

  1. aki helyben lakó és a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel, vagy
  2. akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, mely szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekvése szerinti településsel, és a tulajdonában vagy használatában lévő, a lakóhelye szerinti településen fekvő földje szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;

Településen belül nem számít. Ha jól értelek egyikőtök sem számít szomszédnak. Ily módon nem számít a többi feltétel, se nálad, se nála. Nincs a vevőjelölttel szemben elővételi jogod szerintem. (Még csak nem is választhat téged, mert a vevő és a vele azonos szinten lévő elővásárló között nem választhat, csak az egyes egy szinten lévő elővásárlók között).

hajdu9 # 2020.11.11. 07:12

Tisztelt Fórumozók!

Adott egy külterületi rét művelési ágú földterület, ami kifüggesztésre került a helyi önkormányzatnál. A potenciális vevő és az eladók által kötött szerződésben a vevő a következőképp nyilatkozik az elővásárlási jogáról: "olyan földműves, aki helyben lakónak minősül". Az említett személy már évek óta mezőgazdasággal foglalkozik és több 10 ha területtel rendelkezik a település más részein.

A településről tudni kell, hogy egy kisváros, mely a "városközpont" mellett több városrésszel rendelkezik (ezek közigazgatásilag a városhoz tartoznak, a lakcímkártyán a város neve szerepel minden esetben). Én abban a városrészben lakom, ahol az adásvétel tárgyát képező földterület is elhelyezkedik, míg a vevőjelölt a "városközpontban" lakik.

További részletek: én jelenleg 28 éves vagyok, még nem rendelkezem saját termőfölddel, most szeretnék elkezdeni gazdálkodni. Ehhez a nyáron megszereztem az "Aranykalászos gazda" képesítést, tehát szakirányú végzettséggel rendelkezem.

Kérdés: élhetek-e a vevőjelölttel szemben elővásárlási joggal a fent részletezett helyzetben? A "helyben lakó földműves" besoroláson belül számít, hogy én az adott városrészben, azaz közelebb lakok a földterülethez, mint ő? Esetleg az előnyt jelent neki, hogy már évek óta gazdálkodik és jelentős mennyiségű földterülettel rendelkezik? Vagy nekem jelent előnyt, hogy fiatal, kezdő földműves vagyok?

Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.11.06. 18:40

potaj88,

Szerim igen, élhetsz.

Megfelelsz az Fftv.18.§(1) bekezdés "e" pontjának.

Ha a vevő nem földműves e törvény szerint, akkor elővételi jogod van vele szemben.

Természetesen, ha jelentkezik másik elővásárló is, aki az "e" pont előtti résznek megfelel, akkor ő lesz a vevő.

Az elővétel benyújtásához keress szakembert, fontos hogy alakilag is kifogástalan legyen az elfogadó nyilatkozat.

potaj88 # 2020.11.06. 15:03

Igen, rendelkezem Aranykalászos Gazda képesítéssel.

drbjozsef # 2020.11.05. 06:28

potaj88,

Megfelelsz az Fftv. 5.§ (7) pontjában definiált földművesnek? A 3 évnek látom nem, de van szakirányú, a végrehajtási rendelet szerinti végzettséged?

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

potaj88 # 2020.11.04. 14:30

Kérdéssel fordulnék hozzátok elővásárlási jog kérdésben.

Nyilvántartásba vett földműves vagyok, azonban csak néhány hete. X településen lakom és kinéztem Y településen két szántót ami nagyon ideális volna számomra. A kérdés élhetek e elővásárlási joggal a jelenlegi vevővel szemben.

A száraz tények:

  • üzemközpontom a lakhelyem lett a nyilvántartásba vétellel egy időben kb 1 hónapja, de a lakhelyem X település már több mint 3 éve
  • X és Y település között kevesebb mint egy 1km távolság van a közigazgatási határok között
  • a jelenlegi vevő nem minősül földművesnek
  • szántó besorolású ingatlanokról van szó
  • jelenleg nincs bevételem földműveléshez köthető dologból lévén most kezdeném a dolgokat

Előre is Köszönöm!

László88 # 2020.11.02. 19:53

Üdv, azt szeretném kérdezni jár e állami támogatás legelő minősítésre?

Frenk85 # 2020.10.08. 16:37

Tisztelt Fórumozók!

Lenne egy kérdésem amire egyelőre nem találtam sehol se megoldást. Szóval nekem van egy föld telkem aminek a határa eléggé össze vissza van (nem egyemnes)Mellettünk az önkormányzatnak van egy földje. Ezzel szeretném kipótolni Kb 1200 M2-ről lenne szó. Az önkormányzat benne is lenne a dologban. A probléma ott kezdődik, hogy bérbe van adva (Persze a bérlő nincs benne). Ha minden igaz idén lejár a szerződése újra kell hosszabítania. A bérlő családi gazdálkodó, így mindenhogyan megelőz engem plusz a régi bérlőt előny illeti meg ha jól tudom. Szóval 2 megoldást látok nem tudom mennyire járható.

  1. Önkormányzattal megeggyezek valami telek rendezéssel esetleg cserével így a bérlő elvileg nem szólhat bele (ez lenne a macerásabb mert nekem eléggé kiesnek a telkeim az érdekszférából.
  2. Megpróbálom kibérelni valami extrém magas áron hátha sokalja azt a pár M2-ért. Majd pár év múlva megveszem.

