elállás ingatlan adásvételtől


moralelastix # 2018.01.30. 15:42

Tisztelt fórumozók,

A segítségeteket szeretném kérni.
2016 év elején egyszerű bejelentéssel kezdődött meg egy kétlakásos lakóház (ikerház) építése közös tulajdonban lévő telken, használatmegosztással.
2017 Máj-ban megállapította az Építésfelügyelet, h mindkét lakásban az emeletre vezető egyik lépcső felett a gerenda szabvány alatti magasságban van, mely hibát a kivitelező nem javított ki.
A ház 2017.Aug-ban elkészült a szomszéd pedig nem várta meg a hatósági szemlét, hanem elszámolt a vállalkozóval és beköltözött. A hatósági szemlén újból megállapították, h a lépcső felett a gerenda szabvány alatti magasságban van, emiatt nem adnak rá hatósági engedélyt és mivel 1 házról van szó engedélyt is csak az egészre tudnak adni így amíg nincs kijavítva mindkét lakásban a gerenda addig a mi oldalunk sem kaphat hatósági bizonyítványt.
A vállalkozó ezután a mi oldalunkon kijavította a hibát viszont a szomszéd kijelentette, h nem tud/akar most semmilyen átalakítást vállalni, szerinte prímán lakható így az ingatlan.
A vállalkozó meg ahelyett, hogy a szomszédot venné rá a hiba javítására nekünk mondja azt, hogy ő 3. fél miatt nem tud teljesíteni, eláll a szerződéstől.

Kérdésem az lenne, hogy

  1. jogszerűen teszi-e ezt? Neki felróható okból szabálytalan az ingatlan, ha kijavítja a hibát akkor amikor jelezte neki a hatóság most nem lenne miről beszélni. Ha a szomszéddal is szerződés szerűen járt volna el és nem engedi birtokba legalább amíg nincs hatósági szemle megintcsak nincs miről beszélni. A szomszéd felszólításával meg nem foglalkozik.
  2. Egy sima levél írása arról, h eláll anélkül, h elszámolnánk egymással és visszaadná a pénzünket már elállásnak számít?
  3. Erre hivatkozva el tudja adni 3. félnek az ingatlant?
  4. Széljegyen vagyunk még 2 hónapig amit szeretnénk megújítani majd. Az elálló levele alapján le tudja vetetni a vállalkozó a széljegyünket?
  5. Az általunk az ingatlanba épített eszközök árát köteles-e megfizetni ilyen esetben a vállalkozó? Vagy azt külön peres úton lehet követelni?

Köszönöm előre a válaszokat!

nonolet # 2018.01.24. 17:44

HA valóban CSAK!!! szándék nyilatkozat az a jobb eset...

Hisz csak a szándékról szól.
A foglaló elvesztése árán alighanem elállhatsz a vételtől.

DE!!!
Értelmezni kell PONTOSAN a szerződésből adódó dolgokat.

Mert nem feltétlenül csak a foglalót veszítheted, az aláírtaktól függően.

- -

Nem mindegy, hogy az aláírod,

  • csak lazán rá hamisította a nejed

vagy

  • adtál neki jogszerű meghatalmazást az aláírásra

A két tanú szerintem nem követelmény
egy csak szándéknyilatkozati szerződéshez.

Sanyi012 # 2018.01.24. 16:38

Kedves Fórumozók!

Pontosok. Vételi szándéknyilatkozatot írt alá a feleségem (az én és az ő nevében, én alá sem írtam). Ebben szerepel, hogy xy helyrajzi szám alatt lévő ingatlant megvásárolnánk. A vételi ajánlathoz műszaki paramétereket nem küldtek. Azokat külön e-mailben kaptuk meg. A vételi szándéknyilatkozat egyébként több sebből vérzik (én nem írtam alá, 2 tanu nem írta alá...).

Most lenne esedékes a szerződéskötés. És tanácstalan vagyok mit csináljunk. A vételár 1%-át átadta a vételi szándéknyilatkozat aláírásakor a feleségem, mint foglaló, így azt valószínűleg buktuk, viszont ki szeretnénk farolni mostmár ebből az egészből. Mi lehet erre a megoldás?

Köszönettel,
Sanyi

nonolet # 2018.01.24. 14:03

Sanyi012

Alapvetések..

