Átminősítés lakássá.


lajcsó # 2018.10.28. 09:16

"Nekem pl. a telki házam szobája se magasabb ám 2 méternél, mégis nagyon szépen el lehet benne lakni."
Sőt, a fűtés szempontjából kifejezetten előnyös.

nonolet # 2018.10.27. 20:51

Szálláshely szolgáltatásként viszont "szoba"-t adsz ki.
Amire van szabály és azt megkövetelhetik.

Az előírt legkisebb átlagos belmagasság a lakás- és üdülőegységekre az OTÉK szerint.

  • nappali tartózkodásra szolgáló helyiségében 2,50 m
  • a második és a többi lakószobában 2,20 m lehet
lajcsó # 2018.10.27. 20:49

Bocs nem figyeltem.
Ha már most lakásnak van minősítve, akkor nem fogják másnak minősíteni. Hacsak nem kéred.

nonolet # 2018.10.27. 20:37

Úgy értem a lakást adod ki (vagy akármit, kunyhót is akár) ÚGY AHOGY VAN...

Az airbnb jellegű eset minősül szálláshelynek, nem minősül vállalkozásnak, nincsenek rá igazán előírások-szabályok.

A vállalkozásban szálláshelyként kiadásra viszont már vannak.
Alapvetően ez ...
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

holélünk? # 2018.10.27. 19:51

Dr. Szűcs Lajos
Még egyszer átolvasva a válaszát, nem egyértelmű milyen átsorolás kizárható. Jelenleg öröklakás, félelem az, hogy lefokozzák.

holélünk? # 2018.10.27. 19:03

nonolet
Ezt így nem nagyon értem, mert az airbnb lehet szoba is.

nonolet # 2018.10.27. 18:55

Attól függ mi az idegen forgalmi hasznosítás... szerintem.

airbnb és hasonlók esetén nem számít, ott lakást adsz ki

De az "egyéb szálláshely" esetén már számít(hat) szerintem.
(régi nevén fizető vendéglátás, "zimmer frei")

holélünk? # 2018.10.27. 18:47

Dr. Szűcs Lajos
Nagyon köszönöm.

lajcsó # 2018.10.27. 18:08

"Van-e valós esélye, hogy eladás után átminősítik, illetve idegenforgalmi hasznosításnál beleköthetnek-e az engedélynél?"
Az átminősítés kizárható: 2,1 méterből nem lesz 2,2 méter. (Bár 10 centit talán lehetne bővíteni.) Az idegenforgalmi hasznosításnál szerintem nem szempont.

holélünk? # 2018.10.27. 17:57

Tisztelt Fórumozók!
Kérdésem hasonló témában lenne, csak fordítva.
Frissen vásárolt a szerződésben, tulajdonin, pályázatban és a vagyonkezelő lemondásában is öröklakásként szereplő önkormányzati ingatlanról kiderült, hogy amit még egyedi vonzerőnek is tartottunk, a 2,10 m (óváros, műemléki környezet) a belmagasság nem felel meg a lakás besorolás magasságának. Van-e valós esélye, hogy eladás után átminősítik, illetve idegenforgalmi hasznosításnál beleköthetnek-e az engedélynél?

tomscop # 2018.10.17. 12:09

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

nonolet: Reagálnál az előző kérdésemre? Érdekelne, hogy azt a részt hogyan értetted.

drbjozsef # 2018.10.15. 12:29

Ha raktárt raktárnak adsz ki (aztán a bérlő azt csinál benne amit akar), akkor nincs különbség lakás vs. raktár kiadása között jogilag.

lajcsó # 2018.10.15. 12:29

"Az átminősítésnél kezdettől a végéig mely jogszabályokat kell ismernem? Van-e bármely más jogszabály, amire nem gondolok, de fontos (lehet) a folyamat során?"
Bizony van!
Az építésügyi jogszabályok határozzák meg a lakás kritériumait. Ez alapján kell az ingatlant (garázs, pince, stb.) átalakítani annak érdekében, hogy lakásnak lehessen nevezni.
Továbbá az ingatlan nyilvántartásról szóló törvény és végrehajtási rendelete. (Ezt a Földhivatali portálon megtalálod.)

tomscop # 2018.10.15. 11:51

Ui: Esetleg más szabályok vonatkoznak "lakás - ház" besorolású (szóval olyan besorolású ingatlanokra, amik egyértelműen lakhatás céljára szolgálnak), és más "raktár- pince" besorolású (szóval amik egyértelműen nem lakhatás céljára szolgálnak) ingatlanokra?

tomscop # 2018.10.15. 11:48

Rendben, köszönöm!

Még azt tisztáznád, hogy ezt hogyan értetted:

Más kérdés, hogy a társasház az SZMSZ-ben ezt akár
korlátozhatja is.
Tehát át kell nézni az SZMSZ-t!

Mivel az SZMSZ-ben sok dolog korlátozható-tiltható.

Én azt gondoltam, hogy ha van egy ingatlanom, akkor azt szabadon bérbe adhatom, a lakóközösség/társasház/SZMSZ legfeljebb abba és akkor szólhat bele, ha a bérlő nem tartja be a társasház szabályzatát, vagy bármely más jogszabályt (de a társasház nem korlátozhatja azt a jogot, hogy egy tulajdonos bérbe adja a saját tulajdonát: vagyis amíg a bérlő nem sért semmilyen szabályt, senki nem szólhat bele, hogy az ingatlanban nem a tulajdonos, hanem bérlő vagy bárki más lakik). Bármely szabály megsértése esetén a társasház vagy a közös képviselő vagy valaki a tulajdonosnak szól (esetleg vonja felelősségre), majd ezután a tulajdonosnak kell gondoskodnia arról, hogy a bérlő rendesen viseltesse magát (vagy számol el a bérlővel és vonja felelősségre a bérlőt) -> végső esetben a tulajdonos felmondja a bérleti szerződést.

nonolet # 2018.10.15. 09:10

tomscop

Nos, több törvény és rendelet is érinti... google a te barátod akivel pár hosszú estéd lesz és máris sejted a lényeget.

nonolet # 2018.10.15. 09:08

tomscop

Miért ne adhatnád ki?!

