Földhivatali bejegyzés öröklés után


Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.13. 12:57

Valaki azt mondta, meg kell várni a szerződéskötéssel a bejegyzést?

roberto25 # 2019.02.13. 12:53

Tisztelt fórumozók
Párhéttel ez előtt volt egy hagyatéki tárgyalásunk,egy ingatlanról van szó amit 3-an örököltünk.Ha megvan a jogerős végzés mindhármunknak mit kell tennünk,hogy minnél előbb szerepeljünk a tulajdon lapon?az ingatlanra már megvan a vevő,de szeretnének gyorsan lezongorázni.A földhivatalba mindhármuknak be kell menni és ott kell kérni a gyorsított eljárást?
Köszi a segítséget.

lajcsó # 2018.12.08. 12:42

Igen, a v) pont a helyes.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.07. 22:07

Talán v)-t akartál írni.

Ha tévedtem, akkor nem magamtól tévedtem. Épp tegnap tanulmányoztam egy hagyatékátadó végzést, amelyben a közjegyző a hagyatéki terhek között sorolja "a hagyaték tárgyát képező ingatlanok tulajdonjogának [...] az örökös nevére történő bejegyzés igazgatási szolgáltatási díja ingatlanonként 6 600,- Ft." Gondoltam, ő már csak tudja.

lajcsó # 2018.12.07. 19:23

Az eljárás díjmentes, a Díjtörvény 32/C. § (1) bek. w) pontja alapján.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.07. 15:29

6 600,- Ft. (De nem illeték.)

kavics33 # 2018.12.07. 15:05

Tisztelt Fórumgazda!
Édesanyám halála után öröklök egy ingatlant egyeneságon, mert a fia vagyok. Mennyi földhivatali illetéket kell fizetnem az átíratásra?
Köszönöm a választ.

Vadsuhanc # 2018.09.11. 18:55

Az utolsó mondatom némi magyarázatra szorul...

Az a személyes tapasztalatom, hogy a közjegyzők az elhalt ingatlanjára bejegyzett végrehajtási jog kapcsán a végrehajtót megkeresik aki igazolja, hogy az elhalt ellen végrehajtási eljárás van/ volt folyamatban.

Azzal nem vagyok tisztában, hogy a végrehajtó ilyen tájékoztatása a hagyatéki eljárásban a követelés bejelentésének minősül-e, ha a jogosult nem jelzi igényét a közjegyzőnek sőt nem is tud róla?

Vadsuhanc # 2018.09.11. 18:39

Tisztelt Grave7!

Azt elfogadom, hogy a jogutódlás megállapításának érdekében beadott kérelem az előterjesztés időpontjában megszakítja az elévülést és nem a jogutódlásról szóló végzés napja lesz az a dátum amely az elévülést befolyásolja.

Viszont a hagyatéki eljárásban előterjesztett követelés bejelentés kapcsán kétségeim vannak, hiszen az adós halála miatt a végrehajtási eljárás szünetel és az adós pozíciója betöltetlen. Mellesleg sajnos már tapasztalnom kellett, hogy a hagyatéki eljárásban nem a jogosult nyilatkozatára alapoznak sokszor, hanem a bejegyzett végrehajtási jog alapján a végrehajtó nyilatkozik a jogosult nevében.

Grave7 # 2018.09.11. 18:12

@Vadsuhanc: Első ránézésre azt mondanám, nem minősül annak - pont azért, amit írtál: nem a végrehajtási eljárásban részes fél cselekménye volt. De úgyis a bíróság fogja eldönteni, ha arra kerül sor.

Ugyanakkor pl. a hagyatéki eljárásban a követelés bejelentése, illetve a jogosult beadványa, melyben az örökös jogutódlásának megállapítását kéri, akár végrehajtási cselekménynek is minősülhet.

Vadsuhanc # 2018.09.11. 17:33

Tisztelt Grave7!

Értem és köszönöm. Kérdésem még az, hogy a hagyatéki végzés alapján a földhivatal által történt végrehajtási jog bejegyzésével/átjegyzésével kapcsolatos intézkedése végrehajtási cselekménynek minősül-e?