Esetleg valami javaslat vagy ötlet hogy tudnám megvalósítani, hogy megkapjam?

drbjozsef # 2020.10.03. 16:09

Eraboo,

Ezt nem tudom pontosan, de az Fftv. 21.§-a részletesen leírja az elfogadó nyilatkozat követelményeit. Olvasd el alaposan, mert ha nem felel meg, elutasítják.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Eraboo # 2020.10.03. 13:22

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm szépen a 2020. 09. 16-án írt válaszát, így már teljesen érthető.

Az ügymenetben közben annyi történt, hogy Adatszolgáltatásra kaptam felhívást az illetékes NAK-tól.

Az Adatszolgáltatás beadványra vonatkozóan nem találtam információt, ezért szeretnék segítséget kérni, hogy formailag rendben legyen, emiatt semmiképpen se legyen figyelmen kívül hagyva.

Az Adatszolgáltatás beadvány tulajdonképpen egy nyilatkozat ami két tanus magánokirat kell legyen, vagy egy 'Adatszolgáltatás' megnevezésű dokumentum, amit elegendő nekem aláírni?

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.30. 21:17

Ez csak egy aránypár. Semmi garancia nincs rá, hogy ténylegesen is ekkora terület használatára jogosult az eladó.
Egyrészt a tulajdoni arányokkal azonos területi arány nem kötelező, attól a tulajdonostársak szabadon eltérhetnek. Másrészt termőföldre ez az eltérés különösen indokolt lehet, ha például a művelési ág nem azonos a teljes földön - a legelő, rét értéke például jóval kisebb mint a szántó vagy a gyümölcsös -, de nagyobb táblában akár a minőség (AK-érték) is eltérhet.

Lyonee # 2020.09.30. 20:40

17,41022ha
9000/13354=0,673955
25,8329 x 0,673955=17,41022

Jutka70 # 2020.09.30. 18:05

25,8329 összterületből a 9000 részét venném meg a 13354 részből. erre értettem ebből nem lehet megtudni mennyi az ő része azaz a 9000 mennyi is a 25,8 ha ból?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.30. 18:01

Azt nem lehet tudni - hiszen csak egy használati megállapodáson múlik, mekkora és milyen területet birtokolhat természetben. Azt tőle kell megkérdezni, a helyszínen meg kell nézni. (Nem árt a szerződésben is körülírni.)

Jutka70 # 2020.09.30. 17:38

köszönöm, esetleg azt megírná hogy mennyi az eladónak a része ebből?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.30. 16:54

Ez nem jogi kérdés. Ahogy megegyztek.

Jutka70 # 2020.09.30. 14:21

Üdv, érdeklődni szeretnék, földvásárlás előtt állok, 25,8329 összterületből a 9000 részét venném meg a 13354 részből. Ha jól számoltam akkor a megvásárolni kívánt rész 17,3 ha? az eladó azt szeretné hogy az ügyvédnél legyen letétben a vételár a kifüggesztés lejáratáig. Jó e ez így vagy csak a 60. nap után fizessen ki a vételárat?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.30. 08:04

Meg lehet próbálni, pénzbe nem kerül.

kccferi # 2020.09.30. 07:18

Köszönöm a gyors választ!

Ez felmerült bennem is, azonban a kifüggesztett szerződésben szerepel e következő sor:

'A felek kifejezetten kijelentik, hogy az ingatlani illetőségeik jogi értelemben nem tekinthetőek oszthatatlannak,azok külön-külön, önállóan, egyedileg meghatározott vételár mellett, de egy szerződésben foglaltan kerülnek eladásra.'

Ez sem ad reményt a sikerre?

Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.28. 17:14

Bukod. Egybefoglalt ingatlanoknál nem lehet mazsolázni.

kccferi # 2020.09.28. 17:06

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésem lenne. Az önkormányzaton kifüggesztésre került egy többszereplős adásvételi szerződés (ajánlat). Több eladó, két vevő (egy család) és több tulajdonrész különböző helyrajzi számokon (vegyesen szántóföld ill. erdő).
Az egyik erdőben tulajdonostárs vagyok az eladókkal, így egyértelműen elővételi jogom van a vevővel szemben, aki ezt a részt megvenné, mivel Ő nem tulajdonostárs. Minden egyéb tekintetben jogosult vagyok a vételre (földműves, helyben lakó...). Én értelemszerűen rájelentkezem erre a tulajdonrészre, de csak erre a részére - hiszen amúgy is csak itt vagyok elővételre jogosult.
Mi a következő lépés? Nyilván új szerződést kell kötni mind a vevőknek, mind pedig nekem a megfelelő eladókkal a korábbi feltételek szerint (ár fizetési feltételek, stb.), vagy egyszerűen újra indul minden, akár a feltételek is változhatnak. Egyáltalán kinek kell kezdeményezni az új eljárást. Van-e erre szabály?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.21. 12:15

Mondjuk, ha a szántóföld minősítésű földet beültetem gyümölcsfákkal, az már engedélyköteles?
Azt csak bejelentésköteles.