1.
"A szerződéseket be kel tartani.
Aki nem teszi helytáll a be nem tartásért."

2.
"A szerződéseket LEHET módosítani, ha szükséges.
Megegyezéssel, bírói ítélettel, a törvény erejével".

- -

A fentiek okán...

Az a FŐ kérdés, hogy: a VÁLTOZÁS számodra elfogadható-e?!
Az ára itt még nem számít...

1.
HA NEM elfogadható neked,
akkor

Kérheted a betartását.
HA nem tartják be, perelheted (majd) őket.

vagy

mivel a másik fél nem akarja betartani a szerződést,
de te igen ez vezethet a részedről jogszerű megszűnéshez
Persze elszámolás terhe mellett!
(az elszámoláskor nem lesz mindegy, hogy foglalót vagy előleget fizettél!!!)

2.
HA IGEN elfogadható neked, akkor tárgyalásokaba
kezdtek és ha megtudtok egyzeni, akkor lesz egy szerződés módosítás.

Ha nem tudtok megegyezni, akkor ez vezethet

  • az eredeti szerződés betartásához, akár per útján is
  • jogszerű megszűnéshez
  • új szerződéshez, akár per útján is

- -

Szóval, előbb dönts a műszaki tartalom változásról!
Aztán a továbbiakról...

- -

Jogszerű megszűnés illetve módosítás:

  • a szerződés adta lehetőségek használata
  • a törvény ereje adta lehetőségek használata
  • közös megegyezés
lajcsó # 2018.01.24. 12:18

Meg azt sem ártana (menet közben) tisztázni, hogy a műszaki tartalom módosulása miként jelentkezik a vételárban!?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.24. 10:09

Első körben szerződés szerinti teljesítést kellene kérni.

Sanyi012 # 2018.01.24. 09:14

Kedves Fórumozók,

egy olyan helyzetbe kerültünk, hogy a kinézett új építésű ingatlan esetén az adásvételi ajánlat után derültek ki bizonyos részletek. Részünkre átadták a műszaki leírást és jelezték, hogy apróbb módosítások vannak (pl. más lesz a kazán márkája), ehhez képest kiderültek egyéb nem apróságok (más fűtési rendszer: gáz helyett elektromos kazán, be se lesz kötve a gáz, stb.). A vételár 1%-át kifizettük, papír szerint foglaló. Tekintettel arra, hogy a fentiekről nem volt tudomásunk, joggal követelhetjük-e vissza a foglalót?

Köszönettel,
Sanyi

nonolet # 2018.01.24. 08:49

toerzse

Hát a francokat... tanulja meg hogy:

"A szerződéseket be kell tartani.
Aki mégsem tartja be az helytáll."

Azaz ...

Az eladó álljon el, hivatalosan is.

A foglaló marad a tiéd.

AZ öcsikét pedig kerüld el messzire.

- -

A foglalóval persze a belátásod szerint járhatsz el. Lehetsz akár jólelkű is, ha neked úgy tetszik.

lajcsó # 2018.01.24. 07:58

Mi a garancia arra, hogy az öccse megköti veled a szerződést?
Nagyon bűzlik az egész!
Pl.mi lesz a CSOK támogatással?

drbjozsef # 2018.01.24. 06:18

Ne menj bele.
Mondd meg neki, hogy ha nem találták hitelképesnek, akkor kerítsen adóstársat, vagy kiegészítő fedezetet, vagy amit akar. Például ott a testvére rögvest. Kockáztassa az egzisztenciáját meg szopassa meg egy életre a rokonait, vagy akit akar, csak ne téged. Aztán intézzék el egymás között ahogy akarják.

toerzse # 2018.01.23. 18:30

Nem tudom, hogy sírjak, vagy nevessek az egészen, de:
1; a vevő most előállt azzal, hogy Ő nem tud fizetni sem most, sem később, nem találták hitelképesnek, és az önerőt sem tudja belátható időn belül előteremteni
2; arra szeretne megkérni, hogy közös megegyezéssel bontsuk fel a meglévő adásvételi szerződést, aminek keretében adott 10% foglalót, amit ne tartsak meg
3; kössek egy új adásvételit a testvérével (mivel ő hitelképes), amiben szerepelne az a foglaló, amit korábban kaptam
4; várjak türelemmel kb. 1,5 hónapot mire a testvére megkapja a hitelt és kifizet
Ha ez nem velem történik, nem hiszem el hogy ilyen létezik !

nonolet # 2018.01.22. 20:14

Nem úgy van az...