Bíróság a örökös jogutódlását a végrehajtási eljárásban nem állapította meg csak az örökhagyó halála után hat évvel. Más végrehajtási cselekmény nem történt ezért kérdezem, hogy végrehajtási cselekménynek minősül-e a földhivatal intézkedése a jogosult vagy a végrehajtó kérelmének hiányában?

Grave7 # 2018.09.11. 16:59

@oligaliga: A természetes személy jogutódnak végső soron a Magyar Állam az örököse, tehát mindig lesz jogutód.
Jogi személy (vagy ~iség nélküli szervezet) megszűnhet jogutód nélkül, de a végrehajtási eljárás megszűnését ez sem eredményezi.

.
@Vadsuhanc: A bejegyzett végrehajtási jog úgymond az ingatlanhoz (tulajdoni hányadhoz) kötődik, nem az adós/tulajdonos személyéhez, ezért lehet bármilyen átruházás után is árverezni az ingatlant, függetlenül az aktuális tulajdonos kilététől. (Egyébként minden adós elajándékozná az ingatlanát, hogy meghiúsítsa a végrehajtást - próbálkoznak azért, csak eredménytelenül.)
Ahhoz, hogy (a tulajdoni lap szemle alapján is) egyértelműen beazonosítható legyen, hogy melyik tulajdoni hányadot terheli a bejegyzett jog / feljegyzett tény, tulajdonosváltozásnak a hivatkozást átvezeti az ingatlanügyi hatóság.

Vadsuhanc # 2018.09.11. 16:33

Helyesen...

..ha a bíróság a végrehajtási eljárásban végzést hoz a jogutódlásról...

Vadsuhanc # 2018.09.11. 16:16

Kedves oligaliga!

Nekem csak azért nem tiszta mert szerintem a hagyatéki végzésben szereplő a hagyatéki teherként örökölt végrehajtási eljárásban az örökös csak akkor lesz adós, ha a bíróság a végrehajtási végzést hoz a jogutódlásról.

Az örökös terhére ily módon bejegyzett/átjegyzett végrehajtási jog idő előttinek tűnik.

alfateam # 2018.09.11. 16:16

Mert a végrehajtás az adós halálával nem szűnik meg, csak akkor, ha az adósnak nincs jogutóda.

Hát, ezt átgondolhatnád...

oligaliga # 2018.09.11. 16:01

Vadsuhanc

Mert a végrehajtás az adós halálával nem szűnik meg, csak akkor, ha az adósnak nincs jogutóda.

Vadsuhanc # 2018.09.11. 15:55

Én csak azt nem értem, hogy az örökhagyóval szemben indult végrehajtási eljárás során az ingatlanjára bejegyzett végrehajtási jogot miért írják át a hagyatékátadó végzés alapján az örökös terhére.

drbjozsef # 2018.09.11. 13:11

igazsag kereso,

Bejegyzik hivatalból, jogerős hagyatéki utánkb. 2-3 hónap (de ezt nyilván földhivatala válogatja, valszeg más Budapest V. kerületében, és más Makkoshotyka külsőn), és érkezni fog a határozat a bejegyzésről.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 12:35

Örökölt ingatlanra a közjegyző hivatalból kéri a tulajdonjog bejegyzését.

igazsag kereso # 2018.09.11. 12:11

aPJA HALÁLAUTÁN A LAKÓINGATLAN FELÉT LÁNYA ÖRÖKÖLTE ANYJA ÁLTALLAKOTTAN, KÖZJEGYZŐI HATÁROZATTALÁTADÁSUTÁN KINEK KELLAZ INGATLANRÉSZ TULAJDONOSKÉNTI FÖLDHIVATALI BEJEGYZÉSÉT KÉRNI ÉS ENNEKTELJESÜLÉSE MILYEN HATÁRIDEJÜ?

MajorDomus # 2010.06.02. 17:31

A hozzávezető lépcsőhöz.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 07:49

Úgy érted, a talapzatához. Maga a mű márványból lesz.

MajorDomus # 2010.06.01. 19:06

kBS

Egy ujabb tégla az emlékművedhez !

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.06.01. 17:53

Jaj, dehogynem. Nem kell olyan érzékenynek lenni. Csak szeretek vitatkozni. Tudom, nem szereted, de én ilyen vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.01. 15:32

Nem, nem szerencséje volt. Ez volt az előre látható eredmény. Csak egyesek nem hisznek nekem.