termőföld elővásárlási jog


athlasz # 2022.02.16. 15:34

Üdv!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy hol tudom megnézni, pontosan milyen dokumentumokat kell csatolni ahhoz, hogy érvényesíthessem az elővásárlási jogom. Az az igazság hogy már beadtam, de még nem járt le a kifüggesztés. Egy ügyvédnek fizettem érte, ő írta, csak nem szeretném ha valami mégis hiányozna... (Csak egy oldal A4-es, pár bekezdéses papírt adtam be, a végén két tanúval. Egy osztatlan közös tulajdonú kiskertről van szó, ami papíron gyümölcsös. Nem vagyok szomszéd, csak tulajdonostárs, nem kell ilyenkor pl. tulajdoni lap másolat, vagy hasonló? Illetve ha hiányos lenne, szólna a földhivatal vagy akárki, van lehetőség pótlásra?)
Köszönöm!

potaj88 # 2022.02.16. 07:05

Volt már pont ugyanilyen esetem és a záradékolt adásvételi és a határozat alapján simán bejegyeztek. Az eredeti vevő nem akarta elfogadni a pénzt (számlaszám nem volt, ment tértis levél és rózsaszín csekken is próbáltam, már épp intéztem volna a közjegyzői letétet mert az egyszerűbb mint a bírósági, amikor hirtelen megjelent és elfogadta, de addigra már a földhivatalba a papírokat elküldtük) Egyébként ha a szerződésben nem kötötték ki, hogy a pénz vevőnek jár vissza akkor fizess az eladónak, jogviszonyban vele vagy.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 06:18

Láttam már esetet, ahol az eredeti szerződés és a megyei földhivatal jóváhagyása alapján bejegyezték az elővásárlási joggal élő tulajdonjogát. (Azóta is pereskedünk miatta, de az egy másik történet.)

A tulajdonjogszerzésed aligha függ a vételár megfizetésétől; kivéve, ha a hozzájáruló nyilatkozat külön íven az eljáró ügyvédnél van letétben. A vázolt tényállás mellett a helyedben bírósági letétbe fizetnék.

Foldi # 2022.02.15. 20:13

Üdvözlöm, elővásárlóként velem köt szerződést a földhivatal, de az eredeti vevő illetve az ügyvédje nem reagál a megkeresésünkre, hogy kifizethessem neki az általa az eladóknak már kifizetett vételárat. 10 napom lenne rá, 9 már letelt, érhet valami hátrány, ha bizonyítani tudom, hogy én megpróbáltam megtudni a számlaszámát az eredeti vevőnek, de elutalni együttműködés hiányában nem tudtam? Ugyanide tartozik, hogy a szerződés szerint az összes eladó beleeggyezett a vevő tulajdonjogának a bejegyzésébe, akinek a helyére beléptem. Kérdés, hogy ez elég-e tulajdonjog-bejegyzéshez, avagy nekem fel kell kutatnom az összes eladót,és külön-külön rimánkodni nekik, hogy ugyan írnák nekem is alá a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt? Válaszukat előre is köszönöm.

Dave # 2021.10.20. 20:35

Üdvözlöm!
ez év februárban haszonbérleti szerződést kötöttem egy területre. Kifüggesztés lejárta előtt az előző bérlő rájelentkezett.
Elvetette a földet napraforgóval. Június végén megkaptam a földhivataltól a határozatot, mely szerint én vagyok a jogszerű földhasználó.
A területet még nem aratta le, nem is fogja valószínűleg.
Mit tudok tenni ebben az esetben?
Szólítsam fel, hogy adja át művelésre alkalmas állapotban a területet, vagy szártépőzzem le? Ekkor követelheti a mezei leltárát.
Igaz én is kártérítéssel léphetek fel felé. Viszont szeretném elvetni a földet.
Problémás ember, a földbérletet is többszöri felszólítás után nehézkesen fizette meg. Nincs túl jó híre.
Ha szóban meg is állapodunk valamiben, ki tudja, hogy mikor tagadja le.
Tanácsát előre is köszönöm.
Dávid

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.11. 17:55

Ez ilyen. Megértheted, hogy van egy minimum vállalási ár, amely alatt nem éri meg órűkat dolgozni egy ügyön.

jamborjacint # 2021.10.11. 16:08

Kis értékű termőföldnek minösülő ingtlnt vajon melyik ügyvédnél lehetne átíratni, mert az ügyvédi díj 1/5- 1/6 a vételárnak ???

drbjozsef # 2021.10.05. 04:54

Zahoran Gyula,

Ha ez belterület, és "kivett", akkor ez egy építési telek, a szomszédnak nincs elővételi joga törvény szerint.