- -
A szerződéseket be kel tartani.
Aki nem teszi az vállalja a következményeket.
- -

Amik közé tartozhat az is,
ha
a késve fizetésél kárt/hátrányt okoz a másik félnek.

Jelen esetben tehát az vizsgálandó,
hogy van-e kár/hátrány...

HA van akkor jogos a sürgetés.

Nekem pl. hátrány lenne az elmaradt kamat jövedelem is.
Amit be is hajtanék rajta...

- -

Az elállás azonban most még korai.
Mivel az adásvétel meghiúsulása még nem vehető biztosra.
A szerződés végső célja még akár teljesülhet is.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.22. 19:54

Nem te szabod meg a kölcsön folyósítás feltételeit hanem a bank. Téged különösebb sérelem nem ér, ha a végső határidőig a teljes vételárat megkapod.

De csinálj, amit akarsz. Csak azt nem tudom, minek kérdezel, ha jobban tudod.

toerzse # 2018.01.22. 15:50

Kedves Kovács Béla Sándor !
A vevő adott 10% foglalót szerződéskötéskor.
Megadott egy januári időpontot, ameddig ki kellett volna fizetnie egy vételár részletet, ami önerőként szerepel a szerződésben.
Azt is benne van a szerződésben, hogy az ezen túl fennmaradó vételárrészt CSOK-ból és hitelből fogja fizetni februárban, szintén egy általa megadott végső időpontban.
Az önerőt nem tudta kifizetni határidőre.
Erre adtam neki 1 hetes póthatáridőt, ami szintén eredménytelenül telt el.
Nem a foglalóra hajtok.
Miért kellene a februári végső időpontig várnom, ha a vevő az önerő határidőre történő megfizetését, a rendelkezésére álló póthatáridőre sem teljesítette ? Ezáltal sem a CSOK, sem a hitel kérelmezési folyamatát sem tudta elindítani.
A bank is csak azt látja, hogy az önerőt sem fizette meg póthatáridőre sem.
Mi kötelez engem Ön szerint, hogy még várjak 1 hónapot ebben az esetben feleslegesen ?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.22. 15:14

Szerintem ez így nem lesz jó. Ha az utolsó részlet határidejéig megfizeti a teljes vételárat, akkor szerintem nincs kellő indokod az elállásra. (Eléggé kilóg a lóláb, hogy a foglalóra hajtasz.)

toerzse # 2018.01.22. 14:46

Kedves ObudaFan !
Adtam a vevőnek 1 hét póthatáridőt, amely eredménytelenül telt el. Ez az 1 hét kielégíti az "ésszerű póthatáridő" fogalmát ? Most már elállhatok a szerződéstől ? A fogalót nem kell visszafizetnem ?
Igazán azt sem értem, miért kell elállnom a szerződéstől, hiszen a benne foglalt fizetési határidőt vevő nem tartotta be, ezáltal szerződésszegést követett.

ObudaFan # 2018.01.15. 15:59

Ha a szerződés másként nem rendelkezik, megfelelő póthatáridőt kell tűznöd és csak annak be nem tartása esetén állhatsz el. Ellenkező esetben a foglaló kétszeresének visszafizetését kockáztatod.

toerzse # 2018.01.15. 15:48

Elállhatok-e az ingatlanom eladásától abban az esetben, ha a vevő adott 10% foglalót, a fennmaradó vételár kifizetését két részletben vállalta január és február hónapban, de az adásvételi szerződésben általa megadott januári fizetési határnapot nem tartotta be ?
Ilyen esetben vissza kell-e adnom a foglalót ?

drbjozsef # 2017.12.24. 19:18

bkildi,

nem az a kérdés, hogy a vevő tudott-e a hibáról. Hanem az, hogy Te ezt tudod-e bizonyítani. Leginkább, beleírtátok-e az előszerződésbe, ahogy az ilyeneket célszerű. Vagy legalább vannak-e tanúk, perképesen tudod igazolni, hogy ismert volt a hiba előtte is.

