termőföld elővásárlási jog


S.Zoltán # 2020.09.21. 10:36

Köszönöm a gyors választ drbjozsef!

Folyamatosan böngészgetem, és egyeztetek a társtulajdonossal.
Felmerült bennem még egy kérdés, ha a párom nevére kerül 100%-ban a föld, átminősítheti gyümölcsössé?

A másik, olvastam, hogy szántóföldet másra hasznosítani csak engedéllyel lehet. Mondjuk, ha a szántóföld minősítésű földet beültetem gyümölcsfákkal, az már engedélyköteles?
Ha engedélyköteles, akkor a jelenlegi kb 8 éves gyümölcsfa állománnyal már szabályt sértett a jelenlegi tulajdonos?
És ha megvesszük, akkor esetleg bajba kerülhetünk miatta?

"Végső soron a gyereké lesz minden, egyszer...
és elég kis összegről van szó (250e ft-ról), ha esetleg bukó lesz a dolog, nem bukok sokat)"

köszönöm az eddigi segítségét.

drbjozsef # 2020.09.21. 10:06

S.Zoltán,

Szerintem tanulmányozd az Fftv.-t.

1.: igen, van haszonbérletre ugyanúgy előhaszonbérleti jog, mint az adásvételre. Úgyhogy ez halott ötlet.

2.: Egyenes ági hozzátartozó esetén nincs elővásárlás, jóváhagyás, kifügesztés. Cserébe de, lehet gondod, ha neki ajándékozod, akkor az az ő vagyona lesz, azt többet TE nem tudod eladni, csak gyámhatósági jóváhagyással, a pénz megy a gyerek letéti számlájára.
Mint törvényes képviselő szerintem kezdeményezhetsz, az engedély nem attól függ ki kéri.

S.Zoltán # 2020.09.21. 07:22

Tiszteletem!

Párom nevén van egy szántó besorolású földterület 50%-a.
Másik fele a volt férj tulajdona.Van egy közös gyerekük, aki nagykorú (20), illetve nekünk is van egy közös gyerekünk aki kiskorú (4).

A volt férj szeretné eladni a szántót... ami kb 3400nm.
A hivatalos procedúrát ismerem, kifüggesztés, 60 nap.
Viszont a társtulajdonosnak (párom) nincs elővásárlási joga?
Igaz nem földműves társtulajdonos, és nem is lakik 20km-en belül...

Mi lehet ilyenkor a legegyszerűbb módja, hogy a kivásároljuk a volt férjet? (nekem sincs elővásárlási jogom, törvény szerint)

Lenne 2 alternatívám, kíváncsi vagyok működne e:

1. Bérbe adja nekem a földterületet 10 évre, közben elindítjuk az adásvételt, kifüggesztik, de mivel bérlet van rajta elképzelhető nem fogják megvásárolni, így enyém lehet? Maga a bérbeadásnak van valami minimum követelménye? Teszem azt megegyezünk, hogy adok évi 10 kg szilvát érte.
Illetve van e bérbe adási előjog?

2. Volt férj ráíratja részét a nagykorú gyerekre, párom ráíratja a kiskorú gyerekre, és én kifizetem a férjet.
A szántót én gondozom tovább.
Lehet e abból problémám, hogy kiskorú gyerekre íratok egy ilyen földet? Gondolok itt arra, hogy eladásra kerülne a sor, esetleg utat terveznek a földön.
Másik nagy kérdés, ha a 2 gyerekre kerül a föld, én, mint a kiskorú gondviselője, kezdeményezhetem e a szántő gyümölcsössé írását?

előre is köszönöm.

drbjozsef # 2020.09.16. 06:13

Eraboo,

A kérdésem az, hogy a földsorban számít az a mi esetünkben, hogy ökológiai művelés és eredetmegjelölt termékek előállítása céljából szeretnénk a területet vagy ez csak a már 3 éve gazdálkodókra vonatkozik?

Amennyiben induló gazdálkodás esetén is számít ez, akkor ezt az adás-vételi szerződésbe kellett volna belefoglalni?

A kérdésem az, hogy mi a kérdésed?

A törvény szövege egyértelmű :

a szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld eladása esetén az a földműves, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adásvétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van, és aki számára a tulajdonszerzés célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása;

Ezek között logikai ÉS kapcsolat van.
Akkor előződ meg az elővásárlókat (és akkor is csak az (1). d és e pontban lévőt, nem az összeset!), ha

  • földműves vagy ÉS
  • 3 éve 20km belül laksz vagy ezen belül van a mezőg. központod ÉS
  • ökológiai gazdálkodást fogsz folytatni.