Vedd meg az árverésen.

Zahoran Gyula # 2021.10.04. 20:02

Tisztelt Szakértők!
Röviden a kérdésem:
Belterületi ingatlanra (földre, telekre) is vonatkozik-e az elővásárlási jogom, mint szomszéd.

Hosszabban:
xy településen, belterület 12345 hrsz. alatt felvett, 753 m2 területű, „kivett beépítetlen terület” megnevezésű ingatlan

  • ról lenne szó. Ami a családi házunk közvetlen melletti , üres telek.

Ezt az önkormányzat szeretné árverezni, a leírásban az állam szerepel, mint elővásárlásra jogosult. (5 milla felett)
Viszont szeretném régóta megvenni, nem szeretném más kezére kerülne.

(((Az ingatlan-nyilvántartásról szóló CXLI. törvény végrehajtásáról szóló 109/1999.(XII.29.) FVM rendelet 50.§-a értelmében:
Művelés alól kivett területként kell nyilvántartani a következő területeket:
A településekkel kapcsolatban művelés alól kivett területek:

  1. a település belterületén az egy hektárt meg nem haladó beépített és beépítetlen földrészlet, függetlenül attól, hogy azon mező- vagy erdőgazdasági művelést folytatnak,)))

Jogosult vagyok elővásárlásra???
Köszönettel: Zahorán Gy

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.28. 11:01

Akinek elővásárlási joga van egy földre, annak előbérleti joga is van.

wers # 2021.09.28. 10:41

Malna!

nagyon nem értetted meg a választ.

Semmis az a bérleti szerződés.

Azt nehéz megtiltani, hogy valaki saját kedvtelésére bármit is írogasson. Csak épp nem ér el vele semmit.

Malna # 2021.09.28. 10:11

Wers, József,
Köszönöm a választ!

Csak azt nem értem, hogy egy jogállamban, hogyan engedik, hogy egy szerződés aláírása után, (igaz, X ideig még az eladó a földhasználó és rendelkező) még azt a földet kilehessen adni bérbe(?), akár egy 3. személynek.

Így, ha a vevő nem figyel, akkor az eladó egy 3. személynek kiadja bérbe x időre, procedúra után a vevőé a föld, de a bérlet végett, annak lejártáig, addig rá sem mehet.
Lehet nem jól gondolom, de ez, ha így van, és nem lehet ellene tenni, akkor törvényi keretek adta ...(csalás).

drbjozsef # 2021.09.28. 09:20

Malna,

Olyan nincs, hogy nem a végleges szerződést függesztik ki. Csak azt lehet.
Ha van elővásárlásra jogosult, akkor szerintem az előhaszonbérletre is jogosult ugyanúgy.
Hiába a suskus : ha ki lett függesztve a szerződés, akkor annak feltételei szerint a földhivatal a szabályos (!) elfogadó nyilatkozatot benyújtó elővételre jogosultat fogja bejegyezni. Ha teljesíti is, a feltételeket.

wers # 2021.09.28. 07:56

kifüggesztés alatt vette ki bérbe a vevő az eladótól, mert elővásárló nyújtotta be igényét és így akarja kiszorítani.

Arany kis cukorfalat ez az eladó! Már eladta függetlenül attól hogy az elvásárlásra jogosult veszi-e meg. Elég gyenge próbálkozás.

(talán ismered a régi története, mikor a Gazsi háromszor adta el a lovát, mert az mindig hazament)

Malna # 2021.09.28. 06:18

kifüggesztés alatt vette ki bérbe a vevő az eladótól, mert elővásárló nyújtotta be igényét és így akarja kiszorítani.
És ez nem végleges adásvételi szerződés volt.

