Telekhatárra épített ház problematikája


nonolet # 2017.08.14. 14:23

oregbeatsuhanc

Nehogymár!

A tetőről a csapadék vizet VISSZA KELL vezetni a saját telkére.

Az esőt és falról lefolyót pedig elnyeli a talaj...

A lábazatot pedig vízszigetelni kell a felázás ellen.

Szóval, semmilyen indoka nincs a járda építésnek idegen telken.

nanemaaa # 2017.08.14. 10:38

oregbeatsuhanc
Megfelelő tervezés és alkalmas lábazati kialakítás esetén mindez felesleges lenne. Így hát ilyenhez az ember a saját jól felfogott érdekében sem járul hozzá. A szomszédba telepített járdák, egyéb közművek csak vitákat és haragot szülnek hosszú távon.

nanemaaa # 2017.08.14. 10:34

Kaliber

  1. A telkeden történő garázdálkodásért a jegyzőnél birtokvédelmi eljárást kezdeményezhetsz.
  2. a szabálytalan építés ügyében mielőbb fordulj az illetékes építésfelügyeleti (járási) hatósághoz. Nem érdemes megvárni, hogy felhúzzák a házat, mert akkor már a szabályossá tétel gyakorlatilag lehetetlen lesz.
oregbeatsuhanc # 2017.08.14. 10:05

"A szomszédom szeretne a melléképülete mögé egy fél méter széles járdát húzni a mi hátsó kertünkbe 14 méter hosszú szakaszon? Ezt köteles vagyok megengedni neki?"

Jó kérdés, de azt is figyelembe kell venni, hogy az épület falai mellett a csapadékvíz elvezetése érdekében egy megfelelő kivitelű, lejtésű keskeny járda, vagy folyóka műszakilag indokolt, bitumenes kiöntéssel, annak érdekében, hogy az épület alapjától, falaitól távol tartva a csapadékvizet az épület állagát védje.
A betonozás helyett drain lemezre szórt kulé kavics is lehet.

Valamikor a telekhatárok mellett min. 40 cm es folyókának hagyni kellett helyet és csak azon túl épülhetett "oldalhatárra" épület.

Az igazi gond az, hogy telekhatáron, - engedéllyel, vagy anélkül - áll a szomszéd épülete, viszont, ha már így alakult a terület használatáért valamilyen kompenzáció szóba jöhet, szerintem.

Kaliber # 2017.08.14. 07:34

Üdv!

Ikres házat építenék, a szomszédét most kezdte a kivitelezője.
A terepviszonyok miatt, miután kiásták az alapot, a náluk dolgozó munkagépek csak az én telkemen keresztül tudják a munkaterületet megközelíteni.
Telefonon szóltak, hogy "picit" igénybe veszik a telekhatárt, de az, hogy a munkagép keréknyoma végig, hosszanti irányban látható az ingatlanunkon, és hogy a földkábelünkön keresztül közlekednek, arról azért nem volt szó.
Másik gondom, hogy a sávalapokat kibetonozták, de semmiféle zsalut nem helyeztek a telekhatárra, hogy a beton ne folyjon át a mi oldalunkra. Ránézésre 20-30 cm-t át is nyúlik... Ha felépítik a házat, akkor a rákerül 20cm szigetelés, és máris 40-50cm át fog lógni!? Sőt, a mi alapunk elhelyezése is problémás lehet így.

Kényelmetlen a szitu, mert amúgy szimpatikus család, de a kivitelezőjük láthatóan tojik az efféle "apróságokra". Mit tegyek? A saját érdekeim/jogaim elsődlegesek, de rossz szomszédságot se szeretnék.

Köszönöm a segítséget.

nonolet # 2017.08.12. 14:32

Szabi36

A telekhatárodon belül te vagy az úr!
A telkeden a szomszéd semmit nem csinálhat az engedélyed nélkül, rá se léphet :-)

Pláne nem építhet a te telkeden ... ezt-azt.

alfateam # 2017.08.12. 10:32

a mi hátsó kertünkbe
ezt úgy érted, a Te területedre ?!

Szabi36 # 2017.08.12. 08:45

A szomszédom szeretne a melléképülete mögé egy fél méter széles járdát húzni a mi hátsó kertünkbe 14 méter hosszú szakaszon? Ezt köteles vagyok megengedni neki?

alfateam # 2017.08.12. 07:30

,„ csak a szomszéd az én 60 cm.-et nem ismeri el!
Ha évente kétszer átmennél kapálgatni a területedre nem képzelné azt a szomszéd, hogy az az övé.
De ez egy telekvita, ettől függetlenül átmehetsz a házfalat javítgatni.

K.Károly # 2017.08.12. 04:28

igen, van egy átjáró ahol át tudok menni, csak a szomszéd az én 60 cm.-et nem ismeri el! Ki kellene méretni de nem tudom, hogy azt a mérést köteles elfogadni?

nonolet # 2017.08.11. 18:29

"Ha átmegyek azzal fenyeget, hogy magánlaksértést követek el!"