Ha az a kérdés, a 3 év csak a lakóhelyre vonatkozik, arra nem, hogy már most is legalább 3 éve ökológiai gazdálkodást kell folytass.

Szerintem az adásvételibe nem kell belefogalmazni ilyet, elég, ha a törvényhelyre hivatkozva beadod az elfogadó nyilatkozatodat. Már ha te az elővásárló lennél a fenti szabály alapján. Annyi féle elővásárló lehet, nem is lehet mindent belevenni az (eredeti) adásvételibe, de nem is kell, és értelme se lenne. Ott a törvény, elég az.

Eraboo # 2020.09.15. 14:06

Tisztelt Fórumozók!

Földterület adás-vétele esetén a törvényből az alábbiakban idézettek szerint - ha jól értem - a földsorban előrébb kerül az, aki a földeket ökológiai gazdálkodás és eredetmegjelölt termékek előállítása céljából kívánja megszerezni.

A vétellel érintett földterületen - amennyiben az ügymenet lezárásaként a tulajdonjog részemre kerül bejegyzésre - most kezdenénk meg az ökológiai termelő tevékenységet, azaz ezt megelőzően nem műveltünk és jelenleg sem művelünk még egyetlen területet sem.

A törvény szövegében az ökológiai művelésre és eredetmegjelölt termék előállítására vonatkozó részben a 3 éves 'kikötés' szerepel.

A kérdésem az, hogy a földsorban számít az a mi esetünkben, hogy ökológiai művelés és eredetmegjelölt termékek előállítása céljából szeretnénk a területet vagy ez csak a már 3 éve gazdálkodókra vonatkozik?

Amennyiben induló gazdálkodás esetén is számít ez, akkor ezt az adás-vételi szerződésbe kellett volna belefoglalni?

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.01. 10:15

a méz megfelelhet ennek?
Nem valószínű. Olyasmiről van szó, mint a cecei paprika, móri ezerjó...

lajcsó # 2020.07.31. 15:45

"Legelő vásárlása előtt állok 4 hektár krb. rendelkezem őstermelői igazolvánnyal, és helybéli vagyok."
Ha nem vagy regisztrált földműves, akkor a földet nem szerezheted meg.

potaj88 # 2020.07.31. 15:27

földművest - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében – megelőzi :

  1. a szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld eladása esetén az a földműves, aki számára a tulajdonszerzés célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása.

Ez biztatónak hangzik, a méz megfelelhet ennek?

potaj88 # 2020.07.31. 14:57

Ennek kapcsán még azt olvastam a földtörvénybe hogy az eladó ilyenkor megválaszthatja kinek adja el, viszont mivel azonos a "szintünk" ő már ezt megtette az adásvételi szerződéssel? vagy ilyenkor esetleg még mindig választhat kinek adja el?

potaj88 # 2020.07.31. 14:55

Kedves Fórumtársak.

A kérdésem az volna, hogy adott egy kifüggesztett zártkert ahol a vevő helyben lakó földműves(kamukalászos de ez lényegtelen gondolom). Én szintén helyben lakó földműves (és őstermelő) vagyok, ilyen esetben az elővásárlás tekintetében egyenrangúnak minősülünk. Van értelme ilyenkor elővásárlási joggal a jegyzőnél próbálkozni, hogy hátha majd a hatóság figyelembe veszi h nálam tényleges termelés is van, vagy ilyenkor nincsen mit tenni?

Köszönöm előre is mindenkinek.

drbjozsef # 2020.07.21. 18:19

Jutka70,

Nem. Elvileg nem lehet költséged.

Ha van elővásárló, akkor célszerű belefoglalni a szerződésbe, hogy ki (általában a vevő) fizeti az ügyvédet, az esetleges átadott foglalót, és hogy a vételárat meddig kell kifizetni. Én a teljes árat csak a kifüggesztés és jóváhagyás után fizetném ki, addig legfeljebb letétbe (aminek a költségét szintén belevenném).

És aztán azt is, hogy a törvény szerinti elővételi jogosultak ha lefogadó nyilatkozatot tesznek, akkor a fenti költségeket a vevőnek X napon belül meg kell fizetniük, az eladónak a foglalót Y napon belül vissza kell utalnia.

Jutka70 # 2020.07.21. 15:41

köszönöm erre voltam kíváncsi. de ha lesz elővásárló, az adás vétel költségét buktam?

drbjozsef # 2020.07.21. 15:18

Kinézed a földet, megállapodsz a tulajdonossal, ügyvéd előtt adásvételt köttök, a szerződést kifüggesztik, jóváhagyja a kormányhivatal, kifizeted, birtokba veszed, használod.

