Tulajdonjogi kérdések...


rangyal # 2010.05.06. 20:47

Élettársammal néhány évvel ezelőtt lakásvásárlást terveztünk. Nekem nem volt munkaviszonyom, viszont volt önerőm. A párom rendelkezett állandó jövedelemmel, hitelképes volt, de önerője semmi.
Az önerő, amivel én rendelkeztem, be lett fizetve a vételár egy részeként, a fennmaradó részre hitelt vettünk fel, pontosabban a hitel a párom nevén szerepel, ő az adós hivatalosan. De a törlesztőrészletek befizetéséről én gondoskodtam.
A tulajdoni jog 50-50% lett bejegyeztetve.
Most szakítottunk. Érdekelne, hogy miként lehet az ő tulajdoni részét rám átruházni, a tulajdonrész kivásárlása nélkül, hiszen ebben a lakásban csak az én pénzem van.
Pl. ajándékozási nyilatkozattal lemondhat ügyvéd jelenlétében?
A hitelt át lehet íratni valamilyen módon?

monalisa1 # 2010.05.06. 21:16

Adásvételi szerződésnél az illeték 4 M Ft-ig 2%, azon felül 6%. Ezzel szemben ajándékozás III. csop. személyeknél 18 M Ft-ig 8%.

http://www.complex.hu/illetek.php

A kiszabott illetékre lehet kérni mentességet-, mérséklést- vagy részletfizetést, a kérelem elbírálásáig külön kamatmentesség engedélyezését kell kérni.

Az eddig befizetett hitelt egymásközt rendezitek.

Azt hogy a bank engedélyezi-e a hitel átírását, azt tőlük kell megkérdezni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Freddy55 # 2018.07.10. 16:27

2011 február 15.-én eladtam az édesanyámmal közös termőföldet az unokatestvéremnek! Ügyvéd elótt megkötöttük a szerződést és kifizették a vételárat is! Az idén április 10.-én meghalt az édesanyám és a hagyatéki tárgyaláson derült ki,hogy a termőföld még mindig a mi tulajdonunkban van,azaz nem történt meg a földhivatalnál a tulajdonjog bejegyzése!! A földhivatal kiküldte nekem a megörökölt ingatlan bejegyzési illetékét! Tehát az egész földterület az én tulajdonomban van! Az adás-vételt intéző ügyvéd már nem praktizál,a rokonommal,pedig egyszerüen nem lehet kommunikálni!! Ilyenkor mi a teendőm? Akár újra eladhatom a földet! Esteleg a földhivatali bejegyzés elmulasztása miatt elévültnek tekinthető e a szerződés???

ObudaFan # 2018.07.10. 21:01

Nem tekinthető elévültnek, az unokatestvéred követelheti a tulajdonjogot, ha egyébként az elővásárlásra jogosultak nem jönnek. Más kérdés, hogy a bejegyzésig nem ő a tulajdonos. Egyébként lehet, hogy csak a kifüggesztés és a megyei földhivatal engedélye ilyen lassú, termőföld esetén szinte bármi lehet.

MajorDomus # 2018.07.11. 21:01

7 évig ?

nonolet # 2018.07.11. 21:31

"Ügyvéd elótt megkötöttük a szerződést és kifizették a vételárat is! "

Tehát a vevő tulajdonos lett.
Követelheti a bejegyzést.

"nem történt meg a földhivatalnál a tulajdonjog bejegyzése!! "

Amíg nem jegyezteti be addig (gyakorlatilag)
MÁSOKKAL szemben
nem tudja megvédeni a tulajdonjogát!!!

Igen, eltudod adni pl. a bejegyzés híján.

Azonban

  • ROSSZHISZEMŰ eladó leszel és
  • így (szerintem) akár kártérítésért is perelhet, ha eladod

- -

Lekell zárni jogilag az ügyet! valahogyan.

Mit szeretnél inkább?

megtartani a már eladott részt (elszámolás árán)
vagy
bejegyeztetni a tulajdonjogát rá ?

drbjozsef # 2018.07.12. 06:00

MajorDomus : a tulajdoni jogi igények nem évülnek el.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.12. 06:13

Ingatlan tulajdonjogát csak a bejegyzéssel (bekebelezéssel) szerzi meg a vevő.
A tulajdonjog bejegyzése iránti igény kötelmi jellegű.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.12. 06:25

7 évig ?
Ha per is van, akár.

drbjozsef # 2018.07.12. 06:49

Ha nincs per, és a bejegyzés kötelmi jellegű, akkor az általános elévülésen belül mi az, ami megszakítja az elévülést? Van valami a bejegyzési kérelmen kívül? Mondjuk a hagyatéki eljárás (amihez a vevőnek köze nincs)?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.12. 12:53

A hagyatéki eljárás - és egy esetleges hagyatéki per - nem szakítja meg az elévülést, de lehet, hogy az alatt nyugszik.

Minek találgatunk?