közös ház társasházzá alakítása


Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.17. 11:43

Meg a szintenkénti alaprajz. (Nem házilagos kivitelben.)

Immaculata # 2019.11.16. 22:26

Elég egy alapító okirat, ahol megjelölitek a közös és a külön tulajdonú helyiségeket.

Pufy0129 # 2019.11.16. 03:52

Jó napot kívánok!

Egy osztatlan közös tulajdon megvásárlásá gondolkozom. Esélyesnek latom hogy társasházá alakítassuk, de egy kicsit belekeveredet a sok információba ezért kérek segítséget.

Ha jól értem társasházzá akkor alakitható,ha mind a két tulajdonos beleegyezik.
Ha ez az egyezség meg van akkor ügyvedet kell keresni, aki segít az alakitó okiratokat és egyéb ügyintézéseket,ezt kb 100 ezer forint környékén.
Ahozz hogy tudja in5ézni a dolgokat meglévő ingatlan esetében elég a vázlattrajzot benyújtani,ami az addig 1 lakást 2 felé osztja? Ennek a dija is 100-150 ezer forint kb. Vagy egy rendes tervrajzot kell beadni amoli 350-400 forint az erintett ingatlanra kb?
Ezután kell az önkormanyzattol használatbavételi engedélyt a két külön állo lakásra. Ez akkor is kell ha már ösidők óta úgy lakják hogy szobeli megállapodás alapján egyikfél az egyik lakásba másik féla másikba?

S ezek után ha minden jól megy akkpr a földhivatal is társasházá alakotja s berakja a külön külön allapokat?

A választ előre is köszönöm!

Szomorú örökös # 2018.09.26. 08:58

Nem beszélve arról, hogy ha az udvaron belül vannak most a mérőórák, akkor gáz, mivel ma már csak az utcafrontra szerelnek új rákötést és ez esetben a másik két órát is kiviszik. Ezt nekem egy megjelölt partner szerelő mondta. A régi lakhekyemen volt hasonló a szitu.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.26. 07:24

Igen; igen (de az albérletet alaposan elírtad); igen (de nem célszerű); igen (de nagyon bonyolult lesz).

koplanyk # 2018.09.26. 07:11

Tsiztelt Fórumozók, Hozzáértők!
Egy kicsit komplikáltabb ügyben szeretném a segítséget kérni, hogy el lehet-e indítani a társasházzá alapítás folyamatát a következő esetben:
Adott egy telken, egy hrsz-en két különálló ház. Az 1-es számú ház egy családi ház. A 2-es számú ház egy ikerház, benne két lakással. Az 1-es számú családi házban főmérős elműs villanyóra van. A 2-es számú ház egyik lakásában szintén főmárő, ám a másik lakás almérővel van csatlakoztatva. Ahhoz, hogy hitelezhető legyen az ikerház mind két lakása külön-külön, főmérőt kell kialakítani az ikerház almérős lakásában is. Ebbe az 1-es számú családi ház tulajdonosa nem megy bele, mert kertjében is bontási munkálatok szükségesek hozzá.
Kérdésem az lenne, hogy ilyen elmű órás kiépítéssel valamilyen formában társasházzá lehet-e alakulni? Akár úgy, hogy az egy hrsz-en lévő mindhárom egység beletartozik, tehát 3 albérlet kerülne a társasházba? Vagy, és talán ez lenne az egyszerűbb, hogy egy hrsz-en létezhet-e olyan, hogy az 1-es számú családi ház külön marad, és a 2-es számú ikerház két lakása között kerül megalapításra a társasház? Ez működőképes lehet? Előre is köszönöm bárkinek, aki utat tud mutatni, mi lennénk azok, akik megvennék az ikerház lakásait, külön-külön hitelszerződéssel, ami most így nem lehetséges.
Köszönettel:
K. Kata

MajorDomus # 2010.06.08. 21:49

Ne vágj bele egyedül ! Igaz nem is tudnál ügyvéd nélkű lépni.

nanemaaa # 2010.06.08. 20:52

2 lakásra van használatbavételid, tehát nem kell.
Tekintettel arra, hogy a "családi ház" megfogalmazás kellően pongyola, mivel az alapból egylakásost jelent, így elképzelhető, hogy a földhivatal kérni fog egyhatósági bizonyítványt, mely szerint az engedélykét lakásos épületről szól.
Egyebekben pedig ügyvéd, és alapító okirat + ahozzá tartozó alaprajzok kellenek.

kbs tréfás kedvében van mostanság ;)

kisj # 2010.06.08. 20:51

Köszönöm a válaszokat!!!

MajorDomus # 2010.06.08. 19:14

Társasház Alapitó Okirat nélkül nincs !
Az meg ügyvéd nélkül nincs. A használatbavételi engedélyből ki kell derülni 1- vagy 2 lakás van-e !