HA nem ad rá engedélyt, hogy belépj a területére.
Akkor végül is igen....

Nem lehet megbontani a telked felől a ház sarkánál a kerítést? Máris át tudnál járni a saját telkeden maradva is.
alfateam # 2017.08.11. 16:57

5:25. § [A szomszédos telek igénybevétele]

(1) Ha közérdekű munkálatok elvégzése, állatok befogása, az áthajló ágak gyümölcsének összegyűjtése, az ágak és gyökerek eltávolítása céljából vagy más fontos okból szükséges, a tulajdonos kártalanítás ellenében köteles a földjére való belépést megengedni.

(2) A tulajdonos a szomszédos földet kártalanítás ellenében használhatja, ha ez a földjén való építkezéshez, bontási, átalakítási vagy karbantartási munkálatok elvégzéséhez szükséges.

Dobj be a postaládájába egy értesítőt mikor fogsz ott dolgozni. Ha csak lehet a te területeden told a talicskát és takaríts össze magad után ..

K.Károly # 2017.08.11. 16:16

Tisztelt Jogi Fórum!

A házam mögött kb. 60 cm a telekhatár a rajz alapján, ahol viszont nincs kerítés, és én szeretnék átmenni javítani a falat, de a szomszéd nem nagyon akarja engedni, nehéz vele egyeztetni, mert ritkán van itthon ráadásul csengője sincs!
Ha átmegyek azzal fenyeget, hogy magánlaksértést követek el!
Mit tegyek hogyan üzenjem meg neki mikor szeretnék átmenni, esetleg rám hívhatja a rendőrséget?

Köszönettel: Károly

Bea1 # 2017.08.04. 03:24

3-5 db földbe üthető oszloptartó, abba 2,5-3 méteres oszlopok pont oda, ahová a jogszerűtlen épület átnyúlna, tövébe golgotavirág, és máris nem tudja felépíteni oda és úgy, ahogyan azt engedélyezték neki, hisz ott már van egy építmény, virágfuttató, a golgotavirág jó magasan befutja, és nagyon szép is.

nonolet # 2017.08.03. 22:32

...és miért nem fellebbeztél a 15 napon belül?!
Mivel nem tetted >> jogerős lett az engedélye.

Azt, hogy utólag mit lehet tenni majd megmondják
az ebben járatosak, mert így már spéci eset lett belőle.

Azért azt kétlem, hogy az ezek szerint biztosan
jogszabálysértő engedélyt ne lehetne megtámadni.

Az indoka és a módja a kérdéses...
Nomeg a ketyegő határidők.

  • *-

Ha tudsz építeni jogszerűen azt nyilván meg teheted.

Szabi36 # 2017.08.03. 17:06

Igen, építhetek arra a telekhatárra, ez a hátsó telekhatár mindkettőnknek.

Kiszolgáló épületről van szó, engedéllyel épül, mert kaptunk másolatot a határozatról.

A hész-ben az van leírva, hogy 35 méternél mélyebb telek esetén 0 métert kell elhagyni a telekhatártól, megfelelő tűzfalas kialakítással.
Ennek ellenére, Ő megkapta az engedélyt tűzfal nélkül, eresz átnyúlással.

Az építésügyön elismerték, hogy hibáztak, de nem tudnak mit tenni, mert ki lett adva az építési engedély, a felebezést meg nem nagyon ajánlják.
Én is szeretnék oda építeni egy 100m3 alatti garázst, a kérdés, hogyha én szabályosan, tűzfalasan hozzáépítem az Ő falához, 0 méterre a telekhatártól. Ezért szólhatnak-e, nem engedélyköteles épületről van szó, és a szabályokat is betartanám?

nonolet # 2017.08.03. 16:40

Te építhetsz arra a telekhatárra?
Valahogy kétlem, mert az neked oldalkert vélhetően.

Az eresz 2 méter magasság fölött max félméterrel átlóghat.
De a vizet vissza kell vezetni a saját telekre.

Lakóépületről van szó ás 300 m2 alatt? Mert akkor alighanem bejelentéses eljárással épül és nem engedélyessel.

Akkor viszont a HÉSZ-be írt olyan helyi marhaságok
mint pl. a tűzfal előírása jogszerűen is figyelmen kívül hagyhatók!

Szóval tisztázni kéne, hogy

  • milyen eljárásrend szerint és mi is épül pontosan
  • te építhetnél-e egyáltalán arra telekhatárra

HA ezek kiderült, akkor lehet tudni hogy van-e

  • jogsértés

és/vagy

  • károkozás

Ha van akkor a helyzettől függően majd vagy az építésfelügyelet vagy a bíróság lesz az illetékes.

