Telekhatárra épített ház problematikája


Joco43 # 2016.07.10. 14:20

Lenne egy kérdésem. A ház mögött van 50 cm Csöpögő ami még a mi tulajdonunk . az ereszről a csapadék viz oda folyik és onnét van megoldva az elvezetése . Ilyen esetben is vissza kell vezetni az udvaromba,?

efi99 # 2016.06.01. 15:18

Azért írtam, hogy lehetővé kell tenni, mert a szabályozás tette ezt lehetetlenné azzal, hogy előírta a pontosan a határra való építkezést. Valamennyit tegyenek jóvá vele.
És az is igaz, hogy 1000 emberből 999 nem járt az utóbbi 10 évben a szomszéd falától 10 centin belül.

nanemaaa # 2016.06.01. 06:45

efi99
Nem az a kérdés, hogy hol szeretek sétálgatni a saját telkemen, hanem az, hogy ha a szomszéd építeni akar, akkor miért nem a saját telkén teszi? Volt már itt a fórumon is olyan eset, hogy a szomszéd úgy szeretett volna átszigetelni a szomszédba, hogy onnantól az ingatlan tulajdonosa már nem tudott volna beállni a saját telkére a saját autójával. Egy szomszédnak miért lenne több joga egy telken, mint a tulajdonosnak?
Mellesleg ma már nem 10 cm-ekről szól a fáma, az újabb határértékek biztosítására már nem ritka a 20-25 cm sem, és a fene sem tudja, hogy idővel menny lesz. Olyan ez, mint a farkas és a malac este. Először csak a hátsó lábát...... ("Kismalac, kismalac engedj be!..... Nem engedlek, nem engedlek.... !)

efi99 # 2016.05.31. 19:57

Azért annak a jogalkotónak is elgurult a gyógyszere, aki nem engedte meg egy észszerű (pl max 10 centis) szigetelés átlógását. (Na meg annak is, aki kitalálta, hogy mm-re a határra kell építeni a házakat)
Mégis mit szokott csinálni egy szomszéd azon a 10 centis csíkon a fal mellett, sétálgatni a párjával? Mert szerintem meg kb ugyanazt, mint 3 méter magasan, ahol meg ugye az eresz belóghat fél métert.

pir75 # 2016.05.31. 15:34

Az mit jelent hogy az eresszel eggyütt?

szafika # 2016.05.18. 04:15

Még a ház szigetelést meg is értem ! de a drénezést oldja meg a saját területén , valami megoldás biztosan van arra is ! / mi a kertünk közepén vezettük el a vizet az árok felé / ahogy az egyik szomszédba láttam hatalmas túrással járt az egész , nem szeretném ha feltúrnák ezzel az udvarunkat ! a közvetlen szomszédunk is megoldotta valahogy , a szembeszomszédja kútjából azóta elment a víz is , kiszáradt :( a kút :(

MajorDomus # 2016.05.17. 20:42

Az eresszel együtt!

pir75 # 2016.05.17. 16:36

A telekre átnyuló eresz probléma elévülhet?

nanemaaa # 2016.05.17. 13:45

cool
És tudnod kell, hogy nem vagy köteles hozzájárulni. A szigetelés ugyanis nem nyúlhat át a szomszédba.

OTÉK 37. § (3) Az oldalhatáron álló beépítési módú telken az oldalhatáron álló épület esetén, annak eresze a terepcsatlakozás felett legalább 2 m magasságban és legfeljebb 0,5 m-re a szomszédos ingatlanra átnyúlhat a csapadékvíz saját telekre való visszavezetésével.

A fenti jogszabályhely ezek szerint kizárólag az eresz átnyúlásának lehetőségét biztosítja.

MajorDomus # 2016.05.12. 19:59

Lehetséges, de nem érdemes.
Ajánlatos, sőt szerződésben lefixalni!
Ne feledd, hogy a kész állapot évtizedekre szól, a telked értékét és az eladási esélyeket csökkenti.

cool # 2016.05.12. 17:20

Tisztelt Fórumozók,
segítséget, tanácsot szeretnék kérni.

Az "új" szomszédunk melynek háza a telekhatárra épült most szigetelni szeretné a házfalat. Először 10 cm-es szigetelésről tudtunk majd később egy 15 cm-es szigetelés illetve a lábazatnál egy 30-40 cm-es kavicságy - a kavicságyban egy nagyobb PVC cső mely a csapadékvizet vezetné el - tervezetéről tájékoztattak. Mi - jószomszédi viszony érdekében - a 10 cm-es szigeteléshez hozzájárultunk volna de tekintettel a megnövekedett "igényekre" csak úgy már nem igazán járulnánk hozzá a tervezett munkákhoz. A tervezett munkálatokkal az amúgy is kicsi udvarunkból 2-2.5 m2 területet venne el. Az érintet területet nem szeretnénk eladni.
Ezért kérnék segítséget, tanácsot, hogy ilyen esetben milyen lehetőségek vannak.
Lehetséges e az érintett terület bérbe adása - meghatározott időre?
A karbantartási munkálatok idejére lehetővé tesszük az udvarba való bejárást viszont az általunk megfogalmazott feltételeket ( pl.: munkavégzés kezdete-vége, az előre tervezhető helyreállítási munkálatok elvégzésének garantálása ) érdemes "írásba foglalni"?