Az ügyvéded megoldja.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.08. 14:29

Ha engem kérdezel, nem kell, ha nanemaaat kérdezed, kell. Úgyhogy szerintem kérdezd az ügyvédedet, úgyis kötelező a közreműködése.

kisj # 2010.06.08. 12:26

kbs, köszi a kedves választ!:(
Olvastam az előzőeket,de nyilván azért tettem fel a kérdést, mert nem vagyok biztos a válaszban. Szóval még mindig nem tudom, h most két lakásunk van-e és csak az egyéb dolgok kellenek(amiket az előző válaszokból már összeszedtem) vagy a meglévő használatbavételi mellé kell még valamilyen papír, ami a két lakás tényét külön igazolja (mivel az engedélyen nincs feltüntetve a két rendeltetési egység)
Ha már ez is szerepelt az előzőekben, és akkor tényleg bocs buta kérdésért és ismétlésért:)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.08. 12:06

Olvass vissza! Akár a kérdés előtt is megtehetted volna. (Enyhítő körülmény, hogy legalább új rovatot nem nyitottál.)

kisj # 2010.06.08. 11:29

Sziasztok!
Társasházzá alakítás ügyében kérdeznék:
Van egy 2 szintes családi házunk, két különálló lakással, egy alul, egy felül. Mindkét lakás külön bejárattal, külön főmérőkkel(kivéve víz,az almérővel),teljesen külön használt helyiségekkel,stb. Megkaptuk rá 2 éve a jogerős használatbavételi engedélyt, amin azonban csak az szerepel, hogy a beadott rajzok alapján (amin fel van tüntetve a két lakás, ill. a szemlézéskor készült jegyzőkönyvben is szerepel a 2 lakás) családi házra kaptuk az engedélyt (azaz az engedélyben nem szerepel sehol a 2 lakás szó). A kérdésem az lenne, hogy a társasházzá alakításkor mi a teendő? Kell-e külön két lakássá nyilváníttatni vagy már most az? Ha két lakássá kell nyilváníttatni, akkor azt hol és hogyan kell kérni? Ha viszont már két lakásnak számít, akkor mi a következő lépés a társasházzá alakításban?

Ingó # 2010.05.25. 10:30

Kösz!

MajorDomus # 2010.05.21. 17:36

Mottó: akinek nincs pénze ne pereskedjen !

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.21. 06:34

Költői kérdés volt. Természetesen a felperesnek meg kell előlegeznie a peres eljárás 6%-os illetékét. Anélkül a keresetet idézés kibocsátása nélkül elutasítják.

MajorDomus # 2010.05.20. 20:25

Ezt majd a biróság eldönti.

Jobb lenne ha megegyeznének !

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.20. 07:53

Nahát! A felperesnek nem is kell illetéket előlegeznie? És ez egészen biztos?

MajorDomus # 2010.05.19. 18:18

Ebben az esetben nem kell 6 %-ot letenni.

A közös tulajdon megszűntetése iránt inditott perben a felek maguk viselik a költségeket, tulajdoni hányaduk arányában.

Ingó # 2010.05.19. 12:49

És a 6 % illetéket előre nekem ki kellene fizetnem? Én ezt nem tudom megoldani.

MajorDomus # 2010.05.17. 21:09

Igy is ugy is albérletben laksz, akkor kérd a közös tulajdon megszüntetését. Az árverezés után legalább némi pénzhez jutsz, a férjed meg hajléktalan lesz. A tárgyalás előtt bele fog egyezni az eladásba ! Ha nem, csak ő veszithet Többet.

Ingó # 2010.05.17. 12:53

Közben nagyon bonyolódik a helyzet, mert a volt férjem semmiben sem hajlandó partner lenni. Sem az eladásban sem a társasházasításban. Mivel akkor az én részemet el tudnám adni, most azzal jön, hogy nem fog idegennel osztatlan közös tulajdonban lenni és közösködni mindenen. És akkor az ő tulajdonrésze mennyivel kevesebbet fog érni, és így már nem is tudja eladni sem. Nem tudom, mi a megoldás, csak a kényszerértékesítés? Mert így viszont mindennek kéri a felét, ha egy szeget bever a falba, meg ha az albérlő kifestet stb. Nem elég, hogy albérletben lakom, még mindennek meg a hitelnek is fizetem a felét, és még kilátásom sincs, hogy valaha hozzájutok a részemhez.

MajorDomus # 2010.05.11. 19:06

Vagy adóstárshelyettes ( csak humorizélek)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.11. 08:07

Egyetemleges adósok lesztek. (Nincs olyan, hogy "főadós".)