Szabi36 # 2017.08.03. 16:18

A telekszomszédom építési engedélyt kapott egy olyan épület elhelyezésére a közös építési telekhatárunkra melynek a teteje felénk fog lejteni, és az eresz át fog lógni a mi telkünkre, nem tűzfalasan lesz kialakítva. A helyi építési szabályzatban egyébként le van írva, hogy ezt az épületet tűzfalasan kellene kialakítani, mégis megkapta rá az engedélyt.
Ezzel tulajdonképpen megakadályozza, hogy a későbbiekben én is építeni tudjak a saját telekhatáromra.
Mit lehet ilyen esetben tenni, ha már lejárt a 15 napos fellebezési határidő?
Nekem is tervbe van egy garázsépítése erre a telekhatárra. Már próbáltam vele beszélni, hogy csinálja meg tűzfalasra az épületet, de Ő arra hivatkozva, hogy már megkapta rá az engedélyt nem hajlandó változtatni.

beepitesitanacs # 2017.08.03. 14:36

nonolet

Köszönöm a választ.
A hátsó kert összesen nincs 3,5 méter széles az ajtómtól :D
Illetve kertkapcsolatos a ház erre is vonatkozik? Ez egy 4 lakásos sorház.
Megkérdezem a hatóságot is, holnap lesznek ma nem volt ügyfélfogadás. :S

nonolet # 2017.08.03. 13:58

HA NEM tartod be az elhelyezési előírást, akkor

  • a szomszéd jogosan dob fel, ha olyanja van
  • a hatóság pedig bontatni és büntetni fog érte

(ez a tipikus)

-

Vigyázz!!! oldalhatáron nem biztos, hogy elég a 1,5 méter.
Mert ott az oldalkertet kell elhagyni! mivel abban általáabn nem lehet ilyesmi.
Az oldalkert pedig 3-4-5- méter is lehet a telektől és az előírástól függően.

Menj be az építéshatósághoz és kérdezed meg tőlük a pontos elhelyezési szabályokat.

beepitesitanacs # 2017.08.03. 12:57

nonolet

Köszönöm a választ. Hátsó kertben van, akkor is el kell hagyni 1,5 métert ha a saját kerítésemhez teszem? Illetve akkor is ha ez egy elbontható épület? A másik szomszédtól ha véletlenül nem sikerül 1,5 métert elhagyni csak kevesebbet akkor mi történhet legrosszabb esetben. Bontás vagy feljelentés? Mind kettő vagy bírság?

Köszönöm a választ.

nonolet # 2017.08.03. 09:31

A bontáshoz semmi közöd, ezárt ne mkaptál ról asemmit..

HA károd van azt a bontást végeztető telek tulajdonosától követelheted.

Első körben írásban, tértivevényes levélben, az igazolt
(és bizonyíthatóan a bontás miatt keletkezett) kár összeget követelve és méltányos határidővel.

Aztán, ha nem ismeri el és nem fizet a felszólításra
akkor jogi úton >> fizetési meghagyásban majd perben.

nonolet # 2017.08.03. 09:26

beepitesitanacs

Alapesetben, csak a hátsókertben lehet
Legalább 1,5 méterre a kerítésektől.

Adott esetben játszik még a tűztávolság és helyi építési szabályzat is.

Elő, oldal, hátsókert és tűztávolság fogalma az OTÉK nevű rendeletben.

Bejelenteni/engedélyeztetni nem kell,
ha belefér az engedély nélkül építhető építmények listájába.

https://epitesijog.hu/…esi-engedely

Vélhetően belefér a 8. pont alapján.

robagorib # 2017.08.03. 09:11

Tisztelt Jogi fórum!

A szomszéd telken tűzfalról bontottak lakóházat, ami helyére most újat építenek. A bontás 2016. októberében kezdődött, amiről semmilyen értesítést nem kaptunk. A fal ezalatt megrepedezett, a fürdőszobában néhány helyen leesett a csempe és a tűzfalon lévő konnektorokban nincsen áram. A két telek között lévő kerítést (ami egyébként a szomszédé) szó nélkül bontották le, mire hazaértem, nem volt a két telek között semmi.
Kérdéseim:
A bontás időpontjában kellett volna-e értesítést kapnunk?
A házamban keletkezett károkat hogyan tudom behajtani a szomszéd tulajtól, ha nincs biztosítása?
Hogyan tudom utólag felelősségre vonni a kerítés szó nélküli bontása miatt?

Köszönöm a válaszokat előre is!

beepitesitanacs # 2017.08.03. 06:17

Tisztelt Jogi fórum,

abban szeretnék segítséget kérni, hogy egy 2,5*3,5 alapterületű és 3 méter magas lemezből készült épületet szeretnék a kertben két kertszomszéd kerítése által határolt területre lerakatni. A szerkezet vas a borítás lemez. A kérdés, hogy van e kötelességem bejelenteni bármely szerv felé esetleg a tulajok felé, és mennyi az a távolság, amit a kerítéstől kötelezően el kell hagynom. Köszönöm válaszukat. Éva