Ez röviden.

Kivéve, ha elővásárló belép, de akkor te kikerülsz, és nincs is teendőd.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.21. 14:36

A törvény bonyolult, "rövid információ" nincs.

Jutka70 # 2020.07.21. 13:50

értem, de az eladó, azt mondta hiába kötünk adás vétel ki is fizethetem, de ha nem én vagyok a jogosult vásárló, ő neki vissza kell adnia az árát. Ezért kérdeztem a menetét, feleslegesen adásvételért sem szeretnék fizetni. Írtam is csak rövid információt szeretnék mert még sosem vásároltam földet, de szeretnék.

drbjozsef # 2020.07.21. 07:05
alfateam # 2020.07.21. 05:02

Hová kell fordulni vásárlási igénnyel?
Egy ügyvédhez aki jártas a földtörvénybe.
És nem ártana ha Te is olvasgatnád!

Jutka70 # 2020.07.20. 20:37

ui: jelenleg anya juh támogatást kapok.

Jutka70 # 2020.07.20. 20:26

Üdv.

Legelő vásárlása előtt állok 4 hektár krb. rendelkezem őstermelői igazolvánnyal, és helybéli vagyok.

Kérdésem az lenne, a mellette lévő tulajdonos 20 km re lakik, én a megkívánt vásárolni legelő tulajától a 8 szomszéd vagyok.

Kik az elővásárlása jogosultak, kérem írja le a lépéseket, mert még zöld fülű vagyok ezen a téren, a tulaj nem mondja nem híreszteli hogy eladja. Kifüggesztés, hol és mennyi ideig van?

Ki dönti el kié lesz végül is a terület? Hová kell fordulni vásárlási igénnyel?

Köszönöm szépen.

gerbera317 # 2020.06.18. 09:40

Esetleg, ha az a festmény mezőgazdasági területet (rét, legelő, szántó, erdő) ábrázol?... ;-)

Csuklósbusz # 2020.06.18. 09:18

Nem is cserélni, fizetni akartam festménnyel.. :-)

Ha a helyembe akar lépni valaki akkor neki is kell lennie egy ugyanolyan festménynek?

Illetve a fő kérdésem, úgy lehet-e kötni a szerződést valamilyen csavarral hogyha a helyembe lép valaki attól még én maradhassak birtokban x ideig?

Mondjuk az adásvételiben kikössük hogy lakhatok a tanyába 2 évig szívességi lakáshasználóként is, + ha valaki elővéteis mégis megveszi attól még a szívességi vonatkozzon rám?

Kolombusz Krampusz # 2020.06.17. 13:31

Csuklósbusz, a "festményes" cserét nyugodtan felejtsd el, mert a Földforgalmi tv. 12. § (1) bekezdése szerint

"A föld tulajdonjogát csere jogcímén akkor lehet megszerezni, ha a csereszerződésben a felek a föld tulajdonjogának kölcsönös átruházására vállalnak kötelezettséget és

  1. a csere tárgyát képező egyik földrészlet az azt megszerző cserepartnernek a már tulajdonában álló földrészletével azonos településen fekszik, vagy
  2. a cserepartnerek

ba) egyike helyben lakónak minősül, vagy

bb) egyikének lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a csere tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van."

Kolombusz Krampusz # 2020.06.17. 13:28

Csuklósbusz, honnan veszed, hogy 5 évig nem eladható?

A Földforgalmi tv. szerint "... a szerző fél ... nyilatkozatban vállalja, hogy ... a földet a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig ... más célra nem hasznosítja", de arról nem kell nyilatkoznia, hogy 5 évig nem adja el.

Csuklósbusz # 2020.06.14. 09:31

Egyáltalán földet el lehet adni 5 éven belül?

Foglalkozik valaki ilyenekkel, vagy hiába írja a szerződés hogy 5 évig nem eladható, senki nem nézi ha 1 év után továbbpasszolják?

Csuklósbusz # 2020.06.14. 08:58

A zártkerti, tanyasi ház is földforgalmis, ott a csere sem nagyon játszik magánemberként: "szerződés birtok-összevonási célú földcserének" kell minősülnie.

Az hogy autóval, festménnyel fizetek az esetleg tényleg jó ötlet.

De a nepper sem lesz hülye, odamegy a tulajhoz és mondja hogy kap két autót szerződésen kívül csak fogadja el az ajánlatát..