Ha nem tudod bizonyítani, akkor édesmindegy, hogy tudott-e róla, szóltál-e neki.

bkildi # 2017.12.24. 10:00

Kedves drbjozsef és mathiasi,

A vevő tudott a hibáról. Köszönöm a hozzászólásokat. Mi is a megegyezésre törekszünk.

drbjozsef # 2017.12.22. 17:51

bkildi,

a lakás rendeltetésszerű használatához szükséges berendezésekkel szemben szavatossági felelősséged van. Ha elromlik egy berendezés, és az a hiba feltehetőleg már fennállt az eladáskor is, akkor annak kijavítását neked kell fizetned. Ezt egyébként a vevőnek kell bizonyítania.

Két kivétel van: ha olyan a hiba, amit eleve közöltél a vevővel és ennek tudatában vette meg az ingatlant, vagy kellő gondosság mellett fel kellett volna ismernie.

Amikor megvették, mondtad neki, hogy a cirkó hibás?
Egyébként meg, ha a szerelő azt mondta, hogy működni fog, és mégsem, akkor tőle is kérhetsz garanciális javítást.

Ha ez már kifizetés után lenne, te lennél jobb helyzetben, mondhatnád, hogy pereljenek be, ha akarnak, nekik kell bizonyítani a hiba vételkori fennállását, ami nem egyszerű (persze, nem is lehetetlen).

Így, hogy bent laknak, de még végleges szerződés sincs, így már nem annyira egyszerű a helyzet. A legjobb az lenne, ha megegyeznétek valamiben, a pereskedés, meg a viszony elmérgesedése aláírás előtt senkinek sem lesz jó (és olcsó).

Osszátok meg a költséget valahogy, hogy semelyikőtök se érezze vesztesnek magát. Ha nem, akkor nem lesz egyszerű a végleges szerződés megkötése, jöhetnek az ügyvédek, és nekik fogtok kifizetni százezreket, és mindkét fél még nagyobbat bukik.

matthiasi # 2017.12.22. 16:40

bkildi !
Ilyen hogy ki nem fizetett vételárkor beengeditek a lakásba lakni, súlyos hiba !
Azt azért kellen tudni mennyi is a z az elmaradás a vételárból !

Fele ? Egy harmada ? stb.
Mik a lehetőségek ? Alkudni diplomatikusan. Most már ők vannak a nyeregben.

bkildi # 2017.12.22. 14:07

Kedves Fórumozók! A következő problémára keresek orvoslást:
Lakásunk eladására előszerződést kötöttünk és megkaptuk a vételár egy részét, azzal, hogy a végleges adás-vételi szerződést januárban fogjuk megkötni, és a vevők akkor fizetik ki a fennmaradó hátralékot. A vevők szerettek volna korábban beköltözni, amit meg is engedtünk nekik. A lakás használt, de tip-top állapotban van. Korábban volt probléma a kazánnal, de szerelővel apróra szedettük, épp, amikor a vevők jöttek megnézni, és tájékoztattuk is őket. A szerelő megnyugtatott, hogy a kazán működőképes és nem kell cserélni. Ha azt mondta volna, hogy cserélni kell, akkor természetesen kicseréljük, és érvényesítjük az eladási árban. Szóval a vevők benn laknak a mi lakásunkban.Lakbért nem fizetnek. A kazán elromlott, de használható fűtésre és melegvizet is ad, bár kényelmetlenséget okoz a vevőnek. A vevő azt kéri, hogy cseréljük ki a kazánt, a korábban kialkudott vételárban. Mi felajánlottunk egy összeget a vevőnek, ami a kazáncsere 1/3-a, mivel az új kazán véleményünk szerint értéknövekedést jelent. Mit tegyek? Milyen lehetőségeink vannak?

SolnesM # 2017.11.12. 09:42

A tanulság ?
Nem szabad kapkodni, mert megjárja az ember.

ObudaFan # 2017.11.12. 08:23

Kvud

Akkor állhattok el a szerződéstől, ha valóban nagy a probléma, és a szerződés aláírásakor erről nem tudtatok, és nem is kellett, hogy tudhatok. Elképzelhető azért az, hogy egy laikus egy egyszerű repedésből még nem látja a probléma súlyát.