Kérdésem az lenne, hogy ha egy vevő a szerződés kötéskor kifizette a vételárat az eladónak, és letétbe helyezték a tulajdonjog és földhasználati lemondó bejegyzést az ügyvédnél, és a szerződésben is benne van, hogy nem kell 3. fél hozzájárulása a bejegyzéshez, és az Ön idézett mondata is benne van a szerződésben, hogy teher illeték illetve per mentes, akkor végül is, ha még is megteszi az eladó, hogy a jóváhagyó folyamat alatt kiadja bérbe az eladó egy 3. félnek, így ezekkel a fegyverekkel semmissé tehető ez a bérbe adás, jól gondolom?
Tehát jogilag védve van a vevő?

drbjozsef # 2021.09.28. 04:23

Ha eladta, nem az övé, hogy tehetné?
Egyébként a szerződésben nincs olyasmi, hogy per-, teher-, illetékmentes, használat, bérlet nem terheli, stb?

Malna # 2021.09.27. 18:29

Üdvözlöm!
Szerződés kötés után az eladó kiadhatja bérbe egy 3. félnek az eladott földet?
Amennyiben igen, úgy ezt jogilag miérr lehet, és mit lehet utána tenni?
A procedúra után semmissé lehet tetetni?
Köszönettel,

drbjozsef # 2021.09.24. 10:10

endrus24,

Pontosan ugyanazt, amit a vevőddel tehetsz, ha nem fizet : póthatáridő tűzésével írásban, igazolhatóan (ajánlott-tértis levél) felszólítod a szerződéses kötelezettsége teljesítésére.

Ha nem fizeti ki arra sem a vételárat, szintén egy ilyen levéllel tájékoztatod, hogy a szerződéstől elállsz, és a mulasztási miatt keletkezett költségeidet térítse meg.

Kötsz új szerződést a vevőddel, ha még meg akarja venni, szerkesszen az ügyvéd új okiratot, BENNE azzal, hogy XY elővásárló nem teljesítette az előző szerződést, ezért kéred a jegyzőt, hogy ha újra elfogadó nyilatkozatot tenne, akkor azt utasítsa el.
Ennek az okiratnak a a költségét, meg a levelezésedét egy újabb levélben követelheted az elővásárlótól, ha nem fizeti ki én megkínálnám egy fizetési meghagyással, aztán végrehajtással.

Ugye, az elővásárló még nincs bejegyezve a földhivatalnál, a tulajdonjog bejegyzési engedélyt visszatartotta az ügyvéded ?

Mert ha nem, akkor nagyobb pácban vagy.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.24. 10:07

Beperled.

endrus24 # 2021.09.24. 07:48

Kedves Fórum!

Termőföld adásvételre kötöttem szerződést mint eladó, melyben az állt, hogy a vételárat a vevő a szerződés aláírásakor megfizeti.

A vevő a szerződés aláírásakor megfizette a vételárat, de közben egy elővásárló a kifügesztésre nyitvaálló határidón belül vételi szándékát jelezte, mely a hatóság jóváhagyásra került, így az elővásárló a vevő helyére lépett.

A szeződés szerint a vételárat visszafizettem a vevó részére, viszont az elővásárló nekem nem fizetett.

Úgy szerezte meg a földemet az elővásárló, hogy nem fizette ki a vételárát és írásbeli felhívásom nem vette át és nem fizetett. Mit lehet ilyenkor tenni?

Köszönettel
Nagy Endre

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.07. 05:57

Kedves Kolléga! Az ajánlat elfogadásával létrejön-e a szerződés? Ha igen, akkor attól el lehet-e állni?

lajcsó # 2021.09.06. 19:10

Faggi!
Álláspontom szerint az elővásárlásra jogosult még most is lemondhat a jogáról.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.05. 09:49

Szerződéses szabadság van, abba az is belefér, hogy valaki azt vállalja, hogy tartózkodik valamely magatartástól.
(Nem jogi probléma, de a gyakorlatban szerintem azt, aki valóban élni szeretne az elővásárlási jogával, nem tudod "lefizetni".)

newuser680 # 2021.09.05. 09:27

Tisztelt Hozzáértők!
Érdeklődnék, hogy legális-e elfogadni/felajánlani pénzt az elővásárlási jogról való lemondásért cserébe? Ezt akár papírra is vethetik nyilatkozatként, hogy amennyiben nem él a bizonyos ingatlan adás-vételénél az elővásárlási jogával, akkor kap xFt-ot?
Válaszukat előre is köszönöm

faggi # 2021.08.06. 14:11

Kovács_Béla_Sándor: köszönöm szépen a választ!