kerítés "jog"


Szomorú örökös # 2018.09.08. 21:53

Zöldövezeti11

A hintaágy alaptuskó a kerítés alaptól 10 cm.-re van, a kerékpár kitámasztó pont mellette... kb. 5 cm -re, a homokozó keret 10 cm -re. Mind az én területemen.

Lehet, hogy a te területed, de a szomszéd kerítésétől bizonyos távolságra nem sok mindent tehetsz, helyezhetsz el. Ennek azért nézz utána. Anno velem közölték, hogy talán 50 centin belül (erre már nem emlékszem pontosan) a kerítés mellett gyakorlatilag semmi sem lehet. Én kutyaólat építettem mellé kb. 20 centire téglából és elbontatták. Az enyém a terület, de mégis ezt a szabályt tiszteletben kellett tartanom.

Szomorú örökös # 2018.09.08. 21:49

nonolet

HA az építés közben kárt okoz, azt tartozik kijavítani, helyreállítani vagy megtéríteni

Na ja, max. a behajtással lesz némi gond, mert ha a szomszéd magasról tesz az általa okozott károkra, akkor futhatsz a jogaid után. Mert jogaid azok lesznek, de mellette károd is, ezt ne feledd! Ezért legjobb kordában tartani, hogy mit tesz és mit nem a te portád felől.

nonolet # 2018.09.08. 15:24

alfateam

Csakhát ez nem tartozik ide... hisz

  • nincs előírva a létesítés
  • nincs szó fenntartásról

A szomszéd építeni akar másikat a meglévő SAJÁTJA helyett.

1.
Megteheti.

2.
CSAK az ő költsége lesz.

3.
HA az építés közben kárt okoz, azt tartozik

  • kijavítani, helyreállítani

vagy

  • megtéríteni

Ennyi.

alfateam # 2018.09.08. 05:48

  1. Kerítéshez kapcsolódó jogok

A szomszédos ingatlanok elválasztására szolgáló kerítés, mezsgye vagy növény használatára az ingatlanok tulajdonosai közösen jogosultak. A szomszédos ingatlanok elválasztására szolgáló kerítés, mezsgye vagy növény fenntartásával járó költségek olyan arányban terhelik az ingatlanok tulajdonosait, amilyen arányban őket jogszabály vagy megállapodásuk annak létesítésére kötelezi. Ha jogszabály vagy a felek megállapodása a fenntartás kérdéséről nem rendelkezik, a költségek őket a határolt földhosszúság arányában terhelik (1959. évi IV. tv. 103. §) [2013. évi CLXXIV. tv. 4. §].

Zöldövezeti11 # 2018.09.08. 05:19

Köszönöm a sok hozzászólást véleményt.
Nos azért ennyire nem vészes a helyzet.... még most.
Csak rajtam múlik mivé fajul. Ha tisztán a jogaimat nézem , akkor nekem van igazam.
Mint írtam nem jelentős építmények vannak közvetlenül a kerítés mellett, a korábbi elhunyt szomszéd tudomásul vételével. Ő a csúnya kerítés (e), annak látványa ellen bokor takarással védekezett , ami oldalunkat pedig szépen belaktuk. Ja mi meg valami bolti nádhálóval takartunk.

Nos erre jön az új szomszéd azzal, hogy nekie kell a munkaterület 60 cm -es sávban. Az én telkemen. Na ne.
Mert hogy ronda az a kerítés. Na és azért én ugrok.
Mint írtam ott vannak :
Hinta ágy alapok, kerti homokozó, kerékpár kitámasztó alap. St”b.
A hintaágy alaptuskó a kerítés alaptól 10 cm.-re van, a kerékpár kitámasztó pont mellette... kb. 5 cm -re, a homokozó keret 10 cm -re. Mind az én területemen.
A jóember fejébe vette, hogy neki a kerítés túloldalán is sétafikálni lehet... mert hogy joga van hozzá.

nonolet # 2018.09.07. 17:40

Zöldövezeti11

Épület-építmény bontás az engedélyed nélkül nyilván nem történhet!

Javasolt a meglévő állapotok fotózása az esetleges későbbi vita esetére.

nonolet # 2018.09.07. 17:36

Zöldövezeti11

Alapban SEMMIT nem tehetnek tönkre!
Pláne nem meglévő épületet.

HA mégis akkor

  • javítani kell

vagy

  • kártérítést kell fizetni

A kerítés egy millimétere sem lóghat át hozzád.
Az alapja sem, az oszlopai sem, a fedőkövei sem.

Legalábbis az engedélyed nélkül nem...

A saját telkén belül kell megoldania mindent alapesetben.

- -

Az építés során TÖREKEDNI kell arra, hogy

  • lehetőleg ne kelljen átmenni hozzád és ott melózni
  • ha mégis muszáj, mert nem oldható meg a saját telkéről
  • akkor be kell engedned

Az ésszerű munkavégzési idő az alapvetően hétköznap, nappali munkaidőben van (8-16 óra között)
Ekkor nem tagadható meg a munkavégzés.

Az egyéb időpontról te döntesz, hogy akkor engeded vagy sem.