Csak mint írtam nem "lakás"-ként kell megnevezni, mert nem az.

Bérlő lakhatási célra bérbe veszi a ...helyiséget.

- -*

Más kérdés, hogy a társasház az SZMSZ-ben ezt akár
korlátozhatja is.
Tehát át kell nézni az SZMSZ-t!

Mivel az SZMSZ-ben sok dolog korlátozható-tiltható.

Hiszen az a KÖZÖSSÉG saját szabályrendszere,
amiben kb. bármiről lehat saját előírásokat hozni, szavazással.
HA az nem sért jogszabályt egyébként.

Azaz ami nem törvényileg tilos azt bizony mind szabad! az SZMSZ-be bele venni saját közösségi korlátozásként.

Persze a szokásos "demokratikus és törvényes előterjesztés+megszavazás"-os eljárással.

tomscop # 2018.10.15. 08:47

Köszönöm a gyors reakciókat, sokat segítettek!

A válaszok alapján eddig azt értem ki, hogy van arra lehetőség, hogy átminősítse az ember a tulajdonát raktárból (pincéből stb...) lakássá, de nem biztos, hogy menni fog, ezek mellett a folyamat igen hosszú és költséges. Mindazonáltal, ha nem is megy, akkor sincs semmi akadálya annak, hogy azt lakhatás céljára bérbe adja a tulajdonos (hivatalosan mindent, közjegyző által), amennyiben bérlő elfogadja ezt a helyzetet és az ingatlan állapotát, és hajlandó azt bérbe venni és ott lakni.

Abban kérnék még segítséget, hogy mely jogszabályokat olvassam, ha ezzel a témával kapcsolatban szeretném a jogi részt megismerni? Bérbeadással kapcsolatban a PTK. és a lakások és helyiségek bérbe... tv. (1993) vonatkozó részét néztem. Az átminősítésnél kezdettől a végéig mely jogszabályokat kell ismernem? Van-e bármely más jogszabály, amire nem gondolok, de fontos (lehet) a folyamat során?

Köszönöm!

lajcsó # 2018.10.14. 21:01

"ha nem sikerül atminositeni, akkor jogom van-e kiadni az ingatlant (ha a bérlő is elfogadja, hogy a tulajdoni lapon pl raktár vagy pince), vagy ezt az ingatlan besorolására tekintettel a közjegyző (jogszabály, stb akármi) nem fogja engedni?
Kiadható, a közjegyző nem hiszem, hogy bele fog szólni.

tomscop # 2018.10.14. 20:47

Értem, és annak pl van bármi akadálya, hogy a gyakorlatban egy lakhatasra alkalmas ingatlant, ami a tulajdoni lapon nem lakás hanem más besorolás alá esik (pince, rakár, stb) adjak bérbe hivatalosan, közjegyző által? Bérbevevő tudna mindent és elfogadná - a gyakorlatban ha bérlő látja, hogy az ingatlan szépen rendben van, jó állapotú és lakható, akkor amiatt úgy sem lép vissza, hogy a tulajdoni lapon mi szerepel.(ha 1-2 vissza is lép, biztosan lesz olyan bérlő, akit egy papír nem zavar, ha minden más rendben van)

Az érdekel, hogy ha nem sikerül atminositeni, akkor jogom van-e kiadni az ingatlant (ha a bérlő is elfogadja, hogy a tulajdoni lapon pl raktár vagy pince), vagy ezt az ingatlan besorolására tekintettel a közjegyző (jogszabály, stb akármi) nem fogja engedni?

SolnesM # 2018.10.14. 18:47

Pincéből soha sem lesz lakás.
Persze lakni azért lehet ott is, ha bírja valaki.

nonolet # 2018.10.14. 16:22

Vagy csak bérbe adod nem lakhatásra.

Aztán, hogy a bérlő mégis lakik benne az már az ő dolga.

Te csak eltűröd... ezt a nem szerződésszerű használatot.
(itt azért a bérleti díj mértékével vigyázni kell)

De ez már eléggé a zavaros zóna és alighanem ellen akcióra sarkallja a többiket is.

nonolet # 2018.10.14. 16:18

Mivel az ilyesmi tipikusan az alapító iratok és szabályzatok módosításával is jár, nyilván kellenek a többiek is hozzá.

Igen, bérbe adható.
De nem "Lakás"ként nyilván.
Hanem csak lakhatás céljára egyéb helyiségként.

Ennek is vannak minimum feltételei pl.

  • padló
  • fűtés
  • megvilágítás
  • szellőzés
tomscop # 2018.10.14. 16:06

Köszönöm a gyors reakciókat!

Jól értem, hogy nem elég, hogy tulajdonos vagyok, egy társasház esetén kell a többi tulajdonos hozzájárulása is az atminositeshez? Mert aközött, hogy nehéz, drága és lassú de biztos lehetseges vagy nehéz, drága és lassú és egy másik fél megakadalyozhatja van különbség.

Nonolet: Lakni és bejelentkezni lehet, ez bérbeadást is lehetővé tesz?

MajorDomus # 2018.10.14. 16:00

Így van
inkább ne kezdj bele!