MajorDomus # 2015.06.18. 20:57

Meg átalakítani hogy a szomszéd ablaka beférjen.

nanemaaa # 2015.06.18. 07:39

funklub
A tető héjalásának cseréje nem engedély köteles. Én csak hozott anyagból tudok dolgozni, te azt írtad, a tetőt leszedted és új tetőt akarsz.

MajorDomus # 2015.06.17. 20:54

A műszaki megoldást véleményeztetni kell.

funklub # 2015.06.17. 07:41

Elnézést ha nem fogalmaztam pontosan és érthetően!

funklub # 2015.06.17. 06:58

nanemaaa. Az, hogy leszedtem a tetőléceket és a cserepeket és újat szeretnék tenni a helyére az engedélyköteles?

funklub # 2015.06.17. 06:54

A kérdés az, hogy ha eredeti állapotába szeretném visszaállítani a tetőt (ami 220 cm-nél kezdett lejteni eredetileg) akkor kötelezhetnek e arra, hogy legyen kisebb a magassága? Tehát,hogy az ő ablakai a koszorú alá beférjenek. A gazdasági épület és az ő fürdője és folyosója egy szinten van. A fürdő és a folyosó belmagassága 260 cm.

nanemaaa # 2015.06.17. 06:44

funklub
Építész tervező, mint a szakkérdéshez értő személy bevonása fel sem merült? Annál is inkább, mert sanszos, hogy amit eddig csináltál, és ez után tervezel, az építési engedély köteles tevékenység.

MajorDomus # 2015.06.16. 21:35

Mi a kérdés?

funklub # 2015.06.16. 14:24

Üdv mindenkinek! Sikerült a szomszéddal megegyeznem szigetelés ügyben. Az építési hatóságnak elhitte, hogy az engedélyem nélkül nem szigetelhet. Elfogadta a 2 hetet amiben korábban is megegyeztünk. A legújabb kérése, hogy ahol a gazdasági épület áll (a szomszéd házfalával határos)szeretne 2db 80x80-as ablakot betenni a felújított fürdő és folyosó szellőzését biztosítani. A gazdasági épületnek pillanatnyilag nincs teteje mert újat szeretnék és leszedtem. Azt már tudom, hogy 0,4 m2-nél nem lehet nagyobbat, azt viszont nem, hogy ha visszaállítom a tetőt eredeti állapotára (ami a faltól lejtett az udvar felé)akkor hogyan tehet oda ablakot, hiszen az nem fér el. Vagy odateheti 180 cm parapet magasságában, én meg csináljak tetőt aminél le kell hajolni. Nyeregtetőt nem szeretnék, már meg vannak az új ugyanolyan tetőhöz az anyagok. A válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.14. 10:17

Földingatlannál ez nem olyan egyszerű. Ráadásul elbirtokolni a jogcím nélküli birtokos tud - az, akinek adásvételi szerződése van, jogcímmel is bír.

lajcsó # 2014.11.14. 09:27

"Fordulj bírósághoz, hogy jegyeztesse be a földhivatalba."
Ezt csak akkor javaslom amennyiben a szomszédoddal peren kívül nem tudnál megegyezni. A szomszéd peren kívül is elismerheti az elbirtoklás tényét.Ami alapján a földhivatal bejegyzi a tualjdonjogot. Telekmegosztási vázrajz mindkét esetben szükséges!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.14. 07:20

Tanyasi

27 évvel ezelőtt vettünk egy tanyát ahol élünk.

Már elbirtokoltad, tied a terület.

Fordulj bírósághoz, hogy jegyeztesse be a földhivatalba.

nanemaaa # 2014.11.14. 07:12

tanyasi
Pl telekalakítással is lehet rendezni a helyzetet. Vagy megveszed azt a telekrészt, vagy telekhatár rendezésben megállapodtok, ahol mindkét telek területe megmarad, csak a telekhatárok helye változik.

nanemaaa # 2014.11.14. 07:10

Bea80
A telekhatár az telekhatár. Semmiféle "szabályzat" annak helyét nem állapíthatja meg és nem módosíthatja. A telekhatár helyét a földhivatal tartja nyilván (koordináta jegyzékben) és geodéta tudja kitűzni. Ha egy teleknek van tulajdonosa, akkor annak minden négyzetcentiméterének ő a tulajdonosa. A telkén oda teszi a kapáját, ahova akarja. Az más kérdés, hogy a telkét és a kapáját csak úgy használhatja, hogy azzal a szomszédos ingatlanban (a házadban pl) ne tegyen kárt.