Mennyivel előtte kell szólni-egyeztetni?
Annyival, hogy TUDJATOK időben időpontokat egyeztetni és ő tudjon akkorra szervezni melóst.

-

Vagyis szól, hogy bemennének majd melózni
és megegyeztek, hogy akkor belátható időn belül
mikor jó-alkalmas-megoldható mindkettőtöknek.

Ehhez nyilván ésszerű ajánlatot kell tennie és tenned!

alfateam # 2018.09.07. 10:43

Nem!

Zöldövezeti11 # 2018.09.07. 09:55

Tisztelt Fórumozók !

Kerítés vita van kialakulóban.
A helyzet : 40 éve lakunk egy cs.házban. Jó 20 éve a bal odali kerítés mellé, tehát a szomszédnak ez a jobb oldali -építettünk ezt azt.

Hinta ágy alapok, kerti homokozó, kerékpár kitámasztó alap. Stb.
Az akkori tulaj tudomásul vette.

Most haláleset miatt jött egy új tulaj és azzal kezdte, hogy ronda a kerítés (ami igaz is , de az ővé ), azt ő nem nézi tovább, újat építtet.

De ehhez kell a mi telkünkön kb. 60 cm munka sáv.
Ez is ok. Csakhogy nem úgy van , hogy ő szól, mi meg másnap ugrunk.
Egyébként létezik olyan technológia is, amit az ő oldaláról lehet alkalmazni. Némileg macerásabb , drágább. Szóval annyiban maradtunk, hogy kellő időben szól,. aztán majd kap munkaterületet.
Viszont a kellő idő nincs megállapítva.
Abban maradtunk , hogy csak az engedélyünkkel jöhetnek át, időben értesítve.
Nem élet vagy vagyon veszélyről van szó … csak arról, hogy a szomszéd esztétikai elvárásainak nem felel meg a meglévő, kerítés újat építene. ok., de úgy hogy nálunk ne ténykedjen.
Ha átjönnek a szakik és eltávolítják a már 20 éve ott lévő építményeket … kimerítik- e a birtokháborítás tényállását.
Szerintem igen !
Vélemények ?

MajorDomus # 2018.09.04. 17:05

Nem

Jutka70 # 2018.09.03. 17:28

azt szeretném kérdezni, elbirtoklás tulajdonjog a megállapítás egy polgári perben.

megnyerheti e a szomszéd?

  1. érv, a 15 éves elbirtoklást megszakítottam a kerítés jogos helyére tételével, a szomszéddal szóban való megegyezés után.
  2. érv, tudott arról hogy a régi kerítés nem a megfelelő helyen van. (tanúm van)
  3. érv, vázrajz és hivatalos földmérés történt, kiderült nem az ő tulajdona az a szakasz. (ő mérette ki.)
nonolet # 2018.08.27. 22:31

Nem...

1.
Sok évig nem zavart senkit!
Most mi változott érdemben?!

2.
Ki fizesse az áthelyezés árát?
Miért kén rombolni és aztán milliókat költeni ?
Egy vakegér heppje miatt... ehh... ugyanmár.

Kialakult régóta ez a helyzet.
Semmilyen VALÓDI-ÉRDEMI ok NINCS a felrúgására.

Így alakult... ez van... ez marad.

Kivéve, ha van érdemi oka a variálásnak.

De a párméterre elcsúszott telek határ az nem elég ok.
A jelen esetben, vélhetően.

ijedos # 2018.08.27. 19:58

Szia!

Az a drága kőkerítés kb. 3m mélységben húzódik az utcafrontról befelé, teljesen szabálytalanul bőven a családi ház telkén belül, nem illeszkedve a földhivatali ingatlannyilvántartáshoz!!!
Ez nem elég nyomós indok, hogy szabálytalanul van a társasháznak a családi ház rovására telekrész?

nonolet # 2018.08.27. 10:53

Egy drága kőkerítést csak ritkán helyeztet odébb a bíróság... annak nyomós oka kell legyen.

Itt a nyomós ok aligha áll fent.

ijedos # 2018.08.26. 21:27

Picit bővebben ki tudnád fejteni a véleményed? Köszönöm.

nonolet # 2018.08.26. 20:57

Annyira nem...

ijedos # 2018.08.26. 20:21

Sziasztok!

Az alábbi kérdésem lenne:

A szitu az, hogy adott két egymással szomszédos ingatlan, amit tizenpáréve azonos tulajdonos építetett. Az egyik ingatlan egy családi ház, a másik egy 4 lakásos társasház.

Mint nem régen kiderült, az utcafronti részen az épített kőkerítés nem az ingatlannyilvántartás szerint épült meg, hanem kb. majdnem 2 méterre beljebb a családi ház kárára.

Természetesen már minden ingatlannak más tulajdonosa van.

Ilyenkor mi a menete, hogy a családi ház tulajdonosa a térképmásolat alapján tudja kitűzni, illetve odébb rakatni a kerítést?
Illetve mennyire egyszerű vagy nehéz helyzet ez, ha jogi útra kellene terelni a telekhatár rendezésének ügyét? Simán védhető a térképmásolat szerinti telekhatár vagy azért nem annyira egyszerű helyzet ez?

Köszönöm előre is!

Jutka70 # 2018.08.18. 21:03

Üdv. Azt szeretném kérdezni. jelenleg ellenem tulajdon jog elbirtoklási per van. 6180m2 ből szeretne elbirtokolni a szomszéd 160 m2. ő mérette ki és kiderül van ez a fent említett rész ami nem az ővé, megengedte hogy arrébb tegyem a kerítést, így oda került ahová ki lett tűzve a földmérő által. de még is csak meggondolta magát és szeretné elbirtokolni azt a részt, amit korábban a magáénak hitt. ha felszedném a vitatott területen a kerítést, megszűnne a per?

nonolet # 2018.07.09. 11:28

Kapd elő a pénzt és keríts magadnak mielőbb.

A szomszéddal meg maradj kedves továbbra is, beszélgess sokat.
Ki tudja talán csak társaság kedvért piszkál ...

Addig is van kihez szólnia alapon.
Pont mint a rossz gyerek, amikor csak törődésre vágyik valójában.

(persze nyilván te ismered őt és a valóságotokat,
de az ellenszenv és düh-harag mindig csak
rossz tanácsot ad, mindenkinek, éppenséggel neki is akár)

Lady_Lilith # 2018.07.09. 11:19

köszönöm a válaszaidat. igen eddig én is igyekeztem maximális tisztelettel és megértéssel viseltetni, de azt hiszem most telt be a pohár. többször volt, hogy egy csomó mindent kölcsön adtunk, vagy hó végén kaját, kisebb-nagyobb szerelés, szívesség, pl ha nem adunk neki kölcsön, tavaly télen megfagyott volna a gyerekekkel együtt... azt hiszem az egész mögött egyfajta irigység van, hogy mi haladunk előre, fejlődünk, azt a részét nem veszi észre, hogy ebben mennyi munka, idő és pénzbefektetés van. a kerítés anyagát természetesen viheti, és már korábban megbeszéltük, hogy még idén az egész kerítés meg lesz csinálva. de most nála bekattant valami és nekünk esett, és fenyegetőzik. csak tényleg attól félek alattomos módon a hátunk mögött áll bosszút, pl a kutyáink kiengedésével.

nonolet # 2018.07.09. 11:09

Mert ne feledd...

Te elvettél a telkéből egy darabot.
Ami őt nyilván sérti a lelkében.

Annak ellenére is, hogy jogszerűen tetted.

Talán kéne erről pár szót ejteni vele, megértve őt.
A békés kibeszélés gyakran hasznos gyógyszer ám.

nonolet # 2018.07.09. 11:05

"ugyan úgy a mi telkünkön áll. hozzányúlhat? "

Értelmezd a korábbi választ...

A te telkeden (mivel a telekhatárt már elismerte) ő már csak a te engedélyeddel tehet bármit is.

Az engedélyed nélkül a te telkedre rá sem léphet...
Pláne nem bonthat ott.

Azonban az anyagra igény tarthat! bármikor.
Hisz a kerítés az övé.
(mindegy, hogy ki-mikor rakta oda, hisz ő birtokolta és más nem állítja róla, hogy: "de ez az enyém !" tehát az övé és kész és az is biztos, hogy nem a tiéd)

A kérésére tehát meg kell engedned, hogy

  • vagy ő elbontsa amikor szeretné és elvigye az anyagát
  • vagy te elbontsd "ésszerű időn" belül és átadod az anyagát

Javaslat, egyezz meg vele, hogy: tessék szíves várni még a bontással ... időpontig, mert most nem tudnánk egy új kerítést építeni hirtelenjében.

Aztán kiderül.
Ha nem vár akkor így jártál és igyekezz gyorsan keríteni.

Általában: ahol jó szándék és tisztelet van ott megoldás is akad.

nonolet # 2018.07.09. 10:54

A javaslatom CSAK EGY alkalomra szólt természetesen...
Az akác ügy méregfogát kihúzandó.

FONTOS mellékhatásként így az Ő területén IS kihalnak a akác sarjak gyökerei is.

Az 1X-i szívességi kiirtás után már mondhatod,
hogy
"mostmár biztosan nem tőlem jött fel újra az akác"

Az 5-6 méter ehhez elég széles "biztonsági" sáv már :-)

Lady_Lilith # 2018.07.09. 10:49

illetve még egy kérdés. van egy szakasz az általa épített kerítésben (kérdés az is, hogy el kell-e fogadjam a szavát, hogy tényleg ő húzta fel, hiszen amikor megvettem már állt.), ami még nem lett lecserélve anyagi keret hiánya miatt, de ugyan úgy a mi telkünkön áll. hozzányúlhat? azért kardinális a kérdés, mert ha megbontja, a kutyáim megszöknek... illetve minél hamarabb szeretnénk lecserélni azt is és a helyére tenni, amiről tud, és kvázi megegyeztünk ebben.

Lady_Lilith # 2018.07.09. 10:29

és érdekes módon a másik szomszédnak nincs baja vele, nem nő az akác, ott elég sűrűn tologatják raja a fűnyírót...